Pardus 2008 mi? Windows XP mi?

Pardus 2008 mi? Windows XP mi?

• Kullanılan toplam oy
    425

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
pardusta tüm oyunları sorunsuz oynayacağımı bilsem gerisi beni ilgilendirmez
balıklama dalarım:D

SilentAbyss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus bencede anlatım harika olmuş ben pardus 2008 kurdum denedim gerçektende hoşuma gitti benim mesleğim bilgisayarla ilgili oldğuu için windows işletim sisteminden vaz geçemiyrm bence pardus okullarda,devlet ve kamu binaalrında kullanılmalı.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Benim pardus kurduğum birkaç hafta oldu. Vistayı pek açmıyorum. Normal bir kullanıcı için gayet yeterli bence. Çok özel program bağımlılıklarınız yoksa pardus kullanmak sorun olmayacaktır.
Birçok oyun pardusta bir şekilde çalıştırılabiliyor. Bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim.

concorde

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya bırakın ankete gerek yokki adam gibi işletim sistemi olacak . Pardus resmen amatör

Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi XP dir.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Pardus iyi güzel hoş ama doğru düzgün sürücü desteği felan yok. Şimdi kurulu düzeni XP'yi kaldırıp Pardus kurmam.

XLone

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tema olarak xp'nin temalarından biriymiş gibi duruyor..bence kesinlikle xp..

muko

Profesör
Reaksiyon puanı
12
pardus daha yavaş açılıyor benim pc de
xp daha iyi

KızılElma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle Pardus 2008. Hemen hemen popüler tüm linux dağıtımlarını kullandım. 6 ayı aşkın bir süredir de Pardus kullanıyorum. önce 2007 şu anda 2008. Bence hepsi alışkanlık meselesi. Windows u ayda 5 saat kullanmıyorum desem yeridir. Bu benim ruh sağlığıma da iyi geldi. Windows un saçma sapan hatalarından ve ücretli tüm yazılımlarından bıkkınlık gelmişti. Aynı zamanda programlama konusunda da küçük çalışmalarım oluyor. Ücretli tüm windows geliştirme ortamları ile aşağı yukarı aynı özelliklere sahip ve güçlü ücretsiz geliştirme araçlarıda(kdevelop, anjuta, qt ve geliştirme araçları, eclipse vb.) sunuyor. Ben Qt kütüphanesi ve beraberinde gelen geliştirme araçları + eclipse' yi kullanıyorum. Birçok oyunu da (hepsi diyemeyiz) wine emülatörü ile çalıştırabiliryorsunuz. Dediğim gibi hepsi alışkanlk meselesi. Sizi windowsw a bağlayan zorunlu bir nedeniniz yoksa PArdus derim, o olmazsa başka bir linux dağıtımı ama illede linux.

Dervisan

Asistan
Reaksiyon puanı
2
vatan millet sakarya
bi de oyunlar sorunsuz olsa yaa

(pardus)

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
vatan millet sakarya
bi de oyunlar sorunsuz olsa yaa

(pardus)

Aslında oyunlar microsofttan dolayı problem oluyor. DirectX'in açık kaynak olmaması önemli bir sorun. OpenGL destekleyen birçok oyunu rahatlıkla pardusta oynayabilirsiniz.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
bilgisayarla gerçekten sadece oyun için ilgilenmeyenler
mesela yazılım geliştiricilerin kullanabileceği güzel bir işletim sistemi pardus
bnce tek kötü tarafı windowsta oluşturduğumuz fat32 formatı altındaki dosyaları görememesi :(
Görebilio mu göremio mu pek emin deilim ama :D ...

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bence Pardus ama malum Windows xp kullanmak zorunda kalıyoruz bazı programlar yüzünden 2009 mart ayında hatırladıgım kadari ile Pardus 2009 çıkıcak, bütün sorunların düzeleceğine inanıyorum. Gerekli herşeyi yaparlarsa kullanılır.

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir işletim sistemini işletim sistemi yapan desteklenen yazılımlardır bence. örneğin bir mühendissen autocad elektronik workbench gibi çizim programlarına veya plc gibi programlama programlarına htiyacınız olacak. yada oyun oynamak isteyeceksin. bu yüzden her nekadar linux u kullanmak istesekte bu yazılımlar linuxu desteklemediği sürece windows tan vazgeçmek zor gibi görünüyor. yanlış biliyor olabilirim ama bence linuxun ticari programların kullanımınada izin vermesi bu yazılım şirketlerinin linuxe de destek vermesini sağlayabilir. böylece linux kullanımıda artabilir.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Fazla söze ne hacet Vista tabi ki.

Vistannın 700 mb'ı pardusa karşılık geliyor geri kalan 3.5 gb pardusa üstünlük demek. :)

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
bu makinamda vista var evdekinde pardus var ikisindende memnunum yeni donanımlarda sorun çıkmıyor, netten sürücüleri direk indiriyor zaten size fazla iş düşürmüyor. Günlük kullanım için ideal o yüzden okullarda acilen pardusa geçilmesi taraftarıyım.

astute

Asistan
Reaksiyon puanı
5
yerine ve kullanım amacına göre değişir tabiki cevaplar....Ben Xp diyorum şu an benim için en stabil olan o !

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Ya bırakın ankete gerek yokki adam gibi işletim sistemi olacak . Pardus resmen amatör

Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi XP dir.

ankete gerek yok tabi pardus açık ara önde bitirir çünkü. sadece reklamı yapılamağı için geri kaldığı sanılan bi işletim sistemini yakından incelemden yorum yapmayalım lütfen. gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi xp (!) kaç tane servis paketi ve güncelleme çıktı??? kaç tane açık kapandı??? hadi bunları geçelim, virüsler yüzünden başın derde girmedi mi hiç, kaç tane antivirüs, spyware programı kullanıyorsunuz, pardusta kullanmaya hiç gerek yok çünkü virüs bulaşmıyor. xp için veya vista için kaç tane defrag yazılımı var oysa ki pardus için bir tane bile yok neden çünkü xp gibi önüne gelen yere veri yazmıyor, tüm veriler belirli bir sıraya göre yazılıyor ve bu da erişim açısından hız sağlıyor. şu an itibariyle tabiki tam oturmuş bir işletim sistemi olduğu söylenemez pardusun, çıkalı daha kaç sene oldu ki... ekran kartı problemi yaşayanlar paket deposundan ati veya nvidia paketini kurduktan sonra görüntü yöneticisinden kullanmak istedikleri driveri seçip sistemi yeniden başlattıktan sonra hiçbir problem kalmıyor. (ati için fglrx veya radeonhd driveri seçilmeli) söz ekran kartından açılmışken linuxtaki yani pardustaki görselliği windowsun yakalaması belki imkansız bile olabilir :) aşağıdaki görüntülere bir bakın pardus mu xp mi karar verin. (aşağıdaki resimlerde kullanılan program compiz fusion'dur, ekran kartı driverı yüklendiği taktirde pardusta sorunsuz çalışmaktadır, üstelik tamamen ÜCRETSİZ!!!)

compiz-fusion.png

xgl-compiz.jpg

compiz_fusion.png

shift-switcher.png

2415477783_62bfe2b49b_o.png

cube_cylinder.jpg

Compiz_3.jpg

yukarıda da bahsettiğim gibi, resimdeki işletim sistemleri pardus olmayabilir ama resimdeki tüm görsellikler ve daha fazlası compiz fusion programının özelliği ve pardusta sorunsuz çalışıyor. isterseniz alttaki adresteki videoya da göz atabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=13ag83iDU88

compiz hakkında daha fazla resim için google görsellere compiz yazmanız yeterli.
Parduslu günler dilerim...

[Pardus Beta Tester]​

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
bilgisayarla gerçekten sadece oyun için ilgilenmeyenler
mesela yazılım geliştiricilerin kullanabileceği güzel bir işletim sistemi pardus
bnce tek kötü tarafı windowsta oluşturduğumuz fat32 formatı altındaki dosyaları görememesi :(
Görebilio mu göremio mu pek emin deilim ama :D ...

az önce bu mesajı görmemişim, pardus ntfs, fat32 ve fat dosya sistemleri ile sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. pardusta gparted (yüklü gelir) yazılımını kullanarak diskinizi istediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz. yukarıdaki ntfs fat32 ve fat formatları dışında daha bir çok formatta formatlamanıza izin verir...

vetstek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
tabıkı de lınux tabıkıde ubuntu pardusda guzel ama bence ubuntu son surumu 8.10 suan kararlı surumde ve ındırılebılır durumda lınux dağılımlarının hepsını test etmenızde bıraz goz asınalığına sahıp olmakta yarar var bır tarafta onsuz asla olmayacak xp[arada bır acmak ıcın ınsan gecmısınen kolay kopamıyor nede olsa:)] vistaya gelınce bence daha cok fırın ekmek yemesı gereklı zaten oda bunun farkında ve suan windows 7 surumunu cıkarmakla mesgul durumda:) lınux dağıtımlarındakı programların lisans dı tam surum du carttı curttu gıbı ınsanlıktan cıkma uygulmaları yok program kurmaktan ıncınmıs ısaret parmak zedelenmelerı yok:) [next next next eeee next ıste:) gibi] lınux dağıtımlarında xp de acılabır sekılde dosya formatı olusturmak mevcut lafı cok uzattım sanırım ben sadece LINUX dıyecektım ubuntu veya pardus olmus cokta onemlı değil....
tşk LINUX...

mekonizma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bildim bileli xp kullanıyorum ve açıkcası xp den sıkıldım bilgisayarımı 2008 de aldım ve pardus kuruydu. kullanamayacağımı düşündüğümden xp kurdum tekrar pardus kurmayı düşünüyorum fakat hangi tür oyunları pardus ta oynayabileceğimi bilmiyorum hangi oyunları oynayabildiğinizi yazabilirmisiniz örn gta 4 ü ve nfs serisini yükleyebilirmiyim ve metin2 yi pardusta oynamam mümkünmü bnm için bu oyunlar yeterli olacaktır cevabınızı bekliyorum. sonuca göre pardus kurcam

teşekkürler...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Daha önce Vista'yı savunmuşum ama şimdi diyorum ki

Xp'yi işletim sisteminden bile saymamak lazım Pardus'la karşılaştırılamaz bile. Vista zaten malum Microsoft bile kullanmıyor. 7'ye lafım yok ama ben Ubuntu'yu seviyorum. 7 ilk kurduğumda hızlıydı ama şiimdi çok kasıyor.

mekonizma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pardus kullanıcıları yardım pls pardus gta 4 nfs serisi metin2 gibi oyunları açarmı acil cvp ltfen
şimdiden teşekkürler...

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Pardus'a geçmeyi düşünürüm ama oyunları açmaz diye geçmiyorum:D

mekonizma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende bu yüzden cvp bekliyorum gta4 nfs ve metin2 ve ara sıra cs ve call of oynuorum bu oyunları açsın hemen kurcam ama cvp gelmedi ki:(

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Pardus 2008 diyorum.