Dell İnspiron 7577 Batarya Ömrü

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Dell TR servisine durumu bildirmenizi öneririm. Aslında internette bu sorun çok konuşuluyor. Hala tam çözüm bulunmuş değil anladığım kadarıyla.
Yani benim aklımı en çok kurcalayan olay şu.Aynı donanım bende de var.Ben 7567 kullanıyorum.Benimde adaptörüm 130w.Peki 7567 modelinde olmuyor da 7577 modelinde niye oluyor?O zaman sıkıntı donanımsal değil.Bilerek böyle yapılmış.Yani bir bildikleri vardır diye düşünüyorum koskoca firmanın.

dell 7577 yi beğenmiştim aslında buradaki sorunu görünce gene kafam karıştı.

Aynı paraya şuanda bu cihazı alsam pişman olacağım gibi
LENOVO LEGION Y520 CORE İ5 7300HQ 2.5GHZ-16GB-1TB+128SSD-15.6"-GTX1050 4GB-W10
Legion Y520 serilerinde kronik panel sıkıntısı var.6 ayı geçmiş 2-3 kullanıcıda gördüm bu sorunu.Aynı ürünün 5200 TL fiyatına sahip 1050 Ti, i7-7700HQ modelini arkadaşım aldı daha 1 hafta olmadan panel yanması çıktı.

Son düzenleme:

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Yani benim aklımı en çok kurcalayan olay şu.Aynı donanım bende de var.Ben 7567 kullanıyorum.Benimde adaptörüm 130w.Peki 7567 modelinde olmuyor da 7577 modelinde niye oluyor?O zaman sıkıntı donanımsal değil.Bilerek böyle yapılmış.Yani bir bildikleri vardır diye düşünüyorum koskoca firmanın.
By hybrid power dedikleri olay senin cihazda yok sanırım hocam.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu batarya sorunu hakkında forumda başka bir konu daha açılmış.
https://forum.shiftdelete.net/threads/dell-7577-batarya-sorunu.535154/

Konuyu açan kişi şu mesajı yazmış.
Dell yetkilisine bunu yazdım sizce bir şeyleri değişimleri herkes aynı sorunu çekiyor şuan

Değerli dell yetkilisi hibrid güç cihazın pil kullanıcının optimize etmek ve ömrümü uzatmak icin kullanilan bir yontemdir.
Dell' in sitesinde hibrit güç adi altinda paylaşılan iki yönerge(1.Guc adaptörüne bagli olduğu halde pil kapasitesi artmiyor.
2.Guc adaptörüne bağlı olduğu halde pil yavas sarj oluyor.)
bizim problemlerimizin aciklamasi degildir. Bizim problemimiz cihazın gta5 tarzi oyunlarda ki cok yeni bir oyun degil bu (2014 cikisli) cihazin adaptore bagli olmasına rağmen pilden enerji tuketmesi ve cihazin adaptöre bagli olmasina rağmen cihazın lütfen şarj cihazini baglayiniz uyarisidir.

Bu gibi durumlarda oluşan pil düşmesi ilerleyen donemlerde pilin güç tutma özelliğinin kaybolmasını sağlayacak ve pil zamanla adaptore bagliyken bile sarj-desarj döngüsünde bulunduğundan ömrü kısalacaktır. Bu problemin devam etmesi cihazi ilerleyen dönemlerde pilden tam verim alınamadığı zamanlarda cihaza sadece adaptörden gelen enerji yeterli olmadığı icin kullanıcılar büyük problemler yasacaktir.

FB70D256F161C serisi 180watt adaptörle geliyor bu konuda ki en büyük kafa karıştırıcı nokta şudur bizlerin kullandığı FB70D128F81C serisi 180 watt adaptörle gelen ayni seriyle ayni enerji kullanim degerlerine sahiptir hatta 1060 ekran kartlari bizim modellerde bulunan 1050ti ekran kartlarına göre ortalama 10watt daha az elektirk tuketmektedir. Bu durumlar goz önüne alındığında 130watt adaptörün cihaz icin yeterli olmadığı ve 180watt adaptörle deneme sağlandığında cihazdaki bu problemin ortadan kalktığı belirlenmistir.
Ayrica sizlerin hibrit güç kullanımı açıklamalarıniza göre hibrit güç teknolojisi FB70D256F161C serisinde bulunmamaktadir.
Konu hakkinda gereğinin yapılmasını rica ederim.
Teşekkürler

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Bu arada şöle bir yazıda buldum dell kullanma klavuzunda

başka deyişle pil %10 altına inerse bu özellik durur. Sistem gerekli enerjiyi adaptörden çekemez ve cihaz tam performans çalışmaz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Bu batarya sorunu hakkında forumda başka bir konu daha açılmış.
https://forum.shiftdelete.net/threads/dell-7577-batarya-sorunu.535154/

Konuyu açan kişi şu mesajı yazmış.
Her şey iyi güzelde yine dönüp dolaşıp 7567 modelinde niye böyle bir şey olmuyora geliyorum :( Birde 1060 ekran kartı nasıl 10w daha az yiyormuş onu çözemedim.Mesela Monster 1050 Ti ekran kartlı bilgisayarları için 120w veriyor.Yetmese onların yetmez diye düşünüyorum.

başka deyişle pil %10 altına inerse bu özellik durur. Sistem gerekli enerjiyi adaptörden çekemez ve cihaz tam performans çalışmaz.
Demek ki sadece %10 a kadar düşüyormuş.Bu düşme aralığı da çok uzun diye tahmin ediyorum.Eğer böyleyse sorun yok gibi.

Son düzenleme:

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Her şey iyi güzelde yine dönüp dolaşıp 7567 modelinde niye böyle bir şey olmuyora geliyorum :( Birde 1060 ekran kartı nasıl 10w daha az yiyormuş onu çözemedim.Mesela Monster 1050 Ti ekran kartlı bilgisayarları için 120w veriyor.Yetmese onların yetmez diye düşünüyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Demek ki sadece %10 a kadar düşüyormuş.Bu düşme aralığı da çok uzun diye tahmin ediyorum.Eğer böyleyse sorun yok gibi.

iyide hocam %10 na kadar düştükten sonra otomatikmen bu özellik kapanacak sistem yeterince beslenemeyecek ve cihaz tam performansını veremeyecek. Yok genede verir diyenlere zaten adaptör yetse böle bir program geliştirilmez di zaten

Reaksiyon puanı
16,118
ben demiştim ben %15 dedim sadece %0 olmaz öyle olursa patlayan 7577 haberleri olurdu...
burning-laptop-o.gif

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
ben demiştim ben %15 dedim sadece %0 olmaz öyle olursa patlayan 7577 haberleri olurdu...

Hocam neden patlasın ki ? Onu anlamadım %0 olunca batarya en kötü cihazın hybrid power olayı son bulur batarya şarj olmaya başlar . %0 ya da %10 da bu özelliğin kapanması cihazda neden patlamaya ya da yanmaya sebep olacağını düşünüyorsunuz ki?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
iyide hocam %10 na kadar düştükten sonra otomatikmen bu özellik kapanacak sistem yeterince beslenemeyecek ve cihaz tam performansını veremeyecek. Yok genede verir diyenlere zaten adaptör yetse böle bir program geliştirilmez di zaten
İşte burada adamlar diyor ki biz bunu bataryanın sağlığını arttırmak için yaptık.%10 a düştükten sonra batarya dolana kadar hybrid devre dışı bırakılıyor ve dolduktan sonra geri açılıyor.Yani dolana kadar bataryaya özel bir program uygulamıyorlar.Birde dediğim gibi bu düşme hızı ne kadar?Eğer %10 a kadar 8-9 saat de anca düşüyorsa zaten o sürelerde bilgisayarın başından kalkmadan oyun oynayan yoktur herhalde.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Benim anlamadığım bir şey var. Bu özellik kullanım kılavuzunda yazıyorsa neden tanıdığım kişi Dell servisiyle konuştuğunda adaptör göndereceklerini söylemişler ki? Belki de çok ısrarcı olmuşsa bu sebepten adaptör göndereceğiz demiş olabilirler. :)

Reaksiyon puanı
16,118
Hocam neden patlasın ki ? Onu anlamadım %0 olunca batarya en kötü cihazın hybrid power olayı son bulur batarya şarj olmaya başlar . %0 ya da %10 da bu özelliğin kapanması cihazda neden patlamaya ya da yanmaya sebep olacağını düşünüyorsunuz ki?
en kötüyü düşünüp ona hazırlıklı olucan note7 ve patlayan iphone ve bilumum e-sigara orantısız aşırı güç cekmekten patladı li-po patlar.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
İşte burada adamlar diyor ki biz bunu bataryanın sağlığını arttırmak için yaptık.%10 a düştükten sonra batarya dolana kadar hybrid devre dışı bırakılıyor ve dolduktan sonra geri açılıyor.Yani dolana kadar bataryaya özel bir program uygulamıyorlar.Birde dediğim gibi bu düşme hızı ne kadar?Eğer %10 a kadar 8-9 saat de anca düşüyorsa zaten o sürelerde bilgisayarın başından kalkmadan oyun oynayan yoktur herhalde.
Hocam Sen hybrid poweri pilin ömrünü uzatan bir program gibi algılıyorsun. Eğer doğruysa sorun yok.
Ben ise Cihaz yük altına girince gerekli enerjiyi Adaptör sağlayamadığı için Pilden destek alıyor diye algılıyorum. (ve tabiki pilde %10nun altına inince bu destek kesilecek ve performans kaybı olacaktır. Eğer bu durum yoksa tabiki sizin dediğiniz gibi sıkıntı yok hatta daha iyi.)

Birde hocam ben online oyunda oynuyorum 7/24 açık kalacak cihaz. Online oyunlar malum pazar mantığı . pazar açıkken farklı oyunlarda takılmak için almak istiyorum bir gaming laptop. (masaüstü için yerim yok malesef.)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Benim anlamadığım bir şey var. Bu özellik kullanım kılavuzunda yazıyorsa neden tanıdığım kişi Dell servisiyle konuştuğunda adaptör gönderileceğini söylemişler ki? Belki de çok ısrarcı olmuşsa bu sebepten adaptör göndereceğiz demiş olabilirler. :)
Çalışan kişilerin hepsi bu durumdan haberdar değil sanırsam.Yetkili kişiler biliyor ama telefona çıkan görevlilerin bütün cihazların özelliklerini bilmesine imkan yok galiba :)

Hocam Sen hybrid poweri pilin ömrünü uzatan bir program gibi algılıyorsun. Eğer doğruysa sorun yok.
Ben ise Cihaz yük altına girince gerekli enerjiyi Adaptör sağlayamadığı için Pilden destek alıyor diye algılıyorum. (ve tabiki pilde %10nun altına inince bu destek kesilecek ve performans kaybı olacaktır. Eğer bu durum yoksa tabiki sizin dediğiniz gibi sıkıntı yok hatta daha iyi.)
Hybrid power ın amacı zaten pil ömrünü uzatırken aynı zamanda performansı arttırmaktır.Adaptörün gücü tek başına yetmediği için bataryadan destek almıyor.Öyle olsa 7567 modelinde de olur aynısı.Kaldı ki bu adamlar ürünü çıkarmadan önce kaç ay deneyip testlerini yapıyor.Öyle bir hataya yer vermezler yani.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Hybrid power ın amacı zaten pil ömrünü uzatırken aynı zamanda performansı arttırmaktır.Adaptörün gücü tek başına yetmediği için bataryadan destek almıyor.Öyle olsa 7567 modelinde de olur aynısı.Kaldı ki bu adamlar ürünü çıkarmadan önce kaç ay deneyip testlerini yapıyor.Öyle bir hataya yer vermezler yani.
Attığım lenovo daki tasarruf kipi ile aynı mantık ta o zaman. ve birde bu %10 na düşme pilin ömrünü uzatmak içinse cihaz her yükün altına girince devreye girmesi bataryanın kullanılması nasıl uzatıcak ömrü :)))

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Attığım lenovo daki tasarruf kipi ile aynı mantık ta o zaman. ve birde bu %10 na düşme pilin ömrünü uzatmak içinse cihaz her yükün altına girince devreye girmesi bataryanın kullanılması nasıl uzatıcak ömrü :)))
Sadece oyunlarda oluyor diye biliyorum.Zaten en fazla yükü oyunlar bindiriyor.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Aslında 3500 tl civarı bütçem var . Artırıp bunu alacaktım. Hem bu durum hemde sizin bildirdiğiniz 4+4 ram olayı canımı sıktı. Sizinde dediğiniz gibi 2400mhz ramler çok pahalı .

Dell Gaming 7577 Intel Core i7 7700HQ 8GB 1TB + 128GB SSD Fiyatı
Bunu alsam vatandan pişman olur muyum karar vermedim :)

Herkes laptoplarda donanıma bakıyorda o donanımı 7/24 oynarken soğutucak düzgün sistem olmadığında cihaz zaten frekansını düşürüyor ve farketmesende daha düşük donanımlı laptop gibi oynuyorsun . o yüzden bu lenovaya mı yönelsem diye düşünüyorum biraz.
Keşke ABD de yaşasaydık bu ne zulum bizlere 3 kuruşun hesabını yapar olduk bir laptop için

Birde hocam 7577 nin termal macun yenilemesini gördüm de nette bu nedir arkadaş dedim :) cihazı komple sökmek gerekiyor.
Donanım yükseltmesi en kolay termal macun yenilemesi en zor cihazlardan olmuş

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Aslında 3500 tl civarı bütçem var . Artırıp bunu alacaktım. Hem bu durum hemde sizin bildirdiğiniz 4+4 ram olayı canımı sıktı. Sizinde dediğiniz gibi 2400mhz ramler çok pahalı .

Dell Gaming 7577 Intel Core i7 7700HQ 8GB 1TB + 128GB SSD Fiyatı
Bunu alsam vatandan pişman olur muyum karar vermedim :)

Herkes laptoplarda donanıma bakıyorda o donanımı 7/24 oynarken soğutucak düzgün sistem olmadığında cihaz zaten frekansını düşürüyor ve farketmesende daha düşük donanımlı laptop gibi oynuyorsun . o yüzden bu lenovaya mı yönelsem diye düşünüyorum biraz.
Keşke ABD de yaşasaydık bu ne zulum bizlere 3 kuruşun hesabını yapar olduk bir laptop için

Birde hocam 7577 nin termal macun yenilemesini gördüm de nette bu nedir arkadaş dedim :) cihazı komple sökmek gerekiyor.
Donanım yükseltmesi en kolay termal macun yenilemesi en zor cihazlardan olmuş
Termal macun yenilemek için çoğu bilgisayarda fan+ısı borularını sökmek gerek zaten.Bu arada bilgisayar soğutma konusunda çok başarılı onu söylemek isterim.Ben bu zamana kadar 75 dereceden fazlasını görmedim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Termal macun yenilemek için çoğu bilgisayarda fan+ısı borularını sökmek gerek zaten.Bu arada bilgisayar soğutma konusunda çok başarılı onu söylemek isterim.Ben bu zamana kadar 75 dereceden fazlasını görmedim.
Evet. Ben de Dell 7577'nin soğutmasını çok başarılı buldum. GTA V ve birkaç oyun daha oynamıştım. Oyun oynarken MSI Afterburner'dan değerlere baktığımda sıcaklık en fazla 70 derece civarı oluyordu.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Kasaların içi aynı.

Ozaman kısa süre sonra sizde baya vida sökeceksiniz. :)

Lenovo y520 ye karar verecekken şimdide onda kronik klavyenin bazı tuşlarının bir çalışıp bir çalışmadığına dair şikayetler olmuş.

Sanrım bende vida sökeceğim.(Dell Ram,SSD yükseltmesinde garantiyi problem ediyor mu ? Bilginiz var mı? )

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Hocam sizde burda bahsedilen sorunlar var mı?

"Bende GittiGidiyor üzerinden aldım Bilgisayarı daha önce Dell 7577 8gb ram 128-1tb hdd olan modeli almıştım iade ettim fan sesinden işlemci %20 yükte olunca fanlar tam devirde dönüyordu bu da çok rahatsız edici oluyor film izlerken yada farklı uygulamar çalıştırırken bu sebepten iade ettim inşallah bunda bir sorun yaşamam ilk defa oyuncu laptop kullanacağım hep masaüstü kullandım bakalım test edince burdan yorum yazarım. "

"Aynen bende gg üzerinden aldım 1 gün sonra geri verdim fan sesinden dolayı. Tamam dell ısınmıyor ama ısınmaması için en ufak bir yüklenmede tam yüke geçiriyor fanları. Hiç bir türlü fanlara müdahale ettirmiyordu. Y520 modelini aldım dün geldi tam yükte rahatsız edici hiçbir sesi yok 70-75 derecelerde geziyor witcher3 de. Gerek malzemesi gerek özellikleri olsun lenovo daha iyi geldi bana."

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Hocam sizde burda bahsedilen sorunlar var mı?

"Bende GittiGidiyor üzerinden aldım Bilgisayarı daha önce Dell 7577 8gb ram 128-1tb hdd olan modeli almıştım iade ettim fan sesinden işlemci %20 yükte olunca fanlar tam devirde dönüyordu bu da çok rahatsız edici oluyor film izlerken yada farklı uygulamar çalıştırırken bu sebepten iade ettim inşallah bunda bir sorun yaşamam ilk defa oyuncu laptop kullanacağım hep masaüstü kullandım bakalım test edince burdan yorum yazarım. "

"Aynen bende gg üzerinden aldım 1 gün sonra geri verdim fan sesinden dolayı. Tamam dell ısınmıyor ama ısınmaması için en ufak bir yüklenmede tam yüke geçiriyor fanları. Hiç bir türlü fanlara müdahale ettirmiyordu. Y520 modelini aldım dün geldi tam yükte rahatsız edici hiçbir sesi yok 70-75 derecelerde geziyor witcher3 de. Gerek malzemesi gerek özellikleri olsun lenovo daha iyi geldi bana."
Lenovo Y520 elimle kullanmamış olsam hadi neyse diyeceğim.Tamam Y520 de serin ama Witcher 3 gibi ağır oyunlarda fanları tam devirde dönüpte ses yapmayacak bilgisayar yok açıkçası.Ne kadar hızlı fan dönüşü o kadar çabuk soğutma.Ben açıkçası en ufak yükte fanların devir arttırması gibi bir problemle karşılaşmadım.Oyun oynamadığım sürece sadece bazen 4-5 saniye deviri yükseltip düşürüyor olan bu.Bu arada Witcher 3 için 1050 Ti kullanmışlarsa o FPS değerlerini görmeleri için orta-düşük arası ayarlarda açıyorlardır büyük ihtimalle.Ben High da oynarken 2-3 ufak şeyi kıstım 55-60 alıyorum.

Hocam sizce 16gb ramli 1050ti yerine 800 tl gibi fazla verip 1060 lı modelini almak daha mı karlı, dell 7577 için diyorum
1060 zorlayıp alın kesinlikle.

Son mesajlar