Polisler Görevden Uzaklaştırıldı.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Dün İstanbul Kadıköy'de koronavirüs tedbirleri kapsamında denetim yapan polis ekiplerinin mukavemet gösteren bir kadını gözaltına aldığı sırada çekilen görüntüler sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Son dakika haberine göre İstanbul Valiliği tarafından olaya ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada polis memurlarının görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

SON DAKİKA HABERİ! Kadıköy'deki gözaltı olayına Valilik'ten açıklama: O polisler görevden uzaklaştırıldı

Bu haberin paylaşılmaması tuhaf geldi.Paylaşayım dedim...Açıkcası polisin darp falan ettiği yok videoda.Hem hakaret et hem karşı koy sonra da ağla.Masken yoksa adam gibi takıcam de veya paşa paşa cezanı ye.Kendim maskesiz gezenlere denk geldim polisler ceza yazmamak için uğraşıyor zaten.Yoldan geçen vatandaşa bak ilerde ceza yazarlar git maske al diyolar.Yok taciz etmiş bilmem ne...Yalan olduğu o kadar belli ki.Her meslekte çürük elmalar vardır ancak burda polisin yanlış bir müdahelesi yok karşı koymasa kimse bir şey yapmazdı.Türk polisi gibi merhametlisini zor bulursunuz gidip abd polislerini izlesinler kimseye acımaları olmayan...

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Kadının maskesi var bu arada. Çenesinin altına bakarsanız mavi renkten anlayabilirsiniz. Ancak göz altı olayına bu kadar şiddetle tepki vermesi gerekiyor mu orası ayrı tabi. Polisin de müdahalesi de biraz sert kaçmış özellikle 9. saniyede.
Ne yapmalı? Yani ne yapsın salsın mı? Karşı koyuyor tekme atıyor.Aralarında ne geçti bilmiyorum ancak ulu orta bir yer taciz gibi bir şey olsa o an videoda bunu belirtildi heralde susmazdı.Ama bu kadar karşı koymasının altında başka sebepler çıkabilir.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,125
Ne yapmalı? Yani ne yapsın salsın mı? Karşı koyuyor tekme atıyor.Aralarında ne geçti bilmiyorum ancak ulu orta bir yer taciz gibi bir şey olsa o an videoda bunu belirtildi heralde susmazdı.Ama bu kadar karşı koymasının altında başka sebepler çıkabilir.
Ben kadının ifadesini gördüm. Sigara içmek için maskesini aşağı indirdiğini söylüyor. Bu tabi kesinlikle kadın haklı demek değil ancak maske takmadığı için göz altına alınmaya çalışan birisinin çenesinde maske varsa bu durumda polisin yaptığı da biraz garip değil mi? Yine dediğim gibi, kadının tekme atması falan doğru değil bir yanlışlık varsa karakolda çözülür zaten. Ancak polis müdahale ederken aşırıya kaçmış. Karşısındaki bir terörist veya eylemci değil sonuçta.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Ben kadının ifadesini gördüm. Sigara içmek için maskesini aşağı indirdiğini söylüyor. Bu tabi kesinlikle kadın haklı demek değil ancak maske takmadığı için göz altına alınmaya çalışan birisinin çenesinde maske varsa bu durumda polisin yaptığı da biraz garip değil mi? Yine dediğim gibi, kadının tekme atması falan doğru değil bir yanlışlık varsa karakolda çözülür zaten. Ancak polis müdahale ederken aşırıya kaçmış. Karşısındaki bir terörist veya eylemci değil sonuçta.
İşte o zaman olay daha da tuhaf.Alelade bir hakaret etse kim takar ki o kadını.Kötü bir küfür etmiş olmalı heralde...Alınma nedenini bilmiyoruz ama sadece müdahaleyi yorumlarsak darp yok sadece kelepçelemeye çalışıyorlar.Yarın birgün kadının biri cinayet işleyip katil olursa polis beni darp etti taciz etti diye ortalığa çıkabilirler.Her ekipte kadın polis olmayacağına göre zorunlu durumlarda müdahale etmek zorunda kalırlar.Provakasyon koktuğunu düşünüyorum.Kız haklı bile olsa videoya çekip saçma ithamlarda bulunarak kendini yakmış oldu.Çünkü görüldüğü gibi rahat durmuyor.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
orantısız güç kullanımı var yapacağı destek istemek di bir kadın polis çağırıp onu işlem yapmasını istemeliydi.
Fazla iyi niyetli olduğumuzdan kaybediyoruz hep...İnşallah bu iyi niyetimizi kötüye kullanmazlar ilerde.Yaygara çıkarmamak bu kadar zor olmasa gerek

Reaksiyon puanı
10,563
Ne taciz var ne siddet. Sadece etkisiz hale getirip cıyaklamasını ve el kol hareketi yapmasını engelliyorlar.
Kadın uslu dursa neden böyle müdahale yapılsın? Sokaklarda maskesiz dolasan bir bu kadin mi var.
Ya atar gider yaparak kurallara uymamış ya hakaret etmistir kadın.

Polisin yetkisini ard niyetli kullandigini dusunmuyorum.

Her cıyaklayıp sosyal medyaya malzeme olan haklı olsa vay halimize

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Normalde polisin cezayı eline verip yollaması lazım ( Madem maske takmıyor iseler. ) Yok tutuklama etkisiz hale getirmeye çalışma nedense anlayamadım.
Zaten video kırmılmış ve üstünde oynanmış olduğu yönünde söylentiler var. Polise kadınların tekme attığı küfür ettiği üstüne mukavemet gösterdiği için polis tutuklamak istiyor benim anladığım bu sefer kadın dahada fazla bağırmaya ve hamle yapmaya başlıyor. ( Açıkçası polislerin bu kadar kolay görevden uzaklaştırılmasına ve harcanmasına karşıyım. Aynı polisler kadını tutuklamasa veya müdahale etmese altına yazılacak yorumlar bunlar nasıl polis neden tutuklamıyor bu kadını polise küfür etti tekme attı ama polis bakıyor denecekti. )

NOT: Kolluk kuvveti veya polis dur dedimi kimliğini verirmisin dedimi duracan kimliğimi gösterecen bu şekilde hareketler mukavemet göstermek bana yanlış geliyor.
Ayrıca kadının attığı Tweetler ve söylemler bence hiç normal değil.

1597972687481.png

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Kanunlarda açıkça belirtiliyor polis şahsa uyarıda bulunmasına rağmen şahıs dinlemiyorsa ve fiziksel olarak şiddet uyguluyorsa polis istediği gibi karşısındakine davranır kızın kendi suçu yüzünden 2 tane polisin yıllarca okuduğu üniversiteleri aldığı eğitimleri mesleğini kimsenin çöpe atmaya hakkı yok burada polisler sonuna kadar haklılar

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Alt tarafı bir maske için destek istemek ne kadar mantıklı kadın polis de gelse maskenizi takın diyecek ki zaten erkek polis defalarca söylemiş bunu

Reaksiyon puanı
10,563
@ConfickerBelasi hocam kızgın atıyorsun ama her kadın doğum uzmanı kadın mı olmak zorunda. Kabiliyeti olan erkekler yerine alakasız kadınlar mi olmalı ?
Aynı şekilde kadın diye kadın polis mi aranmalı.

Ceza için kimlik istemiş olsa ve kimliği vermese veya yanında olmasa o polisler babalar gibi karakola götürebilir. Hele hakaret veya karşı koyma olduğunda polise madalya bile verilmeli.

Sokaklarda maskesiz dolaşan çok. (Polis görünce kapatanlar.)
Kurallara karşı gelirse müdahale gerekir. Cinsiyetçiligi yok bu islerin

Reaksiyon puanı
3,027
Olayın aslını bilmeden konuşmak istemem ama polisin haksız olduğu taraf fazla zor kullanması olabilir. Onun dışında kadına uyarı daha hafif verilecek diye bir şey yok, polis yetkisini kullanmış. Polislerin görevden alınmasının gerektiğini düşünmüyorum, acaba oradaki vatandaş erkek olsaydı ne gibi bir tepki yağardı merak ediyorum.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Olayın aslını bilmeden konuşmak istemem ama polisin haksız olduğu taraf fazla zor kullanması olabilir. Onun dışında kadına uyarı daha hafif verilecek diye bir şey yok, polis yetkisini kullanmış. Polislerin görevden alınmasının gerektiğini düşünmüyorum, acaba oradaki vatandaş erkek olsaydı ne gibi bir tepki yağardı merak ediyorum.
Kimsenin umrunda bile olmayacağından adım gibi eminim

Reaksiyon puanı
10,563
müdahale etmeseydi o şekilde google indekste kapak olmazdı daha sakin olmalıydılar.
Nabza göre şerbet vermesi gerekir.
Olayı bir an önce bertaraf edip huzursuzluk ortamı sarmadan müdahale gerekir.
Karşı koyan kadın olduğu için bence çok zorlamamışlar bile. Sürükleyerek ekip arabasına bindirebilirlerdi. Hatta enseden kedi enceği gibi tutarak. Oradaki erkek olsa kesinlikle bu şekilde arabaya bindirirlerdi.

Feminizmi kadın erkek eşitliği olarak değilde kadınların üstünlüğü olarak görenlerin bu şekilde gündem oluşturmasından kaynaklı hep.

Ben videoda başka bir şey sezemedim.

Başka ülkede bu şekilde karşı çıkanlara elektroşok tabancası kullanıldığınıda, gerektiğinde çekip vurduklarınıda düşünürsek bizim polisimiz insancıl tavrıyla dünyaya örnek bile olmuştur bu videoda.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Bu görüntüleri çeken kızın telefonundan görüntünün ham halini görmek lazım tam karar verebilmek için. Görüntüler heryerde kızın elleri arkadan kelepçeli halde başlamasına rağmen tekmeler hakaretler var. Kim bilir öncesinde neler neler oldu. Kızların kasıtlı olarak sadece videonun o tarafını atıp üstüne bana sürtünüyordular şeklinde Tweetler atıp sosyal medya üstünden ALGI yapmaya çalıştığını düşünüyorum.

Polis zaten ceza kesip yollamak ister düz mantık. Ne uğraşacak karakol ile tutuklama ile. Ayrıca Polislerinde ifadesini görmek lazım yargısız infaz yapmamak için.

Reaksiyon puanı
3,027
Kimsenin umrunda bile olmayacağından adım gibi eminim
Şiddete cinsiyet atamak gerekiyorsa erkeğe şiddetin gündeme gelmemesi cinsiyetçiliğin asıl devreye girdiği nokta oluyor. Evet şuan kadın cinsiyetini taşıyan ve öldürülen insanların katillerini kınıyorum fakat benim karşılaştığım "erkeğe şiddet" haberleri neredeyse hiç manşet olmuyor. Birkaç yıl içerisinde bu çok büyük bir felaketi doğurabilir. Şiddetin cinsiyeti yoktur.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Manşetlere düşmesi bir şeyi değiştirmiyor ki twitterda polisimin yanındayım ve iftiracı rana tutuklansın diye 2 tane konu açılmış deli gibi tweet yağıyor insanlar doğru olmayan bir davranış olsa neden bu kadar üstüne düşsün

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Başta kimlik istenmiş, vermiş. Maske takmama cezasının kendisine söylenmesiyle birlikte olay patlak vermiş. Olaya müdahale eden polislerden birinin (olay öncesi) maske takmadığı diğerinin ise maskesinin çene altında olduğu haberleri de geçiyor. Kişi panik atak geçiriyor olabilir, psikolojik bir sorunu da olabilir. Kim bilebilir? Kadın olsun, erkek olsun bu şekilde bir müdahale meşru görülemez.
Çevrede illa ki mobese kameralar vardır. Kim ne kadar doğru söylüyor, kim haklı, yazılanlar ne kadar doğru, ortaya çıkar. Olayın yansıtılan/yansıyan kısmı üzerinden bir tarafı haklı göstermek/diğer tarafı linç etmek hiç doğru değil. Zaten olayla ilgili adli soruşturma devam ediyormuş.

T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

BASIN AÇIKLAMASI (2020-72)

Kadıköy ilçemiz Osmanağa Mahallesi Söğütlü Çeşme Caddesinde 19.08.2020 tarihinde güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan “Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri” sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulmuştur.

Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür.

Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurları görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 20.08.2020 - Saat 10.45

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
Yargılamak istemem ama dövmelerinden,kolyesinden sanki olay çıkarmak istiyormuş gibime geldi. Kızın dediğine göre polis kötü amaçlı (!) sürtünmüş. Feminist tayfa gene bu kızı haklı çıkaracak ve o 2 polis işsiz kalacak aynı zamanda toplumdan dışlanacak.
FB_IMG_1597989125687.jpg

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Bu görüntüleri çeken kızın telefonundan görüntünün ham halini görmek lazım tam karar verebilmek için. Görüntüler heryerde kızın elleri arkadan kelepçeli halde başlamasına rağmen tekmeler hakaretler var. Kim bilir öncesinde neler neler oldu. Kızların kasıtlı olarak sadece videonun o tarafını atıp üstüne bana sürtünüyordular şeklinde Tweetler atıp sosyal medya üstünden ALGI yapmaya çalıştığını düşünüyorum.

Polis zaten ceza kesip yollamak ister düz mantık. Ne uğraşacak karakol ile tutuklama ile. Ayrıca Polislerinde ifadesini görmek lazım yargısız infaz yapmamak için.
Haklısın, Provokasyon kokusu buraya kadar geliyor. Fazla da iyimser olmamak lazım.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Yapılması gereken müdahale yapılmış. Bunda ne gibi bir yönetmeliğe aykırı durum var anlamadım. Polis kişiye kural ihlali yaptığı için ceza yazmak istemiş, kişi red etmiş ve buna istinaden şahsı karakola götürmek istemişler ve bu doğal bir süreç. Burada karakola gelmemekte ekiplere zor gösteren kişiye yapılacak tek çare çözüm normalde kelepçeleyerek götürmektir de neyse.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Maskeyi cezadan sonra takmış, eğer “çenesinin altında maske var ona rağmen ceza kesilmiş” diye bir düşünceniz var ise kolluk görevlileri bu fark edilen şahış’a maske takılıp sosyal mesafe kuralına uyup işlem yapılır hatta örneği;

Bu videoda açıkça belli ki, polis öyle bir müdahele ettiği an şahış bu kadar zorluk çıkaramaz, maske işlemi yapılır ve işlemden sonra kişi maskesini takıp, sosyal mesafe kuralına uyup, nereye gidiyorsa oraya gitmeye devam eder. Zorluk çıkarmak zaten suç unsuru sayılıyor