2021'de Windows'tan Linux'a Geçiş

Bu konuyu okuyanlar

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Ekli dosyayı görüntüle 130930
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet.
GRUB ekranı geliyor değil mi ?

Ayrıca oyun oynamasanız bile bu programı indirin,terminale burda bulunan kodları girip bu uygulamayı indirebilirsiniz Download Lutris böylece Windows destekli programlarıda kullanabileceksiniz.
Bu ne işe yarıyor tam olarak belki ben de kurarım

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
GRUB ekranı geliyor değil mi ?

Bu ne işe yarıyor tam olarak belki ben de kurarım
WINE programını daha stabil bir şekilde kullanabiliyorsunuz ve Windows programlarını eklemesi daha kolay asıl amacı ise Windows destekli oyunlarda optimizasyon sağlamaktır.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
WINE programını daha stabil bir şekilde kullanabiliyorsunuz ve program eklemesi daha kolay asıl amacı ise Windows destekli oyunlarda optimizasyon sağlamaktır.
Teşekkürler

Ekran görüntüsü nasıl alınıyor, windows+print screen olur mu

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
GRUB ne bilmiyorum ama dual boot.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Şöyle bir sorun var ubuntu'yu boot ekranında birinci sıraya nasıl alabilirim?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şöyle bir sorun var ubuntu'yu boot ekranında birinci sıraya nasıl alabilirim?
Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına giriniz daha sonrada BIOS ayarlarından BOOT kısmına geliniz oradan da Ubuntu'yu seçiniz.

Ekran görüntüsü nasıl alınıyor
Print Screen İnstert tuşu ile ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
"ins prt sc" tuşundan SS alınıyor.

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Demek windowsun sonu bende 2021 de andorid ve gnu ya son vericeğim.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Demek windowsun sonu bende 2021 de andorid ve gnu ya son vericeğim.
O iş için biraz geç kaldınız. :D şuanda çoğu televizyon,telefon vb. cihazlarda Linux çekirdeği kullanılıyor,tek başınıza bunun sonunu getirebileceğinizi sanmıyorum.

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
O iş için biraz geç kaldınız. :D şuanda çoğu televizyon,telefon vb. cihazlarda Linux çekirdeği kullanılıyor,tek başınıza bunun sonunu getirebileceğinizi sanmıyorum.
O anlamda değil. Biliyorum andorid linux tabanlı.
Kendim kullanmaya demek istedim

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yani ubuntuyu üste alınca GRUB,windows üste alınca windows mu geliyor
Bir nevi evet,Ubuntu'yu üste alırsanız GRUB adlı paket devreye girecektir ve diskinizde farklı bir OS tespit ederse hangisini kullanmak istediğinizi soracaktır.

muski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu son zamanlarda sizin gibi düşünüp linux denemek istedim.480 Gb SSD'im var.Başta Linux Mint kurdum.İlk önce windows üzerinden 50 Gb boş bir alan oluşturdum. Fakat formatlamadım.Kurulumda windowsun yanına kurayım mı diye sordu ve boş alanı formatlayıp kendini kurdu.Dual boot olarak çalıştı.Linux minte gparted kurdum.O programla windowsun bulunduğu alanı 50 gb kadar alanı yeniden boyutlandır ile küçülttüm.O alana ubuntu kurdum.Grub başlangıç seçnekleri yapısı ubuntu oldu.Tekrar bir 50 gb daha küçülttüm.Oraya manjaro linux kurdum.Grub manjaro ayarlı oldu.Tekrar 50gb daha yer açtım ve bu sefer opensuse kurdum.Mx linux kurdum ve hepsini denedim.En son pardus kurdum.
Şimdi deneyimlerimi paylaşmak isterim.Benim en beğendiğim kullanımı kolay,stabil ve hızlı olanı Linux Mint oldu.Bunu kurarak denemenizi tavsiye ederdim.Ubuntu hem sistemi zorladı hem de karışık ve stabil gelmedi.İkincisi opensuse tumbleweed.Hem sağlam hem stabil hemde görsel.En son onu kurarsanız grub arayüzüde çok hoş.Ben öyle yaptım.Parduse gelince 19.4.1 sürümü bayağı hızlı olmuş.Ama XCFE arayüzünü hiç sevmedim.Birde Linux Mint ubuntu tabanlı olduğu için problemlerinize ubuntu forumlarından çözüm bulabiliyorsunuz.Opensuse de öyle.Zaten ubuntu,linux mint ve pardus debian tabanlı işletim sistemleri.Şu an bilgisayarımda Win10 pro/Linux Mint/Pardus/Opensuse var.Opensuse Grub ile istediğimi seçip açıyorum.Sizinle bir iki tecrübemi paylaşmak isterim.Başta windowsa MiniTool Partition Wizard programını ve Hasleo EasyUEFI kurun.Easy uefi ile efinizi yedekleyin.Sonra acronis true image ile windowsun yedeğini alın.MiniTool Partition Wizard ile boş alanı oluşturup rufus ile hazırladığınız usb ile kurulumu yapın.Windowsun yanına kur şeklinde kurun.Eğer beğenmezseniz acronis ile 5-6 dakikada windowsa dönebilirsiniz.Dikkat edilecek husus eğer başka bir linux distrosu daha kurmak isterseniz alan açmayı linux üzerinden ve gparted ile yapın.Eğer benim gibi 2 veya 3 tane kurmak isterseniz her başarılı kurulumdan sonra acronis yedeği alın.
Eğer bu konuda sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Yanlışlıkla ubuntu'nun olduğu diski sildim.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şimdi o diski biçimlendirmeden sildim sanırsam. Oradan bir kurtuluş olmaz mı?
Diski sildiğinizde aynı zamanda o bölümü biçimlendirmiş olursunuz,o olay çok gıcık bende onu bir ara Windows 10 kurarken yaşamıştım 30 GB yere Windows 10 kurmaya çalışırken yanlışlıkla Ubuntu'yu silmiştim,en azından Mega'ya verilerimi yedeklemiştim de geri dönmek zor olmamıştı,sizde ne olur ne olmaz verilerinizi yedekleyiniz ne olacağı belli olmaz.

Son mesajlar