Matematikteki İşçi Problemi Saçmalığı

Bu konuyu okuyanlar

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Bu işçi problemleriyle öğrenci milleti sürekli uğraşıp durmuştur. Zamanında ben de çok uğraştım. Geçenlerde bir arkadaşım çok ilginç bir şeyden bahsetti ve bir anda aydınlandığımı hissettim. Şimdi sizlerle de bu olayı paylaşacam bakalım bana hak verecek misiniz.

Diyelim ki bir otomobil fabrikasında çalışan 3 işçi var. Bu üç işçi canla başla çalışıp her 50 günde bir araba üretiyorlar.

1 gün = 24 saat
50 gün = 50*24= 1200 saat

1 saat = 60 dk = 3600 saniye yapar

Demek ki 50 gün = 3600*1200 = 4320000 saniyedir.

Şimdi bunları neden bulduk: bizim bu işçi problemine göre 3 işçi 1 arabayı 50 günde tamamlıyor ise ters orantıyı kullanırsak 12960000 işçinin (4320000*3) 1 arabayı 1 saniyede üretmesi gerekir. Hani bu yeterli ama işi ilerletip saliseye vurursak elimize şöyle bir sonuç gelir 1296000000 işçi 1 salisede araba üretir :D

Tüm bunlar bize aslında bu olayın gerçeğe uygun olmadığını gösterir. :rolleyes:

Ekleme: Bu durumu tartışılacak pek bir olay yok asıl olarak bundan sonra 4. sayfadaki sorulara cevap arıyorum.

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
1296000000 işçi yanı 1.2 mılyar ıscıyı sen bul berı gel ben sana 1 salıse de araba yaparım

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Ya biraz açsan diyorum,, bu ters orantı yapma olayı sende nasıl bir aydınlanma yaşattı merak ettim.. :)

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Hız problemlerinde de saçmalık var. Vardır ya A arabası 80 km hızla B arabası 40 km hızla gidiyor. A ile B arasında 40 km mesafe var kaç saatte yakalar...

Burda da şöyle düşünelim A arabası B nin olduğu yere geldiği an, B arabası biraz daha ileriye gitmiş olacak. A arabası B nin yeni bulunduğu yere geldiğinde, B bir miktar daha uzaklaşacak. Bu iki araç arası mesafe sürekli kısalacak ama sıfır olmaması gerekli. Peki neden mesafe sıfır oluyor 1 saat sonra...:D

Mesajı görünce bu aklıma geldi :D Bunun mantıklı açıklaması var ama :D

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Haha haksız bulanlar olmuş :lol:

Aydınlanma olayı da arkadaşın dediği gibi bir salisede araba yapma konusunun saçmalık olduğu yerdi.

O kadar işçiyi bir araya getir 1 salisede araba yaparım diyen arkadaş da olayı fazla ciddiye almış anlaşılan :D Olayı işçi boyutundan arındırıp insan boyutuyla ele al ve bir varsayım olduğunun da farkına varınca mantık çerçevesi içine giren bir yargı olduğunu çoğu kişi kabullenecektir. Bu cümleyi de nasıl kurduysam artık bi garip oldu :D

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benden bir soru;

1 anne 1 bebeği 9 ayda doğurabiliyorsa, 9 anne 1 bebeği kaç ayda doğurur :)

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Benden bir soru;

1 anne 1 bebeği 9 ayda doğurabiliyorsa, 9 anne 1 bebeği kaç ayda doğurur :)

Vay gerçekten güzel soru sormuşsun. Amacı anladım ama doğru bakış açısı değil çünkü farklı kategoriler. İşçi probleminde 1 işçi bir işi 2 günde yapıyorsa 2 işçi bir işi 1 günde yapıyor kabul edilir ama 2 anne 1 bebek doğuramaz doğal olarak :D

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Vay gerçekten güzel soru sormuşsun. Amacı anladım ama doğru bakış açısı değil çünkü farklı kategoriler. İşçi probleminde 1 işçi bir işi 2 günde yapıyorsa 2 işçi bir işi 1 günde yapıyor kabul edilir ama 2 anne 1 bebek doğuramaz doğal olarak :D
Milliyonlarca işçide bir araba üretimi ile uğraşamaz. :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Matematiksel olarak doğrudur ama mantık olarak yanlıştır. Tüm parçalar aynı anda monte edilmediği ve belirli bir düzene göre monte edildiği için montaj süresini de hesaba katman gerekir :)

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Matematiksel olarak doğrudur ama mantık olarak yanlıştır. Tüm parçalar aynı anda monte edilmediği ve belirli bir düzene göre monte edildiği için montaj süresini de hesaba katman gerekir :)
İşte açıklama bu. :)
Bir diğer yandanda o kadar işçi bir kaç araba üretimi ile uğraşamaz. Nereye sıdırıyonuz la binlerce işçiyi. :D

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Haha varsayım zaten yoksa o kadar işçiye maaş yetiştiremezsin :D

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
işin bir de şu tarafı var. 1 salise de üretilen arabadan bir saniyede 100 tane üretilmesi lazım. bu işçileri bir saat çalıştırdığımızı düşünürsek, bu kadar işçinin masrafının amorti edilmesi için gereken araba satışının gerçekleşmesi için bu arabayı işçilerden başkası alamayacaktır. çünkü dünya nüfusu kaldıramaz o kadar adamı. maksat saçmalamak olsun :D :D

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
O halde şöyle düşün. 3 işçi bir fabrikada 50 gün çalışıp 1 otomobil üretiyorsa, 1296000000 işçi 432000000 fabrikada 50 gün çalışarak 432000000 tane otomobil üretmiş olur. Bu ise eğer üretim sadece 1 fabrikada yapılabilseydi, o fabrikada 1 salisede 1 araba üretebildikleri anlamına gelirdi. :)

Ya da şöyle anlatayım. 6 çekirdekli işlemcinin gücünden yararlanmak istiyorsanız, yapılacak işi 6 eş parçaya ayırıp her birini bir çekirdeğe yollamanız gerek. Eğer işi 6 eş parçaya ayıramazsanız 6 çekirdek sahibi olmanın anlamı kalmaz. :)

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Aklıma şu söz geldi :
"Halamın bıyıkları olsa amcam olurdu" :D

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
teorik ile pratiği ayrı tutmakta fayda var
herşeye teorik olarak ulaşamazsın, iş pratiğe geçtği zaman bir çok değişken girer işin içerisine,
ama matematikçi olarak belirteyim (işlem hatası yapmadıysan) teorik olarak söylediklerin doğrudur.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Teorik olarak da doğru değil, çünkü matematiksel modellemede parametreler eksik ve bir kısımı da hatalı.
Daha doğrusu matematiksel modelleme de yok, varsayımla hareket edilmiş ve ispat da mevcut değil.
Kısıtlar yok, öncüller, ardıllar yok. Düzgün bir fonksiyon ifade edilmemiş. Bir mühendis olarak sadece gülüyorum.
Bir gün 24 saattir ama bir iş günü 8 saattir. İşin içine ergonomi de girdiğinde maksimum 4.5-5 saat verimli bir şekilde çalışılır.
Daha fazla yazmama gerek yok sanırsam. Anlayan anlamıştır.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Hahaha ben bu konuyu sırf eğlencesine açtım bazıları çok ciddiye almış :D
Yok ben size amacı söyleyeyim hiç kasmayın çıkarılacak sonuç: özellikle ilk okul ve lisede gördüğümüz bilgiler sadece ezber ve saçmalıktan ibaret.
Ben de şu an mühendislik okuyorum durumların bununla bir alakası yok. Güleriz biraz diye bu soruyu sordum illa cidden düşünülecek sorular istiyorsanız buyurun:

*Bir sayının sıfırıncı kuvveti neden birdir?
*Işık dalga ve enerjiden oluşur. Uzayda örneğin bir masa tenisi topuna sürekli ışın yollanırsa topu hareket ettirebilir mi?
*Logaritma a tabanında x neden log b tabanında x bölü log b tabanında a olarak ayrılır?

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Ona bakarsan şu anda tüm milli eğitim müfredatı saçmalıktan ibaret sadece matematikte 4 işlem okuma yazma öğrensek yeterli...

EraBrown

Asistan
Reaksiyon puanı
2
unutma dostum.

1 isci bir isi x saatte yapiyorsa, 2 isci ayni isi yine x saatte yapar. 10 iscide ayni isi ayni zamanda yapar.

Bakiniz : Koy Hizmetleri.

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hahaha ben bu konuyu sırf eğlencesine açtım bazıları çok ciddiye almış :D
Yok ben size amacı söyleyeyim hiç kasmayın çıkarılacak sonuç: özellikle ilk okul ve lisede gördüğümüz bilgiler sadece ezber ve saçmalıktan ibaret.
Ben de şu an mühendislik okuyorum durumların bununla bir alakası yok. Güleriz biraz diye bu soruyu sordum illa cidden düşünülecek sorular istiyorsanız buyurun:

*Bir sayının sıfırıncı kuvveti neden birdir?
*Işık dalga ve enerjiden oluşur. Uzayda örneğin bir masa tenisi topuna sürekli ışın yollanırsa topu hareket ettirebilir mi?
*Logaritma a tabanında x neden log b tabanında x bölü log b tabanında a olarak ayrılır?
hmm su ikinci soru hosuma gitti atarak yaziyorum
enerji ve dalga bir kuvveti olusturur kuvet essitir isiga
bir cisme kuvvet uygulanirsa cisim hareket edebilir bir tenis topu uzayda yercekimi olmadigindan hareket halindedir
harereket eden bir cisme kuvvet uygulanirsa yon degistirir sadece

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Beyinimiz çalışmasının sonucu aynı vücut kaslarının çalışmasının sonucunu verir. Çalıştıkça gelişir ve hareket yeteneği alanı genişler. Sorulan sorular her ne kadar bizlere saçma da gelse amaç çalıştırmak ve problem çözdürebilme yeteneği kazandırmak.