Windows vs Linux

Bu konuyu okuyanlar

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
linuxda oyun olmadığı için linux kullanıcıları linuxla oynuyor :D

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Sevgili Jea,
Atışmalar olsa da ben Ubuntudan memnun oldum. Ama illa ki bilemediğim şeyleri de öğrenmek zorundayım. İlk kullandığımda Windows'a da bön bön bakarken, şimdilerde çoğu ayarından anlar duruma geldim. Tabii okuya okuya, sora sora.
Neyse gelelim Ubu'ya.
Aslında şu soracağım sorular belki bu konuda olmamalı ama burası senin konun olduğu için ve de aynı koşulların cevaplarından Linuxla ilgilenecek benim gibi yeni başlayanların da faydalanması için burada yazmakta bir çekince görmedim.
1 - Nete direkt bağlansam da sayfa açılmaları anormal geç. Ortalama 1.5 - 2 dakika. Sistem kendi başına, yani ben şifre, parola, PPPOE vb ayarlarını yapmadan modemin Eth01 adlı çıkışından otomatik tanımlamayla giriyor. Masaüstü bağlantı durum çubuğunda VRP mi VPR mi bir bağlantı tanımlama alanı var. Oradan Dsl bağlantısına tıklayıp gereken ayarları yapınca bağlantı kesiliyor ve bir iki denemeden sonra tekrar ETh01 adlı bağlantıdan bağlanıyor.
2 - Bu konuyla ilintili net'de serbest gezinebilmek adına DNS ayarlarını değiştirmek istiyorum. Bu üstte değindiğim bağlantı tanımlama alanında bir sekmede DNS bölümünden mi değiştirilebilir? Ama bu DNS lerin 2 adet olması gerekiyorsa, ki, malum Windowsdan işlem yapılırken öyle, Linux'da DNS için 1 adet DNS yazma boşluğu var. Yoksa ayarlar başka yerden mi?
3 - PC'de TV kartı var. Avermedia şirketinin bu kartının sürücülerini sanırım otomatik tanımıştır sistem velakin TV'nin oynadığı arayüzü UBU ya nasıl tanıtabilirim. Malum o arayüz ".exe". Bunun için Wine'ı mı çekmeliyim? Bir dönem Pardusta Wine'ı çekmiştim ama UBU'da nereden indirebilirim?
Mutlaka paket olarak bir yerlerde vardır ama yerini bulamadım.
4 - Sistemi kurduğum F adlı HDD'nin içeriği Linux klasörü dışında görüntülenemiyor. C ve partisyonu D'nin içeriğini görebiliyorum. Ama F'de de bulunan bazı dosyaların görüntülenebilmesi iyi olurdu. Bu olası mı? Aksi takdirde ya o dosyaları C veya D'ye taşımalıyım veya UBU'yu daha ufak olan D'ye kurmam gerekecek.
Sorular, sorular.
Yardımcı olacağını umarak şimdiden teşekkür ederim.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Sevgili Jea,
Atışmalar olsa da ben Ubuntudan memnun oldum. Ama illa ki bilemediğim şeyleri de öğrenmek zorundayım. İlk kullandığımda Windows'a da bön bön bakarken, şimdilerde çoğu ayarından anlar duruma geldim. Tabii okuya okuya, sora sora.
Neyse gelelim Ubu'ya.
Aslında şu soracağım sorular belki bu konuda olmamalı ama burası senin konun olduğu için ve de aynı koşulların cevaplarından Linuxla ilgilenecek benim gibi yeni başlayanların da faydalanması için burada yazmakta bir çekince görmedim.
1 - Nete direkt bağlansam da sayfa açılmaları anormal geç. Ortalama 1.5 - 2 dakika. Sistem kendi başına, yani ben şifre, parola, PPPOE vb ayarlarını yapmadan modemin Eth01 adlı çıkışından otomatik tanımlamayla giriyor. Masaüstü bağlantı durum çubuğunda VRP mi VPR mi bir bağlantı tanımlama alanı var. Oradan Dsl bağlantısına tıklayıp gereken ayarları yapınca bağlantı kesiliyor ve bir iki denemeden sonra tekrar ETh01 adlı bağlantıdan bağlanıyor.
2 - Bu konuyla ilintili net'de serbest gezinebilmek adına DNS ayarlarını değiştirmek istiyorum. Bu üstte değindiğim bağlantı tanımlama alanında bir sekmede DNS bölümünden mi değiştirilebilir? Ama bu DNS lerin 2 adet olması gerekiyorsa, ki, malum Windowsdan işlem yapılırken öyle, Linux'da DNS için 1 adet DNS yazma boşluğu var. Yoksa ayarlar başka yerden mi?
3 - PC'de TV kartı var. Avermedia şirketinin bu kartının sürücülerini sanırım otomatik tanımıştır sistem velakin TV'nin oynadığı arayüzü UBU ya nasıl tanıtabilirim. Malum o arayüz ".exe". Bunun için Wine'ı mı çekmeliyim? Bir dönem Pardusta Wine'ı çekmiştim ama UBU'da nereden indirebilirim?
Mutlaka paket olarak bir yerlerde vardır ama yerini bulamadım.
4 - Sistemi kurduğum F adlı HDD'nin içeriği Linux klasörü dışında görüntülenemiyor. C ve partisyonu D'nin içeriğini görebiliyorum. Ama F'de de bulunan bazı dosyaların görüntülenebilmesi iyi olurdu. Bu olası mı? Aksi takdirde ya o dosyaları C veya D'ye taşımalıyım veya UBU'yu daha ufak olan D'ye kurmam gerekecek.
Sorular, sorular.
Yardımcı olacağını umarak şimdiden teşekkür ederim.

DNS değiştirmek istiyorsan Uçbirim'i kullanabilirsin. Diğer türlü ayarları nerede bilmiyorum ancak şunlar işine yarayabilir.

Kod:
sudo cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.auto
Kod:
sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf
Aşağıdaki satırı bul. DNS adreslerini kırmızı ile gösterdiğim yerlere yaz.

Kod:
# append the following line to the document
prepend domain-name-servers [COLOR=Red]DNS1[/COLOR],[COLOR=Red]DNS2[/COLOR];
Bu komut ile de yeni ayarlarını kullanmaya başlayabilirsin.

Kod:
sudo ifdown eth0 && sudo ifup eth0
Komutlarla gösteriyorum ama ben de böyle kullanmaya alıştığım için, görsel arayüz konusunda pek yardımcı olamıyorum. :)

Wine programı için Uçbirim'de sudo apt-get install wine yazman yeterli. En güncel sürümü indirip kuracaktır.

Ama o sürücünün Linux için yazılmış versiyonunu bulup kullanabilirsen, bu daha iyi olacaktır. Wine pek de iyi bir şey değil.

Linux sisteminin kurulu olduğu sürücüyü Windows kurulu kısımdan göremezsin. Dosyalarını taşıman gerekecek muhtemelen. Bildiğim bir yolu yok ama bu bildiğim kadarıyla mümkün de değil zaten. Linux'un güvenli olduğu ve bu felsefeyle yol aldığını da göz önüne alırsak, bu pek de şaşırtıcı değil. :)

Yardımcı olabildiysem, ne mutlu bana. :flowers:

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
@Fantoma
Jea'nin cevaplarına biraz ek yapmak istiyorum, evet linux'ta o grafik arayüzle ulaştığın dns satırına bir dns adresi yazarsan dns'in o olmuş olur. Windows'ta 2 tane yazıyorsun biri çalışmaz ise diğerini kullanıyor, yoksa aynı anda kimse 2 dns adresi kullanmıyor.
Bunun dışında windows'tan linux sürücülerini görmek için ext2ifs diye bir yazılım var.
http://www.fs-driver.org/download.html
En son ext3'lere erişimde bir sorun yoktu, ancak ext4 ile bir sorun var mı bilmiyorum denemek lazım...

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
değerli jea ve keyloger dostlar.
öncelikle gösterdiğiniz ilgiye içten teşekkürler.
ubuntuyu silip ilk hdd'nin küçük partisyonuna yükledim. Artık Windowsta istediğim yeri görebiliyorum. :)
dns leri değiştirmeyi o kodlarla deneyeceğim. ancak sayfaların çok geç açılmasının nedeni ne olabilir? Ben ubuntu ile vekil sunucu mu kullanıyorum?
ayrıca tv kartını nasıl yükleyebilirim? yani sürücüleri değil de arayüzü. wine ı onun için yüklemek istedim. başa bir yöntemi var mı?
şimdilik ubu ile iyiyiz.
sevgiler başarılar dostlar.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
değerli jea ve keyloger dostlar.
öncelikle gösterdiğiniz ilgiye içten teşekkürler.
ubuntuyu silip ilk hdd'nin küçük partisyonuna yükledim. Artık Windowsta istediğim yeri görebiliyorum. :)
dns leri değiştirmeyi o kodlarla deneyeceğim. ancak sayfaların çok geç açılmasının nedeni ne olabilir? Ben ubuntu ile vekil sunucu mu kullanıyorum?
ayrıca tv kartını nasıl yükleyebilirim? yani sürücüleri değil de arayüzü. wine ı onun için yüklemek istedim. başa bir yöntemi var mı?
şimdilik ubu ile iyiyiz.
sevgiler başarılar dostlar.

Ben o yavaşlığı yine DNS'ye bağlıyorum. OpenDNS'yi öneriyorum.

Bahsettiğin TV kartının sitesine göz gezdirdim. Linux sistemlerine destek vermiyorlar sanırım. Wine ile denemen gerekecek anlaşılan. Başka bir yöntemi olduğunu sanmıyorum. Ama araştıracağım biraz. Bakalım, belki bir şeyler çıkar.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Peli Jea,
Ben şimdilik senin DNS kodlarını uçbirimden bir deneyeyim. Artık daha fazla burayı doldurmayalım. Özel durumlarda özelden belki bir iki sorum daha olabilir.
İlgine teşekkürler.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Peli Jea,
Ben şimdilik senin DNS kodlarını uçbirimden bir deneyeyim. Artık daha fazla burayı doldurmayalım. Özel durumlarda özelden belki bir iki sorum daha olabilir.
İlgine teşekkürler.

Buradan yazman iyi olabilir aslında. Belki aynı sorunu yaşayanlar olur.

Ama özel mesaj yoluyla da ulaşabilirsin bana veya bir başkasına. Özgürlükler dünyasındayız sonuçta. :)

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Saklımız gizlimiz yok da, niyetim forum sayfalarını boşuna şişirilmemesi. O bakımdan özeli düşündüm. Aslında soracaklarım diğer kişileri de ilgilendirecektir. Neyse yöneticiler kızana dek buradan yazarım sorun olursa.
Sevgiler.

mavimavi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saklımız gizlimiz yok da, niyetim forum sayfalarını boşuna şişirilmemesi. O bakımdan özeli düşündüm. Aslında soracaklarım diğer kişileri de ilgilendirecektir. Neyse yöneticiler kızana dek buradan yazarım sorun olursa.
Sevgiler.

Bence de buradan sorunlarin paylasilmasi daha iyi. Bu sayede gercekten cok sey ogreniyorum ve yanliz olduguma inanmiyorum:flowers:

Everalone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
@fantoma

dns adresini grafik arayüzü ile değiştirebilirsin
System + Preferences + Network Connections

buradan kablo ile bağlanıyorsan auto eth0 (veya 1 veya 2)
kablosuz kullanıyorsan üstteki sekmeden wireless a gel ve kullandığın ismi bul ve
edit de
açılan ekrandaki sekmelerden ipv4 Settings e gel
method kısmında automatic (DHCP) yazıyor
orayı automatic DHCP Addresses only e çevirirsen alt tarafta pasif duran
dns server aktif olur

tek satır olarak gördüğün dns kısmına (open dns veriyorum)
208.67.222.222,208.67.220.220
istiyorsan , ile ayırarak devam edebilirsin dns adreslerine

veya

terminal ekranından (uç birim)

sudo vi /etc/resolv.conf dosyasının içine girer
mevcut yazılanları silersin
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

yazarsın kayıt etmek için
esc (tuşuna bas
: (işareti yap)
wq! (entera bas) ile çıkarsın (vi kullanmayı bilmiyorsan)

sudo gedit /etc/resolv.conf ile de değiştirebilirsin

makineyi her kapatıp açtığında dns adresi değişmesin istiyorsan
chattr +i /etc/resolv.conf ile dosyayı kitleyebilirsin dnsler hep senin yazdığın şeklinde kalır
-i ile dosyayı yazılabilir hale getirebilirsin

ubuntu için ufak tefek program yüklemeleri ayar değiştirmeleri şeklinde bir word dökümanı yaptım isterseniz dökümanı paylaşabilirim

anlatmaya çalıştığım başlıklar,

1-) Root Şifresi Belirleme;
2-) Compiz (Efektler)
3-) Ekranın Videosunu çekip Kayıt Etme;
4-) Google Chrome Kurulumu
5-) MSN
6-) Winrar
7-) Linux Altında Film Oynatıcı
:cool: Firefox için Cooliris eklentisi
9-) Wine (Windows Dosyalarını Çalıştırma)
10-) Remote Desktop
11-) Linux üzerinden Windowsa VPN (PPTP)
12-) Kablosuz Network Araçları (aircrack-ng)
13-) Kablosuz Network Araçları (macchanger)

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Microsoft halkı ne tekelciliğinden bahsediyorlar saçmalığa bak adam yapıyor sistemi tutuyor ve kıskanılıyor ha linux'u sevmiyormuyum seviyorum burası internettin isteyen istediği sistemi istediği şekilde yapar

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Çok güzel bir yazıydı. Eline emeğine sağlık.