Pardus 2008 mi? Windows XP mi?

Pardus 2008 mi? Windows XP mi?

• Kullanılan toplam oy
    425

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,160
soru_isareti_80.jpg

Milli duygularımızı bastırıp, yerli işletim sistemimizi alıcı gözüyle değerlendirdik. Windows mu Pardus mu sorusuna cevap aradık. İşte ilk deneyimler.

Pardus 2008'i uzunca bir süredir bekliyorduk. İşletim sisteminin final sürümü nihayet, geçtiğimiz hafta yayınlandı. Büyük ilgi gören işletim sistemi, internet üzerinden on binlerce kez indirildi. Bu rakam, gelecek ay dağıtılacak olan bilgisayar dergisi CD'leriyle beraber daha da artacak. "Pardus 2008 için, Windows'u terk etmeye değer mi?" sorusuna cevap aradık ve deneyimlerimizi, okurlarımızla paylaşmaya karar verdik.

Hangi Makinede Denedik?

dell-d600.jpg

Emektar Dell Latitude D600 dizüstü bilgisayarımızda Windows XP yüklüydü ve performansından şikayetçiydik. Pardus 2008, düşük konfigürasyonlu makinelerde bile çok iyi performans sergilediğini iddia ettiği için bu bilgisayar üstünde denemeye karar verdik.

Konfigürasyon

Bilgisayarımızda Intel Centrino 1.6 Ghz işlemci, 768 MB RAM, 40 GB sabit disk var. Windows XP ile yönetilen bu dizüstü bilgisayar üzerinden web sitemize haber girmek oldukça kolay olsa da, iş, resim ve video düzenlemeye geldiğinde bilgisayar resmen ağlıyordu.

Kurulum Kolay Oldu

pardus_103.jpg

Bir Linux dağıtımını bilgisayarınıza kurmak gerçekten zordur. 90'lı yıllarda bu işe ilk başladığımda birkaç sistemi göçerttiğim için bu sefer de temkinli yaklaştım ancak Pardus'un kurulum aşamalarını gördüğümde, işin çok kolaylaştığını fark ettim.

Atmanız gereken adımlar, hata yapma riskleriniz göz önüne alınarak hazırlanmış tavsiyelerle desteklendiğinden, adımları kolayca geçebiliyorsunuz.

Kurulumu kıyasladığınızda, Windows ile arasında pek bir fark yok. Kurulum süresi ise Windows'tan daha az.

İlk Başlangıç

pardus_giris.jpg

Kurulum tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatırken biraz beklemeniz gerekiyor. Bu süre, Windows XP ile kıyaslandığında daha fazla olduğundan biraz can sıkıcı oluyor. Ancak ilk açılıştan sonra yüzünüzü güldüren sonuçlarla karşılaşacaksınız. Çünkü Pardus'ta, ihtiyacınız olan her temel yazılım var.

Yazılım Desteği

pardus_104.jpg

Windows'u ilk kurduğunuzda, her şey bitmiş gibi görünse de, aslında iş yeni başlıyor. Güvenlik yazılımları, internet araçları, ofis yazılımları ve mesajlaşma programları derken saatlerinizi harcamanız gerekiyor. Oysa Pardus, sizi tüm bu işlemlerden alıkoyarak her şeyi hazır olarak size sunuyor.

Firefox ve OpenOffice

İnternet tarayıcısı olarak Firefox'un son sürümü olan Firefox 3.0, ofis paketi olarak OpenOffice 2.4 bulunuyor. Güvenlik yazılıma Linux üzerinde zaten pek gerek yok. Bununla beraber çok sayıda da yazılım mevcut.

Sürücü Desteği

pardus_10.gif

Pardus'u ilk kurduğumuzda epeyce şaşırdık. Neden derseniz, kablosuz ağları hemen gördü ve sürücüye gerek olmadan bu ağlara giriş yapabildik. Yonga setleri ve ses sürücülerinde de sorun görmedik. Tek problemimiz ekran kartımızla oldu. ATI Mobility Radeon 9000 ekran kartımız, maalesef tam olarak yüklenemedi.

Oyunlar ve Tarayıcıda Yolda Kaldık

Bu nedenle hem hızlı olarak bilinen tarayıcımız Firefox 3, hem de yüklediğimiz oyunlar saçmaladı. Yeni ekran kartlarında ise sürücü sıkıntısı yok. Hem NVIDIA, hem de ATI, Linux kullanıcılarını düşünerek ekran kartı sürücülerini geliştirmeye devam ediyorlar.

Performans

pardus_106.gif

Açılış süresi biraz uzun sürse de açıldıktan sonra Windows'un ağlayarak yaptığı birçok işlemi Pardus 2008, hoplaya zıplaya yapıyor ve kullanıcıları perişan etmiyor. Aynı anda hem Firefox, hem resim düzenleme yazılımı GIMP, OpenOffice Kelime İşlemci, Filezilla,

Pil Performansı

pardus_108.gif

Windows altında 2 saatten fazla süre bizi idare eden dizüstü bilgisayarımızın pili, Pardus 2008 altında biraz daha az performanslı çalıştı ve 2 saatten daha az bir süre bilgisayarımızı kullanabildik. Windows altında bulunan ve pili en iyi şekilde kullanmak için gereken araçların bulunduğu yazılımlar, Pardus 2008'de de bulunduğunu söylememiz lazım.

Sonuç

pardus_101.gif

Ulusal işletim sistemimiz Pardus, en yeni sürümüyle oldukça başarılı bir iş ortaya koymuş. Temel bilgisayar uygulamaları ve ofis ihtiyaçlarınızı Pardus 2008 ile kolaylıkla ve güvenli bir şekilde karşılayabilirsiniz. Devlet dairelerinde, okullarda ve internet kafelerde Pardus 2008 çok rahat kullanılabilir. Windows'un lisans ücretinin yanı sıra güvenlik ve diğer yazılım ihtiyaçları göz önüne alındığında Pardus 2008, en iyi seçenek olacaktır.

pardus_107.jpg

Konu, temel bilgisayar uygulamaları olunca Pardus 2008, Windows'u geride bırakıyor. Ancak, donanım sürücülerindeki sorun halen devam ediyor. En azından dizüstü bilgisayarımızın ekran kartını Pardus 2008'de performanslı olarak kullanamamamız, bizim için ciddi bir sorun.

Bazı alışılmış uygulamaların Türkçeleştirilmesi konusunda ise biraz aşırıya gidilmiş gibi görünüyor. Windows altında yıllarca kullandığınız uygulamalar, Pardus 2008'de çok daha farklı isimlerle size sunuluyor ama bu alışma süreci, çok fazla zaman almıyor.

pardus_109.gif

Hem güvenli hem de performanslı bir bilgisayarınız olsun istiyorsanız, Pardus 2008'i tavsiye ediyoruz. İşletim sistemi hakkında bilgi almak için www.pardus.org.tr adresine veya ShiftDelete.Net forumlarına başvurabilirsiniz.

pardus_102.gif

:: Pardus 2008 mi yoksa Windows mu? Forumda tartışalım.

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net

kraydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Her ne kadar Vista kullansamda PARDUS 2008'e ilk fırsatta geçmeyi düşünüyorum.. PARDUS 2008

gilthgt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazıdaki her cümleye katılıyorum.hatta ekran sürücüsü sorunundan bende müzdaripim mobility radeon 9600ü tanıdı fakar orjinal ati sürücüsünü bende yükleyemedim sorun çıkarttı.onun dışında diğer linux sürümlerine göre çok daha kullanışlı geldi.umarım geleccek güncelleştirmeler ve yeni sürümlerle bu hatalar en aza indirilir...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,160
Memurların ve üniversitedeki internetcafe'lerin tamamı bence Pardus 2008 kullanmalı.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Pardus 2008'i kullanmadığım için görüşüm çok alâkadar olmayacaktır. Ama Pardus 2008'i katmazsak 'başka bir linux dağıtımı' diyorum.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
İkiside seçeneği yokmu? Oyunlar için Windows Xp

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar Pardus 2008 ile Windows XP'yi sanal pc uygulamalarına gerek kalmaksızın boot menüsünden seçebiliyor muyuz? Çünkü ben de Pardus 2008 kullanmak istiyorum ama Tv Kartı uygulamaları,İpod Senkronizasyonu gibi konular söz konusu olunca mecbur XP kullanmak zorunda kalıyor insan.
Wine uygulaması ise her ne kadar Windows uygulamalarını Linux dağıtımları üzerinde çalıştırmaya çalışsa da tümüyle her uygulamada başarılı olamıyor elbette Wine uygulamasının başarılı olduğu program ve oyunları görmek için http://appdb.winehq.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca Pardus 2008 altında çalışabilen donanım sürücülerinin listesini nerden bulabiliriz bilen varsa şimdiden teşekkürler !

tktukaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gerçekten ozgur yazılıma destek vermek istiyorum ama cs(counter strike serisi) den de vazgeçemiyorum. windows iğrenç berbat ama kurulum ve kurulumundan sonrası çok zorlu bir şüreç ama gerçekten son kullanıcıya hitap ediyor
benim için windows vista ama pardus da ubuntu da kurulu pc imde arada onlara da girip kurcalıyor ve öğrenmeye çalışıyorum(anlamaya da) :)

RoMaNTiiZMa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tamamen Katılıyorum.
Ben Yaklaşık 1 Buçuk sene önce yüklemiştim bayagıda kullandım (3 Ay) Ama Microsoft aracları ve .exe Lerden vazgecemedım geri döndüm :D
Alışkanlıklar Kolay Bırakılamıyor

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
MoNsTeRaZoR dedi ki:
Arkadaşlar Pardus 2008 ile Windows XP'yi sanal pc uygulamalarına gerek kalmaksızın boot menüsünden seçebiliyor muyuz? Çünkü ben de Pardus 2008 kullanmak istiyorum ama Tv Kartı uygulamaları,İpod Senkronizasyonu gibi konular söz konusu olunca mecbur XP kullanmak zorunda kalıyor insan.
Wine uygulaması ise her ne kadar Windows uygulamalarını Linux dağıtımları üzerinde çalıştırmaya çalışsa da tümüyle her uygulamada başarılı olamıyor elbette Wine uygulamasının başarılı olduğu program ve oyunları görmek için http://appdb.winehq.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca Pardus 2008 altında çalışabilen donanım sürücülerinin listesini nerden bulabiliriz bilen varsa şimdiden teşekkürler !

evet disk bölümleme hadisesini biliyorsan, windows'tan ayrı bir disk bölümüne pardus kurarsın, pardus'un açılış yöneticisi sana açılışta pardus'u mu yoksa windows'u mu açmak istediğini sorar, ona göre işlem yaparsın, kurulum çok kolaydır, pardus'un disk yöneticisini de partition magic'ten daha başarılı buluyorum (pm'nin yaptığı her işlemi yapmayabilir tabi orası ayrı). daha önce herhangi bir şekilde işletim sistemi kurduysan pardus'u da rahatlıkla kurabileceğini düşünüyorum tabi ki herhangi bir hataya mahal vermemek için önce kurulum dökümanları ve forumlardaki ilgili başlıkları ve wiki'yi kesinlikle ziyaret etmelisin.

forumlarsa www.pardus-linux.org ve www.ozgurlukicin.com

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
merhaba güzel yazı olmuş zaten hakkı abi pardus 2008 ilk çıkıtığında ayrıntılı bir yazı yazacağını söylemişti ve sdn klasına uygun bir yazı oldu..
bende birkaç şey katmak istiyorum. pardus gerçekten iyi bir işletim sistemi. hatta dünya devlerinden biri olan (k)ubuntuyla bence kafa kafaya hatta tamamen türkçe olmasıyla daha iyi..
ancak linux sistemler ne kadar gelişirse gelişsin windowsa alışmış kişilerin direkt windowsu silip linuxa geçmesi imkansıza yakın gibi. şahsen ben pardus ilk çıkıtığında ki sene 2005di o vakitlerden beridir pardusu kullanırım, daha tamamen windowsu silip geçmem birkaç ay öncesidir. yani diyeceğim şu ki bilgisayar öğrenmeye yeni başlayanlar linux sistemlere alışsınlar. bizler gibi windowsa, exe ye alışmasınlar..
saygılarımla..

erdemgazetesi

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ya pardus kurulumandan sonuna kadar her şey süper ama

MSN berb at

t_rem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tktukaci
cs opengl kullandığı için wine isimli emulatörü kullanarak windowstaki kadar konforlu bir şekilde de wine yüklü herhangi bir linux dağıtımında cs'yi sorunsuz oynayabilirsin.
erdem
msn olarak hangi programı kullanıyorsun bilmiyorum ama amsn'in sitesindeki "live" kabuğunu yükleyip eklentilerle süslediğin zaman windows live messenger la arasında görünüm açısından pek fark kalmıyor.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bence internet kafecilerin'de pardus kullanması lazım sonuçta counter bile pardus'de çalışıyor :)

haidar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tktukaci dedi ki:
gerçekten ozgur yazılıma destek vermek istiyorum ama cs(counter strike serisi) den de vazgeçemiyorum. windows iğrenç berbat ama kurulum ve kurulumundan sonrası çok zorlu bir şüreç ama gerçekten son kullanıcıya hitap ediyor
benim için windows vista ama pardus da ubuntu da kurulu pc imde arada onlara da girip kurcalıyor ve öğrenmeye çalışıyorum(anlamaya da) :)
Hocam cs serisinin hepsi çalışıyor. Source için directx yüklemek gerekiyo ama sonuçta çalışıyor.
Cs 1.5 ve 1.6 zaten opengl de en iyi perf. verdiği için ekran kartının driverini yükledikten sonra sorunsuz wine ile çalıştırabilirsin. Ama 1.6 da tahoma yazıtipini yüklemen gerekiyo oda basit bi olay zaten. Almanyada nasıl bilmiyorum ama anti-hile proğramlarında sorun cıkıyo sxe wine ile çalışmıyor ama diğer şekilde sorunsuz oynayabılırsınız.

Kolay gelsin : )

Pardus007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer son kullanıcıya hitap edecekseniz firefox tarayıcısının tepesini linklerle doldurmamalısınız. Bu sürücü sorunları halledilse çokta güzel olacak.

nofearman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pardusu destekliyoruz ama microsofttan vazgecemiyoruz :)

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Oylamada pardus güzel bir değer almış. Gerçekten bu kadar pardus kullnıcısı olduğuna inanamıyorum.

monkfish

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Pardus normal bir kullanıcının günlük işlerini yerine getirebilecek her çeşit programla yüklü olarak geliyor. Tabi ki bazı driver problemleri var ama bunun suçlusu pardus ekibi değil , donanımı linux sürücüleri olmadan piyasaya süren donanım üreticileri (unutmayın bi donanımı windows sürücüsü olmadan piyasaya çıkarsalar M$ kesinlikle ona sürücü yazmakla uğraşmaz). Bu sürücü probleminin daha çok kişi linux kullandıkça çözüleceği kanısındayım.
Arkadaşardan birisi MSN probleminden bahsetmiş size emesene yi önerebilirim (çok sade bir arayüzü var ileride de video ile konuşmaları destekleyeceğini söylüyor).Skype de pardusta mevcut. Amsn,pidgin ve kurulu olarak gelen kopete de benzer işleri görür.
Pardus bu haliyle XP nin yerini alabilir mi diye sorarsanız cevap maalesef alamaz olur çünkü windowsa destek çoooooook fazla bu da piyasada tekel kurmanın bir sonucu. Mesela CAD vb gibi mesleki programlar sadece windoz için piyasaya sürülmüş (alternatifler pardusta mevcutsa bile kimse bunlar ile uğraşmaz). Dikkat ederseniz bu başlığa mesaj yazanların hepsi meraklı kişiler. Keyfini düşünenler hiçbir araştırmaya gerek görmeden kurdurur windowsu başka işletim sistemi var mı ya da işletim sistemi ne gibi konularla hiç başını ağrıtmaz çünkü toplum olarak tembel ve hazırcıyız.
Pardus kuracak arkadaşlara 1 uyarım var disk bölümlemeye çok dikkat etsinler çünkü seçili olan düğme diskin tamamının formatlanıp pardus kurulması yönünde. Kendim bölümlendireceğimi seçip orada hangi bölüme pardus kurulacaksa o bölümü seçmeleri yerinde olacaktır.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
aslında pardusa oyun destegi yapılsa herkez yavaş yavaş pardusa geçer :)

sersiler

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Linux kuruluğu zamanda herşey bitmiyo malesef,deneyimsiz kullanıcılar bişeyi yapabilmek için saatlerden daha fazlasını harcayabiliyor...

ıslamaköfte

Asistan
Reaksiyon puanı
4
e-okul, ilsis gibi öğretmenlerin kullanmak zorunda olduğu MEB uygulamaları firefox'ta çalışmıyor. İlla İE istiyor. Bence hiç de masraflı olmayacak birkaç düzenlemeyle bu uygulamaları firefoxa uygun hale getirseler hiçbir okul microsofta dünyanın parasını ödemek zorunda kalmaz. Ama nerde bizde öyle akıllı bürakratlar

monkfish

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bill Gates geldiii birsürü şeyler yaptııı bunlar hayrına deil tabi ki işletim sistemini ve diğer yazılımlarını satmak için.
Tabi bazı vaatler vb verilmiş olabilir.
Enerjide nasıl dışa bağımlıysak her yönden bağımlıyız bu konuda da bağımlı olsak ne olur ki diye düşünülmüş olabilir....