darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
ben yeni farkettim doğrudur.

bende de 2 yıldır Slackware yüklü :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
elementary 5.0 Juno yolda gelsin bakalım neler gösterecek

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Distrowatch tarafını kapatıp soruyu değiştiriyorum;
"Manjaro, en çok bilinen ve tercih edilen Arch tabanlı dağıtımlar arasında üst sıralara nasıl yükseldi?"
Kurulumunun kolay olması ve kullanımını kolaylaştıran araçların dağıtımda önyüklü olarak gelmesi olabilir. Galiba Arch Linux'un depolarına gelen güncellemeler Manjaro'ya 2 hafta sonra geliyor ve bu Manjaro'yu daha kararlı bir hâle getirdiği için son kullanıcı için daha sorunsuz bir işletim sistemi deneyimi sağlıyordur.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kurulumunun kolay olması ve kullanımını kolaylaştıran araçların dağıtımda önyüklü olarak gelmesi olabilir. Galiba Arch Linux'un depolarına gelen güncellemeler Manjaro'ya 2 hafta sonra geliyor ve bu Manjaro'yu daha kararlı bir hâle getirdiği için son kullanıcı için daha sorunsuz bir işletim sistemi deneyimi sağlıyordur.
Söyledikleriniz tamam. Ekran kartı desteğini en başa almak gerekiyor bence.
Kullananlar bilir, Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımların çoğunda yeni bir çekirdek, yeni bir xorg-server* sürümü, yeni bir ekran kartı sürücüsü sürümü çıktığı anda dertler başlıyor.
Bu dertleri (MHWD aracı ile de) kökten halleden dağıtım Manjaro dur.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Distrowatch tarafını kapatıp soruyu değiştiriyorum;
"Manjaro, en çok bilinen ve tercih edilen Arch tabanlı dağıtımlar arasında üst sıralara nasıl yükseldi?"
XFCE ve KDE gibi masaüstü ortamları güzel bir şekilde geliyor. Mesela anlık donma sorununu yaşamasaydım en iyi KDE deneyimini Manjaro'da yaşıyor olurdum. Sanırım anlık donma sorunu kerneldan kaynaklı bir sorundu.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Peki hangi sebeplerle yükseldi ? Nedir ilk sıraya çıkaran tercih sebebi ?
Durup dururken kimse demez "Manjaro gel sen buraya geç" diye..
Bence 1.liğe yerleşmesinin en önemli nedenlerinden biri Mint KDE kullananların artık Mint'i bırakmış olması.
KDE'li adam gibi bir dağıtım arayanlar sanırım Manjaroya yöneldi.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bence 1.liğe yerleşmesinin en önemli nedenlerinden biri Mint KDE kullananların artık Mint'i bırakmış olması.
KDE'li adam gibi bir dağıtım arayanlar sanırım Manjaroya yöneldi.

Sebeplerden bir tanesi de bu olabilir. Manjaro aynı zamanda öncü oldu, birçok dağıtım da onun yolundan gidiyor. Paketleri diğer dağıtımlarca kullanılıyor, yenilikleri takip ediliyor vs..

Örnek olarak bende Arch Linux yüklü, fakat bazı paketler (örnek paket yöneticisi) Manjaro Linux projesi:
Kod:
Linux ArchTR 4.16.13-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Thu May 31 23:29:29 UTC 2018 x86_64 GNU/Linux

Ekran görüntüsü_2018-06-07_17-07-31.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux'u yeni kullanacak olanlara bundan böyle Arch tabanlı olan Manjaro'yu önerebilirim. Son kullanıcıya yönelik bir dağıtım.
Biraz bilgisi olan kişilere de Antergos'u önerebilirim. Antergos'ta kurulumda yüklemek istediğimiz masaüstü ortamı ve programları seçebiliyor olmamız çok güzel.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Masaüstü ortamlarını deniyorum. Şimdiye kadar MATE, GNOME, Cinnamon ve Budgie'yi denedim. Cinnamon'un RAM kullanımı bayağı fazla gibi geldi.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Masaüstü ortamlarını deniyorum. Şimdiye kadar MATE, GNOME, Cinnamon ve Budgie'yi denedim. Cinnamon'un RAM kullanımı bayağı fazla gibi geldi.
Cinnamon, Gnome ve Budgie normalde fazla RAM kullanan masaüstü ortamları arasındandır.
Mate eskiden çok fazla RAM kullanmazdı. RAM kullanımı konusunda XFCE ile yarışıyordu diyebilirim. Lakin artık Mate'in RAM kullanımı KDE'den
daha fazla diyebilirim.

RAM tüketimi konusunda başarılı bulduğum masaüstü ortamları XFCE, Openbox ve KDE 5'tir. KDE 5 ile birlikte KDE'de RAM tüketimi konusunda iyileştirmeler olduğunu düşünüyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Cinnamon, Gnome ve Budgie normalde fazla RAM kullanan masaüstü ortamları arasındandır.
Mate eskiden çok fazla RAM kullanmazdı. RAM kullanımı konusunda XFCE ile yarışıyordu diyebilirim. Lakin artık Mate'in RAM kullanımı KDE'den
daha fazla diyebilirim.

RAM tüketimi konusunda başarılı bulduğum masaüstü ortamları XFCE, Openbox ve KDE 5'tir. KDE 5 ile birlikte KDE'de RAM tüketimi konusunda iyileştirmeler olduğunu düşünüyorum.
KDE'yi pek fazla kullanmadım. Çünkü yavaş çalışıyordu. Her ne kadar MATE'nin RAM kullanımı artmış olsa da Cinnamon'un RAM kullanımı MATE'ye göre daha fazla.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Kde bana göre de yavaş diğer ortamlara gelirsek ne kadar ram harcadığını bilmesemde cinnamon u tercih ederim mate e

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Kde bana göre de yavaş diğer ortamlara gelirsek ne kadar ram harcadığını bilmesemde cinnamon u tercih ederim mate e
Cinnamon, MATE'ye göre daha modern ve daha şık bir görünüme sahip. MATE ise Cinnamon'a göre daha sade.
Ben sadeliği seviyorum ve o yüzden MATE'yi tercih ediyorum genelde. Budgie de fena değil. Belki daha sonra Xfce'yi denerim.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Bence görsellik önemli biraz kendini gösterecek masaüstün ram kullanımı az diyede öyle kupkuru bir ortamda secmem şahsen Budgie,Panteon,Openbox tercihlerim

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Linux'a başlamak için kali linux iyimidir.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Kali bence en son başlanması gereken değil hatta başlanmaması gereken bir linux dağıtımı saten işini bilen bir linux severe her yer Kali Önce bir Ubuntu Mint gibi popüperliği fazla olan dağıtım tercih edilmeli

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Olur hocam.

---- Mesajlar birleştirildi ----

en kolayı hangisi abi.

@Mrtaltg

Son düzenleme:

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Cinnamon, Gnome ve Budgie normalde fazla RAM kullanan masaüstü ortamları arasındandır. Mate eskiden çok fazla RAM kullanmazdı. RAM kullanımı konusunda XFCE ile yarışıyordu diyebilirim. Lakin artık Mate'in RAM kullanımı KDE'den daha fazla diyebilirim.

Bir noktada yanlışınız var KDE 4'ün ram kullanımı KDE 5 ten daha düşük.
KDE 4 - 350 MB ram kullanıyor bende, KDE 5 de 550 MB altını görmedim hiç.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
kde 5 de 550 mb altını hiç görmedim. sizinki kde 4 olmasın 5 olduğuna emin misiniz?

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Olur hocam.

en kolayı hangisi abi.

@Mrtaltg
Linux Mint'i öneririm. Sisteminiz iyiyse Linux Mint Cinnamon kullanabilirsiniz. İçinde kullanımı kolaylaştıracak araçlar bulunuyor. Uçbirime pek fazla ihtiyaç duymazsınız. Türkçe kaynakları fazla. Kurulumu da oldukça kolay.