Yardım İ3 10105F - Rx 6500 XT Fps Drop ve Gpu Kullanımında Dalgalanma

MurtyNine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle Merhaba. Yaklaşık olarak 1 ay önce Xfx Rx 6500 xt ekran kartını satın aldım ve 1 aya yakın sürede Cs, Valorant, Rainbow Six Siege, Apex Legends gibi online oyunları oynadım. Cs'de Ortalama 200-300 FPS diğer oyunlarda ise ortalama 100-200 fps alıyorum ve sorunsuz oynamaktayım ancak hikayeli oyunlarda anlamadığım bir şekilde Fps drop yiyorum. Örneğin: Dishonored 2, Metro Exodus, Dying Light 2, God Of War Vb. oyunlarda sürekli Gpu kullanımımın yüzdelik değeri değişmesiyle Fps drop yiyorum. Bu konularda bilgim olmadığından nasıl çözebileceğimi internetten defalarca araştırdım, internette insanların önerdiği ve bazılarının bu sorunu çözdüğü yöntemleri denedim ama benim sorunuma çözüm bulamadım. Sistemdeki başka bir bileşende sorun olabileceğini düşünüp ekran kartını başka bir sistemde test ettiğimde aynı şekilde diğer sistemde de fps drop ve Gpu kullanımında dalgalanmalar meydana geldi. Yaklaşık olarak 1 haftadır bu sorunu çözmekle uğraşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

İşlemci: İ3 10105F
Anakart: Gigabyte H410M H V3
Bellek: Gskill 8Gb 3000Mhz CL 16
Ekran Kartı: Xfx Rx 6500 Xt
PSU: Sharkoon 650W SHP650 v2 +80

Ek Not:

Ramleri 2x8 Dual Channel denedim sorun devam etmekte. Oyunlarda ekran kartı kullanımım sürekli değişkenlik göstermekte ve %90'ın üzerine çok nadiren çıkmaktadır sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Oyunlardaki Video Kayıtlarım:

Oyundaki Saniyelik Gpu kullanımı ve Fps değişimi:

WhatsApp Image 2022-08-15 at 19.44.24.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-15 at 19.44.25.jpeg