Alevilerden Özür Diliyoruz.!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629

Yorumsuz..:)

İzliyemenler
Bu Dns ile İzleyebilirler.

64.107.80.80

206.166.83.20

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Çok güzel bir bölümdü. Çok kişiyle paylaştım videoyu. Ama yorumsuz tabiki :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bir kişi de bizden özür dilesin be kardeşim...

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Bizde özür dileriz Türk olduğumuz için. Memleketi o kadar ayrıştırdılar ki Kürtüm, Aleviyim vs vs deyince bak adam özgürce halkını savunuyor fln filn Türküm deyince vay seni pis Faşist
Bizde özür dileriz Türkiye'de Türk olmaktan Türkiye'de Türküm demekten.

Erngnctrk

Asistan
Reaksiyon puanı
8
bende dünyaya geldiğim için özür diliyorum.
20 senedir dünyadayım sizin oksijeninizi yemeğiniz tükettiğim için özür diliyorum
nedir bu ayıptır.
benim ülkemde müslüman islamı daha rahatça yaşayamıyor.

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Iyi guzel konusmusta, goren bakanda sunniler yonetiyor ulkeyi sanacak. Sunnilere bu devlet kac tane cami yapmista alevi vatandasin parasi orda olsun? Su ulkede muslumanim diyen Aleviden daha cok zulm gormustur ki zaten ayuuka cikmis durumda ve bunun sorumlularinin bazilarinin alevi oldugunuda biliyoruz. Tum camiler kuran kurslari vatandasin yine camilerde ibadet sonrasi bagislariyla yapiliyor. Aleviler cem evi istiyorsa elbettek sahip olmalilar. Ama aleviyim derken camiye kufrederse ve hem muslumanim deyip Hz Muhammed'i Hz.Ali'ye gelen peygamberlik makamini calmakla suclarsa orda saygi gosterip ozurdlieyecek bir sey yok demektir.

zert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saçmalik, söylenenler aşağılık piskolojisinden başka bir şey degil.

sahan2106

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ben özür dilemiyorum. Cemevide ibadethane olmaz. Bir dinin bir ibadethanesi bir imamı olur.Bunlar diyor Cemevi olsun, yok imam yerine dedemiz olsun. Resmen dini bozmaya uğraşıyorlar.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
alevilik islamın bir mezhebi olarak görüyor kendisini. peki İslamın 5 şartından biri olan namazı kabul ediyorlar mı ? hayır ( kılıyor kılmıyor o farklı ) . Hz Ali'yi önderleri olarak görüyorlar. Hz Ali onların yaptığı hangi şeyi yapıyordu. Geçmişte yaşanan bazı olaylardan dolayı alevilik çıkmış ortaya. İslam'ın parçasıyız diyor. Kendileri sonradan bi şeyler ortaya atmışlar. bunu dine eklemeye çalışıyorlar. Her inanca saygım vardır( budistliğe de hıristiyanlığa da hatta inancı olmayan ateistlere de ) ama aleviliği İslamın parçası olarak kabul edemem çünkü değil. Kendilerini ayrı bir dinin mensubu olarak kabul ediyorlarsa o ayrı. o zaman onlara da saygım var.

ama bu şekilde olmaz. bir dinde iki ibadethane olmaz. İslam dininin ibadethanesi camidir

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Ben özür dilemiyorum. Cemevide ibadethane olmaz. Bir dinin bir ibadethanesi bir imamı olur.Bunlar diyor Cemevi olsun, yok imam yerine dedemiz olsun. Resmen dini bozmaya uğraşıyorlar.

Kuran'da ibadet şekli namazdır, islamda ise temiz olan her yerde namaz kılınabilir, namaz kılan alevilerde var kılmayanlarda, cem evinde de namaz kılınabilir. Namaz bilen herkez namazda en başa geçip namaz kıldırabilir dinen bi sakıncası olduğunu hiç duymadım.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Kuran'da ibadet şekli namazdır, islamda ise temiz olan her yerde namaz kılınabilir, namaz kılan alevilerde var kılmayanlarda, cem evinde de namaz kılınabilir. Namaz bilen herkez namazda en başa geçip namaz kıldırabilir dinen bi sakıncası olduğunu hiç duymadım.

cemevinde ibadet olarak namaz kılımıyor ki. saz çalınarak türkü bazı türküler eşliğinde semah yapılıyor. yoksa tabi ki temiz olan her yerde namaz kılınabilir hatta kilisenin içinde bile eğer ortam uygunsa namaz kılınabilir.

sahan2106

Asistan
Reaksiyon puanı
5
cemevinde ibadet olarak namaz kılımıyor ki. saz çalınarak türkü bazı türküler eşliğinde semah yapılıyor. yoksa tabi ki temiz olan her yerde namaz kılınabilir hatta kilisenin içinde bile eğer ortam uygunsa namaz kılınabilir.

Bunların niyeti namaz falan değil, Caminin karşısına Cemevi, İmamın karşısınada DEDE çıkarıp , yüce dinimizi bozmak.

prematoryum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@sahan2106 aleviler hiç bir zaman caminin karşısına cemevi,imamın karşısına dede getirmemiştir ve getirmezlerde.senin kafan karışmış.
aleviliğin temel öğretilerinde işin çekirdeği ehli beyt sevgisidir.haaa sen ehli beyt nedir bilir misin bence bilmezsin al bakalım o zaman Ehli Beyt - Vikipedi
bunun neresi islamiyet düşmanlığı acaba

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15

Ben alevi değilim ama çok yakın alevi arkadaşlarım var, dedikleriniz kısmen doğru, fakat cem eviinde namaz kılan alevilerde var, türkü çaldıkları doğrudur, fakat semahda yaparlar bu da doğru, hatta yemek yiyip güreş de tutarlar, tüm bunlar normal bir cami de de yapılabilir, dinen bir sakıncası yok.

Söylediğiniz şeyler gelenek görenek meselesi, mesela camide düğün de yapılır yemek de yenir, güreş de tutulur, temiz olan her yerde namaz kılınabileceği gibi temiz olan her yerde yemek de yenir, fakat dediğim gibi gelenek ve görenek yadırgıyorsa yapmamakda fayda vardır, fakat buna dinen günah demek dinen yapılamaz demek Allahın koymadığı bir kanunu getirmektir, buna dinen yasak demek Kurana iftira olur.

Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor: "Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Rasulullah (s.a.v.) beni ridasıyla örttüğünü hatırlıyorum. Bu hal, ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti. Benim gibi genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin." (Buharî, Salât 69, îydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menâkıb 15, Fezâilu'l-Ashab 46, Nikâh 82, 114; Müslim, îydeyn 18; Nesâî, îydeyn 35)

Peygamberimiz (asv) şöyle buyurmaktadırlar: “Düğünlerinizi mescitlerde yapınız” (Feyzü’l-Kadîr, 2: 11; Hadis no: 1198.)

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: Dini açıdan camii avlusunda nikah kıyılması ya da düğün merasimi yapılmasının hiçbir mahsuru yok. Fakat dinen bir sakınca olmasa bile bu tür mekanların bu tür merasimler için kullanılması idari açıdan doğru değildir.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Adam kendi adına konuşmuş ,, ama bu konuşmayı neden genele mal etmiş anlamadım :)

Müslüman Türk kadınına rahibe gibi yakıştırmasında bulunan anlayış kimdir sorarım size . . .

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Ben alevi değilim ama çok yakın alevi arkadaşlarım var, dedikleriniz kısmen doğru, fakat cem eviinde namaz kılan alevilerde var, türkü çaldıkları doğrudur, fakat semahda yaparlar bu da doğru, hatta yemek yiyip güreş de tutarlar, tüm bunlar normal bir cami de de yapılabilir, dinen bir sakıncası yok.

Söylediğiniz şeyler gelenek görenek meselesi, mesela camide düğün de yapılır yemek de yenir, güreş de tutulur, temiz olan her yerde namaz kılınabileceği gibi temiz olan her yerde yemek de yenir, fakat dediğim gibi gelenek ve görenek yadırgıyorsa yapmamakda fayda vardır, fakat buna dinen günah demek dinen yapılamaz demek Allahın koymadığı bir kanunu getirmektir, buna dinen yasak demek Kurana iftira olur.

Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor: "Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Rasulullah (s.a.v.) beni ridasıyla örttüğünü hatırlıyorum. Bu hal, ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti. Benim gibi genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin." (Buharî, Salât 69, îydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menâkıb 15, Fezâilu'l-Ashab 46, Nikâh 82, 114; Müslim, îydeyn 18; Nesâî, îydeyn 35)

Peygamberimiz (asv) şöyle buyurmaktadırlar: “Düğünlerinizi mescitlerde yapınız” (Feyzü’l-Kadîr, 2: 11; Hadis no: 1198.)

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: Dini açıdan camii avlusunda nikah kıyılması ya da düğün merasimi yapılmasının hiçbir mahsuru yok. Fakat dinen bir sakınca olmasa bile bu tür mekanların bu tür merasimler için kullanılması idari açıdan doğru değildir.

dediklerine hiçbir itirazım yok. beni yanlış anladın biraz. ben sadece cemevinde toplanıp semahı namaz yerine ibadet olarak kabul edenlerden cemevini de cami yerine ibadethane olarak kabul edenlerden bahsediyorum.

yoksa elbette camide güreş de yapılır düğün de. ki osmanlı zamanında yapılmış da

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
dediklerine hiçbir itirazım yok. beni yanlış anladın biraz. ben sadece cemevinde toplanıp semahı namaz yerine ibadet olarak kabul edenlerden cemevini de cami yerine ibadethane olarak kabul edenlerden bahsediyorum.

yoksa elbette camide güreş de yapılır düğün de. ki osmanlı zamanında yapılmış da

Namazı tamamen yok sayıp sadece semah yapıyorlarsa ona diyecek söz bulamıyorum, Namaz kuranın açık bir emridir, ister şii'ler gibi 3 rekat kılsınlar ister sunniler gibi 5, ama namaz yok diyen kuran dışıdır.

Benim demek istediğim aslında tüm Alevilerin aynı olmadığı, namazı kabul eden alevilerde var, düşünün tv ye iki tane aynı dinin ve aynı mezhebin ilahiyat profesörü çıkıyor onlar bile bir çok konuda farklı yorumlara sahip, Aleviler arasında da namazı yok sayıp kabul edenler var, hepsini aynı kefeye koymamak lazım, ben buna dikkat çekmek istedim. Yoksa şahsınıza karşı bir şey demiyorum.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
katılıyorum,

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bumudur anlayışlı zihniyet , özür dileyen adam bunun içinde dilesin

hukumet-o-afisi-asani-bulsun-810141.Jpeg

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Namazı tamamen yok sayıp sadece semah yapıyorlarsa ona diyecek söz bulamıyorum, Namaz kuranın açık bir emridir, ister şii'ler gibi 3 rekat kılsınlar ister sunniler gibi 5, ama namaz yok diyen kuran dışıdır.

Benim demek istediğim aslında tüm Alevilerin aynı olmadığı, namazı kabul eden alevilerde var, düşünün tv ye iki tane aynı dinin ve aynı mezhebin ilahiyat profesörü çıkıyor onlar bile bir çok konuda farklı yorumlara sahip, Aleviler arasında da namazı yok sayıp kabul edenler var, hepsini aynı kefeye koymamak lazım, ben buna dikkat çekmek istedim. Yoksa şahsınıza karşı bir şey demiyorum.

namaz kılanlara bi şey demem zaten ( tabi sünnetini kılmak şartıyla çünkü sünnetini inkar etmek peygamberimize büyük saygısızlık olur ) ama ülkemizdeki alevilerin çoğu namazı kabul etmiyor maalesef.

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Alevilik...!!
4 Mezhebin ( Hak meshepler ) dışında ne üdüğü belirsiz güya temelinin İslam olduğunu söyleyen bir toluluk. Tamamen tahrip edilmiş ne itikat olarak ne ibadet olarak İslama benzeyen bir düşünce tarzı. Kısacası İslamda buna benzer İran kökenli bu tür inanışlara biz münafık deyip geçiyoruz.

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
arkadaşlar şu an çözemediğim bi sorun var o yüzden videoyu izleyemedim ama yorumların hepsini okudum ben yıllardır hem alevilerin hemde sunnilerin içinde yaşıyorum ve şunu söyleyimki ne aleviliği nede sunniliği nede hiç bir mezhebi kabul etmiyorum benim dinim islamiyet ben dinimi KURANın bana emrettiği şekilde hayatımıda PEYGAMBERİMİZ ve sahabelerin vermiş olduğu güzel öğütler eşliğinde peygamberlerimizin yaşadıklarından ders alarak yaşamaya çalışırım ve ben KURANda mezhep diye bişey görmedim islamiyet hiç bir müslümanı diğer bi bi müslümandan ayrı tutmazken insanlarımız kendilerini birbirinden ayrı tutuyor

ben bu güne kadar iki mezhepdede büyük sapkınlıklar gördüm

aleviler derlerki peygamberimiz hazreti ali.
Tamam hazreti ALİ büyük bir insandır ilim sahibidir islamiyete katkıları büyüktür ama asla peygamber değildir şu bir değişmez gerçektirki islamiyetin peygamberi HZ MUHAMMED tir

aleviler şu an içinde olduğumuz orucu kabul etmezler ve 12 imamlar adına dedikleri ramazan ayından sonra kendilerine göre düzenledikleri bi orucu tutarlar.
Bi kere oruç YÜCE RABBİMİZİN bize farz kıldığı bir ibadettir oruç. Bunun haricindede elbettki nafile oruçlar tutulur ama bunlar 12 imamlar için yada şu veya da bu kişi için değil ALLAH rızasını kazanmak için tutulur

daha sonra içlerinde birbirlerini müsaip kardeşi olarak seçerler ve bu kardeş dedikleri kişilerle aralarında hiç bir akrabalık bağı bulunmaz ve savundukları en önemli konu iki kardeşin çocukları asla evlenemezler konusudur.
RABBİMİZ iki kardeşin bribiri ile evlenmesini haram kılmıştır ve sadece ilk insan oldukları için hazreti ademin çocukları bu şekilde evlenmiştir. bu benim görüşümdürki müsaip kardeşliği alevilerin guruplanmayı sağlamak için çıkardığı ve çocuklarımız evlenemez dediği aslı olmayan şaçma birşeydir

(daha yüzlercesi)

elbetteki alevilerin hepsi bu şekilde yaşamıyor içlerinde dinini düzgün şekilde yaşıyan ama o toplumun içinde olduğu için alevi deyilip geçilen insanlarda var ama şuda bi gerçekki geneli dinden uzlaşmış yozlaşmış ve soyutlaşmıştır ve dini kendilerine göre yorumlamışlardır kendi içlerinde bile yüzlerce fikir ayrılığı görbilirsiniz her biri kendi kurallarını işine geldiği gibi değiştirmiştir unutulmamalıdırki bu büyük bir günahdır

peki sünnilerde gördüğüm sapkınlıklar nelerdir

sünnilerden bir kısım derki çıplak bir şekilde olmak günahtır banyoda üstünde muhakak bi kıyafet bulunmlıdır der.(lütfen kimse bunu açık saçık giyinmeyle karıştırmasın)
Böyle bir şey olamaz çünki insan hayatının bir çok kısmında soyunuyor tuvalete girdiğinde üstünü değiştirdiğinde amaliyat olacağında ve banyo yapacağında. Unutulmamalıdırki islam dini mantık dinidir. hz osmanda böyle davranırdı ve hiç bir zaman çıplak bulunmazdı ama bunu günah olduğuna inandığı için değil rabbine olan büyük saygısından dolayı yapardı

sünnilerden bir kısım sağ elle yemek yemenin günah olduğunu söyler sebep olarakta tuvalet esnasında o elimizi kullandığımızı söylerler
İslamda temizlik imandan gelir ve esasdır muhakakki tuvaletten çıktığımızda elimizi yıkamayan yoktur ve sol elimizide gündelik hayatta daha pis şeylerde kullanıyoruz mesela paraya dokunmak gibi ve yemek bazende iki elle yenilir

sünnilerden büyük bir kısım eylencenin iyi bişey olmadığını günah sayılıcağını düşünerekten düğün ve törenlerinde mevlüt okuturular
Dua okunmasına mevlüt okunmasına imam nikahı kıyılmasına söyleyebileceğim hiç bir şey yok elbettiki bunlar güzel davranışlardır ama bu gibi törenlerdede eylenmenin günah olduğunu düşünmekte çok yanlıştır hatırlayınızki PEYGAMBER efendimiz hz ayşe annemizle evlenirken süt ve hurma dağıtarak küçük bir eğlence yapmıştır

sünnilerden genel bir kısım kocasız bir kadının hacca gitmesinin yanlış olduğunu söylerler (kimileride yanlız başına bir kadının gitmesi der)

Hac ibadeti maddi durumu yerinde olan herkeze farzdır erkek gitsin kadın gitmesin diye birşey düşünülemez çünki ibadet herkezin hakkıdır unutulmamalıki islamiyet döneminde hacca giden peygamberimize biyat etmek için yanına gelen ve uhut savaşına katılan bir çok kadın sahabelerimiz vardır

(ve daha yüzlercesi)

yine söylüyorumki sünnilerin içlerindede dinini doğru yaşayan insanlar var ama o toplumun içinde oldukları için sünni deyilip geçiliyo malesef şuda bir gerçektirki çoğu dini kendine ve kendi çıkar ve görüşlerine göre alet etmişlerdir ve yine kendi aralarında bir çok fikir ayrılığına sahiplerdir

Şu değişmez bir gerçektirki kuranın yazmış olduğu hükümlere asla birşey eklenemez ve çıkartılamaz bunu yapanlar büyük bir günah içerisindedir

skara

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Hay eline sağlık iyiki yazmışsın tamda aklımdan geçenler :thumbup1:

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
alevilik hakkında zerre bilgisi olmayanları izlemek çok komik :)

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar boşuna uğraşıyorsunuz. Bazı insanların kalp gözü kapalıdır. Size tavsiyem aleviyim diyene bi selam verin geçin gidin. Cahille muhabbet edilmez , yanlış bi sözde sizde dininizden olmayın.
Bırakın konuşsunlar bizde Yavuz Sultanlar çok var. Dilleri haklarını geçince elbet ellerine verecek bişey buluruz içleri rahat olsun ...

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
Bumudur anlayışlı zihniyet , özür dileyen adam bunun içinde dilesin

..

vay safım benim :)
gündemi sadece belli biyerlerden takip ederseniz böyle oltaya takılırsınız..
bu afişi asan üzerinde ismi geçen ilgili parti değil..
artık kim astıysa aşağılık bir provakasyon taktiği benimsemiş...

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
alevilik hakkında zerre bilgisi olmayanları izlemek çok komik :)

Ya herkesin inancına saygımız var bişeyde demek yanlış ama şu lafıda demeyin allah aşkına ya ,, Yıllardan beri hep aynı şey ,, Hiç bir bilginiz yok ,, Gözümüzde mi yok kulağımızda mı yok ,,alevi arkadaşımızda mı yok ?

OLayı felsefik boyuta taşıyıp işin içinden çıkartılmaz hale getirmek ne derece doğru ,,? :)

vay safım benim :)
gündemi sadece belli biyerlerden takip ederseniz böyle oltaya takılırsınız..
bu afişi asan üzerinde ismi geçen ilgili parti değil..
artık kim astıysa aşağılık bir provakasyon taktiği benimsemiş...

Tabi canım provakasyondur ,, Yoksa zaten hiç böyle şeyler yapmazlar bilirim :)

CHP çarşaflı kadını otobüsten attı............. İlgili Haber

Bırakın çarşaflıyı bir insana böyle davranılmaz ,, Yazık

-

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
yazık ya , xerox3435 acıyorum sana..
ne zaman sana birşey desem anlamlıyorsun.. başka başka bişeyler söylüyorsun
ben sana parti hazırlamamış diyorum.. hee tabi diyorsun..
ankara belediye seçimlerinde de buna benzer bir yola gidilmişti..
ne diyim inandırmışlar milleti , başarıya ulaşmışlar

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
yazık ya , xerox3435 acıyorum sana..
Ne zaman sana birşey desem anlamlıyorsun.. Başka başka bişeyler söylüyorsun
ben sana parti hazırlamamış diyorum.. Hee tabi diyorsun..
Ankara belediye seçimlerinde de buna benzer bir yola gidilmişti..
Ne diyim inandırmışlar milleti , başarıya ulaşmışlar

:) ...........

-

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...