Nokia Neden Android'i Seçmedi?

KadZe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nokia akıllı telefon pazarında ciddi kan kaybediyordu ancak 7 ile bunu telafi edebilirler mi şahsi fikrim sanmıyorum. 7 hakkında henüz detaylı bilgim yok ama android ten gayet memnunum ve başarılı olduğunu düşnüyorum.

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Symbian'ın basit kullanımına alışmış kullanıcılar Windows Phone 7 ile de basit bir kullanım elde edebilecek. Android çok daha teferruatlı kalacaktı Symbian'ın yanında.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Bence yanlış seçim Nokia android ile daha başarılı olurdu.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Elop'u roketatarla kovalamak istiyorum. Neden mi? Yorgun ölsün diye... :p

Herhalde en talihsiz seçim WinMo'ydu ve bunu başardılar. Symbian'ın daha fazla geliştirilememesi önündeki engel Nokia'nın amiral gemisi olmaması. Hepsi kırpılmış donanım üzerinde bir şekilde optimizasyon güzeli haline getirilmiş işletim sistemi çalıştırıyordu. Eh sen Trollteche o kadar para say, Qt'yi adam gibi kullanama... Patlarlar dedik, patladılar da...

Ama ben böyle bir özgüven görmedim arkadaş; WinMo+Nokia'nın Apple+iOs veya rastgele bir marka + Android'e rakip olduğunu düşünmek, Fatih Terim'in ingilizce bildiğine kanaat getirip yaptığı meşhur konuşmayla aynı seviyede.

Sevenlerine bol sabır diliyorum. :)

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
basit yazılımlar var androidde. iyiki seçmemiş. ama yeni cıkacak modelllerin bazılarında android seçebilir.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Selamlar,

Herhalde en talihsiz seçim WinMo'ydu ve bunu başardılar. Symbian'ın daha fazla geliştirilememesi önündeki engel Nokia'nın amiral gemisi olmaması. Hepsi kırpılmış donanım üzerinde bir şekilde optimizasyon güzeli haline getirilmiş işletim sistemi çalıştırıyordu. Eh sen Trollteche o kadar para say, Qt'yi adam gibi kullanama... Patlarlar dedik, patladılar da...

Ama ben böyle bir özgüven görmedim arkadaş; WinMo+Nokia'nın Apple+iOs veya rastgele bir marka + Android'e rakip olduğunu düşünmek, Fatih Terim'in ingilizce bildiğine kanaat getirip yaptığı meşhur konuşmayla aynı seviyede.

Trolltech ve Qt ekibini mecbur tasfiye edecekler. Sinirli Qt ekibi de Openoffice oldugu gibi farkli bir kutuphane adi altinda devam eder diye dusunuyorum.

Burada mobil pazardan daha da onemlisi Qt kutuphanesi bence.

Reaksiyon puanı
0
bence artık OS' unu kendimizin seçebileceği cep telefonları çımalı :) bu kadar hızlı gelişmesine rağmen hâla bu kadar kısıtlamayla
cep telefonlarının piyasaya sunulması çok düşündürücü nokia' nın windows la anlaşmasına gelince artık telefona yüklediğimiz
her program için para vermemiz gerekebilir :D örneğin office telefonlarına office programı için windows tan satın almamız
gerekebilir bunu hepimiz biliyoruz windows beleşe iş yapmıyor genelde. saygılarım la

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,

Son benzetmen tam anlamıyla konuyu özetlemiş aslında.Qt olmadan olmaz.

basit yazılımlar var androidde. iyiki seçmemiş. ama yeni cıkacak modelllerin bazılarında android seçebilir.
Katılıyorum.Android gelişiyor ama hâlâ tam anlamıyla gelişmiş değil.Ama open source olması önündeki engelleri kaldırdı bile çoktan.

Trolltech ve Qt ekibini mecbur tasfiye edecekler. Sinirli Qt ekibi de Openoffice oldugu gibi farkli bir kutuphane adi altinda devam eder diye dusunuyorum.

Burada mobil pazardan daha da onemlisi Qt kutuphanesi bence.
Evet.Qt libraries kesinlike büyük rol oynuyor.Herşey yazılımda bitiyor bence..Birinin işlemcisi 800 mhz biri 1 ghz.Ne fark etti? :) N900 kullanıyorum.Maemo 5 Linux var içinde(Debian).Overclock ile o hızlara erişebiliyorum.Bu da yazılımın donanımın önüne geçtiğine bir örnektir.

bence artık OS' unu kendimizin seçebileceği cep telefonları çımalı :) bu kadar hızlı gelişmesine rağmen hâla bu kadar kısıtlamayla
cep telefonlarının piyasaya sunulması çok düşündürücü nokia' nın windows la anlaşmasına gelince artık telefona yüklediğimiz
her program için para vermemiz gerekebilir :D örneğin office telefonlarına office programı için windows tan satın almamız
gerekebilir bunu hepimiz biliyoruz windows beleşe iş yapmıyor genelde. saygılarım la
Kendi işletim sistemini seçmek güzel olurdu ama bu rekabet varken piyasada pek sanmıyorum.Tüm mobil telefon üreticilerinin anlaşması gerekir.Örneğin Nokia N900'üme Android kurabiliyorum.Windows 95, 98 kurabiliyorum.Ama donanımların hepsini tanıtamıyorum.Android ile de stabil çalışmadı.Dolayısıyla az önce de belirttiğim gibi mobil telefon üreticilerinin anlaşmasından geçiyor bu dediğin olay.Tüm telefonlara micro-usb şarj zorunluluğu getirilmesi gibi olmalı.

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Acayip bi yorum olmuş.

Asıl konuya gelecek olursak benim fikrim şu yönde ki;

Android ile Nokia eski popülerliğini kazanırdı. Şuanda tüm nokia severlerin 2. tercihi Samsung Android oluyor.

6300c dan 5800XM e sonrasında SGS e geçen birisi olarak Nokiada symbianda kullandığım tüm özellikleri fazlası ile androidde buldum.

Ve Pişman değilim Aşırı Nokia fanatiği birisi olarak ben bunu söylüyorsam eminimki tüm nokia severlerde buna kanaat getirecektir.

Bence nokia yanlış bir seçim yaptı ikiside batmak üzere olan firmaların birleşerek kazanacağı güç anca diğer firmaların daha önceki güçlerine eşit olacaktır.

Bence çok yol kat edemeyecekler bakalım durumlar ne gösterecek.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
birleştiler haberini okuyunca pat diye bir ses duydum,
şaşırdım etrafıma baktım; meğer daha iki ay önce S^3 ten S^4 e geçeceği vadedilen üzerine uzun gelecek planları yapılan symbianlı nokiam n8 verdiğim 1.100 TL ile elimde patlamış.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Nokia androidi seçmemekle bence iyi yaptı.Android piyasası zaten toz duman.Samsung, lg, htc, gibi firmalar androide hakim.Buraya birde nokianın giripte pazar elde etmesi zor.

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bence nokia yanlış bir seçim yaptı ikiside batmak üzere olan firmaların birleşerek kazanacağı güç anca diğer firmaların daha önceki güçlerine eşit olacaktır.

Microsoft'un batmak üzere olduğunu nerden çıkardın ? Bence doğru bişey yaptı çok sağlam duvara sırtını dayadı.