iPhone SE 2020 Tanıtıldı!

Fiyatı beklediğiniz gibi mi?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
M

Murat Burç

SDN Okuru
s10 lite güzel ama 7 yıl gidebileceğini düşünmüyorum.Bu cihaz 5 yıl güncelleme alacak ve 2 yıl da yazılım desteği var.
Ne önemi var bir cihazın ömrünü yazılım ömrü mü belirliyor. Bugün Android 5de bike bütün ana akım uygulamalar çatır çatır çalışıyor.

Ayrıca kime göre 7 sene gidecek cihaz. A13 865 ayarındaysa 855 A12 ayarında. Android 10 ile geldi 12yi alacak. İsteyene 855den ötürü bir sürü rom çıkar.
Android 12nin ömrü 4-5 sene o da uygulama desteğinin kesilmesi
Yani android cihazların uygulama çalıştırabilmesi için habire ana güncelleme almasına gerek yok. Emin olun kimse 4-5 seneden fazla aynı cihazı kullanmaz. Çok az bir azınlık kullanır. 7 sene goygoyunu geçelim. Bizim evde exynos lu S7 var. 5 senesi dolacak haziranda sanırım 4 de olabilir düzgün bir şekilde çalışıyor. Kaldı ki bu işlemciler çok daha güçlü yazılımlar daha hafif.

A13 855den bir nesil daha güçlü bu kenarda dursun. 1 sene fazladan ömür. Ama diyorum 5 sene sonra bırakılacak cihazlar çoğu kişi bırakacak.

Daha iyi ekran, daha iyi pil, 45 watt şarj adaptörü (geçenlerde 25 demiştim bir S10 lite kullanıcısı kutudan 45 watt çıktığını söyledi)
Daha fazla kamera, çok daha büyük sensörlü kamera
Daha iyi ekran gövde oranı diye liste uzar gider.
Kimse kusura bakmasın ios severler dışında kimseye hitap etmiyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Exynos çöpe at gitsin. S10 lite'dan da ekranı ve bir kaç kamera özelliği dışında daha iyi bir cihaz.
S10 lite işlemcisi dışında toptan bu cihazdan daha iyi.

Bir de malzeme kalitesi daha iyidir se'nin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öyle kuru kuru daha iyi demekle olmuyor bu işler. Yaz açık açık neyi iyiyse bak ben yazdım yukarıda.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Büyük ihtimalle 60 FPS su şekilde:
C8DE023B-15C0-4C4B-8F01-1BF0F6B0B708.png

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
6- Uzun kullanım.
7- Güncelleme Desteği (Güncelleme önemli kimse kusura bakmasın.)
İlk bilgisayarim bile Apple ürünü idi ve bu ikilinin yanlış olduğunu hiç sakınmadan söyleyebilirim, Android tarafında Custom ROM ve Kernel denen şeyler var, sadece S10 Lite’i ve SE’yi karşılaştırırsam SE daha uzun ömürlü olsa bile bir kişi eğer bir telefonu 7-8 yıl kullanmayacaksa o farkı hissetmeyecektir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Öncelikle telefonu kağıt üzerinde değerlendirmenizin saçma olduğuyla başlamak isterim ardından.

1- ip67 sertifikası SE var S10 lite sertifika dahi yok
2- A13 > 855
3- Videosu daha kaliteli
4- Ana kamera daha başarılı olacaktır
5- Arka taraf SE cam S10 lite plastik.
6- Uzun kullanım.
7- Güncelleme Desteği (Güncelleme önemli kimse kusura bakmasın.)
8- Apple Garantisi
9- Kutudan çıkan kulaklığın daha başarılı olması
Yahu daha kamera sensörü belli değil. X'in kamerası mı? Xs? 11 pro?
Karşı tarafta bariz daha büyük sensöre sahip bir sensör var sen kamera diyorsun.

Ekran daha iyi pil daha iyi, şarj aleti kat ve kat daha iyi.

Neye göre kime göre uzun kullanım bana göre de 5 yıllık kullanımda çok ağır uygulamalar dışında fark hissedilmeyecek 855 ile a13 arasında ama zaten dedim a13 güçlü diye. Üstüne 700 tliik fark var. O 700 tlye gimbal alınır çok daha sarsıntısız video çekilir.

ahm@

Profesör
Reaksiyon puanı
1,379
İlk bilgisayarim bile Apple ürünü idi ve bu ikilinin yanlış olduğunu hiç sakınmadan söyleyebilirim, Android tarafında Custom ROM ve Kernel denen şeyler var, sadece S10 Lite’i ve SE’yi karşılaştırırsam SE daha uzun ömürlü olsa bile bir kişi eğer bir telefonu 7-8 yıl kullanmayacaksa o farkı hissetmeyecektir.
Yıllardır Apple ürünler de Android ürünler de kullanıyorum. Çevremde hâla iPhone 5-6 kullananlar var. Ama hiç aynı dönemde çıkan Android cihaz göremiyorum kimsedd

M

Murat Burç

SDN Okuru
Teknolojide tercihler farklı olabilir ve o telefondan bariz iyi olduğu noktalar var bu yeni SE’nin, abartmadan doğruyu söyleyelim.
Tek bir konuda gerçekten katılırım. İşlemcisi daha iyi.

Malzeme kalitesi de daha iyi.

Ama asla ve asla başka bir konuda katılma.

Size soruyorum 4.7 inç 720p lcd ekran kullanmaya razı mısınız. A13 ekranlar arasındaki çok bariz farkı kapatmaya yeterli mi?

855 A13 karşısında tü kaka denilebilecek bir işlemci mi?

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 93482

Apple uzun bekleyişin sonunda iPhone SE’yi yeniledi. iPhone SE 2020 veya iPhone 9 olarak gelmesi beklenen telefon iPhone SE olarak karşımıza çıktı ve herhangi bir isim değişikliğine gidilmedi. Peki, iPhone SE özellikleri ve fiyatı nasıl?

iPhone SE 2020 özellikleri
Apple’ın yeni uygun fiyatlı iPhone modeli, 4.7 inç büyüklüğünde True Tone desteğine sahip bir LCD ekran ile karşımıza çıkıyor. Uzun bir aradan sonra Touch ID teknolojisine yani parmak izi okuyucuya geri dönüş yapılıyor. Bu tasarım iPhone 6 ile birlikte hayatımıza girdiği için beşinci kez kullanılmış oldu.

iPhone 11 serisine güç veren Apple A13 Bionic’in yenilenen iPhone SE’de karşımıza çıkması oldukça sevindirici. 7 nm+ fabrikasyon süreci ile üretilen ve 2.65 GHz’e kadar çıkabilen bu işlemci üst seviye bir performans sunuyor.

RAM her zamanki gibi Apple tarafından açıklanmadı. Depolama tarafında ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olmak üzere üç farklı seçenek bulunuyor.

Arkada 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 diyaframa sahip bir kamera yer alıyor. Altı bileşenli bu lens ile 5 kata kadar dijital yakınlaştırma yapılabilirken, gece çekimleri için True Tone LED flaş ile güçlendirilmiş durumda. Aynı zamanda sarsıntıları minimum seviyeye indirmesi için optik imaj sabitleyici bulunuyor.

4K / 60 FPS video kaydı gerçekleştirebilen ve bu sırada 8 Megapiksel fotoğraf çekebilen yeni iPhone SE’nin ön kısmında 7 Megapiksel f/2.2 diyaframa sahip kamera bulunuyor. Ön kameranın video çekim yeteneği 1080p / 30 FPS ile sınırlı.

67.3 x 138.4 x 7.3 mm boyutlarındaki telefon, 148 gram ağırlığında. Wi-Fi 6, Gigabit LTE ve eSIM teknolojisinin kullanılabildiği ülkelerde çift SIM desteği bulunan telefon, ikinci nesil Touch ID parmak izi okuyucu ile karşımıza çıkıyor.

Kablosuz şarj desteğine sahip olan cihazın kutusundan 5W şarj adaptörü çıkıyor olması kullanıcılara üzerken, IP67 sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı.

iPhone SE 2020 fiyatı
17 Nisan itibariyle ön siparişlerin alınmaya başlanacağı telefon, 24 Nisan’dan itibaren ABD’de kullanıcılara teslim edilecek. 64 GB depolamaya sahip olan model 399 dolar, 128 GB depolamaya sahip olan model 449 dolar ve son olarak 256 GB depolamaya sahip olan model 549 dolar.

Evet dostlar uzun zamandır beklenen haber geldi, iPhone SE 2020 tanıtıldı ilk bilgiler SDN Haberine göre böyle, Düşünceleriniz neler?
Ekli dosyayı görüntüle 93482

Apple uzun bekleyişin sonunda iPhone SE’yi yeniledi. iPhone SE 2020 veya iPhone 9 olarak gelmesi beklenen telefon iPhone SE olarak karşımıza çıktı ve herhangi bir isim değişikliğine gidilmedi. Peki, iPhone SE özellikleri ve fiyatı nasıl?

iPhone SE 2020 özellikleri
Apple’ın yeni uygun fiyatlı iPhone modeli, 4.7 inç büyüklüğünde True Tone desteğine sahip bir LCD ekran ile karşımıza çıkıyor. Uzun bir aradan sonra Touch ID teknolojisine yani parmak izi okuyucuya geri dönüş yapılıyor. Bu tasarım iPhone 6 ile birlikte hayatımıza girdiği için beşinci kez kullanılmış oldu.

iPhone 11 serisine güç veren Apple A13 Bionic’in yenilenen iPhone SE’de karşımıza çıkması oldukça sevindirici. 7 nm+ fabrikasyon süreci ile üretilen ve 2.65 GHz’e kadar çıkabilen bu işlemci üst seviye bir performans sunuyor.

RAM her zamanki gibi Apple tarafından açıklanmadı. Depolama tarafında ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olmak üzere üç farklı seçenek bulunuyor.

Arkada 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 diyaframa sahip bir kamera yer alıyor. Altı bileşenli bu lens ile 5 kata kadar dijital yakınlaştırma yapılabilirken, gece çekimleri için True Tone LED flaş ile güçlendirilmiş durumda. Aynı zamanda sarsıntıları minimum seviyeye indirmesi için optik imaj sabitleyici bulunuyor.

4K / 60 FPS video kaydı gerçekleştirebilen ve bu sırada 8 Megapiksel fotoğraf çekebilen yeni iPhone SE’nin ön kısmında 7 Megapiksel f/2.2 diyaframa sahip kamera bulunuyor. Ön kameranın video çekim yeteneği 1080p / 30 FPS ile sınırlı.

67.3 x 138.4 x 7.3 mm boyutlarındaki telefon, 148 gram ağırlığında. Wi-Fi 6, Gigabit LTE ve eSIM teknolojisinin kullanılabildiği ülkelerde çift SIM desteği bulunan telefon, ikinci nesil Touch ID parmak izi okuyucu ile karşımıza çıkıyor.

Kablosuz şarj desteğine sahip olan cihazın kutusundan 5W şarj adaptörü çıkıyor olması kullanıcılara üzerken, IP67 sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı.

iPhone SE 2020 fiyatı
17 Nisan itibariyle ön siparişlerin alınmaya başlanacağı telefon, 24 Nisan’dan itibaren ABD’de kullanıcılara teslim edilecek. 64 GB depolamaya sahip olan model 399 dolar, 128 GB depolamaya sahip olan model 449 dolar ve son olarak 256 GB depolamaya sahip olan model 549 dolar.

Evet dostlar uzun zamandır beklenen haber geldi, iPhone SE 2020 tanıtıldı ilk bilgiler SDN Haberine göre böyle, Düşünceleriniz neler?
Tek kamera, eski tasarıma 5300 lira ne bileyim fiyat konusunda hayal kırıklığına uğradım.Cihaz cebinde kibar telefon taşımak isteyen insanlar için bence gayet iyi.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Yıllardır Apple ürünler de Android ürünler de kullanıyorum. Çevremde hâla iPhone 5-6 kullananlar var. Ama hiç aynı dönemde çıkan Android cihaz göremiyorum kimsedd
Benim çevremde de yok fakat 5S kullanan var, bir telefonu 6-7 yıl kullanmayacaksanız Android daha ekonomik ve daha fazla özelikle veriyor (mesele b 6S Plus ve 7 Plus’a sahip olan ben iki telefonu teker teker şarj edersem 4 saat sürecek fakat aynı yılda çıkan Galaxy S6 Edge ve S7 Edge ikilisini şarj etsem 2 saat sürecek, olayı özetliyor sanırım).

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Tek kamera, eski tasarıma 5300 lira ne bileyim fiyat konusunda hayal kırıklığına uğradım.Cihaz cebinde kibar telefon taşımak isteyen insanlar için bence gayet iyi.
Aslında fiyat konusunda problem yok daha çok ülkemizde ki vergi işleri üzüyor bu konuda bizi hocam.

ahm@

Profesör
Reaksiyon puanı
1,379
Benim çevremde de yok fakat 5S kullanan var, bir telefonu 6-7 yıl kullanmayacaksanız Android daha ekonomik ve daha fazla özelikle veriyor (mesele b 6S Plus ve 7 Plus’a sahip olan ben iki telefonu teker teker şarj edersem 4 saat sürecek fakat aynı yılda çıkan Galaxy S6 Edge ve S7 Edge ikilisini şarj etsem 2 saat sürecek, olayı özetliyor sanırım).
Hızlı şarj size göre tüm farkları kapatıyorsa tabi siz bilirsiniz.

Tttunahan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
İos severlere hitap eden işlemcisi dışında bi espirisi olmayan bi telefon .S10 plus 128 gb( en düşük)hafızayla internette 5800 6000 arası eğer bunu se nin 128 lik fiyatıyla kıyaslarsak aynı fiyata denk geliyor ?‍♂️

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Hızlı şarj size göre tüm farkları kapatıyorsa tabi siz bilirsiniz.
Ben bir telefonu 10 yıl kullanmıyorum, bence ufak farklar birçok farkı kapatıyor.

IOS cihazlara laf söylemiyorum dikkat ederseniz hatta birçok forum kullanıcısının nefret etmiş olduğu telefon kombinasyonuna sahibim fakat bu Android cihazların kullanımı rahatlastiran puf noktaların olduğunu değiştirmez.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yav tamam kral S10 lite dünyanın en iyisi tamam mı plastik kasa falan sıkıntı değil. Allah için sus sen haklısın ya
Aynen 720p lcd ekran detayı önemsiz plastik kasa önemli. Takar kılıfı geçerim. Bana ekran kalitesi farkını kapatmanın yolunu söyle?

Tttunahan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
En tasarruflu halde bile zorla 5 saat ekran açık aldığım S10+'dan mı bahsediyorsunuz?
Durup durup aynı şeyi söyleyip duruyosun bataryanda sıkıntı vardır değiştirseydin onudamı ben söyleyecem şu forumda s10 kullanıp hatta genel olarak s10 kullanıp pilinden şikayetçi olan bi seni gördüm sıkıntı sende

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
En tasarruflu halde bile zorla 5 saat ekran açık aldığım S10+'dan mı bahsediyorsunuz?

XR da 720p idi. Ama ekran cillop gibiydi. sAmoled değil ama çöp de değil.
Çöp diyen oldu mu?
Asla kötü degil fakat mükemmel de degil.
OLED panel kendini belli ediyor, kullanırsanız anlarsınız farkı çok rahat.

ahm@

Profesör
Reaksiyon puanı
1,379
Çöp diyen oldu mu?
Asla kötü degil fakat mükemmel de degil.
OLED panel kendini belli ediyor, kullanırsanız anlarsınız farkı çok rahat.
Oled tabanlı cihaz kullanıyorum zaten

Durup durup aynı şeyi söyleyip duruyosun bataryanda sıkıntı vardır değiştirseydin onudamı ben söyleyecem şu forumda s10 kullanıp hatta genel olarak s10 kullanıp pilinden şikayetçi olan bi seni gördüm sıkıntı sende
Bir ben mi neredeyse herkes şikayetçi. Forum dışından tonla adam şikayetçi bataryadan.

Tttunahan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
Oled tabanlı cihaz kullanıyorum zaten

Bir ben mi neredeyse herkes şikayetçi. Forum dışından tonla adam şikayetçi bataryadan.
Toplasan 10 kişiden 2 si şikâyatçi onlarda ios tan androide geçip kullanmayı beceremeyeler s10 kullanan arkadaşlarım var hepsi genel olarak telefondan çok memnun

Toplasan 10 kişiden 2 si şikâyatçi onlarda ios tan androide geçip kullanmayı beceremeyeler s10 kullanan arkadaşlarım var hepsi genel olarak telefondan çok memnun
Diyelimki s10 plusın pili kötü görende se de 10 saat ekran süresi alacak zannedecek

ahm@

Profesör
Reaksiyon puanı
1,379

Diyelimki s10 plusın pili kötü görende se de 10 saat ekran süresi alacak zannedecek
Sürekli cihaz değiştiğim için androidi de çok güzel biliyorum. Telefonun bataryası çöp bu kadar. Teknik servis de sizi takmıyor bile. XR ile 10 saat alıyordum. Bunun pil değerleri açıklansın o da tahmini ekran açık kafamda şekillenir.

Tttunahan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
Sürekli cihaz değiştiğim için androidi de çok güzel biliyorum. Telefonun bataryası çöp bu kadar. Teknik servis de sizi takmıyor bile. XR ile 10 saat alıyordum. Bunun pil değerleri açıklansın o da tahmini ekran açık kafamda şekillenir.
Kendi kullanımına göre telefonun bataryasına çöp diyemezsin iki yıldır note 8 kullanıyorum çok zorlamazsam 1 günü ucu ucuna çıkarıyorum dediğin bana hiç inandırıcı gelmiyor. Ekran süresi değildir o kullanım süresidir iyi baksaydın

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
@Tttunahan ve @ahm@, konu içinde birbirlerine karşı hoş olmayan sözcükler kullandıkları için 1 günlüğüne bu konuya cevap yazmaları yasaklanmıştır.

BlondRookie

Asistan
Reaksiyon puanı
112
bence gayet kafi bi cihaz olmuş, a13 bionic işlemcisi ile o aralıkta en güçlü telefon olmuş, beğenmediğim yanları hala tasarımın aynı kalması ufak bir değişiklik bile olsaydı bari ve bu telefonda yine batarya sorunu oluşacak.. ama yine de genel anlamda kompakt ve güçlü bir telefon olmuş ???

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Aradığım boyutlar (Küçük telefon seviyorum.) ve su geçirmezlik uzun zamandır aradığım özellikler üstüne bi de IOS kesinlikle en kısa zamanda alacağım.

Nur Kaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İphone SE 2020, bulunduğu fiyat bandında işlemcisiyle oldukça önde olacak. Bir de parmak izi okuyucusu sevenler için ideal.