Redmi 10 2022 alınabilir bir cihaz mı? 4 aylık deneyim gözlemlerim

Bu konuyu okuyanlar

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Selamlar bugün sizlere Redmi 10 2022 cihazı 6000 TL'ye giriş orta seviye cihaz piyasasında alınabilir mi bunu anlatacağım. Konularda tarafsız olacağıma ant içerim çünkü emin olun Nokia,Samsung,LG,Lenovo,iPhone cihazlarının hepsini kullandım ve deneyimledim. Bu cihaz ilk Xiaomi cihazım olduğunu da belirtirim.

Rakibi arasında nasıl?(Çok fazla rakip olmadığından (aynı fiyat bandında) tekil kullandım)
Bu konuya değinirken yurtdışı vs. karıştırmayacağım tamamen düz mantık gideceğim. Fiyatlandırma verilerini ''gideyim mağazadan görüp alayım hem biraz dolaşmış olurum''gözüyle Vatan Bilgisayar'dan gidip alan bir insan olarak sunacağım.
Vatan yorumlamalarına bakarsak yakın fiyatta kullanıcı gözlemlerinde geneli 4 yıldız almış rakibinin. Kendisi de buna dahil. Artı olarak rakibine karşın en çok yorumu da cihazımız almış. Buna bakarak büyük ihtimalle fiyat bandında en çok satılan telefon olduğunu söyleyebiliriz.
Hadi o zaman bu telefonumuzun rakibine bakalım.
A04S mi Redmi 10 mu?
Arayüz:

Geçmişi oldukça görkemli Samsung ve Samsung kadar geçmişli ve duyulmuş olmayan Xiaomi. Samsung, Android platformunda liderliğini koruyor. Cihazlarında sunduğu One UI arayüzü Pure Android olayını çalkalayıp, özelleştirip size sunuyor. Şu ana kadar da başarılı bir arayüz olduğunu söylersek yanlış yapmayız. Xiaomi size MIUI arayüzüyle geliyor. Bu arayüz en nefret edilen sistem uygulamalarını içermekle beraber biraz dandik bir görünüm içeriyor. Bu kişisel görüşüm. Ama ayrıca şunu unutmamak gerek MIUI tema geliştiricilerinin eline ipleri rahat rahat bırakırken OneUI tarafında işler biraz daha sıkı ilerliyor. Yani MIUI arayüzünü bulunduğu durumdan çıkartmanız sizin elinizde. (Tema durumunda.) Görünüm olarak hangisi alır dediğimizde sanırım ikisine de oynanmamış durumlarıyla bakarsak OneUI daha güzel gözüktüğünü söyleyebiliriz. Hız konusunda MIUI 14 gerçekten de yol katetmiş gözüküyor. OneUI görselliğiyle şenlik ettirse de hız konusunda işler değişiyor. MIUI görsellik konusunda geride olsa da hız konusunda (özellikle düşük seviye cihazlarda) OneUI'yi biraz üzeceğini söyleyebiliriz. Yazılım hataları konusunda değindiğimizde yine OneUI kesinlikle daha az hata içeriyor.Bu günlük kullanımda çok mühim bir şey. (Mesela görev çubuğunuzu açtığınızda titreyen bildirimlerle karşılaşmanız sizi bozacak bir şeydir.) Özellik konusunda hemen hemen aynı olduklarını söyleyebiliriz. İkisinin de farklı konularda güzel özellikleri var. (Bkz. MIUI cepte açılmama, OneUI sizi görüp ekranı kapatmama)
Sistem Özellikleri:
Burada sizin kafanızı donanım isimleriyle karıştırmamak adına bu iki telefonun benchmark(test) sonuçlarını paylaşacağım. Puanı hangisi yüksekse o telefonun performansı daha iyidir.

Samsung Antutu V8: 131.500 Redmi Antutu V8: 163.800
Samsung Antutu V9: 149.800 Redmi Antutu V9: 220.900

Samsung Geekbench 5(İşlemci Tek çekirdek kullanımında): 180 Redmi Geekbench 5(İşlemci tek çekirdek kullanımında): 360
Samsung Geekbench 5: 1085 Redmi Geekbench 5: 1295

Ekran kalitesi:

Burayı hiç uzatmayacağım çünkü Redmi hem 90Hertz hem de daha yüksek çözünürlüğe ve PPI değerine sahip. Doygunluk konusu muallakta, ışıkta görünümde büyük ihtimalle Samsung ileridedir fakat yine de Redmi genel olarak ekran karşılaştırması konusunda ileride.

Kamera:
Arka ana kamera kısmında Samsung öncülük ederken geniş açıda Redmi ileride. Makro kameralara geldiğimizde ikisi de aynı özelliklere sahip olsa da %2,3 lük değerlerle Samsung Makro modunda yazılımsal olarak önde olacaktır. Ayrıca kamera renk canlılığı konusunda Redmi'nin biraz geride kaldığını filtresiz kullanılırsa biraz soluk renkler çıkaracağını söyleyebilirim. Ama çok aşırı rahatsız edecek bir durum değil. Ön kamera konusunda ise Redmi açık ara farkla öndedir.

Batarya:

Bu konuda teknik veriden çok gözlem gerekiyor çok mühim bir konu Samsung hakkında bilgim yok o yüzden kullanmış birine danışmanız daha şık olacaktır.
Redmi bu konuda yine MIUI 13 ile güzel bir düzeltme yapmış durumda. Günde 4-5 saat kullanımda rahat rahat sizi götürüyor gerçekten de sizi üzmüyor. Ama eski MIUI sürümünde kesinlikle çıldırtıyordu. Şarj süresi konusunda Redmi 18W verirken Samsung 15W destekliyor. Bunu da belirtelim.

Redmi Kullanıcı Deneyimim
Telefonu ilk aldığımda Samsung'dan Redmi'ye geçmem de şaşırdığım şeyler şunlar oldu.
Redmi açılma hızı olarak çığır atlamıştı. Samsung cihazların geneli ilk açıldığında oldukça ağır iken Redmi bu evreyi 1 dakika veyahut 3 dakika da atlatıyor ve tamamen kullanılabilir hıza geliyor. Redmi reklam konusunda can sıkıyor mu, bazen. Aşırı derece de reklam olmasa da uygulamalarının %60'ında reklam seçeneği açık geliyor. Ayrıca kendi uygulamaları da Samsung'a göre çoğunluk olarak zayıf kalıyor. Mesela ses kaydedicide bir ses kaydedip geri döne bastığınızda direk ana ekrana döndermesi, illa kaydedip silmenizi istemesi yani kaydettikten sonra iptal mevzusunun olmaması çok sıkıcı. İlla kaydedip sileceksiniz. Galeri uygulaması resimleri çok yavaş okuyor. Samsung galerisi tak diye hemen getirirken Redmi galerisi bu konuda biraz sınıfta kalıyor. Kamera uygulaması hiç fena değil iş gördüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. Samsung'dan farklı olarak Redmi ısınma konusunda yine biraz fazla ısınıyor. 38 derece bir yerde oyun oynadığınızda ikidebir ısınma için koruma bildirimi geldiğini belirtmek gerek. Fakat 38 derece de bir yerde oyun oynamayı bırakın bence orada durmanız hata :D . Günlük kullanımda normal sıcaklıkta bu tip ısınma sorunları olmuyor. Telefon ilk geldiğinde belirttiğim gibi pil konusunda yerlerdeydi fakat şu an gayet iyi. Ayrıca yine güncelleme öncesi biraz daha görsel şeyler varken (saydamlık efektleri daha fazla gereksiz animasyon) bu güncelleme ile birlikte bu gereksiz animasyonlar kaldırılıp (saydamlık yerine kararan ekran gibi olaylar) getirilip cihaz daha optimize,hızlı,ferah çalışmaya başladı. Örneğin ses açma butonuna bir oyuna girerken bastığınızda neredeyse çoğu Android cihazda çubuk kasar,donar. İşte bu sorunu kaldırmışlar bir nebze. Dosya yöneticisinde eh işte dedirten bir arayüz var. İşinizi görür. Güvenlik uygulaması var ki baş belası. Temizle bölümüne girdiğinizde size her temizleme sonrası reklam veriyor. Bu durum kapanmıyor. MiVideo da video oynatma için var olması gerekirken triplere girip ''yğa ben çinli dandik video platformumu olsam hem verilerimi de YouTube'den alırım'' deyip video oynatmanın yanında uygulamaya girdiğinizde -bu ne la :D dediğiniz naçizane bir uygulama olmuş. (Ben ADB ile bunun gibi reklam veren çoğu uygulamayı silip VLC ile işi çözdüm o ayrı. Ayrıca telefondaki bir yazılım hatası olarak şunu geçmeyelim varsayılan uygulamaları seçme konusunda bir uygulamayı bir kategoride varsayılan atarsanız öbür kategoriye aynı uygulamayı seçemeyip hüsrana uğruyorsunuz. Ben uğradım ondan. Onun dışında başka kötü anım olmadı bu telefonla. Giriş seviyesi olmasıyla bana gece çekimini bile ufak ufak tattırdı bu kerata. Telefon alınır mı konusunda eğer performans ve hız istiyorsanız Redmi. Stabilite(Düşük seviye olduğundan biraz muamma),sağlam yazılım,kamera diyorsanız Samsung öneririm.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
Öncelikle eline sağlık. Açıkçası 6K₺'ye Redmi 10 2022 yerine 400TL daha çıkarak M14 alınabilir. Kamera olarak Redmi 10 2022 ile aynı sensöre sahip (Giriş seviyesi cihazlarda kullanılan klasik sensör F1.8 JN1.) Exynos 1330 (Cortex A78 kullanan, güncel sayılabilecek çekirdeğe sahip bir işlemci.)

A0X serisi rezil bir seri. Sevmedim, önermedim, önermem de. Hiçbir zaman F/P bir cihaz görmedim.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Öncelikle eline sağlık. Açıkçası 6K₺'ye Redmi 10 2022 yerine 400TL daha çıkarak M14 alınabilir. Kamera olarak Redmi 10 2022 ile aynı sensöre sahip (Giriş seviyesi cihazlarda kullanılan klasik sensör F1.8 JN1.) Exynos 1330 (Cortex A78 kullanan, güncel sayılabilecek çekirdeğe sahip bir işlemci.)

A0X serisi rezil bir seri. Sevmedim, önermedim, önermem de. Hiçbir zaman F/P bir cihaz görmedim.
M serisinin bazı özellik eksiltilmeleri ile karşılaştığını görmüştüm o yüzden çok değinmedim. 400TL farkla tabii ki daha mantıklıdır.