Dell Studio 1535 Dizüstü Bilgisayarda MultiMedia Tuşları Çalışmıyor

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba ShiftDelete takipçileri.
Benim bir sorunum var:
Dell Studio 1535 model bir dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayarın üzerinde dokuz adet multimedya tuşu var:
Dell MediaCenter'ı açan bir tuş,
Önceki müzik/Müziği Durdur/Müziği oynat-duraklat/Sonraki müzik tuşları,
Sesi kapat/Sesi arttır/Sesi azalt tuşları,
DVD-RW çıkar tuşu.

Aslında tam tuş gibi değiller. Dokunmatikler. Üzerlerine dokununca beyaz bir ışık yanıp sönüyor ve ilgili işlemi gerçekleştiriyor.
fd2_b.jpg

(Resimdeki mavi renk.)

Sorunum ise artık çalışmamaları.

Bilgisayar ilk geldiğinde (Vista yüklü) çalışıyorlardı. Daha sonra birçok kez format attım. (Windows 7, Pardus 2009, her ikisi beraber) Hem Windows'ta hem de Pardus'ta çalışıyorlardı.

Ama son formatlardan sonra çalışmamaya başladılar.
Ne oldu anlamadım.
BIOS ayarlarını kurcaladım fakat multimedia tuşlarıyla ilgili bir ayar göremedim.

Lütfen yardım edin.

Bilgisayarın sesini açıp-kapatmak için saatin yanındaki simgeyi kullanmak zorunda kalıyorum.:( (Oyun oynarken oldukça zor.)

BİLGİ:
Bilgisayar ilk geldiğinde "Recovery" adında bir bölüm vardı. Sanırım son formatlarda bu bölümü silmişim. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardım edebilecek kimse yok mu?...:helpsmilie:

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Dell in sitesinden driverlerini indir

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşım o Quick Launch tuşlarının driverları vardır. Onları orjinal sitesinden güncel olarak indirip kur.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Recoveyden kurmadığın için, driverler yüklenmiş şekilde kurulmuş olmuyor.Driver sayfasında dell notebook software veya quicklaunch programı bu işi görmeli.

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarla beraber "DRIVERS AND UTILIES" cdsi gelmişti.
Sanırım cd'deki ile sitedeki driverlar aynı. CD'deki driverları yüklememe rağmen çalışmıyor.

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Üzerlerine dokununca ışığı yanıp sönüyor. (Normal bir şekilde.)
Fakat hiçbir şey olmuyor...

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sanırım Recovery bölümünde multimedia tuşlarının çalışması için özel bir sürücü ya da uygulama bulunuyordu?

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dell'in sitesinden "System Software" adında bir sürücü indirdim. Son güncelleme 2009 yılı içerisinde.
Ayrıca sanırım CD'de olmayan br sürücü.
Yükledim, ama yine çalışmadı...

mangacemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar çok garip ama bilgisayarın bataryasını çıkarıp-takınca çalışmaya başladılar. :S

yureksiz34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarını çok uzun süre şarjda tuttuğun zaman genelde dokunmatik tuşları çalışmıyor.Çünkü elektronik aletlerde ilk ledlere elektrik geliyor ve dokunmatik oldukları için hem donuyorlar hemde dell bilgisayarın bazı tuşları kullanım dışı kalıyor.Bu yüzden öyle birşey olduğunda bataryayı çıkarıp takarsan düzelicektir.bende dell kullanıcısıyım.:thumbup1:saygılar