Kişisel VPN Kurulumu

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
sunucuya login olduğunuz resimde ip adresini silmeyi unutmayı unutmuşsunuz
welcome to ubuntu yazan resimde

anlamadığım bir kaç noktayı da sormak istiyorum
kiraladığınız sunucunun ip adresi 146.185.x.x ile başlıyor
ancak network dosyasını editlerken eth0 için 37.139.13.37 diye bir ip adresi gözüküyor

bu ip adresi nereden geldi ? orada 146.185.x.x ile başlayan ip adresinin yazması gerekmiyor muydu?

ikinci sorum 10.14.0.5 ip adresini değiştirmeseydik ne gibi bir sorun yaşayabilirdik bu işlemi neden yaptık?

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Reaksiyon puanı
63
sunucuya login olduğunuz resimde ip adresini silmeyi unutmayı unutmuşsunuz
welcome to ubuntu yazan resimde

anlamadığım bir kaç noktayı da sormak istiyorum
kiraladığınız sunucunun ip adresi 146.185.x.x ile başlıyor
ancak network dosyasını editlerken eth0 için 37.139.13.37 diye bir ip adresi gözüküyor

bu ip adresi nereden geldi ? orada 146.185.x.x ile başlayan ip adresinin yazması gerekmiyor muydu?

ikinci sorum 10.14.0.5 ip adresini değiştirmeseydik ne gibi bir sorun yaşayabilirdik bu işlemi neden yaptık?

Merhaba,

İlk olarak ip adresini gizlememe sebebim, sunucuyu deneme için açtım. Görünmesi bir problem oluşturmayacaktır.

İki farklı ip adresi görünmesi rehberi hazırlarken farklı 2 sunucu üzerinde test ettim. İp adreslerinin farklı görünmesi sizi etkilemesin.

Ve son olarak ip adresini değiştirmezseniz, maalesef yönetim paneli vs. ulaşamazsınız.

bartmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzun zamandır aklımda olan ve uygulamak istediğim bir yöntemdi. Çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık.

Makalede bahsettiğiniz; VPN firmalarının söylediği, "Biz kullanıcılara ait log tutmuyoruz, hiçbir veri kaydetmiyoruz" cümlesi çok da doğruyu yansıtmadığını kastediyorsunuz sanırım.

Peki biz bahsettiğiniz yöntemle kişisel VPN sunucumuzu kursak, bulut sunucu hizmetini veren firma bizim için log tutmayacak mı. Bu hizmeti veren VPN şirketlerine göre avantajımız ne olur.

Çok teşekkürler.

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Reaksiyon puanı
63
Uzun zamandır aklımda olan ve uygulamak istediğim bir yöntemdi. Çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık.

Makalede bahsettiğiniz; VPN firmalarının söylediği, "Biz kullanıcılara ait log tutmuyoruz, hiçbir veri kaydetmiyoruz" cümlesi çok da doğruyu yansıtmadığını kastediyorsunuz sanırım.

Peki biz bahsettiğiniz yöntemle kişisel VPN sunucumuzu kursak, bulut sunucu hizmetini veren firma bizim için log tutmayacak mı. Bu hizmeti veren VPN şirketlerine göre avantajımız ne olur.

Çok teşekkürler.

Öncelikle teşekkürler,

Bulut sunucuyu satın aldığınız firma size ait logları tutamaz. Nedeni ise log tutma işlemi işletim sistemi ile yapılabilir. Yani tamamen kontrolü size ait bir sunucuda bu işlemleri yapamazlar.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Merhabalar,

Kendi VPN Sunucunuzu Kurun! - ShiftDelete.Net

Kişisel VPN kurulum rehberi hakkında aklınıza takılan soruları ve yaşadığınız problemleri bu başlık altından cevaplandıracağız.

Merhaba. merak ettiğim iki husus var.
1. En son kısımda bahsedilen OpenVPN uygulamasını bilgisayarımıza yükledikten sonra tarayıcıdan da hesaba giriş yapmamız gerektiği söyleniyor. Bu işlemi her bağlanmak istediğimizde yapmak zorunda mıyız?

2. olarak oluşturduğumuz bu vpn hesabına maksimum kaç cihaz ile bağlanabiliriz? Bilgisayar, telefon ve tabletimden bağlanabilir miyim yani?

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
selamlar
10.x.x.x ile başlayan ip adresleri kafama takılmıştı da biraz araştırdım
o ip adresleri internal haberleşme için kullanılıyormuş
yani aynı datacenter için iki sunucunuz var ve birinden diğerine büyük miktarda data taşımanız gerekiyor
ya da database import export yapacaksınız
ya da bir klasörü sürekli başka bir sunucu ile senkronize ediyorsunuz diyelim.
işte bu esnada para ödediğiniz bant genişliğinden yemeyin diye dahili ip adresleri eklemişler
yani bu ip ler üzerinde yapacağınız aktarımlar için para ödemiyorsunuz
birden fazla sunucunuz yoksa silinmesinde bir sakınca yok ancak silinmediği takdirde herhangi bir servise erişmeye engel olmuyor.
aşağıdaki linkte daha detaylı anlatmışlar.
Introducing Private Networking | DigitalOcean

ByKatre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mobilden bağlantı yapmaya çalıştığımda HTTP sunucusu desteklenmiyor gibi bir hata ile karşılaşıyorum. Nasıl aşabilirim? Biraz kıt İngilizcem ile pek bir şeyler anlamadım OpenVPN sayfasından. :)

4life

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Bütün kurulumları yaptım. Sorun çıkmadı. Fakat openvpn sayfasında oturumu açamadım.

tekin224

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güncelleme sonrası ağ ayarlarını yapmak için sudo nano /etc/network/interfaces kodunu girdim ayarı yaptım ctrlx yaptım yes dedikten sonra reboot yaptım sonra kapattım yeniden açmaya çalıştığımda bekliyorum 20-30 saniye sonra resimdeki hatayı veriyor id ve şifre ekranı gelmiyor. Ne yapmam lazım eski çalışır haline getirmek için ubuntuyu baştan kuramazmıyım?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10.5 KB · Görüntüleme: 434

fatihstn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Size uyduk ve boşa param gitti sorun var openvpn ye bağlayamadım Her şey tamam sadece kaydetmeyi unutmuşum o yüzden verilen adres yanlış çıkıyor

fatihstn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Makalede yazan herşeyi uyguladım ve openbpn bağlama olmadı komtrol pameli sırasımda kaydetmeyi unutşum tekrar denedim olmadı hala adres bulunamadı diyor size bilgileri yollayım yapın bana verin

fatihstn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sizin talimatlarınız doğrutusunda uyguladım fakan adresi url kısmına yazıyorum böyle bir sonuç bulunamadı diyor lütfen size bilgileri vereyim siz bi yapın ben nereyi yanlış yapıyorum bi türlü çözemedim am 20 de yaptım 3 defa bulut oluşturdum olmuyor olmuyor

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Reaksiyon puanı
63
Güncelleme sonrası ağ ayarlarını yapmak için sudo nano /etc/network/interfaces kodunu girdim ayarı yaptım ctrlx yaptım yes dedikten sonra reboot yaptım sonra kapattım yeniden açmaya çalıştığımda bekliyorum 20-30 saniye sonra resimdeki hatayı veriyor id ve şifre ekranı gelmiyor. Ne yapmam lazım eski çalışır haline getirmek için ubuntuyu baştan kuramazmıyım?

Merhaba,

Putty'yi kapatık tekrar giriş yapmaya çalışın düzelecektir.

Size uyduk ve boşa param gitti sorun var openvpn ye bağlayamadım Her şey tamam sadece kaydetmeyi unutmuşum o yüzden verilen adres yanlış çıkıyor

Bilgilerinizi PM atarmısınız?

Geldim geldim :) Yoğunluktan unutmuşum özür dilerim.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Merhaba. merak ettiğim iki husus var.
1. En son kısımda bahsedilen OpenVPN uygulamasını bilgisayarımıza yükledikten sonra tarayıcıdan da hesaba giriş yapmamız gerektiği söyleniyor. Bu işlemi her bağlanmak istediğimizde yapmak zorunda mıyız?

2. olarak oluşturduğumuz bu vpn hesabına maksimum kaç cihaz ile bağlanabiliriz? Bilgisayar, telefon ve tabletimden bağlanabilir miyim yani?

Geldim geldim :) Yoğunluktan unutmuşum özür dilerim.

Estağfurullah :) Önceki sorularıma cevap alabilirsem çok makbule geçecek :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Reaksiyon puanı
63
Hocam kurulumu yaptım şuan sorunsuz kullanıyorum. Lakin aklıma takılan bir şey var :)
İp sorgulamada çıkan ip adresimiz sabit mi? Yani sürekli aynı ip üzerinden mi vpn i kullanacağız?

Tabi, sizin Digitalocean üzerinden kiraladığınız VDS'in ip adresi o.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Tabi, sizin Digitalocean üzerinden kiraladığınız VDS'in ip adresi o.
VPN'i kullanmaya başladığımdan beri Avira antivirüs ara ara Ana bilgisayara erişim engellendi gibi uyarılar vermeye başlamıştı. 3 gün kullanım sonunda da Google'da arama yaparken doğrulamaya takılmaya başladım. Bende en sonunda vds'yi silip ücret iadesi istedim ve hemen iade edildi :)
Yardımların için teşekkürler :)

bahadirbee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
openvpn-as-2.0.25-Ubuntu14.amd_64.deb dosyasını wget komutu kulanarak openvpn.org adresinden indiremiyorum. host bulunamadı uyarısı veriyor.

Resolving swupdate.openvpn.org (swupdate.openvpn.org)... failed: Name or service not known.
wget: unable to resolve host address ‘swupdate.openvpn.org’

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
2,146
MEB nasıl engel koymuşsa bu da işe yaramadı. Gitti five dorra.

Reaksiyon puanı
2,146
Ben bunu evde kurmak istiyorum ama
Kod:
sudo nano /etc/network/interfaces
kodunu verdiğimde bende bu şekilde çıkmıyor.

basliksiz-1.png

Şu şekilde çıkıyor.

2017-02-06_113846.png

Herneyse bu adımı atlayıp yüklemeyi yapınca da public ip vereceğine yerel ip veriyor,

Yönetim Paneli: https://192.168.1.42:943/admin

Kullanıcı Paneli: https://192.168.142:943/

@eronis @Ben Kenobi, şu MEB'i aşmak için denemek istiyorum kendi evimin IP'si de yasaklanmamıştır herhalde diyerek. Şu sorunla ilgili bilginiz var mı ya da başka şekilde kuruluyor mu open vpn server? Baktım başka şeylere çok karışık, bu yol bayağı kolay ama adımlar umduğum gibi gitmedi.
--- Gönderi Güncellendi ---
Yerel IP ile VPN server mı olur la napcaz?

Screenshot from 2017-02-06 12:40:38.png

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
openvpn paket yöneticisinde bulunmuyor mu, neden komut ile yükleme ihtiyacı duydunuz.
paket yöneticisinden yükleme yapmanız daha sağlıklıdır.

bu komutun yaptığı işi bizzat /etc/network/ klasörüne gidip interfaces dosyasını text editör ile açarak yapabilirsiniz.
ancak bunun için dosya gezginini root olarak açmanız gerekmekte.

Reaksiyon puanı
2,146
bu komutun yaptığı işi bizzat /etc/network/ klasörüne gidip interfaces dosyasını text editör ile açarak yapabilirsiniz.
ancak bunun için dosya gezginini root olarak açmanız gerekmekte.

O şekilde de açayım sıkıntı değil de içinde yazması gerekenler yazmıyor.
Herhalde digitalocean'ın farklı bir sistemi var. Evden VPN server kurmak için farklı şeyler yapmak gerek. O şeyin ne olduğunu bilen varsa bekliyorum.

Reaksiyon puanı
2,146
Ben de az önce baktım, sizinkiyle aynısı yazıyor interfaces dosyasında.
OpenVPN - Community Help Wiki
Ubuntu'nun resmi sayfasındaki anlatımı deneyebilirsiniz.
Sen daha tecrübelisin linux kullanmada. Önce bi sen denesene yapabilirsen ben de deneyeyim. :D

Mesela baştan tökezledim yine.

When a Linux server is behind a NAT firewall, the /etc/network/interfaces file commonly looks like

Kod:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo eth0
iface lo inet loopback
# The primary network interface
## This device provides internet access.
iface eth0 inet static
  address 192.168.1.10
  netmask 255.255.255.0
  gateway 192.168.1.1

diyor ama bizde gözüken bu.

2017-02-06_113846-png.17647

Şunu da koyayım şuraya denerim.

Browsing from office via home network

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Estağfirullah benim de pek bilgim yok.
Yalnız şunu denemenizi öneririm.
Sanırım wirelessdan bağlandığımızdan ötürü o kısımlar boş.
WiFi/HowToUse - Debian Wiki
Şuradan okuduğum kadarıyla wireless ağlarda networkmanager genelde kendi hallettiğinden oralar boş oluyormuş.
Oradaki kodları aynen kopyalayın.
eth0 yerine wlan0 yazın.
Kendi ip adresinizi, netmask'inizi ve gateway'inizi yazın, bu değerleri wireless'a ait network manager'dan öğrenebilirsiniz.
Böyle deneyin isterseniz, sonucu haber verin.

Reaksiyon puanı
2,146
wlan0 yazıp aynısını yapmayı da denedim ama olmadı hocam bırakacağı yeri bilmeli insan napalım.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
İngilizce'niz varsa Host Your Own Virtual Private Network (VPN) with OpenVPN buradaki yazıyı okuyun. Hem neyin ne olduğunu da daha iyi anlarsınız, körü körüne onu değiştir bunu değiştir yapmak problem oluyor.
Sdndeki yazıyı okumadım ama zaten çıktının sizin verdiğiniz gibi olması gerekiyor.
#This device provides internet access. dediği kısım zaten sizin kontrolü NAT'ın elinden alıp kendi sunucunuza bağlayacağınız yer.
Şu an ip adres yapılandırmanız servis sağlayıcının kontrolünde, NAT olayını o yapıyor o yüzden komut satırında o auto ile başlayan yazıyı görüyorsunuz.
Attığım linkteki yazıdaki adımları kullanarak yerel ağdan internete çıkışınızı digitalocean mı ne oradan aldığınız sunucunun ip adresine bağlayacaksınız, size NAT çıkışını yerel sağlayıcınız değil o sunucu verecek.

Reaksiyon puanı
2,146
Hocam digitalocean olmadan yapmaya çalışıyorum. Digitalocean ile yaptım başarılı oldum zaten ama MEB'i aşamadım yine onunla.