Linux de Artık Güvende Değil

:D Linuxçuların bir tezi daha çökertildi :D Artık windowsa karşı linuxu savunurken " en önemlisi ise virüs yok abi " diyemeyecekler :D

İyi halt yemiş !
Zararlı yazılımları dahada geliştirecekmiş birde... Geliştir geliştir , bütün linuxcular küfür etsin sana.

zuhaha:D

Aslında en başından beri böyle düşünülmesi yanlıştı. yani zararlı yazılımlardan etkilenmemesi.

Her işletim sistemi zararlı yazılımlardan etkilenir. Linux un farkı ise sadece biraz zaman almasıydı. Araya fazla zaman girincede çoğu kişi artık linux e zararlı yazılım etki etmez diye düşündü:)

Ortada bir de gerçek var. GNOME masaüstünü çökertmiş, Linux'un kendisini değil. Linux kernel olarak hala güvenli.

Aynı şeyi KDE ve diğer masaüstü ortamları için de bekleriz. Ubuntu ve Canonical düşünsün. Acaba KDE kullansınlar diye mi böyle bir şey yapıldı merak ettim doğrusu :D

Ortada bir de gerçek var. GNOME masaüstünü çökertmiş, Linux'un kendisini değil. Linux kernel olarak hala güvenli.

Aynı şeyi KDE ve diğer masaüstü ortamları için de bekleriz. Ubuntu ve Canonical düşünsün. Acaba KDE kullansınlar diye mi böyle bir şey yapıldı merak ettim doğrusu :D

merak etme onlarada sıra gelecek:) bu başlangıç:p Dediğim gibi zamanla windowstan farkı kalmaz:)

bu arada anasayfadaki boynu bükük penguen olayı en güzel şekilde özetlemiş:D:D

Her yıl testlerde en uzun süreli ayakta kalmayı başaran sistemin linux olduğunu herkes biliyor, kırılması kimseye kar getirmez.. :)

---------- Post added at 16:31 ---------- Previous post was at 16:30 ----------

Linuxçuların ,Linux kullanmak için sebebi kalacak mı? :D

Tek sebep güvenlik değilki, hatta benim kullanım sebeplerim arasında yer almıyor bile. :)

USB üzerinden bulaştırmış ve autorun özelliğini kullanmış ve Nautilus DVI dosyasına ait thumbnail oluştururken içeri sızmış. İlgili açık Ocak ayında kapatılmış.

Linux is far from immune from attacks via USB storage devices: during his presentation, the expert obtained access to a locked Linux system using a specially crafted USB flash drive, taking advantage of a mechanism that allows many desktop distributions to automatically recognise and mount newly connected USB storage devices and display the contents of the device, in this case, in the Nautilus file explorer. The desktop will do this even if the screensaver is already active. When trying to create thumbnails for the files on the device, Nautilus was tricked by a specially crafted DVI file which then activated the exploit. While the relevant hole in the evince thumbnailer was closed in January, the system used in the presentation was kept vulnerable for demonstration purposes. Larimer also disabled the Address Space Layout Randomisation (ASLR) and AppArmor security mechanisms. However, the expert presented measures that would allow potential attackers to bypass these obstacles.

Ne komik bir habermiş windowscular'da hemen sevinmiş bakın haberi iyi okuyun gnome hacklenmiş Linux'e birşey olmamış olamazda zaten hem Linuxe niye virüs bulaşmasın? elbet bulaşır ama bunu çok çabuk farkedersiniz zannetmiyorum Linux'ü etkiliyebilicek bir virüs henüz yazılmadı yazılsa bile olaya hemen müdahale olur yani windowstaki gibi virüsler nereye gitti nerde saklanıyorlar acaba verilerim çalınıcakmı gibi dert olmaz :)

iyi de linux kullanan kimse aman virüsler benden uzak dursun diye linux kullanmıyo ki :D virüslerin linuxta çok az olması sadece bi artı yön:)
Windows'a karşılık koyulan en büyük sebep.Yanlış yazdım galiba:)

Windows vs Linux konularında baş sebeplerdendir.Tabi Linux kullananlar için sebep olmayabilir o ayrı.Ama Linux'a geçirmek kullanıcıları (daha ileri gidilirse ) zor olacak...

Millet niye bu kadar büyütmüş anlamadım. Gnome de açık var diye linux mahvoldu gibi bir şey şey söz konusu olamaz. Ayrıca şu da var, yazıyı okursanız Usb bellek aracılığı ile gnome masaüstü kullanılan sisteme malware yerleştirip sisteme zarar vermişler. Oysaki windowsa zarar vermek için 3-5 satırlık autorun virüsü yeterli. Öyle malware falan kasmaya gerek yok windows için :)
Yorum yapanlar tekrar düşünsün :)

muhtemelen home klasöründe gizli olan klasörleri ayarları vs bozuyordur başka hiç bir yere dokunamaz...
ayarlarıda istediği kadar bozsun yeni bir kullanıcı hesabı ekler onunla dosyalarımı alırım ne olacak:D
ki onun yazdığı uygulamanın gnome kurulu her dagıtımda veya gnome versiyonunda çalışacağı şüpheli:D
ya neyse en azında bi program falan yazmıslar ugraşmışlarda 1masaüstü yöneticisine birşeyler yapmışlar...windows zaten 1hafta içinde kendi kendini o hale getiriyor...
programa falanda hiç gerek olmadan:p

İstedikleri kadar geliştirsinler o açık yine kapatılır Linux özü burada hemen kapatıyorlar! :).Her şeyi ayrıca burada amma çok Linux'un winzort'a benzemesini isteyen var :D