Bilgisayarımda Performans Kaybı Yaşıyorum. Sebebi Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım, sorunum konusunda yardımcı olursanız gerçekten çok seviniceğim aylardır işin içiden çıkamadım başına böyle bir olay gelen olmadımı sorunu aşagıya yazıyorum.

İlk olarak sistem özelliklerimden başlıyacağım;

İşlemci: i7 6700k
Ekran Kartı: Asus GTX 1080
Anakart: Asus Z270F
Ram: 2x8 GSKİLL TRİDENTZ 3200MHZ
SSD: 960 EVO
SSD2: 860 EVO
Güç Kaynağı: Everest'in bir modeli çok hatırlamıyorum.

İnternet Hız;

Download 92,7
Upluoad 7,6

Oyunlar;

CSGO: Arkadaşlar sorunum şu bilgisayarımda yaklaşık 2 aydır performans kaybı mevcut özellikle CSGO'da tam çatışmaya gireceğim esnada FPS'im 80-90 lara düşüyor genel olarakta oyundan düşük fps sorunu yaşıyorum benden sistemi daha düşük olan arkadaşlarım 300-400 FPS rahat alırken ben rezillik yaşıyorum.

Valorant: Genel olarak çok rahatsız edici kasması olmasada fight esnasında rahatsız edecek derecede kasması olabiliyor zaman zaman çok sık yapmıyor bunu.

PUBG (STEAM): Çok fazla rahatsız edicek kasması yok önceden çok daha akıcı oynarken şuan da biraz daha dalgalı oynuyorum haritanin belli noktalarına göre değişkenlik gösterebiliyor bu durum.

Sorunu anlamak için yaptıklarım;

- BurnInTest programını kullanarak bilgisayarı genel olarak test'e tabi tuttum herhangi bir problem veya uyarı vermedi.
- Isınma problemi yok hwmonitor maksimum 75 dereceleri gösteriyor oyun içerisinde.
- İşletim sistemini değiştirdim farklı bir işletim sistemi kurdum.

Arkadaşlar bunları yaptığımda olumsuz herhangi bir durum ile karşılaşmama rağmen halen bilgisayarımda sorun devam etmektedir, CSGO oynayan arkadaşlar bilir aim_botz ısınma haritası oynadığımda kasma yaşamıyorum herhangi donma vs ama ip yazarak sunucuya bağlandığımda bu tarz problemler oluşuyor acaba bir ara sorun internetim demi diye merak ettim internetimde sorun olsa kopmalar olur herhangi bir kopma vs hiç birşey yok.
Sorun artık iyice çığrından çıkartıcak artık bilgisayar'ı sattıracak bana anlıyamadım bu tarz bir sorun yaşayıp da yardımcı olacak kimseler yok mu acaba?

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk önce temiz bi format at. Sonra temiz şekilde bütün driverlerini güncelle. Eğer işe yaramazsa en son termal macun sürersin.
Format atıldı
Driverler güncel hiç bir problem yok.
Termal macun bilgisayar ısınmıyor ki termal macun yenileyim ısı ile alakalı herhangi bir problemi yok ve 2 ay önce değişti termal macun.

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım, sorunum konusunda yardımcı olursanız gerçekten çok seviniceğim aylardır işin içiden çıkamadım başına böyle bir olay gelen olmadımı sorunu aşagıya yazıyorum.

İlk olarak sistem özelliklerimden başlıyacağım;

İşlemci: i7 6700k
Ekran Kartı: Asus GTX 1080
Anakart: Asus Z270F
Ram: 2x8 GSKİLL TRİDENTZ 3200MHZ
SSD: 960 EVO
SSD2: 860 EVO
Güç Kaynağı: Everest'in bir modeli çok hatırlamıyorum.

İnternet Hız;

Download 92,7
Upluoad 7,6

Oyunlar;

CSGO: Arkadaşlar sorunum şu bilgisayarımda yaklaşık 2 aydır performans kaybı mevcut özellikle CSGO'da tam çatışmaya gireceğim esnada FPS'im 80-90 lara düşüyor genel olarakta oyundan düşük fps sorunu yaşıyorum benden sistemi daha düşük olan arkadaşlarım 300-400 FPS rahat alırken ben rezillik yaşıyorum.

Valorant: Genel olarak çok rahatsız edici kasması olmasada fight esnasında rahatsız edecek derecede kasması olabiliyor zaman zaman çok sık yapmıyor bunu.

PUBG (STEAM): Çok fazla rahatsız edicek kasması yok önceden çok daha akıcı oynarken şuan da biraz daha dalgalı oynuyorum haritanin belli noktalarına göre değişkenlik gösterebiliyor bu durum.

Sorunu anlamak için yaptıklarım;

- BurnInTest programını kullanarak bilgisayarı genel olarak test'e tabi tuttum herhangi bir problem veya uyarı vermedi.
- Isınma problemi yok hwmonitor maksimum 75 dereceleri gösteriyor oyun içerisinde.
- İşletim sistemini değiştirdim farklı bir işletim sistemi kurdum.

Arkadaşlar bunları yaptığımda olumsuz herhangi bir durum ile karşılaşmama rağmen halen bilgisayarımda sorun devam etmektedir, CSGO oynayan arkadaşlar bilir aim_botz ısınma haritası oynadığımda kasma yaşamıyorum herhangi donma vs ama ip yazarak sunucuya bağlandığımda bu tarz problemler oluşuyor acaba bir ara sorun internetim demi diye merak ettim internetimde sorun olsa kopmalar olur herhangi bir kopma vs hiç birşey yok.
Sorun artık iyice çığrından çıkartıcak artık bilgisayar'ı sattıracak bana anlıyamadım bu tarz bir sorun yaşayıp da yardımcı olacak kimseler yok mu acaba?
aslında 1080 ekran kartında bu tarz şeyler olmaması lazım ama çözemedim :/

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
aslında 1080 ekran kartında bu tarz şeyler olmaması lazım ama çözemedim :/
Garip bir durum gerçekten anlamsız bu arada ek olarak SSD değerlerinide ekliyorum oldukca iyi gözükmektedir.

Konuya bi el atıverelim arkadaşlar?

Ekli dosyalar

• SSD1.png
    SSD1.png
    190.8 KB · Görüntüleme: 128
  • SSD2.png
    SSD2.png
    182.2 KB · Görüntüleme: 116

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Garip bir durum gerçekten anlamsız bu arada ek olarak SSD değerlerinide ekliyorum oldukca iyi gözükmektedir.

Konuya bi el atıverelim arkadaşlar?
peki ekran kartınız sıfır mı? yani sıfır derken ilk sahibi siz misiniz?

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sorunum halen devam etmektedir aşağıya benchmark testlerini koyuyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

Ekli dosyalar

• Skor.png
    Skor.png
    49.5 KB · Görüntüleme: 110
  • Skor2.png
    Skor2.png
    53.1 KB · Görüntüleme: 105
  • SSD1.png
    SSD1.png
    190.8 KB · Görüntüleme: 107
  • SSD2.png
    SSD2.png
    182.2 KB · Görüntüleme: 116

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Crackli oyun program vs şeyler yüklüyo musun bilgisayara
Hayır hocam hiç bir şekilde crack bulunmamaktadır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki ekran kartınız sıfır mı? yani sıfır derken ilk sahibi siz misiniz?
Ekran kartın ilk sahibi benim Furkmark benchmark test programında stress testi yaptım maksimum 75 dereceyi gördü 15 dakika bir problem yok.

MMTKR

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
sıfırdan bir format atın pc performasn artırıcı programlar kesinlikle kurmayın driverları kendi sitelerinden indirin sürekli güncel tutun ve en önemlisi her progamı pc kurmayın meselea netflix izlemek için ayrı bir program neden kurayım

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
GTX 1080 hatırı sayılır bi watt çeker. Powerinin tam gücünü yazmamışsın , ama bana powerden dolayı geldi. Everestin düşük powerlerinden ise ,ondan olabilir.
Hocam Power de sorun olsa bilgisayar tamamı ile çalışmaz mı?

sıfırdan bir format atın pc performasn artırıcı programlar kesinlikle kurmayın driverları kendi sitelerinden indirin sürekli güncel tutun ve en önemlisi her progamı pc kurmayın meselea netflix izlemek için ayrı bir program neden kurayım
Hocam aynen sizin dediğiniz gibi yaptım Power de sorun olma ihtimali varmı acaba?
Benchmark test programları ile test ediyorum Power de herhangi bir sorun gözükmemektedir.
Bu sistemin drop yemesi kasması sizce normal mi?

Son düzenleme:

MMTKR

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
520

Hocam aynen sizin dediğiniz gibi yaptım Power de sorun olma ihtimali varmı acaba?
Benchmark test programları ile test ediyorum Power de herhangi bir sorun gözükmemektedir.
hocam inanın o konu hakında bilgiye sahip değilim

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133

şöyle ki psunuz 300 watt bandındaysa veya atıyorum 400 falan ise 1080 için yetersiz 1080 için 600 wattlık psu şart

Çalışır fakat tam performans vermez sizde olduğu gibi

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şöyle ki psunuz 300 watt bandındaysa veya atıyorum 400 falan ise 1080 için yetersiz 1080 için 600 wattlık psu şart

Çalışır fakat tam performans vermez sizde olduğu gibi
Power yeniliyeceğim acaba tam anlamıyla sorun bumu? genel anlamda oyunlarda performans düşüşü başladı.

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Power giriş seviyesi,ama kesin demek de pek doğru olmaz İşlemciye bi cinebench R23 testi yapsana.Furmarkda çalışsın aynı anda.

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Power giriş seviyesi,ama kesin demek de pek doğru olmaz İşlemciye bi cinebench R23 testi yapsana.Furmarkda çalışsın aynı anda.
Bu arada dediğiniz testi yaptım, CPU Multi Core testinde 4327 puan verdi, alt taraf da Riot Vanguard, Steam ve google chrome açıktı CPU Monkey üzerinden kontrol sağladımda ortalama 5460 puan veriyor yüksek ihtimal ile hiç birşey açık olmadan veriyor bu puanı.

William4Quace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yokmu arkadaşlar yardımcı olacak kimseler drop yiyorum ?