Pc yenileme

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar leptop performans olarak çok geri kaldı. Asus n56vz modeli.

Ben bilgisayarımı bir süre daha performans için kullanmak istiyorum eğer uygun olursa. Olmazsa yeni bir bilgisayar alma yoluna gidicem.

Genel olarak teknik çizim için kullanıyorum programlarda eskisi kadar performans vermiyor ama çok ilginç windows açılması işlemleri kararlı çalışması çok kötü yazılımsal değil sorun windows orjinal temiz kurulum yapıyorum programları ve dosyaları eklediğimde aynı düzensizliğe bürünüyor. Açılmalar çok uzun 5-10 dk kasmalar donmalar programların açılışı performansı çok kötü.

Biraz daha permans alıp iş yapabilmek için yapabileceğim birşey var mı ?
Harddisk hdd, ssd çözüm olurmu?

Genel olarak performans çok kötü bilgisayar açıldıda. Ama işlemler çok kötü değil dosya aktarma programın içinde iş yapma zor açılıyor açılsada çalışmaz görünüyor ama açılınca akıyor. Biraz dosya şişince performans tabiki düşüyor.

Sizden yardımım biraz daha performans alabilmek için ne yapmak gerek ssd buna çözümmüdür. Yoksa yeni bilgisayar vakti gelmişmi ?

6 yıl oldu alalı. 6 yıl boyunca yoğun çalıştırdım renderler aldım çok işlemci yükü yükledim:)

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba,
Bilgisayarınızın özellikleri nedir?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,193
Temiz kurulum deneyin olmaz ise bir HDD'ye bakalım.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
8 ram 4 ekran gt650m i7.

Çok teknik bilmiyorum ama sorunu hdd ye yorabilirmiyiz ? Bu sorun harddisk sorunumudur. Çok bilmiyorum çünkü

Dediğim gibi çok hantal çalışıyor, programlar açılınca stabili buluyor ama bir süre sonra geri hantallaşmaya başlıyor. Isınıyorda tabiki bilgisayar çok yoruyor kendini sanki tüm gücünü kullanıyor sürekli :)

Temiz kurulum hep yapılıyor, programlar ve dosyaları atınca geri aynı oluyor. 1tb alandan 500 gb kullanılıyor.

İş dışında başka hiçbirşey için kullanılmıyor internette gezilmiyor bile

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,997
SSD sistemin genel performansını çok arttırır ama 6 yıllık bir laptoptan da aşırı bir şey beklememek gerek. SSD ile bir süre daha idare edilebilir.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,193
8 ram 4 ekran gt650m i7.

Çok teknik bilmiyorum ama sorunu hdd ye yorabilirmiyiz ? Bu sorun harddisk sorunumudur. Çok bilmiyorum çünkü

Dediğim gibi çok hantal çalışıyor, programlar açılınca stabili buluyor ama bir süre sonra geri hantallaşmaya başlıyor. Isınıyorda tabiki bilgisayar çok yoruyor kendini sanki tüm gücünü kullanıyor sürekli :)

Temiz kurulum hep yapılıyor, programlar ve dosyaları atınca geri aynı oluyor. 1tb alandan 500 gb kullanılıyor.

İş dışında başka hiçbirşey için kullanılmıyor internette gezilmiyor bile

İşletim sistemi neydi hocam?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@Görkem Say söylemiş ; SSD disk bu sistemi sürünmekten kurtarıp uçurur. :)

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlginize çok teşekkürler, genel düşünce ssd yönünde galiba. Sistem windows 10.

Bende işlem performansının iyi olması bilgisayarın kendinin hantal şekilde çalışmasını ssd ye yordum doğrumudur bilmem. (Oyun programda performansı normal veriyor, programlarda buyuk dosyalarda kasmaya başlıyor.)

Çok beklentim yok açıkcası bir kaç yıl daha idare edebilmesi yeterli :)