Crack' li program kullanmak suç mu veya suç işlemiş mi oluyoruz?

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Suçtur.Suç olmasının yanında tehlikeldir de.Cracklerin çoğu virüs kaynıyor.
Normal kullanıcılara şu anda ceza yok ama.İş yerlerinde cezalar uygulanıyor.
İnternet bağlantısıyla kontrol filan olduğunda crackler filan çözüm buluyor.
Onun dışında crackli yerine ücretsizleri kullanmalısın bence :)

"zeus"

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarıma dokunan ellerini kırarım onların :)

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Dünyadaki çoğu ülkenin bilgisayarından tutun antivirüs programından devam edin işletim sistemine ve onuın içindekilere kadar her şeyi korsan. Cep telefonları,bilgisayarla ilgili her şeyi vs. bütün teknolojik aletleri.

Ayrıca Türkiye dünya sıralamasında %60 korsan kullanımda. Ama bu oran yüksek değil çünkü en az korsan kullanan ülke Japonya bile %30 kullanıyor.

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
korsan kullanımını haram kılmayan benim tespit ettiğim 2 sebep var. 1-programı yapan üreticiler bizzat el altından crackleri yayıyorlar.sebebi crackleri çıkararak ürünü herkese tanıtıyorlar hem de piyasayı domine ederek başka bir firmanın piyasaya girmesini engelliyorlar(şu anda windowsun piyasayı ele geçirip linux un esamesinin okunmaması gibi).yani kendinizi bu sınıftan sayarsanız helaldir,adam zaten bunu istiyor. 2-malesef butun windowsların icinde sizin geçmisiniz,dosya bilgi özetleri v.b istihbari kayıtlar tutuluyor.kapalı kaynak kodlu olduğu için de bu ispatlanamıyor.istihbaratta window urunleri o yuzden kullanılmıyor.mesela çinde windows kullanımı çok düşüktür.devlet destekli geliştirilen redhat linux kullanılır,özellikle kamuda.dolayısıyla gizli gizli bilgilerimi çalan windowsu crackli kullanmak benim en doğal hakkımdır.bu ozelliği kaldırdıkları anda tabiki ben de orjinal alırım.kimse git linux kullan o zaman demesin.1. maddede dediğim gibi piyasayı öyle bir domine ettiler ki linux lara alışıp kullanmak çok zor.bu yüzden devlet en azından kamuda kullanılması için pardusa yeterli olmasada destek veriyor.üstelik çin sadece yazılım değil işlemci üretim ve arge çalışmalarına da tam gaz devam ediyor.devlet ise sahtecilige karşı kanun çıkardı ama tebrik ederim ki bunu sadece yerli üretimi korumak için kullanıyor.bikaçgun once bir turk sirketin microsofta tekelcilik ve baskı yaptığına dair haber okumustum mesela.artık anlayana bu yazı sanırım açıklayıcı olmuştur.

korsan kullanımını haram kılmayan benim tespit ettiğim 2 sebep var. 1-programı yapan üreticiler bizzat el altından crackleri yayıyorlar.sebebi crackleri çıkararak ürünü herkese tanıtıyorlar hem de piyasayı domine ederek başka bir firmanın piyasaya girmesini engelliyorlar(şu anda windowsun piyasayı ele geçirip linux un esamesinin okunmaması gibi).yani kendinizi bu sınıftan sayarsanız helaldir,adam zaten bunu istiyor. 2-malesef butun windowsların icinde sizin geçmisiniz,dosya bilgi özetleri v.b istihbari kayıtlar tutuluyor.kapalı kaynak kodlu olduğu için de bu ispatlanamıyor.istihbaratta window urunleri o yuzden kullanılmıyor.mesela çinde windows kullanımı çok düşüktür.devlet destekli geliştirilen redhat linux kullanılır,özellikle kamuda.dolayısıyla gizli gizli bilgilerimi çalan windowsu crackli kullanmak benim en doğal hakkımdır.bu ozelliği kaldırdıkları anda tabiki ben de orjinal alırım.kimse git linux kullan o zaman demesin.1. maddede dediğim gibi piyasayı öyle bir domine ettiler ki linux lara alışıp kullanmak çok zor.bu yüzden devlet en azından kamuda kullanılması için pardusa yeterli olmasada destek veriyor.üstelik çin sadece yazılım değil işlemci üretim ve arge çalışmalarına da tam gaz devam ediyor.devlet ise sahtecilige karşı kanun çıkardı ama tebrik ederim ki bunu sadece yerli üretimi korumak için kullanıyor.bikaçgun once bir turk sirketin microsofta tekelcilik ve baskı yaptığına dair haber okumustum mesela.artık anlayana bu yazı sanırım açıklayıcı olmuştur.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Arkadaşlar, din, iman, vatan, millet,Sakarya'yı geçin.
Korsan program kullanmak suçtur.
Kendinizden paye biçin, daha doğrusu iğneyi kendinize bir batırın bakalım.

Bir oyun yapmayı hep istemişimdir.
Bunun grafik yönü var, bunun animasyon yönü var, bunun program yönü var.
Satmak için en basiti şahıs şirketi olmak gereği var.
Bir sürü eleman gereksinimi var.
Aylar sürecek bu işin haydi kira kısmını es geçelim, bir sürü gideri var.

Ortaya altı ayda çıktı.
Çok güzel bir şehirlerarası otobüs simülasyonu.

Buyurun.
Bu emeğinizi siz olsaydınız kaça satardınız?

Utanmayın, yazın.

Sonra biri gelsin programı cracklesin, dağıtsın.

Ne hissedersiniz?

Onu da buraya yazın.

Bu gibi durumlar ile Windows işletim sistemi istisna olmak üzere, diğer programların açık kaynak kodlu ücretsizlerini neden tercih etmiyoruz?
Alternatifi olmaz, eyvallah.
Varsa paralıyı crackle kullanma mecburiyetimiz neden?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@zebaniselo
@Acemi00
Müslümanların yüz karasısınız. Sizin gibilerin zihniyeti yüzünden ortadoğu ve müslüman coğrafyaları bu kadar sefillik ve zulm içinde, hiç filistin demagojisi yapıp kendinizi aklamaya çalışmayın. Birlerlerinizden fetva verip kendi vicdanlarınızı rahatlatıyorsunuz ama Allah'a şirk koşarak çok büyük günah işliyorsunuz. Kuran-ı Kerim de yazanlar belli, aksini iddia etmenin yada yerine başka şeyler uydurmanın cezası da belli.
Korsan kullanacaksanız günahıyla sevabıyla bunu kabul edeceksiniz, kaldı ki bu zaten bir suçtur.
Ayrıca ülkemizde bu tip ürünlerin pahalı olmasının sebebini hiç kapsamlı olarak düşündünüz mü? Çok yüksek gümrük ve vergi oranları olabilir mi diye? Suçu biraz da devlette aramayı denesenize?
Eğer iddia ettiğiniz gibi dünyadaki tüm teknoloji, bilim, sanayi, yazılım ürünlerinin yahudilerin elinde olduğunu düşünüyorsanız ki ben buna inanmıyorum, bu sizlerin ayıbıdır onların da başarısıdır. Müslüman dünyası birbirini boğazlarken(Bknz Ortadoğu), adamlar teknolojide, bilimde almışlar başını gidiyorlar. Bu işin dini, milleti yoktur, çalışırsan üretirsen dünyada söz sahibi olursun, yapamazsan da dünyanın sömürgesi.
Zaman zaman bende kullanıyorum korsan ve günahı boynuma, günü gelince hesabını vericez. Hiç öyle kendimi kandırmıyorum, yalan yanlış şeylerin arkasına saklanmıyorum.

suley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum yaşamak çok tehlikeli ve haram en iyisi sen ölde günahtan kurtul. Bu bakış açısı oldumu şimdi. Bilgi veya diğer teknolojilerde ortaya çıkan bir ürün için elbetteki zaman, para, emek harcanmaktadır. Fakat bu ürünün hizmet edeceği kullanıcı kesimi hem çok geniştir, hem de hitap edilen bu kesim homojen değildir. Yani isterse o üründen bin tane satın alabilecek zenginlikte insanlarda var, istediği halde o üründen bir tane almak için çok para biriktirip harcama yaptığında sıkıntı çekecek insanlarda var. Eğer siz yeryüzünde gerçekten hakkın ve adaletin sağlandığı bir dünyanın varlığından söz edebiliyorsanız ve bu sistem içerisinde şu gün itibarı ile yaşanan haksızlık ve hırsızlıklara kızıyor veya eleştiriyorsanız doğru bir düşünce olurdu. Kısacası bu dünyanın halihazırda işleyen şu haliyle haram, crak, falan derseniz tutmaz. O sizin söylediğiniz ortamı cennet gerçekleştirecek. Bekleyin, gidince görün, huzuru ve adaleti yaşayın.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Dostum yaşamak çok tehlikeli ve haram en iyisi sen ölde günahtan kurtul. Bu bakış açısı oldumu şimdi. Bilgi veya diğer teknolojilerde ortaya çıkan bir ürün için elbetteki zaman, para, emek harcanmaktadır. Fakat bu ürünün hizmet edeceği kullanıcı kesimi hem çok geniştir, hem de hitap edilen bu kesim homojen değildir. Yani isterse o üründen bin tane satın alabilecek zenginlikte insanlarda var, istediği halde o üründen bir tane almak için çok para biriktirip harcama yaptığında sıkıntı çekecek insanlarda var. Eğer siz yeryüzünde gerçekten hakkın ve adaletin sağlandığı bir dünyanın varlığından söz edebiliyorsanız ve bu sistem içerisinde şu gün itibarı ile yaşanan haksızlık ve hırsızlıklara kızıyor veya eleştiriyorsanız doğru bir düşünce olurdu. Kısacası bu dünyanın halihazırda işleyen şu haliyle haram, crak, falan derseniz tutmaz. O sizin söylediğiniz ortamı cennet gerçekleştirecek. Bekleyin, gidince görün, huzuru ve adaleti yaşayın.
çok haklısın kardeşim yerinde bir cevap vermişsin :thumbup1:

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Tamam crack suç olabilir ancak adam avrupa'da sattığı şeyi burda 2 katına satıyorsa onunkide dinen haramdır

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Son kullanıcıya pek etki etmiyor ama şirketleri ihbar sonucu veya arada sırada gezici ekiple bsa denetime çıkıyor. Özellikle internet cafeleri çok sıkıyorlar.
şimdiye kadar hiç orjinal yazılım kullanan bi internet kafe görmedim

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
şimdiye kadar hiç orjinal yazılım kullanan bi internet kafe görmedim

Çoğunun windows'u ve akınsoft kullanıyorsa o lisanslıdır. Genelde zaten bunlara bakıyorlar.

Microsoft'un internet cafeciler için zaten özel lisansı var. Onları satın alıyorlar.

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
illegal yazılım içimize işlemiş orjinal oyun dvdsinde crack arar olmuşuz

mutimuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bizim prof amerikada krekli yazılım kullanmanın suçu olmadığını söyledi. tersine mühendislik sonucu yapılan krek programı amerikan kanunlarına göre suç değilmiş. gerekçesi de yazılımcıların isteseler bunu engelleyebilecek olmalarıymış. amerikalı biri varsa söylesin doğrumu demiş.

W1ncHesTeR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Korsan yazılım suç olarak geçiyor benim bildiğim.Mesela korsan cd satan dükkanların bazılar kapatılıyor.

netpolicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türkiye de microsoft haric denetleme yapmadıgı icin suc olsada cezası yok :)

captain75tur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni çıkan popüler bir bilgisayar oyununun 100 ile 150 tl arasında satıdığını düşünün.türkiyedeki maddi imkansızlıklarla orta halli vatandaşların orjinal oyun alması imkansız.ben şahsen 150 tl verip orjinal oyun almam.helede cod gibi bittiği zaman unistal yapılıp atılacak bir oyuna o kadar para vermek aptallıktır.mesela işletim sistemi,yazılımlar,anti virüsler,photoshop programları gibi vb... bunları bir defa alıyorsun uzun sure kullanıyorsun orjinal programlara para verilir.ama türkiyede 150 tl ye orjinal oyuna para verilmez.türkiyede alım gücü yükseldiği zaman orjinal oyun alınabilir.

mistakilla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabi ki suç işlemiş oluyorsun o nasıl bir soru :)
Sen yıllarca emek verdiğin bir programı bedava dağıtmamana rağmen başkalarının iznin olmadan kullanmasına
orada burada yayınlayıp dağıtmasına üzülmezmiydin herşeyden önce? üzülürdün tabi :)

Eğer para vermek istemiyorsan yapacağın şey ihtiyacın olan programların alternatiflerine yönelmek
parasız dağıtılan ve paralısıyla neredeyse aynı verimi almana yarayan bir dünya program var
mesela örnek olarak photoshop'a alternatif arıyorsan şu yazıda birkaç program tavsiye edilmiş
ve bunun gibi tavsiyelerle dolu etraf. Bakar, istediğini beğenir kullanırsın kimse zorla para verdirtmiyor kimseye :)

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Adliyedeki bilgisayarlar bile crackli dostum. Sözde yasak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim bilgisayar orjinal windows 8 di sürüm yükselttim bi key girdim daha yeni öğrendim sürümü yükseltio ama bilgisayarı korsan yapıo napmam gerekio :D windows 8 cd si var ama üstünde key yazmıo. cd yi takıp pc yi formatlıosun yerel disk d yok ve oluşturmayı düşünmüyorum zaten c 450 gb acaba tekrar windows 8 orjinale formatlasam oyunlar falan gidermi :confused1:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Din konusu hikaye, ben evlenince bizimkileri zorla linux kullandıracağım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tabiiki suç kardeşim suç olmazmı? Bu ülkede insanlar asgari maaşa çalışıyor sattıkları oyunlarda 100 tl :D ee şimdi bu adam çocuğuna oyunmu alsın Alsın tabi ama 100 tlye değil :) derin konular bunlar bulaşmayalım elalemin gözüne batmayalım

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Crack'li program kullanmak, korsan film indirip izlemek suçtur. Yapanlar suç olduğunu kabul etmeli ve buna bahane üretmemeli. 2500 TL'ye bilgisayar toplayıp 40-50 TL'ye oyun almak zor gelmesin. Oyun nerde 40-50 TL derseniz, bekleyin 6 ay - 1 yıl arası o fiyata düşecek derim.

merakliayva

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar, Microsoft gibi milyarlarca doları olan bir şirketin haklarını savunmak boş iştir.
Üstelik Microsoft tekelcidir.
Mühendislik okuyan arkadaşların kullanmak istekleri programları crackli kullanması ise gerekliliktir.
Mühendislik okuyan veya halihazırda mühendis olan, işbu solidworks, catia, proengineer gibi programları ticari olmayıp
sadece öğrenme amaçlı kullanmada hiçbir sorun görmüyorum.
Tabi yasalarımız benimle aynı şekilde düşünmüyor olabilir.
Ben uzun süre düşündükten sonra böyle programları kaldıracak bir iş istasyonu almaktan ve crackli olarak bu programları kurmaktan vazgeçtim.
Zira o kadar para verip bir bilgisayar aldıktan sonra virüs tehlikesine girmek istemem.
Arkadaşlar bugün bir soldworks lisansı sekizbin dolardan onüçbin dolara değişen fiyatlara satılıyor.
O da senelik.
Kimse bir öğrenciden veya bu programı öğrenme amacıyla kullanan birinden bu paraları isteyemez.
O dediğiniz ancak şirketlerde olur.
Onlar da bu lisans ücretini ödemelidirler.
Cad Cam programı üreten şirketler benim gibi öğrenmeye hevesli insanları umursamalı ve ücretsiz ama eksiksiz öğrenme programları sunmalıdırlar.
Bu programlar da otuz gün kullan sonra satın al diye dayatmamalıdırlar.

Oyunlara gelince; oyun oynamak bir zevk hadisesidir. Parasını verip lisanslı oyunu alın oynayın.