İstanbul'da Oturan Kişilerin Dikkatine

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Merhaba dostlar

Şuan da İstanbul'a doğru gelmekte olan güçlü bir soğuk hava sistemi var. Şöyle ki eğer yağış miktarı fazla olsaydı daha doğrusu yılbaşında yağan yağmur kadar olsaydı yeni bir 2004 yaşayacaktık. Ancak şu an yağış miktarı biraz daha az. Neyse özete geçeyim.

Cuma günü öğleden sonra sıcaklık über bir hızla düşecek. 15 derecelik bir düşüşten bahsediyorum. Kıyılar dahil Avrupa yakasında 19:00'dan sonra kar yağışı bekleniyor. Sıcaklık 0 derecelerde olacak. Saat ilerledikçe -4'leri göreceğiz ve yağış daha da yoğunlaşacak. Eğer 19:00 da çıkmayı planlayan varsa 30 dakikalık yol 2 saate çıkabilir. Cumartesi sabahına kadar güzel bir örtü oluşacak. Gündüz ise sağanak şeklinde yine kar yağışı devam edecek. Pazar günü bir duraksama bekleniyor. 20-30 cm arası örtü bekleniyor. Tekrarlıyorum kıyı şeridi de dahil. Sıcaklıklar çarşambaya kadar sürekli eksilerde olacak. Viyaduklerde dikkatli olmak gerekiyor.

Aslında haber sitesinden alintilamak isterdim ancak ya haberleri yok ya da yılbaşında olan durumdan dolayı temkinli davranıyorlar. Akom bile önlem alacak gibi durmuyor. Halbuki MGM yoğun kar yağışını çoktan yapıştırdı. Ancak benim kaynağım MGM değil. Cuma gecesi kendinize iyi bir ortam hazırlayın :)

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
Bakalım nallart doğrumu çıkacak bu sefer :p

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Yaklaşık 4-5 gündür İstanbul için böyle bir uyarı yapılıyor hava tahmin forumlarında.
Ciddiye alıp önlem almakta fayda var.

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Wowturkey sitesinde çok değerli yorumcular var bu sistemi 27 aralık'tan tahmin etmişlerdi. Snowserkan üstad var belki tanırsınız.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Gfs ve ecmwf'nin söylediklerine bakarsak sahil kesim 25 cm kar alacak :D Yüksek yerlerde 50 cm deniyor. Bu rakamlar muazzam. Ancak gerçekçi düşünürsek bu değerlerin 10 cm düşüğünü anca görürüz tabi.

Ayrıca bu sistemle @Meridian bile kar topu savaşı yapar. Durumu siz anlayın. :D

Biraz daha ayrıntı verirsem yorumcular dek yağışlarının oluşabileceğini yani pazar günü pekte boş geçmeyeceğini söylüyor. Ancak bu konuda Anadolu yakası daha avantajlıymış. Yarın olsa da şöyle güzel bir haftasonu gecirsek :D

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Geçen hafta arkadaşım İstanbul'dan bana mesaj atıyo burada hava iyi, aramızda 18° fark var diye. Görün şimdi 18 dereceyi
(ben ankara'dayım ve o anda hava sıcaklıkları ankara -7°, İstanbul 11° ydi.)
Şimdi ankara için de müthiş soğuk geliyo doğruysa, cumadan başlayarak hava soğuyacak, önümüzdeki haftaiçi -12 filan gösteriyo

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Edirne'de kar yağışı başlamış. Oralarda olan var mı durum vaziyet nedir?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,367
Edirne'de kar yağışı başlamış. Oralarda olan var mı durum vaziyet nedir?
Başladı ancak çabuk bitti. Akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur yağışı sabaha kadar sürdü.
Sabah saatlerinde sağanak yağmur yağışı yerini kara bıraktı ancak karın bitişi hızlı oldu. Şuan için Edirne üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Yağmur mu yağacak kar mı yağacak belirsiz gibi..

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Yağarsa kar yağar şuan, yağmur olarak düşmez. Ancak ne zamana kadar orada yağar bilmiyorum. Şuan söyleyebileceğim İstanbul'a soğuğun biraz daha erken geleceği.

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
Başladı ancak çabuk bitti. Akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur yağışı sabaha kadar sürdü.
Sabah saatlerinde sağanak yağmur yağışı yerini kara bıraktı ancak karın bitişi hızlı oldu. Şuan için Edirne üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Yağmur mu yağacak kar mı yağacak belirsiz gibi..
Esentepe bölgesinden mi yoksa daha aşağı karaağaç yada kocasinan mahallesi bölgesinmi hocam. bende 8 sene kaldım orda :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,367
Şuan Kaleiçi semtindeyim. Yavaş yavaş kar başladı..
--- Gönderi Güncellendi ---
Saat 10:20 itibari ile kar kendini tipiye çevirdi.