Yardım 3 Boyutlu koordinat sistemi nasıl yapılır?

omsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, ben 3 boyutlu koordinat sistemi yapmak istiyorum, hangi dilleri ve kütüphaneleri önerirsiniz acaba?

Son düzenleyen moderatör:

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,606
Oyun vb. icin degil matematik icin ihtiyac duydugunuzu varsayarak, Python ile Manim kutuphanesini kullanabilirsiniz.

3B sahne icin dokuman:

Internette buldugum bir ornek:

Ayrica yine Python icin olan matplotlib kutuphanesini kullanan bir cozum daha buldum surada:

omsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben arduino ile beraber kullanabileceğim bir şey arıyordum. Hangisini önerirsiniz

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,606
Ben arduino ile beraber kullanabileceğim bir şey arıyordum. Hangisini önerirsiniz
Karmasik ozelliklere ihtiyaciniz yoksa basit bir sekilde 3 boyutlu bir dizi kullanabilirsiniz.

C:
// Ornegin
int dizi[x][y][z];

Fakat Arduino'da neden bir 3B koordinat duzlemine ihtiyac duydugunuzu anlamadim. Tam olarak ihtiyacinizi aciklarsaniz belki daha cok yardimci olabilirim.

omsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kendim bir proje yapmak istiyorum tabla yapıp kordinatları istediğim yere gösre tablayı hareket ettirmek istiyorum bu tablayı 3 boyutlu yazıcı gibi düşünebilirsiniz.

omsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam yapmaya çalışacağım şey ekranda 3 boyutlu koordinat sistemi oluşturup tıkladığım yere tablayı hareket ettirmek ve bunu arduino ile çalıştırmak istiyorum ama hiç kaynak bulamadım internette.
Şöyle birşey;
graphing-a-point-in-3d-coordinate-systems (1).png

Daha önceden Tkinter ile 2 boyutlu kordinat sistemi yapmıştım fakat 3 boyutlu yapılamıyor.
3.png

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,606
Hocam yapmaya çalışacağım şey ekranda 3 boyutlu koordinat sistemi oluşturup tıkladığım yere tablayı hareket ettirmek ve bunu arduino ile çalıştırmak istiyorum ama hiç kaynak bulamadım internette.
Şöyle birşey;
Ekli dosyayı görüntüle 189822
Bunu yapabileceginizi (ya da en azindan kolay olacagini) pek zannetmiyorum, bunun yerine serialdan x, y ve z koordinatlari olarak 3 sayi girip buna gore islem yapabilirsiniz. Ayrica 2 boyutlu bir ekranda 3 boyutlu bir noktaya tiklayamazsiniz, bunu ayarlamasi da zor olacaktir.

Serialdan sayi almak icin su ornege bakabilirsiniz: