Sonunda Mandriva 2010.1 Spring Sürümü %100 Türkçe Desteği İle Karşınızda

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
banner_mdv_2010_spring.png

Mandriva Linux' un çıkışı oldukça geciken 2010.1 Spring sürümü nihayet yayınlandı. Yeni sürüm 2.6.33.4 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış ve KDE 4.4.3 ile GNOME 2.30.1 masaüstü yöneticileri kullanılmış. Kullanıcı tercih ederse, sistemi XFCE veya LXDE masaüstü yöneticileri ile de kullanabilmekte. Mandriva Linux 2010.1 Spring'in konuk hesabı yönetiminde sağlanan geliştirmelerle diğer kullanıcıların dosyalarına ve çoğu Mandriva aracına kısıtlı erişim artık olanak dahilinde. Dosya sistemi şifreleme işlemi daha da geliştirilmiş; şifreleme, hem diskdrake hem de kurulum aracı üzerinde daha da kolaylaştırılmış bulunuyor. Mandriva araçları artık GRUB'da şifrelenmiş parola kullanımını destekliyor. Ayrıca drucut initrd oluşturma aracı ve kurulumu eski bir sürüm üzerine klonlayarak yapabilmeyi sağlayan KA özelliği sunulan yeni teknolojiler olarak göze çarpıyor. X.org 7.6 ve Xserver 1.7.6 içeren sistemde; NVidia ekran kartları için nv yerine öntanımlı olarak "Nouveau" açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü kullanılmış. ATI ekran kartları için için Mesa 7.8; Intel kartlar için de Intel X11 sürücüsünün 2.11.0 sürümü kullanılmış. Qt 4.6.2, Amarok 2.3.1, Digikam ve kipi-plugins 1.3.0, Firefox 3.6.6, OpenOffice.org 3.2, Deluge 1.2.3, Transmission 1.92, Skrooge 0.7.0, Kdenlive 0.7.7.1 sistemle birlikte gelen paketlerden bazıları. Ayrıca Opera ve Chromium web tarayıcıları, bir çok bilimsel uygulama Mandriva Linux 2010.1 depolarında kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Bir önceki sürümde olduğu gibi Mandriva Linux 2010.1 Spring sürümü de %100 Türkçe desteği ile geliyor.

Mandriva Linux, bilindiği gibi x86-32 ve x86-64 mimarilerinde özgür (free) tek bir DVD veya KDE ve GNOME masaüstlerinden birini içeren One CD olarak edinilebiliyor. Dahası .iso dosyaları melez .iso'lar olduğundan, yansı adreslerinde bulunan mandriva-seed.sh ile veya "dd" komutu ile USB disklere kaydetmek de mümkün oluyor.

Manriva Linux 2010.1 Spring ile ilgili sürüm notlarını ve bilinen sorunları okumayı unutmayın.

Mandriva' yı gerek torrent vasıtasıyla gerekse doğrudan edinebileceğiniz adresleri burada bulabilirsiniz.
Ekleme: Resmi olarak duyuruldu
http://distrowatch.com/?newsid=06177

indirme sayfası
mandriva-one-2010-spring-KDE4-i586.iso (691MB, MD5, torrent),
mandriva-one-2010-spring-GNOME-i586.iso (694MB, MD5, torrent),
mandriva-free-2010-spring-i586.iso (4,447MB, MD5, torrent),
mandriva-free-2010-spring-x86_64.iso (4,459MB, MD5, torrent).

http://forum.mandrivaturkiye.com/index.php?topic=1810.0

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Ben yarın 50 DVD 50 de CD alacağım.
Kaynakları tükettik.
1 yıl anca yetiyor zaten :D
Yarından sonra da en az bir hafta Mandriva 2010.1 kullanacağım. İkinci sistemim olabilir :p
Bu dağıtımın en sevdiğim özelliği Alpha sürümünde bile inanılmaz kararlı olması :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Teşekkürler.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Arkadaşlar görsellik ve program çokluluğu bakımından Ubuntumu yoksa Mandriva'mı iyi ? Mandriva bana daha görsel gibi geldi ?

Ubuntu kurmayı düşünüyorum laptop'a. Bunumu indirip kursam hangisinin önerirsiniz ? Linux konusunda yeniyim ama görselliğe çok fazla önem veriyorum. Zaten laptobuda multimedia bazlı kullanıcam. (müzik,film,internette gezinme...vs) ?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
görsellik olarak mandriva
görselliğe önem veriyorsan kde'den şaşma :)

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
lg x130 netbook'un wireless'ini tanırmı acaba.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
@Tehnaz daha önce Linux kurdun mu? Eğer onlar tanımışsa bu da tanır.

Bu arada Mandriva hayırlı uğurlu olsun. www.mandriva.com sitesinde de duyuruldu.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
haber distrowatch üzerinden resmi olarak duyurulmuştur.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
İki gündür kullanıyorum gayet güzel. Herhangi bir eksik veya soruna rastlamadım daha.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Şeytan diyor, indir ve dene. 60 GB'ımı buna feda etsem mi acep. :)

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
ubuntu 10.04 yeni yükledim. artık 1 ay sonra bunu da yüklerim.

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Daha Yeni Ubuntu Kurdum
Acaba Şimdide Üzerine Mandriva mı Kursam , Tahrik oluyorumda:confused1::confused1:

Acaba Kursamda GNOME 'Mİ Yoksa KDE'Mİ Kursam , Arasındaki Farklar Nelerdir :confused1:
Hangisinin Kullanımı Daha Kolay :confused1:
Hangisi Daha Güzel ve Daha İyi :confused1::confused1:
Acaba Neden GNOME ve KDE Diye Ayırmıslar :confused1::confused1:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Daha Yeni Ubuntu Kurdum
Acaba Şimdide Üzerine Mandriva mı Kursam , Tahrik oluyorumda:confused1::confused1:

Acaba Kursamda GNOME 'Mİ Yoksa KDE'Mİ Kursam , Arasındaki Farklar Nelerdir :confused1:
Hangisinin Kullanımı Daha Kolay :confused1:
Hangisi Daha Güzel ve Daha İyi :confused1::confused1:
Acaba Neden GNOME ve KDE Diye Ayırmıslar :confused1::confused1:

Hey yavrum be. :) Yavaş gel biraz.

Tahrik oluyorsan kur Mandriva'yı da.

Mandriva kullanacaksan KDE'li sürümünü indir. Ben bile şimdi KDE'lisini indiriyorum çünkü GNOME'u en iyi yöneten dağıtım Ubuntu, GNOME için başka dağıtımlara bakma.

Arasındaki fark şu. KDE, Windows arayüzü gibi aşırı şık ama GNOME'a göre daha yavaş ve kararsız. GNOME ise sade ve hızlı.

GNOME'un kullanımı bin kat daha kolay. :)

KDE görsellik olarak daha iyi (Bana göre değil.) ama GNOME daha iyi.

GNOME ve KDE diye ayırmamışlar. KDE, Qt kütüphanelerini kullanıyor. Zamanında bu kütüphaneler özgür yazılım değilmiş, buna tepki olarak Richard Stallman'ın özgürlük kriterlerine uygun bir masaüstü ortamı yazmak istemişler. Adını da GNU Network Object Model Environment koymuşlar. Çok uzun oldu diye kısaltmışlar, GNOME olmuş. :) KDE'nin açılımı da K Desktop Environment'tır.

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Hey yavrum be. :) Yavaş gel biraz.

Tahrik oluyorsan kur Mandriva'yı da.

Mandriva kullanacaksan KDE'li sürümünü indir. Ben bile şimdi KDE'lisini indiriyorum çünkü GNOME'u en iyi yöneten dağıtım Ubuntu, GNOME için başka dağıtımlara bakma.

Arasındaki fark şu. KDE, Windows arayüzü gibi aşırı şık ama GNOME'a göre daha yavaş ve kararsız. GNOME ise sade ve hızlı.

GNOME'un kullanımı bin kat daha kolay. :)

KDE görsellik olarak daha iyi (Bana göre değil.) ama GNOME daha iyi.

GNOME ve KDE diye ayırmamışlar. KDE, Qt kütüphanelerini kullanıyor. Zamanında bu kütüphaneler özgür yazılım değilmiş, buna tepki olarak Richard Stallman'ın özgürlük kriterlerine uygun bir masaüstü ortamı yazmak istemişler. Adını da GNU Network Object Model Environment koymuşlar. Çok uzun oldu diye kısaltmışlar, GNOME olmuş. :) KDE'nin açılımı da K Desktop Environment'tır.
Şimdi Google Girdim ve Mandriva Diye Bir Arama Yaptımda Çok Güzel Bir İşl.Sistemine Benziyor Çok Begendim.
Hemen Mandriva GNOME Kurmalıyım Hemde Derhal:D,KDE Yavaş Oldugu İçin Kurmayacagım Zaten Tema İle GNOME'in Görselliğini Arttırabilirim
Ubuntuda Zaten Flash Sorunu Yaşıyordum :D :D
Umarım Bundada Sorun Yaşanmaz
++
Umarım Mandrivaya Alışana Kadar Başka Bir Linüx Sürümü Çıkmaz Çünkü Her Bir Sürüm Beni Tahrik Ediyor ve Aklım O Sürümlerde Kalıyor:crying:

Teşekkürler Hocam :clap::clap:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Şimdi Google Girdim ve Mandriva Diye Bir Arama Yaptımda Çok Güzel Bir İşl.Sistemine Benziyor Çok Begendim.
Hemen Mandriva GNOME Kurmalıyım Hemde Derhal:D,KDE Yavaş Oldugu İçin Kurmayacagım Zaten Tema İle GNOME'in Görselliğini Arttırabilirim
Ubuntuda Zaten Flash Sorunu Yaşıyordum :D :D
Umarım Bundada Sorun Yaşanmaz
++
Umarım Mandrivaya Alışana Kadar Başka Bir Linüx Sürümü Çıkmaz Çünkü Her Bir Sürüm Beni Tahrik Ediyor ve Aklım O Sürümlerde Kalıyor:crying:

Teşekkürler Hocam :clap::clap:

Şöyle bir durum var. Sen Google'da Mandriva diye aratınca karşına GNOME görüntüleri çıkmaz. :) O gördüklerin KDE'dir ki GNOME'u zaten Ubuntu'da kullanıyorsun. Mesela beğendiğin bir görseli koy, %99,9 KDE'dir o. :) Bunu söylüyorum ki sistemi kurunca hayal kırıklığına uğrama.

Adobe Flash sorununun sistemle alakası yok. Gene yaşayacaksın o sorunu. :) Bence 32-bit sistem kur. Ve KDE'li sürümü kur.

Aslında GNOME kullanmanı isterim de KDE'yi gör diye öyle diyorum ve tekrar uyarıyorum: Google'a Mandriva yazıp arattığında gördüğün o şatafatlı görseller GNOME'a ait değil. KDE'li sürümün görüntüleri onlar. Çünkü Mandriva varsayılan olarak GNOME'u değil, KDE'yi kullanıyor.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Mandriva'dan resmen iğrendim şu anda. GNOME diye insanlara kakaladıkları iğrençliğe bak.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Bu mandriva'nın değil, opensuse'nin :D
mint'den örnek almışlar :)

Doğru olanı yapmışsınız hocam.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
istersen büyütülmüş görüntülere bak.