Facebook virüsleri

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
facebook_tshirt_80.jpg

Popüler güvenlik yazılımı şirketi Kaspersky, 2 yeni tehdidin varlığını açıkladı. Yeni virüslerin hedefinde Facebook hesabınız var. Bu virüsler nasıl çalışıyor? Anlatıyoruz.
Güvenlik yazılımı şirketi Kaspersky, internet kullanıcılarını ciddi anlamda tehdit eden iki yeni tehlikeyi duyurdu. Networm.Win32.Koobface.a ve Networm.Win32.Koobface.b olarak bilinen trojan, Facebook ve Myspace hesabınızı ele geçiriyor ve yoluna devam ediyor. Bu tehlikenin kurbanı olan kişi, hiçbir şeyin farkında olmuyor.

Nasıl Çalışıyor?

Facebook hesaplarına gözünü dikmiş olan Networm.Win32.Koobface.b, bir kez girdiği bilgisayardaki Facebook kullanıcılarının arkadaş listelerine mesajlar gönderiyor. Bu mesajlar, Paris Hilton gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu magazin haberleri ile ilgili.

Mesaj içerisinde YouTube bağlantısı gibi görünen linke tıkladığınızda ise YouTube benzeri adresi olan bir Rus sitesine yönleniyorsunuz.

Videonun olduğu sitede size "Flash Player’ın sürümünün eski olduğu ve güncellemek isteyip istemediğiniz”" soruluyor. Onay verirseniz, trojan’in içinde olduğu dosya indiriliyor ve kuruluyor.

Böylece listeye yeni bir kurban daha eklenmiş oluyor ve sıra, bu kurbanın listesine geliyor.

Nasıl Korunulur?

Kaspersky, sorunu erkenden tespit ederek gerekli güncellemeleri yapmış durumda. Kaspersky gibi diğer güvenlik yazılım şirketleri de veritabanlarına bu 2 tehlikeyi ekliyorlar.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar, antivirüs yazılımını mutlaka her güncellemeli hatta güncelleme işini günlük ve otomatik olarak gerçekleştirmeliler.

:: Güvenlik hakkında merak ettiklerinizi ve önerilerinizi bu başlıkta paylaşın.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

AyazWeb

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam her tarafımız artık virüslerle doldu artık ben pes ettim virüslerle yaşamayı öğrendim :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bağışıklık kazandım diyorsun :D

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Güzel bilgi... Teşekkürler... Feysbukla işi olanın işine yarar... :happy:

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bunları hala yiyen var mı acaba?Sen de her gönderilen linke tıklama veya açma :)

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
dikkatli olmak lazım günümüzde ama neredeyse doğru yalnış birbirine karıştı yahu...

MrMusty

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende diyorum bugun ne oluyor nod32 2-3 sefer güncellendi otomatik , heralde bu 2 virüs için önlem aldılar....

redrose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nerde sosyal siteler var her türlü bela oradan geliyor en iyisi kullanmamak