Yardım Fazla B vitamini almanın zararları veya yan etkileri var mıdır?

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
@Skellige rahatsızlık için özür dilerim fakat birçok kafama takıyorum. 3 mcg b12 almanın herhangi bir şeyi olur mu?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Vücut B vitamini ve B vitamin grubunu depolar ve idrar ile fazlasını atmaz galiba. Bu yönden bir zararı olur belki.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Skellige rahatsızlık için özür dilerim fakat birçok kafama takıyorum. 3 mcg b12 almanın herhangi bir şeyi olur mu?
B12 eksikliği varsa et tüketmediğini gösterir.
Saç dökülmesi, halsizlik gibi şeyler yapar eksiliği.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
Vücut B vitamini ve B vitamin grubunu depolar ve idrar ile fazlasını atmaz galiba. Bu yönden bir zararı olur belki
Konuyu ilk açtıktan sonra depolanan vitaminlere bakmıştım da, A, D, E ve K vitaminleri depolanıyormuş. B12 tam olarak nasıl depolanıyor ki?
B12 eksikliği varsa et tüketmediğini gösterir.
Saç dökülmesi, halsizlik gibi şeyler yapar eksiliği.
Valla konuyu açmadan biraz öncesinde (yanlış hatırlamıyorsam 1 ay) test yaptırmıştım tam yüksek sınırlardaydı ama üzerinden baya zaman geçti artma veya azalma gibi bir durum olabilir şu anki değerlerimi tam bilmiyorum ama kendimi bildim bileli uyku sorunlarım var, zor uykuya dalıyorum ve uyku kalitem çok kötü. Sürekli yorgunluğum belki uyku kalitesinin kötü olmasından dolayı olabilir tam emin değilim.

Sabah cicibebe yemiştim, 100 gramında 0.5 mcg b12 bulunuyormuş. Az önce 4 parça köfte yedim, sanırım onda da 1,5 mcg bulunuyormuş. Toplam 2 mcg. Bir de birazdan progainer içeceğim, onda da 1 mcg, yani toplamda 3 mcg almış olacağım. Böyle hesapladım yani umarım doğrudur.

Son düzenleme:

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Konuyu ilk açtıktan sonra depolanan vitaminlere bakmıştım da, A, D, E ve K vitaminleri depolanıyormuş. B12 tam olarak nasıl depolanıyor ki?

Valla konuyu açmadan biraz öncesinde (yanlış hatırlamıyorsam 1 ay) test yaptırmıştım tam yüksek sınırlardaydı ama üzerinden baya zaman geçti artma veya azalma gibi bir durum olabilir şu anki değerlerimi tam bilmiyorum ama kendimi bildim bileli uyku sorunlarım var, zor uykuya dalıyorum ve uyku kalitem çok kötü. Sürekli yorgunluğum belki uyku kalitesinin kötü olmasından dolayı olabilir tam emin değilim.

Sabah cicibebe yemiştim, 100 gramında 0.5 mcg b12 bulunuyormuş. Az önce 4 parça köfte yedim, sanırım onda da 1,5 mcg bulunuyormuş. Toplam 2 mcg. Bir de birazdan progainer içeceğim, onda da 1 mcg, yani toplamda 3 mcg almış olacağım. Böyle hesapladım yani umarım doğrudur.
Doğru ADEK'ti ben karıştırmışım.

demek Cicibebe de hayvansal ürün bulunuyor.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
demek Cicibebe de hayvansal ürün bulunuyor.
Evet. Çok küçük çocuklar normal yemek yemekte zorlandıkları için vitamin almakta zorluk çekiyolae, bu yüzden de mesela sütle karıştırıp vs. en azından vitamin almış oluyorlar diye biliyorum.

Sanırım 3 mcgdsn herhangi bir sıkıntı olmaz. Normalde çok fazla almıyorum da, yani ortalama 2,5 mcg'nin altında aldığım için pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Konuyu açtığımdan beri genelde az alıyorum B vitaminlerini, hele de b12yi.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Evet. Çok küçük çocuklar normal yemek yemekte zorlandıkları için vitamin almakta zorluk çekiyolae, bu yüzden de mesela sütle karıştırıp vs. en azından vitamin almış oluyorlar.

Sanırım 3 mcgdsn herhangi bir sıkıntı olmaz. Normalde çok fazla almıyorum da, yani ortalama 2,5 mcg'nin altında aldığım için pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Konuyu açtığımdan beri genelde az alıyorum B vitaminlerini, hele de b12yi.
B12 en iyi dana etinde bulunur. Buldukça acıma ye.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
B12 en iyi dana etinde bulunur. Buldukça acıma ye.
Haklısın, şu kilo işini hallettikten sonra tekrardan yeme düzeni oluşturacağım. En azından haftada bir bile olsa et yemek cidden faydalı.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,792
Aslında Supradyn gibi bilindik kurumsal bir markanın (Bayer) takviye edici gıda kategorisindeki vitamin takviyesini almanın arada faydalı olduğunu düşünüyorum (günde bir kez diye belirtiliyor). Bünyede eksik hangi vitamin varsa kendiliğinden düzelir multivitamin alındığı için. Ama tabi ginseng içerdiği için Pharmaton ve Supradyn in ginsengli modelleri çarpıntı yapıyor