Teknik Lise'den Düz Lis'ye geçmek ne kadar mantıklı ?

Meslek Lisesi mi Düz Lise mi ?

• Meslek Lisesi

Kullanılan: 38 66.7%
  • Düz Lise

Kullanılan: 19 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    57

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
@Peter Bence düz liseye geçmemelisin. Açıkçası, düz lisede ne kadar üniversite sınavında sorulan sorulara dair konular işlense de yeteri kalitede olmadığı için dershane takviyesi şart oluyor. Teknik lisede okuma şartlarını bilmiyorum; örneğin kolayca dershaneye gidebilir misin? Eğer zaman sorun olacaksa veya iş yükün fazla olacaksa, üniversiteye girmek adına genel liseye geçebilirsin. Orada da kesinlikle rahat olmamalısın. Ben bunu sınavdan çıkınca çok iyi anladım. Eğer bir düz lisede okuyorsan derslere dair her şeyi fazla fazla yapmalısın. Çünkü bazı okullarda, sınıflarda seviye öyle düşük oluyor ki, sen 4 sene sonunda pek de ilerlememiş olabiliyorsun. Ve, öyle bir ortamdasın ki o seni yeterince hazırlamıyor. Seni hep daha fazlasını yaparak bunu aşmalısın. Okuldaki öğretmenlerin diğerlerinden çok farklı olmayacak, bana göre onların performansı sınıfın seviyesiyle alakalı olarak değişiyor. Sen her ne olursa olsun, o öğretmenden en iyi şekilde faydalanmaya bakacaksın. Çünkü eğer kendi haline bırakırsan, o sana bir şey katmayabilir.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisiyim. 1. sınıftayken Endüstri Meslek Lisesi'ne veya düz liseye geçme planı yapmıştım. Anlıyorum o duyguyu. Fakat şöyle diyeyim, 4 yılın sonunda o kepi ve cübbeyi giyince "İyi ki..." diyorsun. 2 gündür okulda kep ve cübbeyle dolaşıyorum da. :) Malum mezun oluyoruz.

Sınavı düşünüyorsan ve kazanacağından eminsen geç düz liseye bence.

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Eğer gerçekten sıkı çalışacam ÖSS'ye dersen.(Sıkı çalışmak demek son 2 yılda 3 saat değil de şimdiden 2 saat çalışmak) düz lise.Diyemezsen diğer seçenek.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
@Peter Bence düz liseye geçmemelisin. Açıkçası, düz lisede ne kadar üniversite sınavında sorulan sorulara dair konular işlense de yeteri kalitede olmadığı için dershane takviyesi şart oluyor. Teknik lisede okuma şartlarını bilmiyorum; örneğin kolayca dershaneye gidebilir misin? Eğer zaman sorun olacaksa veya iş yükün fazla olacaksa, üniversiteye girmek adına genel liseye geçebilirsin. Orada da kesinlikle rahat olmamalısın. Ben bunu sınavdan çıkınca çok iyi anladım. Eğer bir düz lisede okuyorsan derslere dair her şeyi fazla fazla yapmalısın. Çünkü bazı okullarda, sınıflarda seviye öyle düşük oluyor ki, sen 4 sene sonunda pek de ilerlememiş olabiliyorsun. Ve, öyle bir ortamdasın ki o seni yeterince hazırlamıyor. Seni hep daha fazlasını yaparak bunu aşmalısın. Okuldaki öğretmenlerin diğerlerinden çok farklı olmayacak, bana göre onların performansı sınıfın seviyesiyle alakalı olarak değişiyor. Sen her ne olursa olsun, o öğretmenden en iyi şekilde faydalanmaya bakacaksın. Çünkü eğer kendi haline bırakırsan, o sana bir şey katmayabilir.

Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisiyim. 1. sınıftayken Endüstri Meslek Lisesi'ne veya düz liseye geçme planı yapmıştım. Anlıyorum o duyguyu. Fakat şöyle diyeyim, 4 yılın sonunda o kepi ve cübbeyi giyince "İyi ki..." diyorsun. 2 gündür okulda kep ve cübbeyle dolaşıyorum da. :) Malum mezun oluyoruz.

Eğer gerçekten sıkı çalışacam ÖSS'ye dersen.(Sıkı çalışmak demek son 2 yılda 3 saat değil de şimdiden 2 saat çalışmak) düz lise.Diyemezsen diğer seçenek.
Peki arkadaşlar Anadolu Teknik Lisesinde kalarak kazanamaz mıyım ben ?
bu soruya evet veya hayır diyin sadece.
Öğretmenlerim aranızda 3 soru fark var diyor
3 soru mühim değil ama başka engel de var mı ?
Mesela ben öss deki puanımla bölümümün dışında bir alan seçtim bundan sadece 3 soruluk mu puan düşecek yoksa bölüme göre değişik mi bu düşürme olayı ?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
bu teknik lise meslek lisesi olmuyormu ?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Cevap -1 EVET
Cevap -2 Kendi alanıda bir okul seçersen 0,15 ile çarpılcak , başka bölüme gidersende 0,13 ile çarpılcak galiba

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
1998 senesi meslek lisesi mezunu olarak kesinlikle Meslek lisesini bitirmeni öneririm. Oss herşey değil özelliklede ülkemizde. Bir sürü üni mezunu boşta insan var. Şirketler kesinlikle teknik mezuna itibar ediyorlar. Staj yaptığın yer çok önemli, iş hayatına dair öğrenebileceğin bir çok olguyu orda görüyorsun. Düz lise mezunu arkadaşlarımız biz meslek lisesine giderken gülerlerdi. Ama son gülen biz olduk :) meslek altın bileziktir değerini yitirmez..

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
bölüm web tasarım değil miydi ? :D
nasıl teknik servis oluyor :D

bu arada staj ayarlama işi nasıl oluyo arkadaşlar

@mylife.eg mesela sen nasıl ziraat bnkasına ayarladın ?

Staj işi şöyle oluyor bi çalışma yeri buluyorsun bilgisayarla ilgili teknik lisede yapmak zorunulu . ama İnternet kafeleri kabul etmiyorlar.Bana gelince zirrat bankasını babamın ankaradaki Genel müdür insan kaynakları müdürü falan o staj işlerine bakan adam pederin tanıdık öyle ayarlattık bakalım yazın stajımı yapıcam.

---------- saat 23:32 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:29 eklenmişti ----------

Kepli ile 2 gün dolaşabilion oranın tadı başka ama hayatın aslını giyip dolaşmak bi ömür boyu neyi hedefliyosan onu seçmeli. Teknik lisedende çok öss kazanan oluo mesela bizim okul İzmirin en iyi bilişim bölümü bizim okuldan odtü bilkent çıkıyor yani teknik liseye gidince bu yararıda var dersler ağır oluyor.

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Neredeyse cogu yorumlari okudum.Genel kani meslek lisesinden 4 yillik unuversite kazanmanin imkansiza yakin oldugundan bahsediliyor.Bencede kazanmak cok zor bu zorlugu goze alamadim ve Bu sene basinda okumak icin almanyaya geldim burada egetimimi tamamlamak istiyorum...Allah size kolaylik versin gercekten cok karmasik ve zor sistem

---------- saat 22:35 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:34 eklenmişti ----------

bu arada yasim 17

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
meslek lıselerın tek dez-avatnajı gorduklerı dersten soru sorulmuyor yoksa adam bı elektrık elektronık ısını sevıyodur muhendıs olmak ıstıyodur gıder okuluna ohh hemn dıploması elınde zaten staj fln da yapıyo ıs veren memnun kaldıgı surece ısı de garantı

ama soylede bı durum varkı o da yatsınamaz sızın elınızde bellı sayıda bı kadro var kı bunların dısarıya cıkması yasak yıyecegı ıcecegı vs herseyı sızden her meslek grubunada ayrı soru soruldu dıyelım kac tane calısan kac tane soru hepsını ayıkla maaslarını ode zaten devletın bu kadar borcu var o kadar masrafa gıremez ama su ıyı yanıda var zaten fen edebıyat fakultelerı yanı muhedıslık okulları 4 yıllık olanlar ea1 ya da say-1 den alıyolar e burdakı konularda ılk okul konuları sen calısırsın evde pasa pasa ya da dersaneye gıder tekrar edersın yıne 4 yıllık kazanırsın neden boyle bısı yapılmıs sorusuna cevap ıse sen mesleksın muhendıs olabılıyosunda otekı fen bolumu mezunu muhendıs olmaz mı? senın ne ayrıcalıgın var?

sıstem her ne kadar ogrencı dusmanı gozuksede bazı yonlerden o kadar guzel kurgulanmıskı sah çekip mat hamlesını beklıyen bı santranc oyuncusu gıbı
ama unutmamak lazımkı beşer şaşar matı yapıcam dıye beklerken bırde bakmıssın sah-mat olmussun ;)

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çevik bir'in bir armağanıdır bu ayrımcılık.
türkiyede öğrenci olmanın ne kadar zor olduğunu kanıtlayan başka bir ritüel aynı zamanda.
sanki orta okuldan sonra hayatını tercih etme hakkını çocuğa veren bir ülkede yaşarmışız gibi pervasızca alınan bir kardır aynı zamanda.
sanki her meslek liseli gittiği bölümü sever de, rahattır vatandaşlar bu yüzden.
nasıl olsa hepsi aynı deyip yaşın yanında kurununda yakıldığı bir karardır bu.
son sınıfında her şey yolunda iken verilen bir kardır. kararı alanlar ne hikmetse o yıl tüm öğrenciler için almıştırlar kararı. sanki böyle bir şeyi başında söylemişler de.
meslek liselerini 30 -40 kişilik sınıflarını 15-20 ye düşüren bir karar aynı zamanda.
meslek liselerinin iq sunu iyice yerlerde süründüren aynı zamanda beklentisi olmayan bir nesil yetiştirmiştir bu karar.
ne yapacağını bilmeyen öğrencilerin "meslek hocaları nasıl olsa geçiriyormuş" dedirten karardır bu.
hayatımda en fazla küfür ettiğim bir olaydır aynı zamanda.
yolda kafama bir uçak düşse bundan daha iyiydi ama bu talisizlik bile herhalde başıma gelen bu kararın daha ötesinde olamazdı.
kaç dostum kaç. sende bırak aklın varsa...

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Son sınıf düz lise öğrencisi olarak meslek lisesi diyorum...!

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
meslek lisesi teknik eleman eğitmek için geliştirilmiş bir çözüm fakat ülkemiz teknik açıdan çok ileride olmadığından öğrendiklerinizin üzerine biraz ekleme yaparak çok daha yüksek seviyelere çıkmanız mümkün. meslek lisesiden mezun olan biri minimum teknik servis elemanı oluyor aslında maximum kısmı tamamen size kalmış.

diğer büyük ayrıntı ise iş hayatının eğitime olan benzerliği. nasıl anaokulu ve ilkokul sonraki eğitiminize büyük katkısı oluyorsa mesleki eğitiminde iş hayatında büyük etkisi vardır.

özetle meslek liselerinde eğitim ve öğretim dengesi biraz daha iyidir. fakat burada bölümün büyük etkisi vardır. benim tecrübelerim daha çok bilgisayar bölümüne yönelik

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Makina mühendisliği okuyan birisi olarak benden sana tavsiye mutlaka dershaneye git , hangi okul oluduğu önemli değil ama hangi mesleği icraat edeceksen onunla ilgili yerlerde yazları çalış ve kendini geliştir.Önemli olan işi bilen bir çalışkan öğrenci olman işi bilmedikten sonra üniversiteyi de kazanıp bitirsen bile işsizler ordusuna katılırsın ancak.Ben makina mühendisi olmak istiyordum ve daha liseye geçmeden bir kalıpçıda sadece işi öğrenmek amaçlı işe girmiştim ve bunu her yaz sürdürüyorum , peki hangi okuldan mezun oldum , buca anadolu lisesi , şuan okuldaki çoğu mühendis adayı arkadaşıma bakıyorum ve kocaman bir sıfır görüyorum , çünkü hepsi benim gibi mesleki eğitim vermeyen bir liseden gelmiş ve daha takım tutmasını bile bilmiyor , iş disiplini yok , derse zamanında gelmez vs. , tabi bunun dışında süper zeki arkadaşlarda var onlarında hakkını yemeyelim.Bunların hepsi onlara elektirik su olarak ilerki hayatlarında dönecek bunu iyi bil. Eğerki ben düz liseye giderim ama istediğim mesleği de dışarıdan öğrenirim diyorsan düz liseye git , ama ben düz liseye gidersem mesleğimi de üniversitede öğrenirim diyorsan , seninle beraber o bölümü biterecek kişilerle aranda ne kadar bir fark yaratabilirsin onu bilemem , ama benden sana tavsiye okuluna devam et mesleğini çok iyi öğren , dershaneye de mutlaka yazıl.Yok ben hem meslek hem dershane ikisini birarada götüremem diyorsan da okulunu bitir arkandan da atlı koşturmuyodur umarım 1 sene dershaneye git birde ingilizce kursuna yazıl bu sayede hem istediğin bölümü kazanırsın ve hazırlık sınavını da geçtiğin takdirde o 1 senelik kaybında ortadan kalkar direk 1. sınıftan başlarsın.Umarım yazdıklarım aklında birşeyler oluşmasına yardımcı olmuştur.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Makina mühendisliği okuyan birisi olarak benden sana tavsiye mutlaka dershaneye git , hangi okul oluduğu önemli değil ama hangi mesleği icraat edeceksen onunla ilgili yerlerde yazları çalış ve kendini geliştir.Önemli olan işi bilen bir çalışkan öğrenci olman işi bilmedikten sonra üniversiteyi de kazanıp bitirsen bile işsizler ordusuna katılırsın ancak.Ben makina mühendisi olmak istiyordum ve daha liseye geçmeden bir kalıpçıda sadece işi öğrenmek amaçlı işe girmiştim ve bunu her yaz sürdürüyorum , peki hangi okuldan mezun oldum , buca anadolu lisesi , şuan okuldaki çoğu mühendis adayı arkadaşıma bakıyorum ve kocaman bir sıfır görüyorum , çünkü hepsi benim gibi mesleki eğitim vermeyen bir liseden gelmiş ve daha takım tutmasını bile bilmiyor , iş disiplini yok , derse zamanında gelmez vs. , tabi bunun dışında süper zeki arkadaşlarda var onlarında hakkını yemeyelim.Bunların hepsi onlara elektirik su olarak ilerki hayatlarında dönecek bunu iyi bil. Eğerki ben düz liseye giderim ama istediğim mesleği de dışarıdan öğrenirim diyorsan düz liseye git , ama ben düz liseye gidersem mesleğimi de üniversitede öğrenirim diyorsan , seninle beraber o bölümü biterecek kişilerle aranda ne kadar bir fark yaratabilirsin onu bilemem , ama benden sana tavsiye okuluna devam et mesleğini çok iyi öğren , dershaneye de mutlaka yazıl.Yok ben hem meslek hem dershane ikisini birarada götüremem diyorsan da okulunu bitir arkandan da atlı koşturmuyodur umarım 1 sene dershaneye git birde ingilizce kursuna yazıl bu sayede hem istediğin bölümü kazanırsın ve hazırlık sınavını da geçtiğin takdirde o 1 senelik kaybında ortadan kalkar direk 1. sınıftan başlarsın.Umarım yazdıklarım aklında birşeyler oluşmasına yardımcı olmuştur.

Desteğinizden ötürü sağolun 1 sene dershane bende düşünüyorum

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Düz lise = Vasıfsız insanlar (öss canavarının kendilerini yemesi için okurlar)
Teknik lise = Vasıflı insanlar ( günümüz Türkiye şartlarında tüm belalar onlarıda bulsa yinede edindikleri meslek açısından düz liselilerden durumları biraz daha iyi)

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
sınavsız geçiş hakkı duruyormu , öğrendinizmi?

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Düz lise = Vasıfsız insanlar (öss canavarının kendilerini yemesi için okurlar)
Teknik lise = Vasıflı insanlar ( günümüz Türkiye şartlarında tüm belalar onlarıda bulsa yinede edindikleri meslek açısından düz liselilerden durumları biraz daha iyi)

Arkadaşım sorunumuz tekniker ya da mühendis olmak sanırım , bunun hangi yoldan daha kaliteli olacağı önemli. Senin dediğin vasıflı vasıfsız ayrımına gidersek , o zaman ilkokuldan sonra direk sanayiye gönder o senin vasıflı diye tabir ettiğin teknik lise mezunundan daha ileride olur eğer kafası çalışıyorsa. Buradaki arkadaşımız üniversiteyi düşündüğü için eninde sonunda meslek eğitimi alacak , ama buradaki asıl amaç üniversiteye gittiği zaman altyapı ile beraber gitmesi ve bu sayede diğerleri ile arasında fark oluşturması.Ben meslek lisesi okuyan arkadaşlarımı kesinlikle küçük görmüyorum ,ilk iyi örnek olarak bir bayan tanıdığımı vermek istiyorum , kendisi meslek lisesini bitirdi ve 2 yıllık gıda bölümü mezunu , şu an 1 kızı var allah bağışlasın bütün gün onunla ilgileniyor ve haftada 1 gün işe gidiyor 3 yerde diploması var , oturduğu yerden aylık geliri yaklaşık 500tl+sigorta artık, birde şunu okuyun , meslek lisesini bitirip 2 yıllık makina bölümünü okuyan bir arkadaşımın bana getirdiği matematik sınav sorularına baktım ve ona bizim bu soruları daha lisedeyken çerez niyetine çözdüğümüzü söyledim ve sınavdan aldığı not sıfıra yakın , ve bu arkadaş bölümünü 4 senede bitiremedi sonunda da ayrıldı.Konularda biraz atladım ama yazacak çok şeyler var.Eğer şuanki sistem 5-10 sene sürdürülürse idealini belirlemiş öğrenciler daha lisedeyken seçimini yapacak ve meslek liselerindeki eğitim seviyesi yükselecek bununla birlikte düz liselerdeki adaylarla eşit bilgi seviyesine çıkarak daha kaliteli , işinde bilgisi olan üniversiteliler çoğalacak.Tekrar söylüyorum , çoğu meslek lisesi öğrencileri (sınavla girilenler hariç tutulabilir) düz(süper,anadolu ve fen) liselerdebaşarılı olamıyacaklarına kanaat getirildiği için meslek lisesine yönelir buda meslek lisesindeki öğrenci kalitesini düşürür dolayısıyla eğitim seviyesi düşer ve meslek liseleri de böyle sorunlarla karşılaşır.

Bunların hepsi benim kişisel görüşüm katılıp katılmamak sizlere kalmıştır.Ben aynı zamanda sanayinin de içinde olduğum için kimin daha iyi yerlerde olduğunu rahatlıkla görebiliyorum.Birde şöyle bir konu , para kazanmak. Bu ülkede para kazanmak için okumaya gerek yok ensesi sağlam birinin akrabası olman yeterli , ama şunu da unutmamak lazım hayatta her zaman farklı olmak gerekir , herkesin sadece seyrettiği bir seyi senin gidip çözmen gerekir ve bunun verdiği hazinanın bana dünyadaki hiçbirşeye bedel değildir , parayla pulla ölçülemez.

jinduw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar düz lise dediğiniz şey adı üstünde düz yani lise bitirmek için okunan kişiye herhangi bir mesleki bilgi birikimi sağlamayan bir okul. meslek lisesi her halükarda matematiğiniz kötü olsa da türkçeniz kötü olsa da meslek derslerini azıcık dikkatle takip edip gelecekte en az kolunuzda bir meslekle mezun olabileceğiniz bir bölüm. ben süper lisede okudum ama ülkedekihiçbirşey programlanmadığı için düzenli benim mezuniyetim de bir işe yaramadı başka şekillerde başarılı oldum. kardeşim elektrik bölümünü bitirdi lisede ve nolursa olsun bir mesleği var. yaparsınız yapmazsınız ama vasıfsız dememek için düz lise adını alan bir öğrenim kurumunun içinde olmaktansa mesleki eğitim almak bence en güzeli.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Arkadaşlar kararım %80 kesinleşti.Düz liseye geçiyorum ben seneye.(Allah'ın izniyle)
Çünkü olmuyor artık katsayının kalkacağı yok.Böyle bir sistemde yaşadığım için kendimden iğrendim.

iboturka

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Meslek lisesinde kendi bölümüne gittiğinde ek puan alıyorsun hazır işinde var daha mantıklı...

EDİT:Peter şöyle bir şey duymuştum:Meslek liseliler 3'ten sonra okul değiştirirse 1 yıl daha fazla okuyacak diye bunuda hesaba katarsın artık sana kalmış :)

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Zeten 10. sonıfta geçeceğim için sorun yok.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Peter ileride hedefin nedir? şuan okuduğun bölüm nedir?