Oyun key satışı sitesi açtım vergi gereklimi ?

Bu konuyu okuyanlar

Fast Furious

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlıkta belirttiğim gibi vergiye gerek var mı ? evden yapıcam bu işleri ve pek bilgim yok

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Fatura kesimi yaptığın için büyük ihtimalle vergi vermen gerekecektir.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
söylediğim gibi oyunların keylerini yurt dışından alıcam fatura kesimi nasıl olacak hiç bir fikrim yok
Siten aracılığı ile satarsan fatura kesip e-mail ile yollamak zorundasın bu faturayı.Bu yüzdende vergi vermen gerekir.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994

Fast Furious

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Veriyorlardır büyük ihtimalle de bu kadar ucuza satmaları düşündürdü beni.Güvenli değildir büyük ihtimalle.Site içinde herhangi bir yerde 256-128 Bit-AES şifrelemesi veya Norton imzası göremedim.
anladım az önce İNTERAKTİF VERGİ DANIŞMANI 'ndan baktım ve sonuç

Beyanname
Gelir Vergisinden muafsınız. Beyanname vermeniz gerekmemektedir.
Muafiyet Belgesi
İstemeniz halinde Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alabilirsiniz. Belgeyi almak için dilekçe ile varsa iş yerinizin, iş yeriniz yoksa ikametgahınızın bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi düzenlendiği tarihten itibaren üç yıl için geçerli olup, bu sürenin sonunda vergi dairesine yeni belge için başvurabilirsiniz.
Muhafaza ve İbraz
Faaliyetinizle ilgili satın aldığınız mallara ve giderlere ilişkin Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinden aldığınız belgeleri ilgili bulundukları takvim yılını izleyen yılbaşından itibaren 5 yıl süre ile saklamanız ve yetkili makam ve memurların talep etmesi halinde ibraz etmeniz gerekmektedir.

Lukka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neredeyse aynı şekilde iş yapıyordum 1 ay öncesine kadar. Bankamdaki bütün parama bloke koyuldu ve vergi cezası yedim.
Ne satarsan sat vergi vermek zorundasın. Devlet ne satıyorsun demiyor para kazanıyormusun diyor. Kazandığımdan daha fazlasını kaybettim para kaybetmeyi geç vergi kaçakçısı olarak işlendi sicilime.
Ayrıca playpazar.com sitesinin kurucusunu tanıyorum şirketleri var.
Bende açmak istedim şirket ama 1500-2000 tl masraf çıkıyor bu ücreti ödemem mümkün değildi.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Bi arkadaş bilişim hizmetleri sektörüne girmiş X firmasından aldığı makineleri benim diyerek millete kiralıyordu, bunu yapmasında elbette bir sakınca yok ama "Makinelerin sahibi benim, vergi levham YS belgem var." Deyip bana hakaretler yağdırması üzerine vergi kaçakçılığından ihbar etmiştim. Daha sonra levha bilgilerinde belirttiği Lüleburgaz vergi dairesinden beni aradılar ve konu hakkında bilgi aldılar, arkadaşa ulaşıp Lüleburgaz vergi dairesine müracaat ettirmemi istediler. Ve sonuç; Arkadaşın levhası sahte çıktı, sitesi bir süre kapalı kaldı. Ama yaptığı kaçakçılık küçük meblağda olduğu için dikkate almayıp dosyayı kapattılar. Ayrıca nulled WHMCS kullandığı için ilgili firmaya da şikayet bildirimi açmıştım, bildirimim için teşekkür edip konuyla ilgileneceklerini söylediler, şimdi durum nedir bilmiyorum.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

muhasebeci arkadaşlar varsa daha iyi bilirler ama evden işlerinizi (Home Office) rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer yanlışım yoksa iki çeşit vergi usülü var ülkemizde. Bunların detaylarını muhasebeciler daha iyi bilirler. Yani kazandığınız kadar vergi veriyorsunuz, aylık olarak kazanmadığınız halde vergi vermiyorsunuz. Farklı usül olan bir sistem daha var. Ayrıca giderlerinizi de muhasebeciniz vasıtasıyla devlete bildirip almanız veya vergiden düşmeniz mümkün sanıyorum. Daha doğrusu vergiden düşme kastım şu, giderlerinize ait geri bildirim aldığınızdan ödediğiniz vergi daha az olmaktadır.

Şimdi diyelim ki kendi adınıza masraf oluyorsa, ailenizde emekli olan birisi varsa, onun adına bir ruhsat alırsanız sanıyorum ki vergiden de muhaf olabiliyordu. Yanlış hatırlıyor olabilirim, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Durum bu iken çok az bir masrafla sadece işinizi kurmak kalıyor.

Ama lütfen iş yapacağım diye bunları kullanarak giderek batağa batmayın ! Yani değerli arkadaşlar, iş yeri açmak, yazılanlar kadar kolay olmuyor. Evet herkes iş yeri açar ama iş yapmazsanız yavaş yavaş hevesinizin yerini borçlarınız alır. Bu çok detaylı bir konu. Dikkatli olmanızı tavsiy ederim.

Saygılarımla

Son mesajlar