Arama sonuçlarınız

1. Mehmet_Emir

Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

2. Mehmet_Emir

Soru Python Os.system Komutu Klasörde Çalıştırma

Eğer program o dosya ile aynı klasördeyse direkt os.system("python3 TerminaldenKurtulun.py") ile çalıştırabilirsin. He eğer aynı klasörde değilse de klasör yolunu vererek yapabilirsin.
  3. Mehmet_Emir

KDE Plasma kullanmayalı uzun zaman olmuş. Hatırladığımdan daha iyiymiş.
  4. Mehmet_Emir

Bu çok büyük ihtimalle GNOME 40 ile gelen standart duvar kağıtlarından biri. Yani indiremezsin ama (çok büyük ihtimalle) GNOME 40 kullanırsan bu duvar kağıdını kullanabilirsin.
  5. Mehmet_Emir

Arch Tabanlı Dağıtım Önerisi

Salient OS kullanabilirsin. Ön tanıtımlı olarak XFCE yüklü geliyor. Aynı zamanda kurulum sırasında birçok özelleştirme filan yapabiliyorsun. Mesela Steam'ın yüklü gelip gelmeyeceğini seçebiliyorsun yanlış hatırlamıyorsam.
  6. Mehmet_Emir

Öneri Konu

GNOME 40'ın görünüşü GNOME 3'ün o panel gibi kısımlarının alta koyulmuş versiyonuna benziyor. Tabii yine de görünüşü bana göre GNOME 3'ten daha güzel. Özellikle GNOME 3'teki masaüstleri arasında geçiş yaparken kullanılan kısmın olmaması güzel olmuş. Evet, 64 bit versiyonu olduğunu söylüyor.
  7. Mehmet_Emir

Evren Büyümeye Devam Ettiğinde Yeni Gezegenler İle Mi Büyüyor Yoksa Kara Bir Boşluk Olarak Mı?

Evrenin büyüdüğü bilimsel bir gerçektir. Galaksilerin ışığının giderek kırmızıya kayması bize o galaksilerin bizden uzaklaştığını gösterir. Hubble da bu kırmızıya kaymanın galaksinin bize olan uzaklığı ile orantılı olduğunu bulmuştur.
  8. Mehmet_Emir

Evren Büyümeye Devam Ettiğinde Yeni Gezegenler İle Mi Büyüyor Yoksa Kara Bir Boşluk Olarak Mı?

Galaksinin içindeki şeylerin çekim gücü galaksinin genişlemesini engelliyor. Bu yüzden galaksiler genişlemiyor.
  9. Mehmet_Emir

Galaksilerin arasındaki boşluğun açılması şeklinde büyüyor. Yani yeni gezegenler yeni yıldız sistemlerinde oluşsa da dediğin şekilde oluşmuyor.
  10. Mehmet_Emir

11. Mehmet_Emir

Linuxtan Windows 10 a geçiş- kurulumu yapmak

USB'yi yukarı al. Windows Boot Manager muhtemelen daha önceden veya şimdi yüklü olan Windows'un ön yükleyicisi.
  12. Mehmet_Emir

SDN Bir konu

Belki tutarım, belki tutmam. Tutup tutmayacağım bazı şeylere bağlı. Tabii çok büyük ihtimalle tutarım.
  13. Mehmet_Emir

Hangi linux dağıtımını indirmeliyim

İlk defa Linux kullanacaksan Debian tabanlı bir dağıtım ile başla. Benim önerim eğer özelleştirmeyi seviyorsan Kubuntu ve Feren OS olacaktır. Özelleştirme senin için pek önemli değilse Pop! OS olabilir.
  14. Mehmet_Emir

Öneri Bir konu

Eğer Mac gibi bir şey kullanmak isteseydim Mac OS kullanırdım. Bu nedenle bunu aşırı gereksiz buluyorum.
  15. Mehmet_Emir

Ubuntu vs Manjaro vs Mint

Manjaro olmaz çünkü Arch tabanlı. Ubuntu ve Mint arasından istediğini seçebilirsin. Eğer Windows'a alışık isen Ubuntu'ya nazaran Windows'a daha çok benzediği için Mint'i kullanabilirsin.
  16. Mehmet_Emir

Linux Kullananlar

Pop OS, Arco Linux, Feren OS şimdilik. Yakın zamanda Gentoo eklenebilir. Rastgele bir şekilde dağıtım seçiyorum genelde. O yüzden herhangi bir nedeni yok. Memnun olmasam anında yerine başka bir dağıtım kurarım. Arco Linux'un pozitif yönleri: Kurulum uygulaması iyi, GRUB Customizer gibi...
  17. Mehmet_Emir

Öneri Bir konu

Biliyorum. Ama bunun konuyla ne alakası var? Konumuz bir kişi bir şeyi yaparken içindeki huzur bozulmuyorsa onu yapmanın onun için yasak olup olmadığı. Sen yasak değil diyorsun. Ben ise içindeki huzurun bozulup bozulmadığının o şeyin yasak olmasında herhangi bir etkisi olmadığını söylüyorum.
  18. Mehmet_Emir

Öneri Bir konu

Zaten yapmıyorum. Ancak bu işleri yaparken vicdanı rahat olan insanlar var.
  19. Mehmet_Emir

Linux Program kurma

Çünkü Mabox Linux Debian tabanlı bir dağıtım değil. sudo pacman -Syu kodunu yaz. Daha sonra tekrar dene.
  20. Mehmet_Emir

Öneri Bir konu

O videoları izlemezsen sadece Youtube'a ve izlediğin kanala para kazandırırsın, o kanallara kazandırmazsın. İzlediğin kanal giden parada sıkıntı yoktur. O zaman bir sıkıntı varsa Youtube'a giden parada olmalı. Youtube'a giden para da en fazla o kanalların barınmasına yardımcı olur. Ancak Youtube...
  21. Mehmet_Emir

Linux Program kurma

Kullandığın dağıtıma göre değişir. Eğer sadece terminalden kurmak istiyorsan ve Debian tabanlı bir dağıtım kullanıyorsan sudo apt install <paket ismi> kodu ile, Arch tabanlı bir dağıtım kullanıyorsan sudo pacman -S <paket ismi> kodu ile kurabilirsin. Eğer internetten dosya indirerek kurmak...
  22. Mehmet_Emir

Windows 8.1 mi Windows 7 mi?

Bence Debian tabanlı, hafif bir masaüstü ortamı kullanan bir dağıtım kurmalısın. Çünkü Windows olarak bu bilgisayara Windows 7 veya daha altı bir şey kurulabilir ancak onların da desteği kesildi. Xubuntu olabilir. Linux'a alışması zor değil. Son kullanıcılar için olan dağıtımları kullanması çok...
  23. Mehmet_Emir

Windows mu Linuxmu

Çünkü yazdığından anladığım kadarıyla oyun oynuyorsun. Her oyun da Linux desteklemiyor. O yüzden bazı oyunlar açılmaz. Bu da senin için kötü olur. Bir de anladığım kadarıyla bilgisayar, uçbirim gibi konulara pek ilgili değilsin. O yüzden bir problem ile karşılaşırsan çözmen zor olabilir.
  24. Mehmet_Emir

Windows mu Linuxmu

Tamamen geçersen tabii ki silinir. Eğer Linux'u destekleyen bir oyunsa indirebilirsin. Ancak her oyunu indiremezsin. Ben genelde Linux'u tercih ederim. Hatta genelde değil, her zaman. Bence sen Linux kullanma.
  25. Mehmet_Emir

İki İşletim Sistemi Kurarsam Performans Düşermi?

Performansta değişiklik olmaz. Tabii alanın azsa bazı sıkıntılar çıkabilir. Ancak sırf 1'den fazla işletim sistemi yükledin diye performans düşseydi benim bilgisayar yerlerde sürünürdü.
  26. Mehmet_Emir

Hangi Yazılım dilinden başlamalıyım

Javascript ya da Python ile başlaman iyi olabilir. İstersen Ruby de başlayabilirsin.
  27. Mehmet_Emir

Netbook İçin Linux Önerisi

Xubuntu, Lubuntu, Zorin OS Lite bunlardan birini kur. Eğer görünüşünün iyi olmasını istiyorsan Zorin OS Lite kurmanı öneririm.
  28. Mehmet_Emir

Ctlos ile bazı sorunlar çıktı. O yüzden başka bir dağıtıma geçtim.
  29. Mehmet_Emir

Evrendeki her şey neden dönüyor ?

(Bilime göre) Elektronlar elektromanyetizma yüzünden çekirdeğin etrafında dönüyor. Ay Dünya'nın etrafında kütle çekimi yüzünden dönüyor. Dünya Güneş'in etrafında kütle çekimi yüzünden dönüyor. Bu boyutlarda olan veya daha büyük olan her bir dönme kütle çekim yüzündendir. ("Dönme" derken...
  30. Mehmet_Emir

Dağıtım değiştirmeyeli uzun zaman olmuştu.
  31. Mehmet_Emir

Her forumda karşımıza çıkan üye tipleri :)

Ben 8. tip üyeyim. Bu arada bir tane ekleme yapayım: 6- Bilgisayar hakkında bir şey bilmeyen, sürekli cevabı çok kolay sorular soran ve o sorunun cevaplarından emin olmaya çalışan üye.
  32. Mehmet_Emir

Linux'ta Diski İkiye Ayırabilir Miyim?

Fdisk veya Parted gibi bir disk bölme ve benzeri işlere yarayan bir program ile o diski oluştur ve daha sonra biçimlendir. Fdisk ile şöyle disk oluşturabilirsin: sudo fdisk <bölümleyeceğin disk dosyasının konumu> Daha sonra "n" veya ENTER'a bas. "p"ye bas ardından yine ENTER'a bas. Sonra hangi...
  33. Mehmet_Emir

bu yaşıma geldim hala ... yapıyorum

Bu yaşıma geldim hala yaşıyorum.
  34. Mehmet_Emir

Slackware 4 yıl aradan sonra yeniden güncelleme aldı

Sonunda! Slackware'in ölmediği kesinleştiğine göre onu bir gün deneyebilirim.
  35. Mehmet_Emir

Laptopum Ne Kadar Eder?

7 bin ile 8 bin arası eder.
  36. Mehmet_Emir

Türkler ve müslümanlar denince aklınıza ilk ne geliyor

"Türk" deyince aklıma hiçbir şey gelmiyor. "Müslüman" deyince aklıma en fazla İslam gelir.
  37. Mehmet_Emir

En sevdiğin moderatör

Aktif olduğu ve forum ile ilgilendiği için @Creative.
  38. Mehmet_Emir

Geliştirdiğim yeni işletim sistemi: DogeOS

Hangi masaüstü ortamı kurulu geliyor? Kurulum nasıl yapılıyor? Minimum sistem gereksinimleri neler? Son olarak kaynak kodu nerede yayınlayacaksın/yayınlıyorsun?
  39. Mehmet_Emir

40. Mehmet_Emir

Bu aralar aktif olamayacağım.

Başın sağ olsun, mekanı Zeus'un yanı olsun.
  41. Mehmet_Emir

Çok üşengecim.

O zaman işleri parçalara böl ve her parçayı belirli bir zaman dilimi içerisinde yap.
  42. Mehmet_Emir

Flixy Studio 1.0 yayında! (Flixy programlama dili yayında.)

Açık kaynak bir dil mi?
  43. Mehmet_Emir

LGBT+ Belası & Boğaziçi Üniversitesindeki Rezillik

İlla ki vahyetmiştir ama Lut'a vahyettiği bir suhuf bile edemezdir muhtemelen çünkü bildiğim kadarıyla sadece Adem, Doğru. Şöyle söyleyeyim kusuru olmayan bir şey de daha iyi yapılabilir.
  44. Mehmet_Emir

Adem'e suhuf indirildiğini biliyorum ama bir suhuf bir Kuran veya Tevrat kadar bir şeyler anlatabilir mi? Ben noksan demiyorum, benim dediğim harika bir arabaya cila sürülse iyi olabilir demek gibi. Mesela Kuran'dan daha kesin bir içeriği olan, insanları daha barışçıl bir şekilde inanmaya...
  45. Mehmet_Emir

Ben inandırsın demiyorum, onların inanabileceği çok çok güzel bir dil kullanılan ve insanları inanmaya teşvik eden bir kitap gönderebilirdi diyorum. Onu kanıtlamak istesem başka bir yola başvururum. "Dinini değiştireni öldürün." (Buhârî, Cihâd, 149) Şu an Kuran değil İslam'ın geneli hakkında...
  46. Mehmet_Emir

İnanabilir ne de olsa Allah'ın her şeye gücü yetiyor değil mi?
  47. Mehmet_Emir

Lut zamanında Kuran olduğunu bilmiyordum, ikinci olarak Allah Kuran'dan daha iyi bir kitap gönderebilir.
  48. Mehmet_Emir

Biliyorum, ama Allah onların inanacakları bir kitap gönderebilirdi hatta Kuran'ı da öyle gönderebilirdi. Ne de olsa önemli olan insanların Allah'a ibadet etmesi ve günah işlememesi değil mi?
  49. Mehmet_Emir

O zaman neden Lut Kavmi'ni helak etti? Onlar da sınavda değil miydi? Ya da diğer helak edilmiş kavimler sınavda değil miydi?
  50. Mehmet_Emir

Anlıyorum ama Allah bunu yapamaz mı? Bal gibi de yapabilir. Eğer yapamaz dersen Allah'ının sonsuz gücünü yok etmiş olursun.
  51. Mehmet_Emir

Yahu ben de diyorum ki Allah onlar Lut'a pek inanmasalar bile inanacakları bir kitap gönderebilir ve bu onun için bir karıncayı hareket ettirmek kadar kolay olmalı.
  52. Mehmet_Emir

İyi de Allah'ın her şeye gücü yetiyor değil mi? O zaman Lut'a inanmasalar bile inanacakları bir kitap gönderebilirdi. Benim için bir insanın neyden hoşlandığı önemli değil.
  53. Mehmet_Emir

Onların inanacağı bir kitap gönderebilirdi.
  54. Mehmet_Emir

Tamam, ben de diyorum ki madem Musa'ya Tevrat'ı indirmiş neden Lut'a Lut Kavmi'nin öğüt alması için bir kitap göndermemiş?
  55. Mehmet_Emir

Lut Kavmi'nin helak edildiğini düşünürsek gaylik daha büyük günah. O zaman neden ona Tevrat indi?
  56. Mehmet_Emir

Musa da mı tüm insanlığa gönderildi? Ne de olsa ona da Tevrat inmişti. O zaman neden Lut Kavmi'ni helak etti? Onlara da süre tanıyamamış mı?
  57. Mehmet_Emir

Peki Allah neden sadece o ders almayanları helak etmiyor? -"Onları zaten x ile ediyor" diyebilirsin ama ben devasa sel veya çok güçlü bir volkan patlaması ya da kuşların taşıdığı ateşli taşlar ile helak etmekten bahsediyorum.- O zaman neden Lut'a onlar öğüt alsın diye Kuran gibi bir kitap...
  58. Mehmet_Emir

O zaman Lut Kavmi'ni neden helak etti? Bazılarının kutsalı inek ve biz inekleri öldürüyoruz peki onlar bunu dikkate alıyor mu? Bir de cidden inanıyorsan Allah'ın onları kimsenin hayal edemeyeceği şekilde cezalandıracağına da inanıyorsundur. Bu sadece bazı dinlere göre pislik bir şey genel...
  59. Mehmet_Emir

Allah sadece o anlatanları dinlemeyecek olanları helak etmeyi bilmiyor mu?
  60. Mehmet_Emir

LGBT bu kadar büyük bir sorun ise neden Allah LGBT'lileri helak etmiyor? Kabe konusunda ise biraz fazla tepki vermişsin çünkü Kabe sadece müslümanların Allah'a ibadet etmesi için seçilmiş bir yer.
  61. Mehmet_Emir

WhatsApp'a Yüz Tanıma ile Giriş Özelliği !!

Sanırım yüzümüzü de hacılayacak.
  62. Mehmet_Emir

Neden ArcoLinux?

İyiymiş, dağıtım değiştirirsem Arco'ya da bakarım. Zaten o yüzden Arch'tan daha iyi olan yanlarını sordum.
  63. Mehmet_Emir

Neden ArcoLinux?

Peki ben neden Arch yerine Arco yükleyeyim? Bana bunu söyler misin? Eğer yeterli bir sebep söylersen bundan sonra kullanacağım ilk dağıtım Arco olur ve uzun süre kullanırım.
  64. Mehmet_Emir

GNU/Linux nedir?

Bence forumda yeterince Linux ile alakalı içerik var ve insanlar Linux'un ne olduğunu biliyor.
  65. Mehmet_Emir

Zoom Türkçe Yama | Linux'ta Zoom'u Türkçe Yapma (GNU/Linux)

Yama dosyalarını başka bir sitede sunarsanız kurucuyu biraz geliştirebilirim.
  66. Mehmet_Emir

Zoom Türkçe Yama | Linux'ta Zoom'u Türkçe Yapma (GNU/Linux)

Neden GPL 3 ile lisanladığınızı söyleyebilir misiniz?
  67. Mehmet_Emir

Ubuntu sorunu

O zaman ISO'yu tekrar indir daha sonra indirilen o ISO'yu USB'ye yak ve öyle dene.
  68. Mehmet_Emir

Ubuntu sorunu

Program donmuş, kapatıp aç ve tekrar dene.
  69. Mehmet_Emir

Binlerce yıllık dünya tarihinde günümüz dünyasına denk gelmek

Aslında evet, çünkü robotlar yeterince gelişirse tüm insan ırkını silebilir veya gelecekte teknoloji çok gelişeceği için silahlar da gelişecektir ve böyle bir durumda psikopat bir adam insanlığın büyük bir kısmını bir düğmeye basarak silebilir veya en kötü olanı o zamana kadar neredeyse her şey...
  70. Mehmet_Emir

Aslında değil çünkü insanlığın pek gelişmiş olmadığı zamanlar yaşam çok daha zordu mesela tarih öncesinde bir hastalık kaptın mı kurtul bundan kurtulabilirsen veya Roma zamanında ortalama yaşam süresi bundan çok daha kısaydı.
  71. Mehmet_Emir

O kadar zaman varken bu zamanda yaşamak çok büyük şans,mağara adamı olabilirdik,firavunun kölesi olabilirdik,Hitler zamanında bir Yahudi olabilirdik,Kara Veba zamanında olabilirdik,teknolojinin neredeyse hiç gelişmediği orta çağda olabilirdik.
  72. Mehmet_Emir

İlledeLinux

Kendisi kendi dağıtımını yapan ve araya forumlarda kullandığı profil fotoğrafını koyan sevdiğimiz bir arkadaşımızdır.Bir ara yaptığı dağıtımı denerim. Taban bir dağıtım değil.Bildiğim kadarıyla Debian veya Arch tabanlı bir dağıtımdı.
  73. Mehmet_Emir

Windows 7 den 10 geçerken resimler silinir mi

Orta veya yukarıda olanı seçersen silinmez ama bence ne olur ne olmaz resimleri bir USB'ye yedekle.
  74. Mehmet_Emir

İsmi Lazım Değil (2020) 'in Oyunu Çıktı

Çok kısa olmuş keşke biraz daha uzun yapsalardı.
  75. Mehmet_Emir

Hangi linux

Steam benim bildiğim kadarıyla RPM olarak indirilemiyordu.
  76. Mehmet_Emir

Hangi linux

Kubuntu ve OpenMandriva Lx (Steam desteği yok) olabilir tabii sisteminiz orta-alt arası veya daha üstü ise.
  77. Mehmet_Emir

Programlama öğrenmek istiyorum

Direkt oyun ile başlamak çok kötü olur,ama illa onunla başlayacağım diyorsan C# ile başlayabilirsin.Benim önerim Javascript ile başlaman daha sonra Python ile devam etmen olacaktır.
  78. Mehmet_Emir

Karne hediyesi önerisi

Bir şeye ihtiyacın yoksa benim önerim hiç bir şey almaları olacaktır hem ceplerinde 1000 TL kalır.
  79. Mehmet_Emir

problem çözen uygulama

Çok güçlü bir yapay zeka lazım ancak o kadar güçlü yapay zekalar Türkçe bilmiyor,o yüzden öyle bir uygulama yok hem kendinin çözmesi senin çok çok daha iyi olur.
  80. Mehmet_Emir

Süleyman Soylu'dan Adalet isyanı

O da olur ama asıl mantıklı olan bu tip olaylar artmaya başladığı zaman bunun mağdurlarının bazılarını gündeme getirmesidir.
  81. Mehmet_Emir

Benim demek istediğim bir gün içinde onlarca kişiye hakaret ediliyor, bunu yapanlarsa neredeyse hiç ceza almıyor ve bu hiç gündeme gelmez ama bakana ve onun yakınlarına hakaret eden biri normal bir ceza aldıktan sonra bakanın bunu gündeme getirmesi bakanın kişiye göre davrandığını gösterir bu...
  82. Mehmet_Emir

Kullandiginiz En Stabil Linux Dagitimi?

OpenMandriva Lx ve EndeavourOS olabilir.
  83. Mehmet_Emir

Çavuşoğlu: Geleceğimiz Avrupa’da

Güzel bir noktaya parmak bastın ve bu aslında adamların işine gelenleri söylediğini gösterir.
  84. Mehmet_Emir

Hayır, ben öyle bir şey demek istemiyorum, ben bakan ve onun yakınlarına küfür eden birine ortalama küfür cezası verildikten sonra bakanın buna isyan etmesinin adil olmadığını söylemek istiyorum.
  85. Mehmet_Emir

Olay yüksek makamlara gelince değişmemeli ne de olsa adalet herkes için geçerli olmalı, herkes için farklı farklı adaletler söz konusu olursa ülkede genel bir adaletten bahsedemeyiz yani demek istediğim normal bir kişiye hakaret edince önemsiz, bir bakana veya onun yakınına hakaret edince önemli...
  86. Mehmet_Emir

Söyle Rahatla V.2

Denize dök balıklar içer daha sonra sen o balıkları yersin ve teknik olarak onu içmiş sayılırsın.
  87. Mehmet_Emir

Söyle Rahatla V.2

Şu dünyada rahatlamaktan bahsetmek bile bir rahatlama yoludur. Bu sayede rahatlamış bulunmaktayım.
  88. Mehmet_Emir

Sor Gelsin![Tarih]

İntegral ve türevi kimler bulmuştur?
  89. Mehmet_Emir

8 GB ve Üstü bilgisayara Swap ayrılmalı mı?

Ayırmana pek gerek yok ama istersen ayırabilirsin.
  90. Mehmet_Emir

SDN nin RAP şarkısı yapılır mı ?

Eğer rapçi değilsen böyle şeyler yapmak baya çocukta ve küçük düşürücü oluyor yani yapılabilir ama eminim ki bu nedenlerden dolayı yapılmayacak.
  91. Mehmet_Emir

Profil resmini değiştiremiyorum

Belki geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için öyle demiştir, bir de resim dene.
  92. Mehmet_Emir

Başka bir GIF ya da resim bulun.
  93. Mehmet_Emir

JPG olan bir resim dene.
  94. Mehmet_Emir

[REHBER]GNU/Linux dağıtımlarında DE değiştirme

Biraz oyun bozuculuk gibi olacak ama Dnf veya Yum kullanan dağıtımlara nasıl kurulacağını neden göstermedin?
  95. Mehmet_Emir

Kurmak orta veya profesyonel bir kullanıcı için kolay ama yeni başlayanlar için baya zor. Bir de Debian ve Debian tabanlı sistemleri destekleyen 10 uygulama var ise Arch ve Arch tabanlı sistemleri destekleyen 5-3 uygulama vardır.
  96. Mehmet_Emir

Yukarıdaki üyenin hangi nesini sevmiyirsunuz oyunu

Çok rehber açmasını.
  97. Mehmet_Emir

Yukarıdaki üyenin hangi nesini sevmiyirsunuz oyunu

Pek tanımadığım için bir şey diyemeyeceğim.
  98. Mehmet_Emir

[REHBER] Linuxu merak edenler ve geçek isteyenler için

Bu tip bir çok konu açıldı ve böyle konular açmak artık konu kirliliği olmaya başladı.Bir de bence bu tür konular baya gereksiz çünkü Linux'a gelmek isteyen benim gibi araştırma yaparak gelebilir aynı zamanda bu tür konular olayları çok basit bir şekilde anlattığı için bunu görenler de bu işleri...
  99. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Hayır Teizm dinleri içine alır. Evet bahsedilebilir ancak din tartışılacağı veya ondan bahsedileceği kesin değildir.
  100. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Hayır, tanrı ile alakalı konuşuluyorsa bu Teizm'i ve aynı zamanda Deizm'i kapsar yani sadece Teizm ile alakalı değildir o yüzden tanrı tartışılan yerde din tartışılması diye bir zorunluluk yoktur.
  101. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Evet biliyorum ancak insanlar daha doğmadan bir şey yapamayacağına göre bir insanın fakir doğup diğerinin zengin doğması adil değildir çünkü aynı olaya (yani hiçbir şeye) kişiye göre farklı sonuç vermek adillik değildir. Bir insanın bir şeye inanmadığı için sonsuz ceza çekmesi adil değildir bir...
  102. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Onu bilmiyorum ama herkesin eşit şartlarda yaşamasını sağlamadığı için adil olmuyor. Ahiretin anlamı kalmaz -ki ahiretin var olması kesin olması gereken bir şey olmadığı için bunu bir önemi yok- ve kaldı ki semavi dinlerde olan ahirette pek adaletli değil. Daha öyle bir şeyin nasıl...
  103. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Evet onu fark ettim o yüzden o kısmı sildim. O sınavı yapıp yapmamak onun elinde ise sınavı hiç yapmayabilir. Seçebilir ancak Allah onun o seçimine de o hiç fark etmeden müdahale edebilir.
  104. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Ateş bir olay olmadığı için ne iyidir ne kötüdür. Şimdilik öyle ancak tanrı her şeye kadir ise bunu istediği zaman değiştirebilir.
  105. Mehmet_Emir

Kötülük problemi

Kötülük problemi bir tanrının olduğu,tanrının mutlak iyi olduğu,tanrının her şeye gücünün yettiği ve kötülüğün var olduğu ön kabullerini içerir. Kötülük problemi şöyledir: Tanrı istediği her şeyi istediği bir anda yapabilecek güçte ise ve mutlak iyi ise kötülük olmamalıdır, kötülük varsa ve...
  106. Mehmet_Emir

[HAFTANIN DAĞITIMI]Ubuntu'ya merhaba deyin!

Bence haftaya şıklarda olmayan Fedora'yı veya Arch Linux'u incele.
  107. Mehmet_Emir

Linux bilgisayarda hiç bir odaklanılmış uygulama yokken gelen ses

Konuyu çok önce açtığım için düzenleyemiyorum.
  108. Mehmet_Emir

[REHBER]Düşük sistemler için GNU/Linux dağıtımı seçme,kurma ve yapılması gereken işlemler

O muhtemelen özelleştirme yüzünden öyle oluyor yani XFCE'yi tek başına ele alırsak RAM kullanımı hep aynıdır.
  109. Mehmet_Emir

[REHBER]Düşük sistemler için GNU/Linux dağıtımı seçme,kurma ve yapılması gereken işlemler

Bence hafif dağıtım önerisi yapmak yerine hafif masaüstü ortamı önerisi yapmak daha mantıklı olur ama yine de güzel bir rehber olmuş.
  110. Mehmet_Emir

Beyin Yakma Simülasyonu

Bu felsefe değil, asıl felsefe Heraklitos'un her şeyin değiştiği düşüncesidir, asıl felsefe Descartes'in "Düşünüyorum öyleyse varım." sözüdür,asıl felsefe Epikuros'un ortaya attığı kötülük problemidir,asıl felsefe Nietzsche'nin " Tanrı öldü. Tanrıdan geriye bir ölü kaldı. Ve onu öldüren biziz."...
  111. Mehmet_Emir

20 Maddede Linux'u neden sevmiyorum

Benim klavyemden neredeyse hiç ses gelmiyor o yüzden bu geçerli değil. Bu benim için olabilecek en son şeylerden biri çünkü bu benim kullandığım bilgisayar Windows'tan 14 ile 10 kat daha pahalı yani Windows'a da para verebilirim o yüzden bu da geçersiz. Bu konuda haklısın. Hayır genel bir...
  112. Mehmet_Emir

İslamda çocuk yaşta evliliğe müsade olması konusu

Spermi kast ediyor.
  113. Mehmet_Emir

114. Mehmet_Emir

Ben bunu bilim ile değil mantık ile destekleyeceğim, siz bir yol olması gerektiğini söylüyorsunuz ancak buna herhangi bir kanıt göstermediniz o yüzden herhangi bir yol yokmuş gibi kabul edilmelidir. Bir de yaratılana bakıp yaratıcıya ulaşmak kaleme bakıp yapıcısına ulaşmaya benzerdir ikisinde de...
  115. Mehmet_Emir

Bir yol olmak zorunda değil.
  116. Mehmet_Emir

Diyorum ki yaratılana bakıp yaratanı anlayamayız ve bizim anlayabildiğimiz her şey yaratılmıştır (aslında yaratılıp yaratılmadığı kesin değil ama böyle kabul edelim) o yüzden bizim içinde olduğumuz evrene bakıp yaratıcının her hangi bir kusura sahip olmadığını söyleyemeyiz.
  117. Mehmet_Emir

Hayır ben onu çok eşliliğe neden başvurulduğunu açıklamak için anlatmıştım.
  118. Mehmet_Emir

Olabilir çünkü bunu engelleyen her hangi bir şey yok.
  119. Mehmet_Emir

İbrahim yaratıcının bütün noksan sıfatlardan uzak olduğunu nereden bulmuş? Ve sanırım o zamanlar bilim pek gelişmediği için onların gerçekten battığını sanmış.
  120. Mehmet_Emir

Aslında eğer tanrıya yalancı derse veya "Onlar bizi sınamak için kondu" derse hala tanrıdan geldiğini kabul edebilir.
  121. Mehmet_Emir

Hayır, tahrif olup olmaması onların umurlarında değildir ve sen bana onun tahrif olduğunu kanıtlaya bilir misin?
  122. Mehmet_Emir

O zaman bir Musevi Musevilik'te kusur yoktur, Museviler'de kusur vardır diyebilir.
  123. Mehmet_Emir

Yeterince zaman verilirse çoğu şey tutar.
  124. Mehmet_Emir

Ne dediğini anlamadım, biraz daha açar mısın?
  125. Mehmet_Emir

Linux türevlerini USB den çalıştırmak istiyorum

Sanırım siz yanlış anladınız çünkü o dağıtımı USB'ye kurmak istediğini söylemiş, USB'den denemek istediğini değil.
  126. Mehmet_Emir

Öyle olmazsa rpm kurar (ki bende hep yedek olarak bulunur) ve paketi Alien ile birlikte .rpm'e dönüştürür öyle kurarım.
  127. Mehmet_Emir

Benim denediğim bütün Debian tabanlı dağıtımlarda Chrome sorunsuz çalıştı.
  128. Mehmet_Emir

Sözlü notu alacağımı kim söylemiş?
  129. Mehmet_Emir

Çünkü saydıklarının hiç biri benim için önemli şeyler değil.
  130. Mehmet_Emir

Neden savunmayalım? Bu savunmamamız gerektiğini gösteren bir neden göremiyorum.
  131. Mehmet_Emir

Onlar geliştiricilerden kaynaklı yani bu yüzden Linux'u suçlayamazsın.
  132. Mehmet_Emir

Alttakinin os unu tahmin etme

Tövbe, alttaki Kubuntu kullanıyor.
  133. Mehmet_Emir

Erkekler üremeye daha hızlı hazır olabiliyor ancak kadınlar üremeye daha yavaş hazır oluyor çünkü hamilelik 9 ay sürüyor bu yüzden insanlar nesillerinin hayatta kalması için çok eşliliğe başvurdu.
  134. Mehmet_Emir

Hz. Ayşe'nin 74 yaşında öldüğü düşünülmekteymiş yani senin dediğinden daha uzun yaşamış.
  135. Mehmet_Emir

Şey çok eşlilik İslam'da meşru söyleyeyim ve bu yüzden böyle diyerek İslam'a cahiliye döneminden kalma tarzı bir şey demiş bulunmaktasın.
  136. Mehmet_Emir

Ben bir inancı içeriği ile değilde veriler ile tutarlılığı ve kendi içinde olan tutarlılığı ile yargılamayı daha doğru buluyorum.
  137. Mehmet_Emir

Linux türevlerini USB den çalıştırmak istiyorum

Live OS'un bulunduğu USB dışında bir USB tak daha sonra kurulum sırasında taktığın USB'yi seç oraya kuracaktır.
  138. Mehmet_Emir

En Az Yer Kaplayan Linux

En az yer kaplayan Tiny Core ancak Tiny Core'u önermem.
  139. Mehmet_Emir

Ailem 5 vakit namaza kızıyor

İnandığı kitabı hiç okumamasından iyidir ki zaten sadece meal ile bırakacak birine benzemiyor.
  140. Mehmet_Emir

Ailem 5 vakit namaza kızıyor

Youtube'da olan bir kaç hocanın namazla alakalı videolarını göster olmazsa Buhari okumaya başla orada illaki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene gösterirsin o da olmazsa Kur'an meali okumaya başla orada illa ki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene göster o da olmazsa ailen zaten...
  141. Mehmet_Emir

Ubuntu vs Arch Linux

Ubuntu 20.04 iyidir.
  142. Mehmet_Emir

Neden linux kullanmalıyım ?

Son kullanıcı dağıtımları için hayır , profesyonel dağıtımlar için evet.
  143. Mehmet_Emir

Neden linux kullanmalıyım ?

Daha uğraştırıcı bu yüzden daha zevkli, çok fazla farklı versiyonu var ve bunları keşfetmek çok fazla zevk veriyor.
  144. Mehmet_Emir

Helallik Alan Uygulama!

Peki bu uygulamaya hangi uygulama ile hakkımızı helal edeceğiz?
  145. Mehmet_Emir

Tek Videoyla Atesitliği Çökertmek

Hayır haklı değil zaten Pascal Kumarı da baya sorunlu bir argüman ve bunun sorunlarını karşı argümanlarına bakarak çok kolay bir şekilde anlayabilirsin. Karşı argümanlar için buraya bakabilirsin.
  146. Mehmet_Emir

Evet bu güçlü ateizm için geçerlidir çünkü güçlü ateizm bir iddiada bulunur ancak zayıf ateizm için geçerli değildir çünkü o bir iddiada bulunmaz.
  147. Mehmet_Emir

Ateizmin savunduğu tanrının olmadığıdır ve bu güçlü atezimde de böyledir ancak zayıf ateizmde öyle bir şey yoktur.
  148. Mehmet_Emir

Evet güçlü ateizm bir inançtır ancak zayıf ateizm bir inanç değildir.
  149. Mehmet_Emir

Objektiflik de mantık ile aynı şeyi söylüyor.
  150. Mehmet_Emir

Ama mantık aynı zamanda kanıtı olmayan bir şeyin yok kabul edilmesi gerektiğini söylüyor.
  151. Mehmet_Emir

Buna Pascal kumarı deniyor ve adı üstünde kumar. Bir de inanmak için böyle olasılık kumarlarına ihtiyaç duyuyorsan imanın pek güçlü değildir ki zaten bununla İslam'a inanamazsın çünkü Pascal kumarı bütün dinler için uygulanabilirdir yani bu sadece herhangi bir dine inanmanı sağlar o yüzden bu...
  152. Mehmet_Emir

SDN İnsanını Cahil buluyorum

Bazılarının yaptığı şeyleri tüm halka mal edemezsin ancak bu bir kısmın senin dediğin gibi olduğunu değiştirmez yani bence dediğinde haklılık payı var ama tamamen haklı değilsin.
  153. Mehmet_Emir

Teknoloji Meslek. Yazılım

Öyle bir meslek olduğunu sanmıyorum.
  154. Mehmet_Emir

Teknoloji Meslek. Yazılım

Kolay bir şekilde bundan vaz geçebileceksen veya çalışmak istemiyorsan söyleyeyim öyle yazılım yapılmaz. 1-)Çalışmak senin için fark etmez ise Ruby , Python veya Javascript ile başlamanı öneririm. 2-) Zorluğu dile göre değişir ancak ortalama bir proje yapmanın zorluğu genellikle en az orta...
  155. Mehmet_Emir

Sadece ingilizcesi hawli olan kelimeler.

Star Wars: Yıldız savaşları.
  156. Mehmet_Emir

Fedora da ucbirimden nvidia driver kurmak istiyorum

Download dizininde şu kodu çalıştır: sudo bash ./NVIDIA-Linux-x86_64-460.32.03.run
  157. Mehmet_Emir

158. Mehmet_Emir

En Sevdiğiniz Masaüstü Ortamı Nedir

Benimki Gnome çünkü temasız hali bile bana hitap ediyor ve temalarla giderek daha da bana uygun hale geliyor.
  159. Mehmet_Emir

Göçük ihbarı alan AFAD ekipleri yolda namaz molası verdi! 2 genç hayatını kaybetti

Namazın kazasını kılabilirler ama bunu yapmadıkları için o iki insanın ölmesinden onlar sorumlular ve o ibadetini yaptıkları dinin kutsal kitabında "Masum bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir."ye benzeyen bir cümle var acaba öldüklerinde inandıkları İlah'ın karşısına çıkarlarsa ne...
  160. Mehmet_Emir

Bilgisayara ubuntu kurdum kaldırmak istiyorum

Bölüm 1 4 ve 7'yi biçimlendirmen veya kaldırman yeterli olur.
  161. Mehmet_Emir

Bilgisayara ubuntu kurdum kaldırmak istiyorum

Ubuntu'nun bulunduğu disk bölümünü sil.
  162. Mehmet_Emir

Debian harici dağıtım önerisi

Arch tabanlı olan Endeavour OS'u öneriyorum,dikkat et grafiksel mağaza yok.
  163. Mehmet_Emir

İsrail hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu ülkeyi kuran adamın Yahve'yi nasıl yendiğini düşünüyorum birde Filistin'i işgal ettikleri için onların yönetimlerini sevmiyorum.
  164. Mehmet_Emir

Forumun en sevdiğiniz yanları

Hayır o şekilde değil daha çok şu müzik berbat şu müzik iyi tarzı tartışmalar oluyor.
  165. Mehmet_Emir

Forumun en sevdiğiniz yanları

Aslında arada müzik tarzı yüzünden tartışma bile çıkabiliyor neyse benim en sevdiğim yanı yönetim olabilir.
  166. Mehmet_Emir

Gerçek huzuru zenginlik’mi verir fakirlik’mi?

Hiçbiri çünkü asıl huzur yeni nesillere iyi bir dünya düzeni bıraktığın zaman gelecek huzurdur yani huzurun ekonomik durumla alakası yoktur.
  167. Mehmet_Emir

Hayalkırıklığı

Bir milleti sevip sevmekten için herhangi bir neden yok ve bu senin neden olarak sunduğun şey çok saçma çünkü yabancı forumlarda daha fazla insan var o yüzden birini bedavaya işe alma olasılığın daha yüksek ancak yabancı olmayan forumlarda daha az kişi olduğu için birini bedavaya alma olasılığı...
  168. Mehmet_Emir

Bilgili Olduğunuz Konular

Gerçek olan hiç bir alanda bilgili değilim çünkü öğrenebileceğimiz tek gerçek gerçeği asla öğrenemeyeceğimizdir. Ancak gerçek olduğunu kanıtlanamaz olan bu yüzden gerçek kabul edilmeyen gerçekliğin içinde olan alanlardan yazılım , bilgisayarlar , matematik ve felsefe ( alt orta arası)...
  169. Mehmet_Emir

Rüyada cin görmek

Ama bunu açıkladığın kişi Allah'a inanmıyor ve muhtemelen o gerçek bir tane değildi ve sana Allah göstermedi çünkü eğer tövbe edilmemiş günah yüzünden geliyor olsalardı bana 3-4 kere gelmeleri lazımdı ama hiç gelmediler yani geriye en mantıklı açıklama olarak kendi bilinç altının gösterdiği...
  170. Mehmet_Emir

Rüyada cin görmek

Hristiyanlar genel olarak kötü varlıklardan kurtulmak için kutsal su kullanıyor bende bunun üzerine geyik yaptım.
  171. Mehmet_Emir

Rüyada cin görmek

Düzenli olarak Kur'an-ı Kerim okumaya ve namaz kılmaya başla bir daha gelmez ama gelmeye devam ederse kutsal su ile banyo yap.
  172. Mehmet_Emir

Hangi kodlama dillerini biliyorsunuz

Go (Kendi yolumu bulabilecek kadar) JS ( Bir web sitesinde kullanabilecek kadar) Dlang (İstediğimin 3 çeyreğini yapabilecek kadar) Programlama dili olmayanlar: Html (Orta seviye bir site yapabilecek kadar) Css (Orta seviye bir siteyi biçimlendirebilecek kadar).
  173. Mehmet_Emir

Linux mu daha iyi Windows mu?

O kullanım amacına göre değişir mesela programlama , günlük kullanım ve server konusunda Linux daha iyidir ancak oyun konusunda Windows daha iyidir. Eğer amacınız hem günlük kullanım hem oyun ise Linux'u Windows ile dual boot şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Birde bu tip konular açmayın...
  174. Mehmet_Emir

Herkesin iradesinin eşit olmaması neden insanın suçu

Hayır çünkü emniyetin bu olayı önceden engelleme gibi bir gücü yok ancak olubta engellemeseydi bu dediğin doğru olurdu. Alkol satışına karşı olsalardı yasaklarlardı ve ben teşvik ettiğini değil desteklediğini söyledim yani alkol satışını yasaklamamaları bunu bir nevi destekledikleri veya...
  175. Mehmet_Emir

Hayır padişah kararı değiştirebilme yetkisine sahiptir. Evet aslında hem hileci hem değildir çünkü engelleme hakkı varken bunu engellememiştir engellemeyeşi ise bunun ona ters olmadığını ve bunu desteklediğini veya bunun ile ilgilenmediğini gösterir ki kötü bir şeye sessiz kalmak veya onu...
  176. Mehmet_Emir

Söyleyeyim denizler birbirine karışıyor yani o mucize dediğin şey yanlış.
  177. Mehmet_Emir

Yaratıcı buna izin vermeden bir şey yapılamıyorsa yapılan her şeye yaratıcı izin vermiştir ve yaratıcı kendisine uygun olmayan bir şey olursa buna izin vermeyebilir bu yüzden kötülükler ve iyilikler yaratıcının izniyle gerçekleşir yani kötülükler ve iyilikler yaratıcıya uygundur. Bu ise hem...
  178. Mehmet_Emir

Aslında onun izni olmadan yaprak bile düşmeyecek bir tanrı varsa haksızlıklara izin verdiği için o haksızlığı yapmış kadar oluyor ancak iyi şeylerinde olmasına izin verdiği için en iyi ve aynı zamanda en kötü varlık tanrı oluyor.
  179. Mehmet_Emir

Olmadığını kanıtlayamazsın. İslam'a göre bir cevap istiyorsan en makul cevap iradesi güçsüz olanların cehennem için yaratıldığıdır.
  180. Mehmet_Emir

Mesleğimle Alakalı

Tamam bana inanmayabilirsin ama İslam'ın peygamberine de mi inanmayacaksın? Mesela "Bu sûretleri (resim ve heykelleri) yapanlar, kıyamet günü, ‘bu yaptıklarınıza can verin, haydi!’ diye azâb edileceklerdir." (Buhârî, Büyû' 40, Bedü'l-halk 7, Nikâh 76, Libâs 89, 92 95, Tevhîd 56; Müslim, Libas...
  181. Mehmet_Emir

Mesleğimle Alakalı

Ama İslam'a göre günah ve bunu minik bir araştırma ile bile öğrenebilirsin yani gizli bir şey değil.
  182. Mehmet_Emir

Flixy 1 yakında! Türk yapımı programlama dili.

Üzgünüm ama bu dilin syntaxi zor birde daha yeni olduğu için yapılabileceklerin sayısı azdır yani bu dil tutmaz.
  183. Mehmet_Emir

Mesleğimle Alakalı

Din adamları canlı resmi yapmanın günah olduğunu söylüyor yani canlı resmi yoksa sorun yok.
  184. Mehmet_Emir

Ubuntuyu 20.04 neden yavaş?

Ya sistemi yükselt ya da daha hafif bir dağıtım kur.
  185. Mehmet_Emir

Doğru dürüst arkadaşım yok.

İlginç bir şey söyleyeyim mi? Her insan yaptığı ve yapacağı her şeyde çıkar gözetir o yüzden senin arkadaşlarının diğerlerinden tek farkı (en azından senin anlattığına göre) biraz daha çıkarcı olmaları veya senin onların davranışlarını algılama ve anlamlandırma şeklin farklıdır. Birde bu tip...
  186. Mehmet_Emir

Kur’ân’da geçen cehenneme girecek 25 kişi

Evren zaten bir süre sonra küçülmeye başlayacaktı ancak karanlık enerji onun genişlemesini sağladı ve bu sayede küçülmedi. Hayır gerçekleştiğine dair kanıtlar var. Aslında her zaman var olmaz zorunda değil çünkü belirsizlik ilkesi gösteriyor ki boşlukta bile kütle dalgalanmaları olmak...
  187. Mehmet_Emir

Basit, Anlaşılabilir, Kısa Python Örnekleri

Hayır yazılım ile ilgilenen çok fazla kişi var ama büyük ihtimalle bu tür şeyler onların ilgilerini çekmiyor.
  188. Mehmet_Emir

Not: Big Bang'den öncesinden bahsedebilmek için Big Bang'den önce zaman olması gerekir o yüzden Big Bang'den önce zaman olduğunu varsayıyorum. İlk önce bazı nedenlerden ötürü (zaman olduğunu varsaydığım için bazı nedenlerden ötürü dedim ama zaman yoksa herhangi bir neden olmasına gerek yok)...
  189. Mehmet_Emir

Şöyle bir şey var şeriat din ile eşdeğer anlamlı ve şeriat ile yönetilmek İslam dininin koyduğu kurallar ile yönetilmektir yani şeriat istememek İslam'ı istememek gibi bir şeydir ki biliyorsun bir dini istemiyorsan ona inanmıyorsundur kısaca her müslüman şeriat istemek zorundadır. Hayır bilim o...
  190. Mehmet_Emir

İyide bilimsel mucize olması onun dediği her şeyi doğru yapmaz hem öyle olsa bir çok kehanette bulunan ve aynı zamanda ilah olduğunu iddea eden bir insanın kehanetleri tutarsa onun ilah olduğuna inanman lazım.
  191. Mehmet_Emir

CHP'li noel babalar hediye dağıtmaya başladı

Hayır aslında Hristiyanlık'tan önce de vardı o yüzden Hristiyan bayramı olamaz.
  192. Mehmet_Emir

Tutmadı alttaki Manjaro kullanıyor.
  193. Mehmet_Emir

Ubuntu tabanlıları bırakalı baya oldu o yüzden tutmadı. Alttaki Windows 7 kullanıyor.
  194. Mehmet_Emir

Yılbaşını kutluyor musunuz?

Sen sanırım noel ile yılbaşını karıştırmışsın çünkü yılbaşı kutlamak hristiyan işinden daha çok bir gelenektir ama noel ilk başta dini olarak başlayan daha sonra gelenekleşmiş bir şeydir. Birde noel hristiyan bayramı değildir noel aslında İskandinav bayramı sayılır. Daha sonra hristiyanlar bunu...
  195. Mehmet_Emir

Ubuntu'da maksimum ekran çözünürlüğü 1024X768 oluyor

Veririm. sudo cvt 1280 960 60
  196. Mehmet_Emir

Ubuntu'da maksimum ekran çözünürlüğü 1024X768 oluyor

sudo cvt <istediğin çözünürlüğün piksel genişliği> <istediğin tazeleme frekansı> Bunu terminalde çalıştır senden şifreni isteyecektir şifreni gir ve daha sonra olması lazım.
  197. Mehmet_Emir

10 gb diske windows 7 kurma

Kuramazsın ama o partitionun boyutunu 16 GB'ın üstüne getirirsen kurabilirsin.
  198. Mehmet_Emir

Bu sefer oldu teşekkür ederim.
  199. Mehmet_Emir

Tamam koydum ve yeniden başlattım ama hala devam ediyor.
  200. Mehmet_Emir

Yine garip haber öyle bir dosya yokmuş (varsa bile tamamen boşmuş).
  201. Mehmet_Emir

Kontrol ettim yüklü bile değilmiş.
  202. Mehmet_Emir

Hala devam ediyor.
  203. Mehmet_Emir

Yaklaşık 4 dakika geçmesine rağmen hala devre dışı kalmadı.
  204. Mehmet_Emir

Evet hızlı bir robotik erkek sesi ama ekran kilidini kapatmama rağmen devam ediyor. Peki nasıl kapatacağım?
  205. Mehmet_Emir

Aslında rastgele değil onun yerine İngilizce bir şekilde belirli bir şeyi söylüyor.
  206. Mehmet_Emir

Sesin çıkabileceği başka bir yer yok ama ses nereden kaynaklı tarzında bir soru sormuşsan söyleyeyim işletim sistemi kaynaklı.
  207. Mehmet_Emir

Bilgisayarımda hiç bir odaklanılmış uygulama yokken bilgisayar donanımının çıkaramayacağı insan robot karışımı bir ses geliyor ve uzun bir şey söylüyor tabii robotsu söylediği için ne dediğini anlayamıyorum. Bunun neden olduğunu veya nasıl çözüleceğini bilen var mı?
  208. Mehmet_Emir

Linux Mint Kurulum Esnasında Hata

Resmini veya içeriğini atar mısınız?
  209. Mehmet_Emir

Canınız Sıkılınca Ne Yaparsınız ?

Yazılım yaparım.
  210. Mehmet_Emir

Bir mısra da sen koy !!!! [SDN FORUM şiir oyunu]

Windows 10 ise çoktan Windows XP'ye gardını almıştı.
  211. Mehmet_Emir

Kasma Var

Kasması normal çünkü o sisteme 2080 Ti gücünde bir kart takarsan çok fena darboğaz yapar o yüzden önerim 2080 Ti'ı ve diğer parçaları satıp gelen parayla yeni bir sistem toplaman.
  212. Mehmet_Emir

Windows yanına kurulan Pardus nasıl silinir

Pardus'un kurulduğu partitionu sil daha sonra Windows'un bulunduğu partitionu ortaya çıkan boş alan kadar genişlet.
  213. Mehmet_Emir

Asgari Ücret Belirlendi!

Tahminim tuttu bu yüzden sevindim.
  214. Mehmet_Emir

2021'de Windows'tan Linux'a Geçiş

Zorin OS ile başlaman senin için daha iyi olur.
  215. Mehmet_Emir

Tutmadı alttaki Arch tabanlı bir dağıtım kullanıyor.
  216. Mehmet_Emir

Tutmadı alttaki Debian tabanlı bir Linux dağıtımı kullanıyor.
  217. Mehmet_Emir

Kodlamaya nereden başlamalı?

Javascript ile başla.
  218. Mehmet_Emir

Bu laptop alınır mı?

Neredeyse dedim yani aniden ısınma gibi sorunları var ama o kadar fazla yok.
  219. Mehmet_Emir

Bu laptop alınır mı?

Ben bir Monster kullanıcısıyım ve diyebilirim ki neredeyse hiç sorunu yok.
  220. Mehmet_Emir

Bu laptop alınır mı?

Alınır ve gücü günlük kullanım için yeterde artar.
  221. Mehmet_Emir

Linux İle İlgili Sorularım Var

Debian'ı destekleyip desteklemediklerine bağlı.
  222. Mehmet_Emir

Bazen terminal kullanmak zorunda kalabiliyorsun ancak son kullanıcı dağıtımlarında bu çok nadiren olur.
  223. Mehmet_Emir

1-)Kullanılır. 2-)Zoom iner. 3-)Chrome iner. 4-)Windows'tan azcık daha zor.
  224. Mehmet_Emir

E-mail Gelen Kutunuzda Okunmamış Kaç Mail Var?

929.
  225. Mehmet_Emir

JS İle Bir Elementin Üzerine Gelince Açıklama Çıkarmak

Benim incelediğim kadarıyla title attributeu ile yapılıyor mesela: <div title="Üzerine gelince gösterilecek yazı"> Normal yazı </div>
  226. Mehmet_Emir

ubuntu mate dual boot

Windows XP çok özel ve çok kırılgan olmadığı için evet olur.
  227. Mehmet_Emir

ubuntu mate dual boot

İkiside neredeyse eşit derecede hafif.
  228. Mehmet_Emir

ubuntu mate dual boot

Yani çıkabilir ama çıkmazsa kendin bunu "elle yap" seçeneğini seçerek yapabilirsin.
  229. Mehmet_Emir

ubuntu mate dual boot

Çıkar çıkmazsa sen yaparsın.
  230. Mehmet_Emir

2020 ye ne söylemek istersiniz

Üzgünüm ama kontratın bitti.
  231. Mehmet_Emir

Linux için camtasia benzeri video edit programı önerisi

Kdenlive kullanabilirsin.
  232. Mehmet_Emir

ram eklemenin faydası olur mu?

Şuan ki yeterli olduğu için artmaz artsa bile neredeyse hiç fark etmezsin.
  233. Mehmet_Emir

Kaç Kişi PC Den Anlar

Yazılım konusunda orta seviye donanımda ise ekran kartı ve anakart hariç orta seviyeyimdir.
  234. Mehmet_Emir

Ekran Kartlı Sunucu Arıyorum

Neden ekran kartlı sunucu istiyorsunuz? Ve bütçe aylık olarak o kadar mı yoksa tamamen o kadar mı? Birde söyleyeyim ekran kartlı sunucu neredeyse hiç yok (belki hiç yoktur).
  235. Mehmet_Emir

Söyle Rahatla

Çoğu konu internetten çok minik bir araştırma ile bulunabilecek şeyler ve bu tip konu açanlar bu tip konuları açmaya alışıyor bu yüzden hep bu tip konu açıyorlar bu yaptıkları sayesinde kaliteli konu bulmak zorlaşıyor bu yüzden üyeler buradan soğuyor
  236. Mehmet_Emir

Linux ISO Bağlantıları Kütüphanesi

Hayır o değil arkadaş "bu konuya değil de Tavsiye - Öneri Linux adresine atınız." demiş ve ben neden buraya atmayacağımızı sordum. Aslında senin koymana gerek yok çünkü buranın kullanıcıların Linux dağıtımlarının ISO'larını paylaşabileceği bir yer olması daha mantıklı birde bir süre sonra bunu...
  237. Mehmet_Emir

Linux ISO Bağlantıları Kütüphanesi

Neden bu konuya atamıyoruz? Burası ISO'ların koyulacağı yer değil mi? Ve sen kendin öneri için bunu yapıyorsan neden böyle bir konu açtın? Neyse paylaşacağım ISO'lar şuanlık aşağıdakiler. Zorin OS Core: https://zorinos.com/download/15/core/64 Zorin OS Lite: https://zorinos.com/download/15/lite...
  238. Mehmet_Emir

Haydi Siz ile şunu tartışalım

İkiside kötü ama çoğunlukla halk cahil olduğu çünkü cahil birine bir şeyi ne kadar anlatırsan anlat kendisinin zihniyetine uygunsa kabul eder ama cahil olmayan birine bir şeyi anlatırsan bu şeyin gerçek olduğu kanıtlanmışsa kabul eder bu yüzden cahil birini eğitmek zordur ki bunu kötü bir eğitim...
  239. Mehmet_Emir

Asgari ücret ne olur sizce ??

Benim tahminimce pazarlık ile 2800 filan olur.
  240. Mehmet_Emir

Paradoks yap.

Tamam matematiksel bir paradoks yapalım. Herhangi bir sayının sonsuz kere karekökünü alırsan 1 eder yani herhangi bir sayının 2 üzeri sonsuzuncu kökü 1 eder ki herhangi bir sayı üzeri sonsuz sonsuz edeceği için bir sayının sonsuzuncu kökü 1'e eşit olur ancak 1 üzeri sonsuz 1'i kendisiyle ne...
  241. Mehmet_Emir

[DEV ANKET] SDN Forum Üyeleri Hangi GNU/Linux Dağıtımını Kullanıyor?

Şu aralar Enso OS ve Endeavour OS kullanıyorum tabii baya cahil olduğum için genellikle Enso'yu kullanıyorum.
  242. Mehmet_Emir

assassin's creed 2 donma sorunu

Sistem özellikleriniz neler?
  243. Mehmet_Emir

Linux Cafe

Şu Snap'i kurmak ne kadar zormuş? Neyse pes etmek yok devam. 1608718935 Dur Snap'in yerine Flatpak kurayım.
  244. Mehmet_Emir

245. Mehmet_Emir

32 bit pc de 64 bit linux kullanabilrmiyim

Kullanamazsın.
  246. Mehmet_Emir

hangisi güzel

Ubuntu asla olmaz ama Debian olabilir.
  247. Mehmet_Emir

Yıl 2060 gibi konuşalımda bu sefer...

BSD (Berkeley Software Distribution) bir kerneldir.
  248. Mehmet_Emir

Yıl 2060 gibi konuşalımda bu sefer...

BSD nasıldır? BSD'ye geçelim mi? BSD için illa kod bilmeye gerek var mı? BSD nasıl kurulur? BSD'de ... hatası nasıl çözülür?
  249. Mehmet_Emir

Hangi Linuxu kurmalıyım.

Sen "Linux berbat" diyen arkadaş değil miydin? Neyse Zorin OS , Kubuntu ve Enso OS öneririm ISO'larının indirme linkleri aşağıda; Zorin OS:Zorin OS: Thanks for downloading, Kubuntu:https://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/20.04.1/release/kubuntu-20.04.1-desktop-amd64.iso, Enso...
  250. Mehmet_Emir

[REHBER]Debian Live Kullanım

@darkstar 'ın yaklaşık olarak dediği gibi;...daha sonra sende Linux'u bizden öğrenip bize anlatanlara katılırsın.
  251. Mehmet_Emir

Ubuntu yanına Android

Biraz daha açar mısın? Ve bunun asıl konuyla ne alakası var?
  252. Mehmet_Emir

Ubuntu yanına Android

Bölüm ayırıp yapacaksan kaybetme olasılığın çok düşük.
  253. Mehmet_Emir

Din insanları yonetmek icin olusmuş bir şey midir

Buna İslam dinine göre cevap vereceğim. İslam dininin inandığı tanrı olan Allah ezeli ve ebedidir ki bir şeyin ezeli ve ebedi olması için onun var olma anının olmaması lazım bu yüzden Allah'ın var olma anı olamaz bundan dolayı senin sorduğun soru hatalı. Bilimsel olarak ya neredeyse boş bir...
  254. Mehmet_Emir

Sizce Gerçekten Teknoloji Gelişti Mi?

Bir şeyin gelişmişliği onun fiyatıyla ters orantılı değildir ve zaten her an ucuzluyor mesela bir kaç yıl önceki pahalı teknolojiler şuan ucuzlamış durumda ve şuan olan teknolojide bir kaç yıl sonra ucuzlayacak.
  255. Mehmet_Emir

Ama kusurları düzelttikçe o kusuru düzeltmek için koyulan şey yeni kusurlar doğurur ve bunu da düzeltmek gerekir ve bu baya masraflı olur şirketlerinde makul seviyede kar etmesi lazım o yüzden bunu yapmaları onlar için kendi topuğuna sıkmak gibi bir şeydir ve biliyorsun delirmemiş hiç kimse...
  256. Mehmet_Emir

Hayır gelişme kaydetti kaydetmeseydi 10 yıl önceki işlemciler veya ekran kartlarının hala iş görmesi lazımdı "O zaman neden yazılımlar filan mükemmelleşmedi ?" diye soracaksan cevabı vereyim çünkü hiç bir şey mükemmel olamaz.
  257. Mehmet_Emir

Soru sor

Farları yakamazsın çünkü ancak 0 enerjili bir cisim ışık hızında gidebilir o yüzden farları yakmaya enerji kalmaz ve yakamazsın.
  258. Mehmet_Emir

Zoom

Onlar kod değil çıktı ve sen yazmıyorsun neyse evet Linux için çünkü arkadaş Linux için sormuştu.
  259. Mehmet_Emir

Zoom

Olmaz yapsan bile kapattığımda silinir.
  260. Mehmet_Emir

Zoom

Kendi sitesinden .deb dosyasını indir daha sonra indiği dizinde terminal aç ve aşağıdaki komutu gir sudo dpkg -i <oradan indirdiğin dosyanın adı>.deb
  261. Mehmet_Emir

Linux Peppermint'te USB'ye İso yazabilir miyim?

Aslında oda uyuyor yani sorunun ne olduğunu bulamadım.
  262. Mehmet_Emir

USB'nin boyutu ne ve ISO'nun boyutu ne?
  263. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

İyide o senin suçun Linux'un değil ve neden 3 tane HDD'ye Kali kuruyorsun?
  264. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

Çöp değildir ve nasıl kaybettin?
  265. Mehmet_Emir

Pardus hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Evet destek çıkmalıyız ve dahada geliştirilmesini sağlamalıyız ama bunu yerli demeden yapmalıyız.
  266. Mehmet_Emir

Yerli değil çünkü kaynak kodun neredeyse %90'ı fazlası yurt dışında üretilen programlardan geliyor ve tamamen TÜBİTAK tarafından geliştirilmiyor çünkü kullandığı kernel Linux Vakfı tarafından geliştiriliyor birde kullandığı taban olan Debian'ı TÜBİTAK geliştirmiyor.
  267. Mehmet_Emir

Birde Gnome Multi Writer ile dene çünkü Fedora Media Writer bazen böyle sorunlar çıkartabiliyor.
  268. Mehmet_Emir

Söyleyeyim Pardus yerli falan değil o yüzden ona yerli diyemezsin.
  269. Mehmet_Emir

Linux-Windows arasındaki fark

Oyunlar çoğunun Linux desteği yok o yüzden evet sıkıntı çıkarır.
  270. Mehmet_Emir

Linux-Windows arasındaki fark

Bence Linux daha iyi,normal işletim sistemi kurar gibi Linux kurabilirsin ve aralarındaki fark anlatılabilecek kadar değil ancak örnek vermek gerekirse; Linux'ta C gibi diskler yoktur onun yerine tek bir kök dizin vardır ve .exe yerine başka biçimlerde olan programlar çalışır.
  271. Mehmet_Emir

Gnome/KDE

KDE çünkü en azından bana göre diğer seçenekten daha iyi.
  272. Mehmet_Emir

BIOS'tan USB'yi boot konusunda öncelikli yap olmazsa USB'yi kontrol et ve ne ile yazdırdın GnomeMulti Writer ile mi yoksa Fedora Media Writer ile mi?
  273. Mehmet_Emir

Hayatımı Değiştiriyorum Gençler

Bir an oyun yapmayı bırakıp başka şeylere yöneleceğini sandım ama iyi ki değilmiş neyse umarım bunlarda başarılı olursun.
  274. Mehmet_Emir

Fedora Media Writer ile veya Gnome Multi Writer ile yazabilirsin.
  275. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

İyi de son kullanıcı dağıtımlarında GUI'ye sahip mağazalar var yani illaki kod yazmak zorunda değilsin ve o fışkırıyor dediğin şeyler kod değil çıktı.
  276. Mehmet_Emir

laptop tavsiye alınır

Şu linkini vereceğim laptopu özelleştirip istediğin seviyeye gelirsen 14.300 filan yapıyor. https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t5-v19-2/
  277. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

Üzgünüm çok büyük bir hata yapmışım o yüzden o mesajın içeriğini değiştiriyorum.
  278. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

Çünkü para karşılığında neredeyse bütün uygulamaları kendi platformlarına çıkartıyorlar ancak Linux bunu yapamıyor birde Linux anca şu an Windows'tan daha iyi görünüme sahip oldu.
  279. Mehmet_Emir

linux nasıl birşeydir

Linux Windows'tan daha iyi olduğu için.
  280. Mehmet_Emir

Linux Cafe

Zaten başka bir dağıtım yükledim ve ilk başta kurtarmaya çalıştım yapamamıştım ama şimdi düşünüyorum da neden ilk başta diski yeniden boyutlandırarak o dağıtımı diske kurup diskin geri kalanını bir klasöre bağlamadım?
  281. Mehmet_Emir

Linux Cafe

Grub Rescue:No such partition hatası olması lazımdı.
  282. Mehmet_Emir

Kali linux kurmak

Hayır kurabilirsin.
  283. Mehmet_Emir

Kali linux kurmak

Eğer işlemcin 64 bit değilse kabul etmez hatta çalışmaz.
  284. Mehmet_Emir

Beyin göçü nedir?

Bilmiyor musun? Neyse bilmiyorsan söyleyeyim okumuş insanların başka yerlere göç etmesidir.
  285. Mehmet_Emir

Bir söz bırak

İnsanların senin hakkındaki düşüncelerini boş ver çünkü onların düşüncelerinin sana bir zararı veya yararı yoktur ancak kendi düşüncelerini umursa çünkü o düşünceler senin hayatını şekillendirir.
  286. Mehmet_Emir

Enso OS 0.4
  287. Mehmet_Emir

Kendinizde sevmediğiniz özellikleriniz?

Sevmediğim bir özelliğim yok ama kibirden filan değil , kendimi kabullendiğim için yok.
  288. Mehmet_Emir

Ilk yazılım neyle yazıldı

Zaten anlayamaz çünkü Assembly makine diline derlenir yani direkt yorumlanmaz.
  289. Mehmet_Emir

1 ve 0'lardan oluştuğu anlaşılmadı çünkü işlemciler 1 ve 0'lar üzerine kurulu ve bilirsin bir şeyi yapmak için onun tüm işleyişini bilmen lazım yani bu yüzden keşfedilmedi veya anlaşılmadı icat edildi.
  290. Mehmet_Emir

Boot menüsü!?!?

Neden Kali neden Zorin değil neyse "(safe graphic)" yazmayan ve "Kali" tarzı şeyler yazanı seç.
  291. Mehmet_Emir

Bildiğim kadarıyla sinyaller ile yazıldı.
  292. Mehmet_Emir

Linux Cafe

Ya şu Ubuntu'da ne sıkıntılıymış neyse yine neredeyse Ubuntu olan bir dağıtım kurup sorunu çözeyim. 1608394028 Ya da dur onun yerine geri kurtarmaya çalışıyım.
  293. Mehmet_Emir

294. Mehmet_Emir

Hangi pencere yöneticisini kullanıyorsunuz? (Linux)

İyide onlar window manager değil masaüstü ortamı.
  295. Mehmet_Emir

Debian vs Fedora

Ben ikisi arasından Debian öneririm.
  296. Mehmet_Emir

JavaScript mi yoksa Python mu?

İkisi arasından başlangıç için Python ama Python'da kalmanı önermem.
  297. Mehmet_Emir

Eski Windows bilgisayar için en iyi sistem

Zorin kur.
  298. Mehmet_Emir

Yani tüm ekranı kaplayan konsol diyelim.
  299. Mehmet_Emir

Onu da elle kuruyorsun.
  300. Mehmet_Emir

Öyle diyebilir ama Arch Wiki'de öyle anlatılmıyor.