Oruç tutmaya çok erken mi başlıyoruz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Allah katında tek din İslam dir ayetini hutbelerden çıkartan ve tamemen siyasi olmuş bir kurumun peşinden gitmek

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
astronot ve uzayda yaşayanlar nasıl oruç tutarlar acaba :)

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=354362]kingofsword[/MENTION] bu tarz yerlerde kiyas yapilarak oruc tutulur. 24 saat icerisinde sna en yakin noktada hangi vakitler uygulanirsa sende oraya uyup ona gore orucunu tutarsin. niyeti uzum yemek olan dovmek icin bagciyi aramaz.

O halde Kuran evrensel değildir. Sadece Arap Yarımadası için yazılmıştır. Çünkü Tanrının gönderdiği kutsal bir kitapta yazanlar yalnız bir bölge için değil tüm Dünya için geçerli olmalı. Tanrı sadece o bölgedeki insanların değil tüm Dünyadaki insanların yaratıcısıdır.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
530299_10151717067838482_2106222924_n.jpg

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam hocam ben de aynı şeyi diyorum. Norveçte Sibiryada veya kutuplarda yaşayan insanlar nasıl oruç tutacaklar ben de onu soruyorum. Oralarda gündüzler geceler haftalarca sürüyor. Kuran sadece Arap yarımadası için değil tüm Dünya için yazılmış bir kitap değil midir? Ayetler Hz. Muhammed değil de Allah tarafından yazılmamış mıdır? O halde Allah bu bölgelerde yaşayan kullarına nasıl oruç tutacaklarına dair herhangi bir ayet göndermiş midir? Ya da onları oruçtan muaf tutmuş mudur? Ben bunu sordum sadece.

haftalarca gece ise bu insanlar haftalarca uyuyorlar mı? ayılar gibi kış uykusuna mı dalıyorlar?

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
islamiyetle alakasi olmayan dini makaraya sarmasin lutfen

Reaksiyon puanı
10,327
[MENTION=187384]promidal[/MENTION],
kusura bakmayın arkadaşlar isteyen istediği gibi inanmakta özgürdür, ben sizler gibi inanmayacağım, sizi de benim gibi inanmaya çağırmıyorum. çünkü ahirette kimin doğru yolda olduğu belli olacaktır...

sana yazdığın bunca mesajına toptan bir karşılık vereceğim, bu karşılık sadece bir ayet mealidir.
"lekum diynukum veliyedin!"

O halde Kuran evrensel değildir. Sadece Arap Yarımadası için yazılmıştır. Çünkü Tanrının gönderdiği kutsal bir kitapta yazanlar yalnız bir bölge için değil tüm Dünya için geçerli olmalı. Tanrı sadece o bölgedeki insanların değil tüm Dünyadaki insanların yaratıcısıdır.

senin maksadın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek anlaşılan. küfrüne mesnet bulmak için bahane aradığın anlaşılıyor. bi arkadaş sana cevap vermiş, ne ki anlamamışsın. bu nasıl bir mantıksızlık ki, 6 ay üzerine güneş doğan kutuplarda bu süre boyunca oruç tutasın? islam bu konuda gayet anlaşılır, mantıklı bir cevap vermiş. bu durumun yaşandığı yerlere en yakın olan gündüzü-gecesi 24 saat olan bir beldenin takvimi esas alınır, ve oraya göre imsak-iftar edilir diye...

kalkmış adam direkt Allah Tealaya vurmaya, onu sorgulamaya tevessül ediyor, hiç utanmadan, sıkılmadan...

zeh-i gaflet, vâ esefâ...

Allahdan sana hidayetler dilerim.

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
@promidal,

sana yazdığın bunca mesajına toptan bir karşılık vereceğim, bu karşılık sadece bir ayet mealidir.

senin maksadın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek anlaşılan. küfrüne mesnet bulmak için bahane aradığın anlaşılıyor. bi arkadaş sana cevap vermiş, ne ki anlamamışsın. bu nasıl bir mantıksızlık ki, 6 ay üzerine güneş doğan kutuplarda bu süre boyunca oruç tutasın? islam bu konuda gayet anlaşılır, mantıklı bir cevap vermiş. bu durumun yaşandığı yerlere en yakın olan gündüzü-gecesi 24 saat olan bir beldenin takvimi esas alınır, ve oraya göre imsak-iftar edilir diye...

kalkmış adam direkt Allah Tealaya vurmaya, onu sorgulamaya tevessül ediyor, hiç utanmadan, sıkılmadan...

Hocam iyi dersin hoş dersin de..... Acaba dediklerinden Bir ders alırlarmı ?. nasıl konuştuklarını hiç hesap ederlermi.?
Korkarım ki dedikleriniz dediklerimiz boşa gider..

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
@promidal,

Şu anlayış bi değişmedi gitti. Ne zaman bi şey demeye kalksak "Vay efendim sen nasıl İslam' ı eleştirirsin?" Dünya nüfusunun %23 ü Müslüman (1.57 milyar), geri kalan %77 Allah' ın Arapların uydurduğu bir kavram olduğunu düşünüyor. (Kaynak) Dünya da binlerce Tanrı ve yüzlerce din inancı var. Sen bunların hepsini ya "değiştirilmiş" ya da "uydurulmuş" diyerek kenara atıyorsun da birisi senin dinine laf edince "Vay sen nasıl Allah' ı eleştirirsin?"

Şimdi asıl konuya gelirsek:

Sizin inancınıza göre Kuran sadece Arap Yarımadasına değil tüm Dünyaya indirilmiştir. Çünkü onu indiren Allah, tüm evrenin yaratıcısı ve mutlak güç sahibidir. Fakat gel gelelim Kuran ayetleri Arap Yarımadasından dışarı bir türlü çıkamıyor. Mesela Kuran'ın hiçbir yerinde kar yağışından bahsedilmiyor. Namaz ve oruç vakitleri Güneş' in hareketine göre belirlenmiş fakat Dünyanın her yerinde gece-gündüz 24 saat sürmüyor. Bazıları demiş ki: "Muhammed' in yaşadığı dönemde tek saat güneşti. Zaman başka türlü ölçülemiyordu" O halde Kuran'ı Muhammed'in yazmış olması gerekirdi. Allah'ın koyacağı ölçütün Dünyanın her yerinde geçerli olması gerekir. Kuran ayetlerinin en iyi uygulanabildiği yer Arap Yarımadasıdır. Allah, orucun ne zaman başlayıp ne zaman bitmesi gerektiğini Bakara Suresinin 187. ayetinde anlatmıştır fakat kutuplarda ve kuzey bölgelerde yaşayan kullarını ya es geçmiştir ya da onlardan aylarca aç kalmalarını beklemiştir. Kuranda kutuplarda yaşayanların nasıl oruç tutacaklarına dair bir ayet var mı? "Gecesi gündüzü 24 saat olan bir yeri esas alın" şeklinde bir ayet var mı? Bu, Muhammed' in hayatında hiç Arap Yarımadasından dışarı adım atmamasından ve Güneşin, Dünyanın her yerinde aynı şekilde doğup battığını sanmasından kaynaklanıyor. Görmediği ve bilmediği bir şeyi de yazamamıştır doğal olarak. Ha illa diyorsan ki "Hayır. Kuran'ı Allah yazdı" o halde söyle bakalım neden kuzeydeki kullarını görmezden gelmiş?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kaynak linkinde bir sıkıntı olmuş tekrar yazıyorum:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_M%C3%BCsl%C3%BCman_n%C3%BCfusu

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Konu artık Kuranın sorgulanmasına kadar gelmiş.
Herşeyden önce Sadece Kurana bakıp sonuç çıkaranlar milyonlarca çeşit sonuç çıkarabilir kendi kafalarından bizi bağlamaz. Bizi Peygam efendimizin yorumları,yaşayışı, sahabenin ve onların hayatlarını örnek almış alimlerin sözleri bağlar.
inancımızda hangi bölegelerde nasıl oruç tutulacağı zaten yazılı,biliniyor bir tereddütümüz yok.
Biz Kurana,Peygamber efendimize,sahabeye ve onuların yolundan samimiyetle gittiğine inandığımız insanlara uyduk.
Bu topraklarda ekilmeyen çalışılan fitneler 3,5 kişinin peşinden gittiği küçük gruplar halinde kaldı hep. İnşallahta öyle kalacak.

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Biz Kurana,Peygamber efendimize,sahabeye ve onuların yolundan samimiyetle gittiğine inandığımız insanlara uyduk.
.

Her zaman fitne ararsanız kendi bakış açınızın yanlış olduğunu tespit edemezsiniz. 2 taraftan sadece 1 tarafı dinleyerek "biz haklıyız" derseniz bu hakka sığmaz, adalate sığmaz. Hele ki yukarıdaki söze sığınarak "biz böyle yapıyoruz" demeniz daha fena.

Onlara: 'Allah'ın indirdiğine ve Peygamber'e gelin' dendiği zaman: 'Babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter' derler. Babaları hiçbir şey bilmiyor veya doğru yolu bulamamış idilerse de mi? (Maide 104)

Demekki biz bizden öncekilere uyuyoruz demek yetmiyor. Müşriklere "kınadığınız hareketi" müslümanlar yaparsa bu durum çelişki arzeder. O nedenle körü körüne itaat yerine gerçeği aramak ve onu ispatlamak düşer.

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şu anlayış bi değişmedi gitti. Ne zaman bi şey demeye kalksak "Vay efendim sen nasıl İslam' ı eleştirirsin?" Dünya nüfusunun %23 ü Müslüman (1.57 milyar), geri kalan %77 Allah' ın Arapların uydurduğu bir kavram olduğunu düşünüyor. (Kaynak) Dünya da binlerce Tanrı ve yüzlerce din inancı var. Sen bunların hepsini ya "değiştirilmiş" ya da "uydurulmuş" diyerek kenara atıyorsun da birisi senin dinine laf edince "Vay sen nasıl Allah' ı eleştirirsin?"

Sizin inancınıza göre Kuran sadece Arap Yarımadasına değil tüm Dünyaya indirilmiştir. Çünkü onu indiren Allah, tüm evrenin yaratıcısı ve mutlak güç sahibidir. Fakat gel gelelim Kuran ayetleri Arap Yarımadasından dışarı bir türlü çıkamıyor. Mesela Kuran'ın hiçbir yerinde kar yağışından bahsedilmiyor. Namaz ve oruç vakitleri Güneş' in hareketine göre belirlenmiş fakat Dünyanın her yerinde gece-gündüz 24 saat sürmüyor. Bazıları demiş ki: "Muhammed' in yaşadığı dönemde tek saat güneşti. Zaman başka türlü ölçülemiyordu" O halde Kuran'ı Muhammed'in yazmış olması gerekirdi. Allah'ın koyacağı ölçütün Dünyanın her yerinde geçerli olması gerekir. Kuran ayetlerinin en iyi uygulanabildiği yer Arap Yarımadasıdır. Allah, orucun ne zaman başlayıp ne zaman bitmesi gerektiğini Bakara Suresinin 187. ayetinde anlatmıştır fakat kutuplarda ve kuzey bölgelerde yaşayan kullarını ya es geçmiştir ya da onlardan aylarca aç kalmalarını beklemiştir. Kuranda kutuplarda yaşayanların nasıl oruç tutacaklarına dair bir ayet var mı? "Gecesi gündüzü 24 saat olan bir yeri esas alın" şeklinde bir ayet var mı? Bu, Muhammed' in hayatında hiç Arap Yarımadasından dışarı adım atmamasından ve Güneşin, Dünyanın her yerinde aynı şekilde doğup battığını sanmasından kaynaklanıyor. Görmediği ve bilmediği bir şeyi de yazamamıştır doğal olarak. Ha illa diyorsan ki "Hayır. Kuran'ı Allah yazdı" o halde söyle bakalım neden kuzeydeki kullarını görmezden gelmiş?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ülkelere_göre_Müslüman_nüfusu

Sen önce kuranı şöyle ayet ayet bir oku ondan sonra buradan salla arkadaşım. Kar yağışından bahsetmiyor diyorsunda aşağıdaki ayetler neyden bahsediyor söyleyiver bir zahmet.

"Allah, rüzgarları gönderir, böylece bir bulut kaldırır da onu nasıl dilerse gökte yayıp-dağıtır ve onu parça parça kılar; nihayet onun arasından yağmurun akıp çıktığını görürsün. Sonunda Kendi kullarından dilediğine verince, hemen sevince kapılıverirler." (Rum Suresi, 48)

"Görmedin mi ki, Allah bulutları sürmekte, sonra aralarını birleştirmekte, sonra da onları üst üste yığmaktadır; böylece, yağmurun bunların arasından akıp-çıktığını görürsün. Gökten içinde dolu bulunan dağlar (gibi bulutlar) indiriverir, onu dilediğine isabet ettirir de, dilediğinden onu çevirir; şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri kamaştırıp götürüverecektir." (Nur Suresi, 43)

Sen şimdi kar dedin ya "KAR"ın hammaddesinin su olduğunu hatırlataraktan devam ediyorum.

"Biz gökten tertemiz bir su indirmekteyiz. Onunla ölü bir beldeyi (toprağı) canlandırmak ve yarattığımız hayvanlardan ve insanlardan birçoğunu onunla sulamak için." (Furkan Suresi, 48-49)

"Ve gökten mübarek (bereket ve rahmet yüklü) su indirdik; böylece onunla bahçeler ve biçilecek taneler bitirdik." (Kaf Suresi, 9)

Sen daha kuranı okumadan nerelerede nelerin yazdığını bilmeden atıp tutuyorsun. Şimdi sana sorduğun sorularla ilgili cevap vermeye kalksak mutlaka ardından başka sorularda bulacaksın ama kısaca kuranın şu mucizesini de yazıp bitireceğim. Geri kalanı içinde seni okuyup öğrenmeye davet ediyorum.

Dünya var olduğunda gezegenimizde "DEMİR" elementi yoktu. Demirin daha sonra dünyaya diğer yıldızlardan geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Şimdi zamanımızdan 14 asır evvelki insanların bilim düzeyi ile şimdiki bilim düzeyini karşılaştırarak aşağıdaki ayeti bir düşünmeni istiyorum.

"Andolsun ki resûllerimizi beyyinelerle (açık delillerle, ispat vasıtaları ile) gönderdik. Ve onlar ile beraber kitabı ve mizanı indirdik ki insanlar arasında adaletle hükmetsinler diye. Ve içinde kuvvetli sertlik bulunan demiri indirdik. Ve onda insanlar için pekçok menfaatler (faydalar) vardır. Ve (bu), gaybda (görmeden) kendisine ve resûllerine yardım edecek olan kimseleri, Allah'ın bilmesi (belli etmesi) içindir. Muhakkak ki Allah; Kavî'dir (güçlüdür, kuvvetlidir), Azîz'dir." (Hadid 25.)

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Her zaman fitne ararsanız kendi bakış açınızın yanlış olduğunu tespit edemezsiniz. 2 taraftan sadece 1 tarafı dinleyerek "biz haklıyız" derseniz bu hakka sığmaz, adalate sığmaz. Hele ki yukarıdaki söze sığınarak "biz böyle yapıyoruz" demeniz daha fena.

Onlara: 'Allah'ın indirdiğine ve Peygamber'e gelin' dendiği zaman: 'Babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter' derler. Babaları hiçbir şey bilmiyor veya doğru yolu bulamamış idilerse de mi? (Maide 104)

Demekki biz bizden öncekilere uyuyoruz demek yetmiyor. Müşriklere "kınadığınız hareketi" müslümanlar yaparsa bu durum çelişki arzeder. O nedenle körü körüne itaat yerine gerçeği aramak ve onu ispatlamak düşer.

Arkadaşım Benim inancımız Ehli Sünnet vel cemaat. Bu toplumun büyük çoğunluğunun olduğu gibi. Bizim dememin sebebi bu. Birileri istediği kadar kıvransın İşallahta öyle kalacak. Kıldığımız namazda da şüphemiz yok Tuttuğumuz oruçta da.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ülkelere_göre_Müslüman_nüfusu

aylarca aç kalmaları gerektiğii söylüyorsun da bu insanlar aylarca uyuyorlar mı? 24 saat ya da 6 ay gecenin olduğu bir yerde bu insanlar uyuyorlar tam tersi olduğunda da 6 ay boyunca ayaktalar öyle mi? kur'an'a bütüncül bakmazsan sana göre bir terslik ortaya çıkabilir.

http://www.kurandersi.info/goruntul...gi-basin-toplantisi-kutuplarda-oruc-namaz.wmv

bu konuda son dönemde yapılmış olan çalışma. bunu ve bunun devamı olan videoları izlemeni tavsiye ederim

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Arkadaşım Benim inancımız Ehli Sünnet vel cemaat. Bu toplumun büyük çoğunluğunun olduğu gibi. Bizim dememin sebebi bu. Birileri istediği kadar kıvransın İşallahta öyle kalacak. Kıldığımız namazda da şüphemiz yok Tuttuğumuz oruçta da.
sizin şüphe etmemeniz sizin haklı olduğunuzu ispatlamaz. diğer dinlere veya mezheplere bağlı kimselerde şüphe duymuyor ve bu onlarında haklı olduğunu ispatlamıyor. "Toplumun büyük çoğunluğu" sizin gibi düşünmeseydi siz kendinizi haksız mı görecektiniz? Tabii ki hayır. Demekki toplumun büyük çoğunluğu ne düşünürse düşünsün kişi kendi hak gördüğüne tabii olur.

İslama inanan insanlar nasıl bir ispata dayanmadan dinlerine uyuyorlarsa, aynısını diğer mezhep ve din mensupları da kendi dinlerine tabii oluyorlar. Müslümanların inanma metodu ile diğer din mensuplarının inanma metodu arasında hiç bir fark görmüyorum.

cemilvet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Evet hocam olayın fotoğrafı budur bence. Diyanet din işleri ile ilgilidir. Ama neticede bir devlet kurumudur. Koltuk için bazı gerçekleri görmezden gelmek insanlığın sadece bugünkü derdi değildir. Ben sonuna kadar diyanetin arkasındayım diyenler bu hesaplara diyanetin nasıl ulaştığını hiç sorguladınız mı acaba? Bilmeyenler için şunu söyliyeyim. Memuriyette her zaman iş yapanlar teftiş geçirir. Daha açmak gerekirse insiyatif alabilen insanlar katma değer verir ama taşlanır.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
sizin şüphe etmemeniz sizin haklı olduğunuzu ispatlamaz. diğer dinlere veya mezheplere bağlı kimselerde şüphe duymuyor ve bu onlarında haklı olduğunu ispatlamıyor. "Toplumun büyük çoğunluğu" sizin gibi düşünmeseydi siz kendinizi haksız mı görecektiniz? Tabii ki hayır. Demekki toplumun büyük çoğunluğu ne düşünürse düşünsün kişi kendi hak gördüğüne tabii olur.

İslama inanan insanlar nasıl bir ispata dayanmadan dinlerine uyuyorlarsa, aynısını diğer mezhep ve din mensupları da kendi dinlerine tabii oluyorlar. Müslümanların inanma metodu ile diğer din mensuplarının inanma metodu arasında hiç bir fark görmüyorum.

İspattan kastınız nedir? Neyin ispatı yapılacak anlamadım.
"Onlari gayba iman ederler" sözünü nasıl ispatlarsınız açıklarmısınız. Din-İman herşeyden önce inanmakla ilgilidir. İspatla değil. Bu nedenle dogmatiktir.
Bazı şeyleri bilimlede açıklanabilir ama esasta dogmatiktir. Biri çıkar ben Peygamberimder. Bilimsel olarak nasıl ispat edersiniz? Sadece inanır ve iman edersiniz.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
[h=2]3 saatte iftar edip ardından akşam ve teravih namazı kılıyorlar, acıkmadan sahur yapıp yatıyorlar...[/h]

52617_21-saati_1.jpg
Bu yıl Ramazan ayında en uzun orucu İskandinavya bölgesinde yer alan kuzey ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutuyor... Norveç'in en kuzeyindeki şehirlerden Tromso ile İsveç'in kuzey kutup çizgisindeki Lulea şehrinde, Müslümanlar günde 21 saatten fazla oruç tutuyor. Ramazan ayının ilk günü imsak vaktinin 01.50'de başladığı Tromso'da, akşam vaktinin girdiği 23.02'ye kadar Müslümanlar 21 saat 12 dakika oruç tuttu. İsveç'teki Lulea şehrinde de; iftar da, sahur da gün aydınlığında yapılıyor. Türklerin de yaşadığı Lulea'da iftar ile sahurun arasında sadece 3 saat var. İmsakiyeye göre, Türkiye saatiyle Lulea'da iftar 23.50'de başlarken, yatsı ve teravih 00.28'de oluyor. İmsak ise saat 02.37'de başlıyor. İftar ve sahur arasında çok az zaman olması sebebiyle bir koşturmaca içinde olan Müslümanlar, oruçlarını açtıktan sonra, 38 dakika içinde hazırlanıp teravih namazına mescide gidiyor. Teravihten hemen sonra da sahur yapmak için evlerine dönüyor.

Orucunu tutan tutuyor. Tutamayan sadaka verir yada sonrasında kaza yapar. Niye bu milletin zoruna gidiyor anlamadım gitti?

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
İslam alimi demek ne demektir?.
İslam alimi durup dururken olunmaz nasıl bi doktor 6 yıl tıp fakültesi okuyorsa ve doktor oluncada birden en tepeye çıkmıyor kademe kademe yükseliyorsa alimlikte böyle bişeydir.
İslam alimi akli ve nakli ilimlerde ihtisas yapmış olan kişiye denir.
Akli limler: Matematik, fen, astronomi, anatomi, fizik, kimya, biyoloji vb.
Nakli ilimler: tefsir, usul-i kelam, kelam, usul-i hadis, ilm-i hadis, usul-i fıkıh, fıkıh, ilm-i tasavvuftur. vb.

Bütün bu ilimlerde ihtisass yapmış olması şart ayrıca bu ilimlerde yeterli değil.. Allahü teala o kişinin basiretini (kalp gözü) açması ve ona bunu nasip etmesi gerekiyor.. Anlaşıldı mı @pRomidol uzaydan gelmiyor yani bu insanlar.
islam alimini tarif etmişsin güzel. peki bu tarife uyan eğitimleri almış fakat sizinle aynı şekilde düşünmeyen alimleri neden alim saymıyorsunuz? demekki "alim" olmanın objektif kriterkleri yok. bi adam hoşuna giden kafana yatan şeyler söylüyorsa alimdir söylemiyorsa kafir.. bir de bu kriterler içinde "Allahü teala o kişinin basiretini (kalp gözü) açması ve ona bunu nasip etmesi gerekiyor.." demişsin. bununda bir nişanesi varmıdır, yani kalp gözü allah tarafından açılanların göğsünde bir emare filan mı oluyor yoksa allah kalp gözünü açtıklarının bir listesini mi gönderiyor sizlere...

Mirac hadisesini hadisler anlatmaz bizzat kuranın kendisinde yazar..

Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz el-Mescidül-Aksa’ya (yeryüzüne en uzak olan mescide) götüren O Allah her türlü noksanlıktan yücedir. Gerçekten O, işitendir görendir.” (İsra, 17/1)

Sen Kuranda söz edilmez dediğin hadiseyi biz kurandan öğrendik. Peygamber efendimizi de beşer olarak görüyorsun ama unutmaki
yine kuranın ;
Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya: 107) ayetinde senin benim gibi bir beşer olmadığı açıkça belirtiliyor.
bu ayette göğe yükselmekten söz ediyor mu? halbu ki miraç göğe yükselmektir. o ayette sadece kulunu yürüttüğü yazıyor. kaldı ki o kul herhangi biriside olabilir. allahın bir kulunu gece yürütmesi nasıl göğe yükselmeye delil oluyor? halbuki aynı surenin 90. ayetinde peygamberden göğe yükselmesini isteyenlere "ben sadece bir beşerim" diye yanıt veriyor, göğe yükselemeyeceğini belirtiyor.

ayrıca miraç hadisesi tamamen hadislerde anlatılır, kuranda miraca işaret eden hiç bir emare olmadığı gibi isra suresi 90.-94 peygamberin sadece bir beşer olduğunu göğe yükselemeyeceğini söyler

MHC

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0

evet o kurumda binlerce insan çalışıyor ama hiçbirisi "islam için" çalışmıyor. hepsi maaş karşılığı ve para için çalışıyor. ayrıca o kurumda fetvaalar binlerce çalışanın ortak fikriyle değil bir kaç elitin dikktasıyla yayınlanıyor.

[/QUOTE]
Diyanet yoldan geçen işsizleri mi işe alıp çalıştırıyor?

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
islam alimini tarif etmişsin güzel. peki bu tarife uyan eğitimleri almış fakat sizinle aynı şekilde düşünmeyen alimleri neden alim saymıyorsunuz? demekki "alim" olmanın objektif kriterkleri yok. bi adam hoşuna giden kafana yatan şeyler söylüyorsa alimdir söylemiyorsa kafir.. bir de bu kriterler içinde "Allahü teala o kişinin basiretini (kalp gözü) açması ve ona bunu nasip etmesi gerekiyor.." demişsin. bununda bir nişanesi varmıdır, yani kalp gözü allah tarafından açılanların göğsünde bir emare filan mı oluyor yoksa allah kalp gözünü açtıklarının bir listesini mi gönderiyor sizlere...

bu ayette göğe yükselmekten söz ediyor mu? halbu ki miraç göğe yükselmektir. o ayette sadece kulunu yürüttüğü yazıyor. kaldı ki o kul herhangi biriside olabilir. allahın bir kulunu gece yürütmesi nasıl göğe yükselmeye delil oluyor? halbuki aynı surenin 90. ayetinde peygamberden göğe yükselmesini isteyenlere "ben sadece bir beşerim" diye yanıt veriyor, göğe yükselemeyeceğini belirtiyor.

ayrıca miraç hadisesi tamamen hadislerde anlatılır, kuranda miraca işaret eden hiç bir emare olmadığı gibi isra suresi 90.-94 peygamberin sadece bir beşer olduğunu göğe yükselemeyeceğini söyler
Allah Islah Etsin.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
zaten Şura suresi 7. ayette "bu kitabı mekke ve çevresindekileri uyarasın diye güzel bir arapçayla gönderdik" diyor zaten. bu yüzden hep o bölge anlatılmıştır..

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Her konuyada dini karıştırmayın..

Şaka şaka konuşun burda istediginiz kadar :mrgreen:

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Bir araştır bakalım Mescid-i Aksa ile Mescid-i Haram arası kaç km imiş? Bir gecede dediğin gibi "yürüyerek" gidilebilecek bir mesafe mi?

Kendin söylüyorsun GÖĞE YÜKSELMESİNİ İSTEYENLER yani o devirdeki müşriklere karşı cevaben verdiği şeyi şimdi sen burada söylüyorsun nasıl göğe yükseldi diye..

Bu son mesajımdır.

Allah tutuğumuz oruçları kıldığımız namazları kabul etsin. Amin

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bu takvimde ne sorun var anlamadım.
Orucu tutabilen tutar. Tutanlarıda gördük haberlerde. Tutamayanlara Sadaka ve kaza diye alternatifler var İslamda.
Problem nedir çözemedim?
kazaya bırakıp kışın tutarlarsa sadece 2.5 saat tutacaklar bir de bu yönünden bakın :)

Bunu nasıl diyorsunuz ya. Kuranda anlatılan okadar olay,hayatlarından bahsedilen tüm peygamberler hep buradamı yaşadı yani?
evet kuranda anlatılan olayların tamamı arap yarımadasında geçer. tasviri yapılan çevresel koşullar hep o bölgeye aittir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...