Gülen cemaatiyle ilgili ilginç itiraflar!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5

Gülen cemaatiyle ilgili ilginç itiraflarda bulunan M. Hakan Yavuz, cemaatin Ergenekon operasyonuna yön vermek istediğini söyledi. Yavuz AKP’yi de “sadece liderin olduğu hayalet bir yapı” diye niteledi.

Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Utah Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi M. Hakan Yavuz, Gülen cemaati ile ilgili ilginç itiraflarda bulundu. Yavuz, cemaatin amacının İslamı küresel güçlerin istemleri yönünde şekillendirmek olduğunu belirtirken, okullar, finans ve medya kuruluşlarının bir sistemin parçaları olduğunu söyledi. Yavuz, cemaatin eski Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın davası, Atabeyler ve Sauna operasyonları ile Şemdinli davasına yön vermeye çalıştığını, aynı şeyin şimdi de Ergenekon operasyonu konusunda gerçekleştirildiğini belirtti.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen, cemaat ile ilgili bir kitabı bulunan ve bir dönem Zaman gazetesinde Gülen ile ilgili yazılar yazan Yavuz, “www.odatv.com” adlı internet sitesine cemaati eleştiren oldukça ilginç açıklamalarda bulundu. Hakan Yavuz’un söylemleri, daha önce Gülen’in sağ kolu olarak bilinen Nurettin Veren’in açıklamalarını anımsattı. Hakan Yavuz’un yaptığı açıklamalar şöyle:

• Açıkça söylemeliyim ki; son dönemde cemaatle ilgili endişelerim arttı. Bir yapı “güç” denen şeye sahip olmak için farklı alanlarda ilerlemeyi seçebilir. Okullar, finans kuruluşları, medya kuruluşları, bunlar bir sistemin parçalarıdır. Ama beni rahatsız eden, bu gücün nasıl kullanıldığı ve İslamı paketleme olayıdır. Ben buna biraz “İslamsız İslam” diyorum. İslamı belli kesimlere hoş gelecek hale dönüştürmek, belli güçlerle uyumlu hale getirmek. Belli yerlerden destek de alıyorlar mutlaka. Amaç İslamı global güçlerin ihtiyaçlarına, kapitalizme yakın hale getirmek. İslamı özünden koparıyorlar. ‘Sakız gibi’ her yere çekiyorlar. Bunun da ne için yapıldığını bilmiyoruz.

‘Davalara yön veriyorlar’

• Ben aslında cemaate antipatik de bakmıyordum, çok yanında da değildim. Ama özellikle AKP iktidarından, 2002 yılından bu yana özellikle yargı konusunda çok yanlış adımlar attıklarını düşünüyorum. Dört tane dava var benim için önemli olan: Yücel Aşkın duruşması, Şemdinli davası, Atalar (Atabeyler) operasyonu ve Sauna operasyonu. Şimdi de Ergenekon. Bu ilk dört davaya cemaat yön vermeye kalkıştı. Cemaatin basın organlarının bu davalarla ilgili yayınlarına bakın. Yücel Aşkın’a ne iftiralar atıldı. Ergenekon’da 1 yıldır insanların dava açılmadan içeride tutulmasını izah edemiyorum.

• Son dönemde benim ‘cooptation’ dediğim bir durum var. İnsanları çağırıp yazı yazdırmak ya da konuşturmak karşılığı paralar veriliyor. “Herkesi işin içine sokmak” diyorum ben buna. Gelip konuşuyorsun, hemen 2 bin dolar. Bu para nereden geliyor, makbuz karşılığı mı veriliyor?

• Türk devleti toplumuna göre özgürleştiricidir. Toplumumuz daha baskıcıdır. Sıvas’ta yaşananlar, en son Düzce’de olanlar... Devlet çökünce her şey çöküyor Türkiye’de. Çünkü toplum daha bireyselleşemedi. Toplum hâlâ kabadayı bir toplum. Devlet zayıfladığı, sarsıldığı zaman, toplumun içindeki cemaatler, kabileler, mahalleler hemen ayrışıyor ve birbirine karşı durum alıyor. Irak’taki durum ortada. Devlet düşmanlığı ile bir yere varılmaz. AKP’nin temel hatası “Kemalizm” karşıtlığı yapacağız diye, devlet düşmanlığı yapmaları.

• Türkiye’de devlet bireyi dinsel cemaatlere karşı korumak zorundadır. Bu nedenle de laiklik anlayışı daha dayatmacı görünebilir. Ama Amerika’da bir dini grup polis teşkilatını ele geçirmeye çalışmak istemiyor. Askeri okulları ele geçirmek istemiyorlar. Devletin üniversitelerini “Kırıkkale Nakşilerin, Sütçü İmam bilmem hangi grubundur” diye parsellemiyor.

Bakanlıkları ele geçiriyor

• AKP belli bir cemaatle ilişkisini gözden geçirmek zorunda. Cemaat bazı bakanlıkları ele geçirmek için büyük mesafe aldı. Bundan rahatsızlık var partinin içinde. Türkiye’de bazı cemaatler de çete gibi hareket ediyor. Her yerde aynı şey söyleniyor. AKP nedir? Hangisi AKP’dir? Washington’da yansıtılan mı? Konya’daki mi? İstanbul’daki mi? AKP diye bir parti de yok. Bir lider var sadece. Anayasa Mahkemesi bir hayaleti kapatıyor.

Cumhuriyet

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
WaterBoy dedi ki:
• Türkiye’de devlet bireyi dinsel cemaatlere karşı korumak zorundadır. Bu nedenle de laiklik anlayışı daha dayatmacı görünebilir. Ama Amerika’da bir dini grup polis teşkilatını ele geçirmeye çalışmak istemiyor. Askeri okulları ele geçirmek istemiyorlar. Devletin üniversitelerini “Kırıkkale Nakşilerin, Sütçü İmam bilmem hangi grubundur” diye parsellemiyor.

işte asıl üzerinde durulması gereken bölüm...gülen cemaati ne yapar ne eder amacı nedir ulaşır mı ulaşmaz mı bilinmez...çünkü herkes duyduğu sempati ya da antipati çerçevesinde birşeyler söyler..

ama kişilerin ya da kurumların amacı ne olursa olsun bizim toplumumuzun bir gerçeği var...ve bu gerçek de yukarıda özetlenmiş...

anayasa mahkemesinin meclisin kararını delip geçerek hiçe sayarak laikliği korumak adına aldığı kararı anlamamakta ısrar edenler toplumumuzun bu karakteristik özelliğini bu gerçeğini ve hala bireyselleşememiş olduğunu göz ardı etmesinler..

şu bir gerçek ki mahkeme heyetinin derdi başörtüsü değil başörtünün anayasaya konduktan sonra önüne geçilemeyecek olan ve devletten değil toplumun yapısından kaynaklanacak olan sorunlardır ve amaç işte bu kararla bunları önlemektir...

ilteris07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kaynağını söyle senin kim olduğunu....demişler.Türkçe olimpiyatlarından sonra çok bile dayandılar...!!!!

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Gülen cemaati bir taş olsun, statosfer seviyelerinden üzerinize bırakılsın, altında kalın ve sonra beni arayın.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kendinizi ne kadar çok eğitirseniz çevrenizdeki olayları o kadar iyi kavrarsınız. Her şey daha açık gözükür ve etrafınızdaki yalanları görmeye başlarsınız.

*Gerçeği bilmeniz gerekiyor, gerçeği aramanız gerekiyor.

Gerçek sizi özgür kılacak.

Gerçeği otorite olarak kabul etmek yerine,

Otoriteyi gerçek kabul edenler için,

Bu çok zor olmalı. (* -G. Massey (Mısır Bilimci)

Din simsarları milyar dolarlarla oynar ve her zaman daha fazlasını ister.

Ve nice sahtekar dünyamız için oynanan oyunların suflörlüğünü yaparlar.

Güç, sahipleri için uyuşturucu müptelalığı gibi bir şeydir.Vazgeçilmez bir aşk gibidir,hatta en büyük aşktır.Güce tapılır ve kurbanlar verilir.

Malesef ki güç taifesinden değildir kurbanlar.Masumlar daha çabuk harcanır.

Dikkatli olmak boş boş durmaktansa kendimizi eğitmemiz gerekir.

Daha çok daha çok daha çok okuyun ve öğrenin.Gözleriniz kızarsın kafanız ağrısın.Kendinizi,ailenizi,sevdiklerinizi bu pisliklere kaptırmamayı görev edinin.

Belki bir kişiyi kurtarırsınız ve o da dünyayı kurtarır.

Ve sen Jerusalem.O taş düştüğünde altında kalanlardan olmayacağının garantisini almışsındır umarım.

Saygılar...

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bunları yazan kişinin kaynağı ne kaynak göstersin madem haklı ozaman dava etsin
geçin bunları kimin ne olduğu ne yapmaya çalışıtığı açıkca ortada
asıl çete ve çeteciler anayasa mahkemesinin üyeleridir...
yıllardır herkes hoca efendi ve cemaati hakkında tıp tutyor ama kesin bi delil sunamıyo
bulduğuunu sanıp dava etselerde sonunda beraat ediiyo çünkü asılsız iddaalar sonuna kadar sürdülülemez
ben anlamıyorum düne kadar yanında olupta sonra her ne sebpten dolayı ayrıldıığı belli olmayan kişiler neden hemen
bir karaalama yoluna gidiyor
bizim ülkemizn sorunu bu asıl elindeki gücü kaybedeceğğinden korkan insanalar atatürkü laikliği
arkasına alıp bunlardan beslenerek ellerindeki gücü korumaya çalışıyolar milleti karalamak yerine
adam gibi icraatlarda bulunsalarda görsek yada asılsız iddalarla insanların aklını bulnadırmaktan başka nezaman toparlandık desek oanda gelip bozmaktan başka ne iş yaparlar bunlar analmıyorum

sanane72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vayy be, Hocaefendi devleti ele geçirmiş de haberimiz yok. Vay anasını sayın seyirciler...(seyirci değilsinizdir umarım)

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
sanane72 dedi ki:
Vayy be, Hocaefendi devleti ele geçirmiş de haberimiz yok. Vay anasını sayın seyirciler...(seyirci değilsinizdir umarım)

Hocaefendi kim :S

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Gollumun kıymetlimis demesi gibi, hoca efendimis hoca efendimis deyip duruyolar işte.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
paşazede dedi ki:
yıllardır herkes hoca efendi ve cemaati hakkında tıp tutyor ama kesin bi delil sunamıyo
bulduğuunu sanıp dava etselerde sonunda beraat ediiyo çünkü asılsız iddaalar sonuna kadar sürdülülemez
ben anlamıyorum düne kadar yanında olupta sonra her ne sebpten dolayı ayrıldıığı belli olmayan kişiler neden hemen
bizim ülkemizn sorunu bu asıl elindeki gücü kaybedeceğğinden korkan insanalar atatürkü laikliği
arkasına alıp bunlardan beslenerek ellerindeki gücü korumaya çalışıyolar milleti karalamak yerine
adam gibi icraatlarda bulunsalarda görsek yada asılsız iddalarla insanların aklını bulnadırmaktan başka nezaman toparlandık desek oanda gelip bozmaktan başka ne iş yaparlar bunlar analmıyorum
+1 Olay bundan ibaret

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
waterboy denen özgürlükçü kaynağını söyle haberin bilelim bizde.
Aslında gerçekten türkçe olimpiyatlarından sonra nasıl çamur atcaz diye düşündüler heralde bunu buldular. Helal olsun ne diyelim çok güzel insanları kandırıyolar.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
paşazede dedi ki:

gulen cemaati'nin neyi amacladigi henuz tarif edilebilmis degil,
dolayisiyla bilinmeyenden korkacaksin arkadas.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
orcagada dedi ki:
Daha çok daha çok daha çok okuyun ve öğrenin.Gözleriniz kızarsın kafanız ağrısın.Kendinizi,ailenizi,sevdiklerinizi bu pisliklere kaptırmamayı görev edinin.

Aynaya bakarak yazdın galiba bu yazıyı?

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
PcMaSTeR dedi ki:
orcagada dedi ki:

Sen heralde kendini anlatıyosun. :) Milliyetçilik T.Özkan gibi eşşek eşşek bağırmakla olmuyo icraatla oluyo. Dünyanın her tarafındaki Türk okulları bak bakaılm kimin adına hizmet veriyo.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ottomans1453 dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:
orcagada dedi ki:

Sen heralde kendini anlatıyosun. :) Milliyetçilik T.Özkan gibi eşşek eşşek bağırmakla olmuyo icraatla oluyo. Dünyanın her tarafındaki Türk okulları bak bakaılm kimin adına hizmet veriyo.

guzel bir icraat degil mi? yabancilara turk dilini ve kulturunu tanitiyor.

e nereden geliyor bu degirmenin suyu?
imam maasi ile mi?

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
idealterror dedi ki:
Ottomans1453 dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:
orcagada dedi ki:

Sen heralde o paraların Fethullah Gülene ait olduğunu söylüyorsun ama o okulları iş adamları ve hayırseverler açıyor. Ancak fethullah gülen adı ile açıyorlar. Çünkü bu fikri ortaya atan adam oydu.

Sen heralde kendini anlatıyosun. :)    Milliyetçilik T.Özkan gibi eşşek eşşek bağırmakla olmuyo icraatla oluyo.  Dünyanın her tarafındaki Türk okulları bak bakaılm kimin adına hizmet veriyo. 

imam maasi ile mi?

bu paraları kendi cebinden vermiyo heralde çünkü hiç parası yok adamın . Sen bu cemmaatin için kaçten işadamı, kaçtane futbolcu, kaç tane şarkıcı, kaç tane siyasetçi olduğunu bilmiyosun heralde . Onların yaptığı para yardımlarıyla açılıyo bu okullar. Ancak tarihte her zaman bir düşünceye veya bir grupa liderlik yapanların adları anılır. Bu yüzden fethullah gülenin okulları deniyor bunu anlamıcak kadar geri düşünceliysen onu bilemem tabi. Örenğin; istaikla savaşında kaç bin asker şehit oldu, kaç bin askerde yaralandı ancak ne deniyor bugünlerde Atatürkün kurduğu Cumhuriyet deniyor . Hiç kaç bin tane şehit olan askerlerin cumhuriyeti dendiğini duydunmu sen hiç. Seni mantıklı düşünmeye davet ediyorum.

wbmstr

Asistan
Reaksiyon puanı
3
cumhuriyet gezetesi demis bunu vay be kesin doğrudur naparsn koskoca cumhuriyet gazetesi ............. böyle saçmalıklara inanmıyorum....

sanane72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
WaterBoy dedi ki:
sanane72 dedi ki:

Hocaefendi kim :S

Fethullah Gülen Hocaefendi olarak da ismi anılır. Hakkında görüş bildirenler bunu da anlar diyerek hata ettim, kusura bakmayın. Demek ki, Hocefendiyi bilmeyenler hakkında yorum yazıyor.

Not: Hocaefendi denilmesinin nedeni, Diyanet'in bir memuru olarak uzun yıllar imamlık ve vaizlik (Edirne, İzmir ve İstanbul'da) yapmasından dolayıdır.

sanane72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
wbmstr dedi ki:
cumhuriyet gezetesi demis bunu vay be kesin doğrudur naparsn koskoca cumhuriyet gazetesi ............. böyle saçmalıklara inanmıyorum....

Batarken son anda Aydın Doğan'ın satın aldığı ve tirajı yerlerde sürünmesine ve zarar ettiği açıkça bilinmesine rağmen hâlâ satışta olan ve dürbünlü tüfek vazifesi gören, adı ile zıt bir görüntü çizen (totaliter bu tefrikaya daha uygun bir isim olurdu) gasteyi (!) diyorsun, değil mi?

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5

Terbiyeni takın ottoman bu forumda kimseye hakaet edemezsin benetmiyorsam sende etmeyeceksin!

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
WaterBoy dedi ki:

Terbiyeni takın ottoman bu forumda kimseye hakaet edemezsin benetmiyorsam sende etmeyeceksin!
WaterBoy dedi ki:

noldu şimdi de terbiyeli ve ahlaklı özgürlükçü mü oldun muhahah :)

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
Ottomans1453 dedi ki:

hadi o terbiyeli ve ahlaklı özgürlükçü oldu ama sen olmama yolunda ilerliyosun.. üyelere hakaret etmemen dileği ile..

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
RadoN dedi ki:
Ottomans1453 dedi ki:

hadi o terbiyeli ve ahlaklı özgürlükçü oldu ama sen olmama yolunda ilerliyosun.. üyelere hakaret etmemen dileği ile..

ben kimseye hakaret etmedim eşşek eşşek derken tuncay özkana dedim. Ordaki eşşek eşşek pekiştirmesini nida anlamında söyledim. Tabii herkesin anlama şekli farklı.

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
Ottomans1453 dedi ki:
RadoN dedi ki:
Ottomans1453 dedi ki:

ben kimseye hakaret etmedim eşşek eşşek derken tuncay özkana dedim. Ordaki eşşek eşşek pekiştirmesini nida anlamında söyledim. Tabii herkesin anlama şekli farklı.

herkesin anlama şekli farklı = tipik bir suçu karşı tarafa atma bahanesi

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
idealterror dedi ki:
Ottomans1453 dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:

imam maasi ile mi?
ne düz mantık insansın sen yaa yapılan yardımları başkları gibi cukka etmiyo yaa oklullar açılıyo
çocuklar yetiştiriliyo bilgili kültürlü modern insanlar yetişiyo o okullarda biraz ön yargılarınızı bitarafa koyarak düşünün ve ona göre konuşun zira herkese ve güzel olan herşeye böylesine şüphe ve önyargıyla yaklasmak ne size nede bu şeklide düşünüp davrananlara h,çbir kaar sağlamaz siz hoca efendinin bu okulları nasıl açtığını düşüneceğiniize(ki tabiki kendisi sadece okulllara açılması için yardımlara ön ayak oluyo hepsi bu)memleketi asıl soyup soğana cevirenlere sonrada utanmadan gelipte parti açıp halkta oy isteyen devlettende parti yardımı alan yüzsüzlere tepki gösterin(gençparti cemuzan gibiler)

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kim hocam o bilgili kulturlu modern insanlar, gecenlerde fatih altayli'nin programina cikan gibi mi?

gulen cemaati, zimbawwe'de filan okul acacagina boyle bilgili kulturlu insanlar yaratacagina, yarattigi ekonominin kucuk bir bolumunu tubitak'a filan akitsa, herhalde simdi finanse edilmemis akademik calisma kalmazdi ortada...

partiler konusuna gelince de, orasini ben bilemem, her hangi bir parti taraftari degilim. dogru soyluyor olsaniz bile(ki dogru soyluyorsunuz katilmamak elde degil...) bu gulen cemaatinin ne yaptigini hakli cikarmaz.

ayrica oturun da siz ogrenin biraz mantigi. elinize mantik kitabi aldiginiz bile supheli iken....

kadkaf

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
WaterBoy dedi ki:

Bak güzel kardeşim burda adam sana mı küfür ediyor hem eşşek kelimesi ne kadar küfür olarak sayılırsa işte burda haksız duruma düştükten sonra böyle tepkiler vermeniz normal ha eşşek kelimesine dönelim Tuncay Devesine gitti üzerine alınıyorsan bişey diyemicem...
ayrıca sen kimsinki sen etmiyeceksen bizde etmicez...

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
kadkaf dedi ki:
WaterBoy dedi ki:

Bak güzel kardeşim burda adam sana mı küfür ediyor hem eşşek kelimesi ne kadar küfür olarak sayılırsa işte burda haksız duruma düştükten sonra böyle tepkiler vermeniz normal ha eşşek kelimesine dönelim Tuncay Devesine gitti üzerine alınıyorsan bişey diyemicem...
ayrıca sen kimsinki sen etmiyeceksen bizde etmicez...

Forum kuralları var kimseye hakaret edemezsin o zaman bende senin değer verdiğin insanlara saydırayım nasıl şimdi düzenli oldumu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...