Lise yıllarınızın değerini bilin

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bu aralar düşünüyorum, eğer şu anki aklımla lisede olsaydım neler olurdu
Yemin ediyorum var ya herşey o kadar farklı olurdu ki
Lise yıllarımı özlüyorum, üniversiteyi rüyamda hiç görmedim hala lise yıllarımı görürüm.
Lise okuyan arkadaşlar, öncelikle şu yılışıklığınızı, ezikliğinizi atın üzerinizden. Şöyle bir silkinin kendinize gelin, en önemlisi de kızların peşinden koşmayı bırakın.
Adam olun akıllı olun, ders de çalışın köküne kadar sosyal de olun, o zamanlar imkansız bu desem de geriden bakınca ne kadar basit olduğunu daha kolay anlıyorum.
O yıllar çok garip oluyor abi insan. Yani değsen patlayacak. Ergenlik işte...
Sağlıklı kararlar veremiyor, oturup akıllı düşünemiyor, önyargılarını yıkamıyor. Ya çok korkuyor çok ezikleşiyor ya da herşeyi çok basite alıyor.
Lisede sevdiğim bir kız vardı. Ama benim sevgim buradaki itiraf eden çoğu kişinin sevgisi gibi değil.(kusura bakmayın beyler bayanlar, çoğunuzun sevgisi gerçek değil, spor yapar gibi aşık oluyorsunuz, işin bir de dini boyutu var ki yani herkeste bir edepsizlik almış gidiyor, orayı da karıştırırsak işin içindek çıkamayız zaten) Hala ondan başka kimseyi sevemedim, korkuyorum ki sevemeyeceğim de...
İşin asıl sadetine gelince o kadar gerizekalıydım ki çok yanlışlar yaptım. Sevdiremedim hatta tam anlamıyla soğuttum kendimi. Kendim gibi davranmadım, davranamadım. Yapmacık hareketler, oradan buradan duyduğun ya da filmlerden izlediğin saçma taktikler, sonra bir yapışkanlık la bırak kızı bi kendi haline yok illa sülük gibi yapışacaz.
Reddedildim tabiki ama diyorum ya kız olsam ben de kendimi o zaman reddederdim. O yüzden diyorum kızların peşinden koşmayın, rahat bırakın onları, sülük gibi yapışmayın, sürekli peşlerinde dolaşmayın, onları da sıkıyorsunuz zaten. Merak etmeyin bu dünyada herkes nasibini alır. Kendinize güvenin ama abartmayın. görünüşüzünüze, saç tipinize, kılık kıyafetinize, dişlerinizin beyazlığına fazla değil az da olsa dikkat edin. Sakın ha zina gibi yanlış yollara girmeyin, sonsuza kadar size temiz bir yar nasip olmaz söyleyeyim. Uyku için bir düzen kurun. Kavgalara, tartışmalara katılmamaya çalışın. Arkadaşlarınızı kız erkek farketmez gerektiğinde koruyun, tehlikeye atılmaktan korkmayın ama delilik yapmayın.
Bir plan kurun gelecek için ama basit birşey olmasın ben öğretmen olacam gibi. Hiç kimsenin denemediği ve denemeye korktuğu kaçık gibi görünen halbuki çok akıllıca birçok şeyler var bu dünyada, denemekten korkmayın.
Biriyle sevgili olursanız sınırları kaçırmayın, çünkü olur ya ayrıldığınızda yeni sevgiliniz de eski sevgilisi tarafından sizin ona yaptığınız gibi sınır aşan bazı hareketlerde bulunmuş olabilir.
Neyse işte adam olun, akıllı olun, dostlarınıza karşı efendi düşmanınıza karşı güçlü olun.
Ben söylüyorum isteyen istediğini alsın.

İmzamı atıyorum müsaadenle.

7.42

Yüreğine sağlık. Öğrencilere ders diye okutmak lazım. Ama ne yazık ki boş gençlerimiz. Öyle büyüyorlar. Dizilerimiz güzel örnek oluyor.

Ketumm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ben 9'a gidiyorum .Siz Liseden bahsetmişiniz ama ben ilkokuLu,arkadaşLarımı hatta yaptığım yanLışLıkLarı biLe özledim.Ben Dersimi aldım TeşekküRler...
ilkokulu unutman uzun sürmez muhtemelen 2. sınıfta ilkokula dair fazla biey kalmayacak lisedeki ortama biraz ayak uydurduktan sonra ilkokuldaki arkadaşlıklarına sadece güleceksin çünkü lisede çok sağlam arkadaşlıklar kuruluyo

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
evet gencler değerini bilin bolbol ders calışşın :D

ramaknisnan

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Mükemmel bir yazı olmuş. Şöyle bir bakıyorum da , liseyi bitireli şaka maka 21 yıl olmuş. Bir an yaşlandığımı hissettim. Ancak hala kendimi liseli gibi hissediyorum, o ayrı. Gerçekten de 6 yıl üniversite+ 5 yıl ihtisas hayatım boyunca lisedeki arkadaşlıkları bulamadım. Şimdi iş hayatında ise hiçbirini bulmak mümkün değil. Herkes kendi çıkarını düşünüyor. O yüzden lise yıllarındaki arkadaşlıkların kıymeti bilinmeli. Ve çok iyi bir konuya değinmişsin. "Kesinlikle zinaya yaklaşmayın".

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
bu kadar beğenileceğini sanmıyordum
teşekkürler herkese :)

UndyingDarkness

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Yazdıklarının aynısını düşünüyorum. Lise yıllarımı çok pasif geçirdim. Zorhak arkadaşımız mükemmel demiş. Şu an ki düşüncelerimize ulaşmak için hataları olumsuzlukları yaşamamız gerekiyor ama gel gelelim ki şu anki tebrübem ve hayat bilgimle lisede olsam bütün arkadaşlarıma sarılır hiçbirisini bırakmazdım. Onları o kadar özledim ki..

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İnsan değerli şeyleri kaybedince değerini anlıyor ne yazık ki .