2021'de Windows'tan Linux'a Geçiş

Bu konuyu okuyanlar

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Merhaba arkadaşlar. Ben yaklaşık 8 senedir Windows kullanıyorum bu sürede Windows XP, 7, 8, 8.1 ve 10'un çoğu sürümlerini kullandım. Artık bir değişiklik istiyorum diyebilirim. Kısa bir süre Pardus da kullanmışlığım vardır. İlk başta Linux ve Windows'u dual boot seçeneğiyle kullanıp sonra tümden Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Oyun gibi bir takıntım da yok. İsteğim stabil çalışan günlük işlerimi rahatça görebilecek Windows'taki bazı alışkanlıklar için alternatifleri olan bir sürüm. Bana nasıl bir adım atmamı önerirsiniz? Linux hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhaba arkadaşlar. Ben yaklaşık 8 senedir Windows kullanıyorum bu sürede Windows XP, 7, 8, 8.1 ve 10'un çoğu sürümlerini kullandım. Artık bir değişiklik istiyorum diyebilirim. Kısa bir süre Pardus da kullanmışlığım vardır. İlk başta Linux ve Windows'u dual boot seçeneğiyle kullanıp sonra tümden Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Oyun gibi bir takıntım da yok. İsteğim stabil çalışan günlük işlerimi rahatça görebilecek Windows'taki bazı alışkanlıklar için alternatifleri olan bir sürüm. Bana nasıl bir adım atmamı önerirsiniz. Linux hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok.
Ubuntu,Linux mint vb. dağıtımları tercih edebilirsiniz MacOS benzeri bir dağıtım arıyorsanız Elementry OS'a bakabilirsiniz,göz zevkinize göre bir tanesini kullanabilirsiniz,herhangi bir sıkıntı yaşarsanız size yardımcı oluruz.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Ubuntu,Linux mint vb. dağıtımları tercih edebilirsiniz MacOS benzeri bir dağıtım arıyorsanız Elementry OS'a bakabilirsiniz,göz zevkinize göre bir tanesini kullanabilirsiniz,herhangi bir sıkıntı yaşarsanız size yardımcı oluruz.
Zorin OS ile başlaman senin için daha iyi olur.
Cevaplarınız için teşekkürler. Benim şu an kullanmakta olduğum 500 GB bir SSD'm var onda nasıl dual boot kullanabilirim şu anki işletim sistemini silmeden? Böyle bir olasılık var mı?

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Merhaba arkadaşlar. Ben yaklaşık 8 senedir Windows kullanıyorum bu sürede Windows XP, 7, 8, 8.1 ve 10'un çoğu sürümlerini kullandım. Artık bir değişiklik istiyorum diyebilirim. Kısa bir süre Pardus da kullanmışlığım vardır. İlk başta Linux ve Windows'u dual boot seçeneğiyle kullanıp sonra tümden Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Oyun gibi bir takıntım da yok. İsteğim stabil çalışan günlük işlerimi rahatça görebilecek Windows'taki bazı alışkanlıklar için alternatifleri olan bir sürüm. Bana nasıl bir adım atmamı önerirsiniz? Linux hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok.
İhtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun Linux işletim sistemi olarak aklıma Manjaro geldi. Arkadaşlar bir sürü öneri yapacaklardır zaten. Kurulum aşamasında önerim hem Linux hem Windows'un iso dosyasına sahip olmak çünkü herhangi bir sorun olduğunda Windows'a geçmek için ayrı bir bilgisayarla USB hazırlamanız gerekecek. Ventoy İle Bir USB'ye Çok İşletim Sistemi Koymak bu konuma bakarak nasıl ikisini aynı anda bir USB'de tutabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sadece Manjaro için değil başka bir işletim sistemi indirecekseniz de geçerli.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Cevaplarınız için teşekkürler. Benim şu an kullanmakta olduğum 500 GB bir SSD'm var onda nasıl dual boot kullanabilirim şu anki işletim sistemini silmeden?
GNU/Linux dağıtımını kurarken zaten size otomatik Windows boot manager'ın yanına kur seçeneği çıkacaktır,onu işaretleyebilirsiniz.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Cevaplarınız için teşekkürler. Benim şu an kullanmakta olduğum 500 GB bir SSD'm var onda nasıl dual boot kullanabilirim şu anki işletim sistemini silmeden?
Eğer dual boot yapacaksanız üstte USB'ye çok işletim sistemi koyma hakkında dediğimi unutun zaten Windows'u silmeyeceksiniz. Diskinizi bölmek için Windows Disk Yöneticisine girin. (Başlat menüsüne sağ tıklayarak bulabilirsiniz.) Oradan 500GB diskinizden Linux işletiminiz için ne kadar istiyorsanız ayırın ve uygulayın. Ondan sonra kurulum aşamasında Linux'u ayırdığınız bölmeye kurun ve yanına kurmuş olacaksınız, ayrıca her işletim sistemi desteklemez ama bazıları kurulum aşamasında size bölme işlemini yaptırabiliyor. Benim önerim Windows içinden yapmanız.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Eğer dual boot yapacaksanız üstte USB'ye çok işletim sistemi koyma hakkında dediğimi unutun zaten Windows'u silmeyeceksiniz. Diskinizi bölmek için Windows Disk Yöneticisine girin. (Başlat menüsüne sağ tıklayarak bulabilirsiniz.) Oradan 500GB diskinizden Linux işletiminiz için ne kadar istiyorsanız ayırın ve uygulayın. Ondan sonra kurulum aşamasında Linux'u ayırdığınız bölmeye kurun ve yanına kurmuş olacaksınız, ayrıca her işletim sistemi desteklemez ama bazıları kurulum aşamasında size bölme işlemini yaptırabiliyor. Benim önerim Windows içinden yapmanız.
Teşekkürler. Bir de ben online eğitimi Adobe Connect'ten yapıyorum Adobe Linux'ı desteklemiyor diye duymuştum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu nasıl bir program emülatör tarzında mı? Stabil çalışıyor mu?
WINE programınının Türkçe açılımı "Şarap Emülatör değildirdir" ingilizcesi ise "wine is not an emulator"demektir.Stabil çalışıyor ama bir Steam Proton kadar iyi değil.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
En çok hangi sürümü önerirsiniz? İşletim sistemini şu anlık Türkçe olarak kullanmayı düşünüyorum.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
En çok hangi sürümü önerirsiniz? İşletim sistemini şu anlık Türkçe olarak kullanmayı düşünüyorum.
Ubuntu'yu tavsiye ederim Türkçe dil desteği bulunduruyor ayrıca bana göre en modern masaüstü ortamı olan GNOME'u kullanıyor,düzenli güncellemeler alıyor ve topluluk desteği iyi bir dağıtımdır.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Ubuntu'yu tavsiye ederim Türkçe dil desteği bulunduruyor ayrıca bana göre en modern masaüstü ortamı olan GNOME'u kullanıyor,düzenli güncellemeler alıyor ve topluluk desteği iyi bir dağıtımdır.
Merak ettiğim için soruyorum KDE yi uzun süre kullandınız mı en az 3-4 ay gibi?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merak ettiğim için soruyorum KDE yi uzun süre kullandınız mı en az 3-4 ay gibi?
Evet kullandım,pek sevmedim açıkçası her ne kadar hem sevmek istesemde hemde daha fazla üzerinde değişiklik yapabilsem de GNOME kadar sevemedim.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
O zaman şimdi Ubuntu'yu indirmeye başlayacağım. Hangisi 20.04 LTS mi 20.10 mu?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
O zaman şimdi Ubuntu'yu indirmeye başlayacağım. Hangisi 20.04 LTS mi 20.10 mu?
20.04 LTS kurmanızı tavsiye ederim Ubuntu geliştiricileri için LTS(Long Time Support) yani 5 yıl boyunca düzenli güncelleme alacak sürümlerin önüne konur ayrıca 20.10 ara sürümdür yani ana sürümü kurmanız daha mantıklı olacaktır.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
20.04 LTS kurmanızı tavsiye ederim Ubuntu geliştiricileri için LTS(Long Time Support) yani 5 yıl boyunca düzenli güncelleme alacak sürümlerin önüne konur.
Tamamdır, yani Windows gibi devamlı güncelleme alacak.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Tamamdır, yani Windows gibi devamlı güncelleme alacak.
Evet 5 yıl boyunca düzenli güncelleme almaya devam edecek sonra isterseniz otomatikman yeni çıkacak olan LTS sürüme geçiş sağlayabileceksiniz,merak etmeyin yeniden bilgisayarınıza Ubuntu kurmanıza gerek olmayacaktır.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
35 dakika bekiyeceğiz:D
Şimdi disk yönetimi de böyle:
ss-1-27-12-2020.png

146,48'e kuracağım şimdilik. Sıkıntı olmaz değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Beklemek zorunda değilsiniz Ubuntu'ya gelen güncellemeler genelde hem küçük boyutta olurlar hemde güncelleme yapılırken bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
ISO için.

Mars!

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
439
Son 10 dakika ISO için.

Son mesajlar