Yiğit Bulut Pardus'u hatırlattı

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
video_undgdfhjri.jpg

Habertürk'teki Sansürsüz isimli programda Pardus muhabbeti geçti, konu terörle mücadele... Yiğit Bulut Pardus'un kıymetini anlayamadık dedi. Bugün de yazı dizisinde yer vermiş Pardus'a

Haberin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.
http://www.haberturk.com/yazarlar/525595-100-olsa-ne-olur-200-olsa-ne-olur-sonuc-degismez

Şimdi PARDUS’u hatırlama-hatırlatma zamanı
DAHA önce yazdım. Bu günlerde “unutanlara” ve “ne diyorsun” diyenlere bir daha hatırlatıyorum: Yerli yazılım olmadan “asla olamayız”!
Peki “PARDUS” nedir? TÜBİTAK bünyesindeki UEKAE tarafından üretilen, yerli, yüzde yüz Türk aklı ile yaratılan Linux temelli işletim sistemi... Diyeceksiniz ki; UEKAE nedir? Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmış ama “varlığından” dolayı mutlu olmuştum... Açılımı; Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü.
Peki neden PARDUS? Tamamen “yerli”, tamamı Türkçe ve en önemlisi internetten indirilebilir, ücretsiz... Bunlar ilk bakış ta “artıları ”... Hızlı, güvenli ve tu tarlı bir mantık içinde çalışması da işin hediyesi...
Sevgili dostlar, yazılım teknolojileri, “güvenliğimiz” açısından çok önemli... PARDUS şimdiden “devletin birçok kademesinde” yabancı kaynaklı yazılımlara “tercih edilmiş” durum da... Yerli “yazılım sektörümüzü” geliştiremezsek, bilgisayarlarımızın “arka kapıları” her zaman açık kalır. Size de tavsiyem “TÜBİTAK’ tan çıkan ve 2005’ten bugüne kullanılan yerli PARDUS”u denemeniz. Nereden bulacağım derseniz, son derece kolay: www.pardus.org.tr .
Son söz:
Ekonomi, savunma, tıp ve bilgi teknolojilerinde bağımsız “olamayanlar” asla “tam bağımsız” olamazlar! Şimdi PARDUS’u hatırlama-hatırlatma zamanı

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Evet, ağzına sağlık. İkinci bir devrim yaşanır inşallah bu olaylarla.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Yerli teknolojinin değerini daha çook acı bir şekilde anlayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak.

6.burhan

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Yiğit Bulut iyi diyor, güzel diyor ama "denizaltıların ömrü bitmiştir" demesi beni çok şaşırtmıştı. Bildiğim kadarıyla kendisi de askerliğini denizci olarak yapmıştı:flowers:

Devlet kurumlarında Pardus'un kullanılması gerekiyor.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Öncelikle Devleti yönetenlerin (Bakınız Almanya) ,yazarlarımızın ve sanatçılarımızın Linux'u kullanmaları ve konuşmaları gerekli. Fakat bakıyoruz bunu yapan insan sayısı bir elin parmak sayısından az. Şimdi yeni şeyler öğrenme ve keşfetme zamanı.Şimdi Linux zamanı. Yiğit Bulut üstüne düşeni yapmıştır, umarım devamı gelir.

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
bu konuda sonuna kadar haklı ama bence linux tabanlı değil çerikdekten yazılmalı sistem.Bu konuda çok büyük çaplı yatımlar yapılmalı..

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
önemli olan linux değil aslında
açık kaynak felsefesi ve özgür yazılım
bizi kurtaracak olan bunlar
linux bunların ürünü olduğu için dolayısıyla o
çekirdek geliştirme ise çok zor bir görev.
koskoca google bile bunu yapamadı.
ancak açık kaynak olduğu ve standartlara uyduğu sürece tabiki kendi çekirdeğimiz olmasını isterim.

Almanya bu konuda örnek bir ülke.
Bütün devlet kuruluşları özgür ve açık kaynak kodlu Linux(kendi dağıtımları olan suse ve türevleri) kullanıyor.

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Doğru söylemiş,haklı.Teşekkürler.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
tüm kurumlar kademeli olarak Pardus'a geçmeli...
alınan-yenilenen her bilgisayarı pardus kurulu olarak almak da bunun çözümü...hem bakım onarım vs masrafıda iyice azalır,muazzam meblalardaki lisans paraları da ülke içinde kalır,
kullanmada zorluk olayı diye birşeyde yok,kullanılması gereken uygulamalar ofis ve tarayıcı...

msbysl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Yiğit Bulut iyi diyor, güzel diyor ama "denizaltıların ömrü bitmiştir" demesi beni çok şaşırtmıştı. Bildiğim kadarıyla kendisi de askerliğini denizci olarak yapmıştı:flowers:

Devlet kurumlarında Pardus'un kullanılması gerekiyor.

o programda bulut,yabancıların yazılımlarıyla donanmış silahlarla istediğimiz gibi savaşamayacağımızı,yazılımları üretenlerin uydudan müdahale edebileceklerini söyledi.
geçtiğimiz günlerde siz bunun tam tersini,parasını verip aldığımız silahlara bizden başka kimsenin müdahale etmesinin mümkün olmadığı mealinde şeyler söylemiştiniz.

Son mesajlar