Haber "Türk cerrah sanarak aşık olduğum kişi Nijeryalı hacker çıktı"

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Fransız film yapımcısı Yzabel Dzisky internet üzerinden ilerleyen flört dünyasına adım atmış ve sonunda mevcut bir kişi videosunun bir başkasının görüntüsüne dönüştürülmesiyle oluşturulan "deepfake" hesaba kapılmış.

Şaşırdığım bir olay oldu, kadına üzüldüm, adama çok kızdım. Bu dolandırıcılar her yerdeler çok dikkat etmek lazım. Yzabel Dzisky'in BBC'ye verdiği röportajı bire bir özet halini aktaracağım.

"Onu Google'da aradım, hakkında pek çok şey vardı. Fotoğrafları ve Türkçe videoları görebiliyordum. Her yerdeydi, hatta televizyonda bile. Onun hakkında hiçbir şüphem kalmadı, gerçek biriydi ve tanınmış bir cerrahtı.
Beni arayıp tıbbi ekipman almak için Şanghay'a gittiğini söyledi. Kredi kartının çalışmadığını söyledi ve yardımımı rica etti, 3 bin Euro göndermemi istedi." Sonra da, sonunda Yzabel'i yüz yüze görmek için Paris'e uçacaktı.
Yzabel tanınmış bir cerrahın ondan parasını istemesine şaşırdı ve bu konuyu bir arkadaşıyla konuştu.
Şüphelenseler de uluslararası para transferi yoluyla 200 Euro göndermeye karar verdi.

Bunu neden yaptığımı bilmiyorum. Belki de Türkiye'deki kredi kartlarının orada sorun yaratıyordur diye düşündüm. Bana teşekkür etti ve Şanghay'dan Paris'e uçak biletini gösterdi. Üç gün sonra burada olacaktı.
Onunla buluşmak için havaalanına gittim. Bekledim ve bekledim. Ama gelmedi.

Birkaç gün sonra Murat tekrar konuşmak istedi. Yzabel bu kez onu daha büyük ekranda görmek istediğini söyledi ve bilgisayar üzerinden görüştüler.
Kalite çok kötüydü, bağlantıdan kaynaklanıyor olabileceğini düşündüm. Ayrıca görüntü geç geliyordu. Benimle konuşurken arkadan 'tık, tık, tık' sesleri duyuyordum. Ekrana doğru eğildim, yakından baktım, video biraz donuyordu.
Bir uzman görüşüne ihtiyacı vardı ve video editörü bir arkadaşı ona yardım etti. Ona YouTube'da bir "Obama Deepfake" videosu izletti.
Aramalarında gördükleriyle, aramalardaki videolar arasında pek çok benzerlik vardı. Sonunda aldatıldığını kabul etti, video ve sesle açıkça oynanmıştı.

Utandım, salak gibi ve savunmasız hissettim. Ben Rock'n' Roll ruhu olan bir kadınım, kendimi asla düşürmem. Ama bununla kendimi soyulmuş hissettim, duygularımı çaldılar ve ruhuma tecavüz ettiler. Birbirimize güzel şeyler yazıyorduk, ona inandım. Ona çocuklarımı gösterdim.

Ona 'Kimsin sen? Murat olmadığını biliyorum ama kimsin?' diye sorum. Biraz sessiz kaldıktan sonra bunu neden yaptığımı sordu ve ardından kapattı.
Ancak sürpriz bir şekilde geri yazdı. Adının David olduğunu, Nijerya'dan 20 yaşında bir hacker olduğunu söyledi.

Bu sahte hesaplarla zengin olduğunu, futbolcu olup Kanada'da okumak istediğini söyledi.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Herkes, aslında birini şöyle sanır. Tanıdıkça böyle olduğunu anlaşılır.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Dolandırma konusundaki namımız o kadar yayılmış ki kamerunlular bile Türk görünümlü hesaplar üzerinden bunu yapıyor. Neyse ki 2800€ daha göndermemişte 200€ ile kurtarmış. Sosyal medyadan bu işlerin yapılacağı devir geçti gitti. Karşında kim olduğu belli olmuyor. Artık gözünle gördüğüne bile inanmaman gereken bir zamana gidiyoruz :/

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Dolandırma konusundaki namımız o kadar yayılmış ki kamerunlular bile Türk görünümlü hesaplar üzerinden bunu yapıyor. Neyse ki 2800€ daha göndermemişte 200€ ile kurtarmış. Sosyal medyadan bu işlerin yapılacağı devir geçti gitti. Karşında kim olduğu belli olmuyor. Artık gözünle gördüğüne bile inanmaman gereken bir zamana gidiyoruz :/
Gözünle gördüğüne bile inanmaman gereken zaman.. Ne doğru bir cümle oldu...

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Bende asıl kim olduğumu yazmiycam. evlenmek isteyenler özel mesaja gelsin :D

Başkan da çıkabilirim, Polisde olabilirim. Belki Elon Muskun ta kendisiyim?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Acaba sen kimsin? Çok merak ettim. Erkekler de yazabilir mi? :D.
Sadece düğünden sonra bileceksiniz ben kimim. Düğüne kadar hediyye kutusunun içinde dolaşacam bana talip çıkan adamla.

Erkekler kısmı biraz sıkıntılı. Erkek talip olacaksa benim sözüm geçicektir.