Rehber 2023 yılında Hangi iPhone Alınır?

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
1 aydır 14 Pro kullanıyorum en fazla 4 sene kullanmayı planlıyorum umarım 128 gb 4 senede bana sinir krizi geçirtmez
14 Pro'dan sonraki İPhone'um 256 GB olacak.

Reaksiyon puanı
4,385
1 aydır 14 Pro kullanıyorum en fazla 4 sene kullanmayı planlıyorum umarım 128 gb 4 senede bana sinir krizi geçirtmez
14 Pro'dan sonraki İPhone'um 256 GB olacak.
Merhabalar,

Hiçbir şey olmaz rahat rahat kullanırsın, normalde 256 GB aşağısı alınmamalı bence.

İyi Forumlar...

Son düzenleyen moderatör:

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Merhabalar,

Hiç birşey olmaz rahat rahat kullanırsın, normalde 256 GB aşağısı alınmamalı bence.

İyi Forumlar...
Hocam benim 4 sene kullandığım Xiaomi Mİ9T 128 gb idi bana yetiyordu umarım İPhone 14 Pro'da 128 gb beni 4 sene götürür. Dediğim gibi bundan sonraki telefonumun hafızası en az 256 gb olacak ve tabiki İPhone'dan devam edeceğim.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597
iPhone 6/7/8/11 serisini vs. anladım ama iPhone 12/13 serisi az çok diğerlerine göre güncel cihazlar sayılır nasıl orijinal mağaza da nasıl bulunmaz hayret ettim. :)

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,003
iPhone 6/7/8/11 serisini vs. anladım ama iPhone 12/13 serisi az çok diğerlerine göre güncel cihazlar sayılır nasıl orijinal mağaza da nasıl bulunmaz hayret ettim. :)
Dostum, güncellikle alakası yok bunun. Apple, satış politikası gereği yeni bir jenerasyon yayınladığında önceki jenerasyonun Pro modelleri orjinal mağazada satıştan kalkıyor.

MuratKndl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Fiyatlara bakılırsa aslında alınmaz demek istiyorum, varsa para 14 Pro.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İphone 15 Pro Max modeline geçiş yapmış bulunmaktayım, evet konu paraya gelince işler değişiyor.
Hayırlı olsun hocam da 14 Pro Max'in pabucu dama mı atıldı neden değiştirdiniz ki
14 Pro Max de günümüzde halen güncel bir cihaz yani cihaz ölmedi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

6 aydır 14 Pro kullanıyorum cihazdan aşırı memnunum ama 3 sene sonra 16 veya 17 Pro modeline geçmeyi planlıyorum kesinlikle Pro'dan devam edecem standart modellerde halen 60hz var insanı enayi yerine koyuyorlar sanki

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,329
Şuan bana göre F/P bakımından alınacak en iyi iPhone cihazı 12

Reaksiyon puanı
4,385
Hayırlı olsun hocam da 14 Pro Max'in pabucu dama mı atıldı neden değiştirdiniz ki
14 Pro Max de günümüzde halen güncel bir cihaz yani cihaz ölmedi :D

6 aydır 14 Pro kullanıyorum cihazdan aşırı memnunum ama 3 sene sonra 16 veya 17 Pro modeline geçmeyi planlıyorum kesinlikle Pro'dan devam edecem standart modellerde halen 60hz var insanı enayi yerine koyuyorlar sanki
Teşekkür ederim öncelikle, İphone 14 Pro Max modeli de hala benimle diğer hattım takılı onu da kullanıyorum ama satma kararı aldım sadece. İphone 15 Pro Max modeline karşı ön yargılarım vardı.
Geçme sebebimin bir diğer nedeni de teknik bazı özellikler ve güncellemeler. İphone 14 Pro Max ağır geliyordu bunu da defalarca yazdım zaten. İphone 15 Pro Max modeli kullanılan malzemenin de etkisiyle biraz daha hafif. Kullanım kolaylığı sunuyor. Ve 60 Hz konusunda haklı olabilirsiniz ancak, İphone 16 Serisinde tüm cihazlar 120Hz destekleyebilir bence. Neden bilmiyorum ama İphone 16 Serisi başka olacak gibi hissediyorum.

İphone 14 Pro modeli oldukça güzel ya, kullandığım süre zaafında aşık olduğum modeldi.

Bir ara sizden iPhone 15 Pro'nun malzeme kalitesinden ötürü hoşunuza gitmediğini söylediğinizi duymuştum, sanırım teknik özellikleri ilginizi çekti.
Hocam evet yakalamışsınız, malzeme kalitesi pek hoşuma gitmemişti bu doğru.
Cihaza karşı ön yargılarımı kırmak için sahip olmak istedim, bir gün öncesi kurulumları tamamladım.
Benim dikkatimi çekmesinin aslında birden fazla sebebi var. Kullandıkça bunun farkına daha iyi varacağımı da düşünüyorum. A17 Pro'nun neler yapabildiğini görmek istiyorum açıkçası. Hoşuma gitmezse 14 Pro Max modeline geri geçmeyi de düşünüyorum. İnanmayacaksınız belki pil sağlığım hala %100.

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Hocam evet yakalamışsınız, malzeme kalitesi pek hoşuma gitmemişti bu doğru.
Cihaza karşı ön yargılarımı kırmak için sahip olmak istedim, bir gün öncesi kurulumları tamamladım.
Benim dikkatimi çekmesinin aslında birden fazla sebebi var. Kullandıkça bunun farkına daha iyi varacağımı da düşünüyorum. A17 Pro'nun neler yapabildiğini görmek istiyorum açıkçası. Hoşuma gitmezse 14 Pro Max modeline geri geçmeyi de düşünüyorum. İnanmayacaksınız belki pil sağlığım hala %100.
Hayırlı olsun diyelim, pil sağlığı konusuna gelince yaklaşık olarak 1 yıla göre gayet iyi. Benim dizüstü bilgisayarımın da pil sağlığı 1 yılda sadece %99 oldu.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,003
Ben de 12 Pro Max ve üstünü öneriyorum. 12 Pro ve altındaki modellerde sensör çok küçük, video performansları dışında bir espirileri yok. iPhone 12 kullanıcısıyım, düşük ışıkta, yakından nesne çekimlerinde ve manzara çekimlerinde sensör boyutu kendini belli ediyor cidden. Kullandığım cihazın sensör boyutu iPhone 11'deki kullanılan sensör ile aynı, sadece 12 modelinde Sony, 11 modelinde ise bunun iSlight türevi kullanılıyor.

Reaksiyon puanı
4,385
Bende iPhone 15 Pro Max kullanıyorum ve tavsiye ederim. Çünkü adamlar işi çözmüş video çekerken diğer kameralara da geçişlere izin veriyor.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,003
Bende iPhone 15 Pro Max kullanıyorum ve tavsiye ederim. Çünkü adamlar işi çözmüş video çekerken diğer kameralara da geçişlere izin veriyor.
Bu cidden muazzam bir avantaj olmuş. Yakında konuyu güncelleyip 15 Pro modellerini de ekleyeceğim. 30 FPS çekimde zaten birçok cihaz sensörler arası geçiş yapabiliyordu fakat 60 FPS'de yapamıyordu, sadece ultra geniş açı sensörüne geçilebiliyordu. Telephotoya geçilmesi muazzam bir artı olmuş.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,023
Ben de 12 Pro Max ve üstünü öneriyorum. 12 Pro ve altındaki modellerde sensör çok küçük, video performansları dışında bir espirileri yok. iPhone 12 kullanıcısıyım, düşük ışıkta, yakından nesne çekimlerinde ve manzara çekimlerinde sensör boyutu kendini belli ediyor cidden. Kullandığım cihazın sensör boyutu iPhone 11'deki kullanılan sensör ile aynı, sadece 12 modelinde Sony, 11 modelinde ise bunun iSlight türevi kullanılıyor.
12 Pro ve 12 Pro Max arasında bahsettiğiniz kadar bir fark yok. Sensör farkları var evet ama kullanımda optik zoom ve sabitleme teknolojisi dışında hiçbir şey hissetmezsiniz. Hatta OIS yerine Sensor Shift olmasını dahi hissedeceğinizi zannetmiyorum. Ama evet düz 12 serisi ile bariz farkları var Pro cihazların.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,003
12 Pro ve 12 Pro Max arasında bahsettiğiniz kadar bir fark yok. Sensör farkları var evet ama kullanımda optik zoom ve sabitleme teknolojisi dışında hiçbir şey hissetmezsiniz. Hatta OIS yerine Sensor Shift olmasını dahi hissedeceğinizi zannetmiyorum. Ama evet düz 12 serisi ile bariz farkları var Pro cihazların.
Dediğim gibi; düşük ışıkta ve yakından nesne çekimlerinde 12 Pro'daki sensör boyutu kendini her halükarda belli edecek. Etmek zorunda çünkü karşılaştırdığımız cihazların işlemcisi ve yazılımı birebir aynı.

f3.png

Misal IMX766 barındıran GT 2 modeline LMC ve IMX766 configi kurup kullandığım 12'yi main sensörde fersah fersah geçiyorlar.

Reaksiyon puanı
8,023
Dediğim gibi; düşük ışıkta ve yakından nesne çekimlerinde 12 Pro'daki sensör boyutu kendini her halükarda belli edecek. Etmek zorunda çünkü karşılaştırdığımız cihazların işlemcisi ve yazılımı birebir aynı.

Ekli dosyayı görüntüle 187033

Misal IMX766 barındıran GT 2 modeline LMC ve IMX766 configi kurup kullandığım 12'yi main sensörde fersah fersah geçiyorlar.
Fark yok demiyorum bu derece hissedilir fark olmadığını söylüyorum. Sahne bazında bazen iPhone 8 bile 11'den iyi çekebiliyor cihazların titreşim durumu, odak yapamaması veya kamera kirliliği gibi önemli etmenler var. Bak attığın fotoğrafta da 12 Pro'nun çektiği hayvanlar bulanık çıkmış. Normalde 12 Pro'nun böyle çekmeyeceğini ikimiz de biliyoruz.

Ben 2 yıl 12 Pro, abim 12 Pro Max kullandı ve sık sık karşılaştırırdık arada verdiğimiz farka değdi mi diye, kamera bu konuda en sonda geliyordu asla fark hissedilmiyor günlük kullanımda. Profesyonel kullanımda elbet fark hissedilir ancak profesyonel birinin de telefonla çekim yapacağını zannetmiyorum.

Reaksiyon puanı
4,385
Bu cidden muazzam bir avantaj olmuş. Yakında konuyu güncelleyip 15 Pro modellerini de ekleyeceğim. 30 FPS çekimde zaten birçok cihaz sensörler arası geçiş yapabiliyordu fakat 60 FPS'de yapamıyordu, sadece ultra geniş açı sensörüne geçilebiliyordu. Telephotoya geçilmesi muazzam bir artı olmuş.
Bende öyle düşünüyorum, bu özelliği getirmiş olmaları oldukça güzel oldu.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Apple ürünleri her zaman ilgimi çekmiştir, ancak hala iPhone 5s'in bende bıraktığı etkiyi yeni cihazlarda yaşayamadım. 5s çıktığında ortaokuldaydım ve o zamanlarda bir öğretmenim bu telefonun gold rengini almıştı. Genellikle öğretmen masasının hemen önünde otururdum ve öğretmenim de telefonunu hep masaya koyardı. Tasarımı ve keskin hatları o kadar hoşuma giderdi ki, anlatamam. Hele o zamanlardaki yeni home butonu o kadar şık görünüyordu ki... Keşke 2024'te kullanılabilecek düzeyde bir cihaz olsa, hemen bir tane ikinci el alırdım.