Soru SSD mi HDD mi? Harici almak mantıklı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Blackened IsTheEnd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamlar. Oyun yüklemek için depolama alanımı yükseltmek istiyorum ama ne alacağımı bilmiyorum. SSD daha hızlıymış anladığıma göre zaten fiyatına da yansıyor, HDD'lere göre daha pahalı. Ama mesela bazı kişiler illa o kadar para vermeye gerek yok sadece oyun oynayacaksan HDD al diyor. Bazısı SSD al öbür türlü oyunlar yavaş çalışır diyor. Şimdi oyunu açarken veya yeni bir mekana girerken ki o yükleme ekranları uzun sürebilir o çok sorun değil ama oyun içinde donmalar olursa sorun elbette. Böyle sıkıntılar var mı HDD'de? Eğer yoksa 1tb civarı bir HDD alabilirim sanırım ama o boyuttaki SSD'ler bütçemi aşıyor. Eğer aralarında hayati derecede fark yoksa daha fazla boyut için HDD almayı tercih ederim.

Bütçem 1500-1600 civarı, 600-700 olursa direkt alabilirim ama öbür türlü taksitle almam gerekecek. Ama bunun üstü zor. Anakart modelim H310CH5-M11, kasam ise Casper Nirvana DT D300 sistemindeki kasa. Gerekirse yanını açıp fotoğraf da çekebilirim.

Bir de harici SSD/HDD'ler var. Bunlar gördüğüm kadarıyla daha ucuz gibi ama ne gibi farkları var bilmiyorum. Bunlar daha mı mantıklı acaba?

Her türlü önerinizi bekliyorum SSD/HDD veya harici fark etmez.

Tenderslot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9

Yiğit Ölmez

"Hayal Kurmak Cennetin Kapağını Aralamak Gibidir."
Reaksiyon puanı
8
Selamlar. Oyun yüklemek için depolama alanımı yükseltmek istiyorum ama ne alacağımı bilmiyorum. SSD daha hızlıymış anladığıma göre zaten fiyatına da yansıyor, HDD'lere göre daha pahalı. Ama mesela bazı kişiler illa o kadar para vermeye gerek yok sadece oyun oynayacaksan HDD al diyor. Bazısı SSD al öbür türlü oyunlar yavaş çalışır diyor. Şimdi oyunu açarken veya yeni bir mekana girerken ki o yükleme ekranları uzun sürebilir o çok sorun değil ama oyun içinde donmalar olursa sorun elbette. Böyle sıkıntılar var mı HDD'de? Eğer yoksa 1tb civarı bir HDD alabilirim sanırım ama o boyuttaki SSD'ler bütçemi aşıyor. Eğer aralarında hayati derecede fark yoksa daha fazla boyut için HDD almayı tercih ederim.

Bütçem 1500-1600 civarı, 600-700 olursa direkt alabilirim ama öbür türlü taksitle almam gerekecek. Ama bunun üstü zor. Anakart modelim H310CH5-M11, kasam ise Casper Nirvana DT D300 sistemindeki kasa. Gerekirse yanını açıp fotoğraf da çekebilirim.

Bir de harici SSD/HDD'ler var. Bunlar gördüğüm kadarıyla daha ucuz gibi ama ne gibi farkları var bilmiyorum. Bunlar daha mı mantıklı acaba?

Her türlü önerinizi bekliyorum SSD/HDD veya harici fark etmez.
SSD ve HDD arasında seçim yapmak, bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza bağlıdır. SSD’ler, HDD’lere göre daha hızlı, daha sessiz, daha dayanıklı ve daha az enerji tüketen depolama birimleridir. Ancak HDD’ler, SSD’lere göre daha ucuz, daha fazla kapasiteye sahip ve daha uzun ömürlü olabilir.

Eğer bilgisayarınızda sadece bir depolama birimi kullanacaksanız, SSD almanızı tavsiye ederim. Çünkü SSD, Windows ve programların açılışını, oyunların yüklenmesini ve veri aktarımını çok daha hızlı yapar2. Ayrıca SSD, bilgisayarınızın performansını ve ömrünü artırır.

Eğer bilgisayarınızda iki depolama birimi kullanacaksanız, SSD ve HDD kombinasyonu da mantıklı olabilir. Böylece SSD’yi sisteminiz ve sık kullandığınız uygulamalar için, HDD’yi ise fotoğraf, video, oyun gibi büyük dosyalar için kullanabilirsiniz.

Fiyat performans açısından, size şu SSD ve HDD modellerini önerebilirim:

• SSD: Kingston A400 480 GB SATA 3.0. Bu SSD, ortalama 450 TL civarında bir fiyata sahip ve 500 MB/s okuma ve 450 MB/s yazma hızlarına ulaşabiliyor. Ayrıca 3 yıl garantisi var.
  • HDD: Seagate BarraCuda 1 TB 7200 RPM SATA 3.0. Bu HDD, ortalama 300 TL civarında bir fiyata sahip ve 210 MB/s okuma ve yazma hızlarına ulaşabiliyor. Ayrıca 2 yıl garantisi var.
Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Başka bir sorunuz varsa, lütfen çekinmeden sorun.

Son mesajlar