Soru Bilgisayarım kendi kendine yeniden başlıyor

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle herkese iyi günler. Geçenlerde Discord ve bir oyun açıkken ekran aniden gitti ve “no signal” yazısı geldi. Fakat kasa çalışıyor ve Discord’dan ses geliyordu (benim sesim gitmiyordu). Daha sonra kasadan kapatıp kaldığım yerden devam ettim. Ve sonra bilgisayarı kapadım, sabah açtığımda bilgisayar açılıyor ve tekrar gidiyor, sonra ard arda mavi ekrana düşüyordu. Tekrar deniyordum ve açılınca bir şey farketmiştim; CPU boşta gereksiz fazla %25-%50 arasında kullanılıyordu, Microsoft uygulamaları ile. Ben de -belki cahilliğimle-, virüs vardır veya yazılımsal bir sorundur diyerek format attım fakat formattan sonra bilgisayar açılırken, "lütfen bilgisayarınızı kapatmayınız" kısmında kendi kendine yeniden başladı ve normal Windows 10 masaüstü geldi. Biraz kullanınca tekrar sorunlar başa sardı ve yine ekran gidiyor, "no signal" yazıyor, kendi kendine yeniden başlıyor ya da kasadan kapatıp açıyorum veya mavi ekran veriyor. Sizce nedeni nedir? Bilen varsa şimdiden teşekkürler.

Sistem özellikleri:
-Ekran Kartı: AMD Radeon R9 270X
-Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
-RAM: XPG 8 GB DDR4
-İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X

Son düzenleyen moderatör:

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,642
Isınıyor olabilir mi? msi afterburner tarzı bir yazılımla kontrol edebilir misiniz ?

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Isınıyor olabilir mi? msi afterburner tarzı bir yazılımla kontrol edebilir misiniz ?
Cevabınız için teşekkürler kontrol ettim yine boştayken ısısı normal bütün değerlerin hem ekran kartı heem işlemci biraz önce tekrar açtım bı yarım saattir işte format sonrası driverları vs. yüklüyorum umarım böyle davam eder fakat formattan öncede de bu şekilde oluyordu sonra yük altına girince mesela CS yi açınca maç ortasında ekran gidiyordu

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,642
Cevabınız için teşekkürler kontrol ettim yine boştayken ısısı normal bütün değerlerin hem ekran kartı heem işlemci biraz önce tekrar açtım bı yarım saattir işte format sonrası driverları vs. yüklüyorum umarım böyle davam eder fakat formattan öncede de bu şekilde oluyordu sonra yük altına girince mesela CS yi açınca maç ortasında ekran gidiyordu
Yük altında ısılar kaç derecede ?

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yük altında ısılar kaç derecede ?
Şuan yük altına sokmak istemiyorum açıkçası tekrar gitmemesi adına ama ekran karı 90 dereceye kadar çıkıyor en saçma oyunda bile işlemcininde ondan aşağı kalır yanı yok 65 75 80 derecelerde

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,642
Şuan yük altına sokmak istemiyorum açıkçası tekrar gitmemesi adına ama ekran karı 90 dereceye kadar çıkıyor en saçma oyunda bile işlemcininde ondan aşağı kalır yanı yok 65 75 80 derecelerde
Ekran kartı 90 derece çok. Büyük ihtimalle işlemciniz de ısınıyor. Termal macunlar ne zaman yenilendi ? Kasa temiz mi?

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ekran kartı 90 derece çok. Büyük ihtimalle işlemciniz de ısınıyor. Termal macunlar ne zaman yenilendi ? Kasa temiz mi?
Evet cidden banada fazla geliyor fakat ekran kartı çok kötü zaten, termal macun yenileyeli de yaklaşık 7 8 ay oluyor

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam çok güzel bir noktaya değindiniz benimde tahminim bu yönde PC ti toplarken 2.el cooler master 600w PSU aldık fakat bi ara bilgisayar bozuldu ve bilgisayarcı PSU Yu soruldu cevapladım %95 ihtimalle çakma PSU dedi kısa süre içinde değiş demişti fakat sorun uzun süredir olmadığı için değişmemiştim bu şekilde.

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,642
Hocam çok güzel bir noktaya değindiniz benimde tahminim bu yönde PC ti toplarken 2.el cooler master 600w PSU aldık fakat bi ara bilgisayar bozuldu ve bilgisayarcı PSU Yu soruldu cevapladım %95 ihtimalle çakma PSU dedi kısa süre içinde değiş demişti fakat sorun uzun süredir olmadığı için değişmemiştim bu şekilde.
PSU değiştirmeyi de denebilirsiniz. Sistem tahmini 350w a ihtiyac duyuyor 600w hayli hayli yeterli. Şahsen ben ısıdan şüpheleniyorum çünkü 90 derece ekran kartı hiç normal değil sağlıklı da değil.

THEmo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
PSU değiştirmeyi de denebilirsiniz. Sistem tahmini 350w a ihtiyac duyuyor 600w hayli hayli yeterli. Şahsen ben ısıdan şüpheleniyorum çünkü 90 derece ekran kartı hiç normal değil sağlıklı da değil.
haklısınız hocam

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,976
Bu kendi kendine yeniden başlama sorunu ram lerin tam oturtulmadigi durumlardada yaşanıyor. Ramleri çıkartıp silgi ile temizleyip tekrar takmak hızlı ve masrafsız bir deneme olabilir.