"Yerli otomobil rüya çöpe atın gitsin!"

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Alarko Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı İshak Alaton: Türkiye, 'yerli otomobil' yapma projesini hemen çöpe atmalı, yanlış bir yatırım

731195_detay.jpg

Alarko Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı İshak Alaton, Bloomberg HT Ekoforum Programı'nın konuğu oldu.

Alaton yerli otomobil projesi için çarpıcı açıklamalarda bulundu, ”Türkiye, 'yerli otomobil' yapma projesini hemen çöpe atmalı; yanlış bir yatırım...” dedi.

“TÜRKİYE, “YERLİ OTOMOBİL YAPMA RÜYASI”NI BİR KENARA BIRAKSIN; HATTA ÇÖP KUTUSUNA ATSIN”
Türkiye daha iyi bir yerli oto yapma rüyasını bir kenara bıraksın hatta çöp kutusuna atsın diyorum. Çünkü, bu çok yanlış bir yatırım olur. Birkaç milyar doları heba etmiş oluruz . Aman ne olur, türkiye yeni bir yerli otomobil aşkına kurban gitmesin. Hatta otomobil endüstrisindeki dostlarıma da söylüyorum şunu görmeleri lazım: Otomobil üretiminde artık türkiye en üst noktayı buldu bundan sonrası güçlüklerle dolu sıkıntılarla dolu bir zaman yaşayacağız ve zaman içinde de otomobil üretiminde bizim dünyadaki ağırlığımız gittikçe mecburen azalacak. Bunu görmemiz lazım. Bizim Çin'le rekabet etmemiz mümkün değil. Otomobilde mümkün değil... Ama başka sahalarda ki, asıl oralara gücümüzü teksif etmeliyiz. 2023'te 500 milyar Dolar hedefine yürürken, “hangi hataları yapmayalım, hangi hatalı yatırımları yapmayalım” diye düşününce, bunların en başında yerli otomobil geliyor. Ben diyorum ki, aman dikkatli olalım; buraya gereksiz yere para aktarmayalım

“2023'TE 500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ İÇİN 'TERSİNE BEYİN GÖÇÜ'NÜ TEŞVİK ETMELİYİZ”
Türkiye hiçbir zaman Almanya veya otomotivde ileri seviyedeki bir ülkenin otomobil üretimindeki markalaşma seviyesine gelemeyecek veya o kadar zamanı yok. Demek ki, hem markalaşma, hem de üretim maliyetleri bakımından handikaplarımız var. Bu ikisini bir araya getirdiğimiz zaman ben 2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat limanlarına ancak yüksek teknolojiye dayalı üretim dallarının gelişmesiyle ulaşabileceğimize inanıyorum. Yüksek kalitede ve dünyanın ihtiyacı olan dünyanın gittikçe yükselen ihtiyacına cevap verecek “tersine beyin göçü”nü de içerecek büyük bir projenin gelişmesine bağlı.çünkü yurt dışında bugün uzun yıllardan beri türk asıllı ilim ve bilim adamlarının hemen hepsinin gönlünde yatan bir aslan var; o da, er veya geç bir gün türkiye'ye dönmek. Biz Alarko olarak buna dair bir adımı Çatalca'da attık; teknopark projemizi hayata geçiriyoruz. Alvimedica adında yüksek teknolojiye dayalı bir tıbbi ürün tesisi kurduk

“2050 YILINDA EN HIZLI BÜYÜYECEK SEKTÖR, SAĞLIK SEKTÖRÜ OLACAK”
2050 yılında 100 yaşına gelmiş insanların dünya nüfusundaki nispeti %20 yi bulacak. Yani insanlar çoğalacak insanların ömür beklentisi çok uzayacak ve bunun yanında, gelir düzeyi yükselen insanlar yaşlılıkları için kenara para koyacaklar ve bu parayı da sağlıkları için harcayacaklar. 2050 yılında, bugüne göre; gıda üretimi artışı % 45-50, enerji üretimi artışı % 90 – 100 olurken, en yüksek yatırım ihtiyacı sağlık sektöründe olacak. Sağlık sektöründeki üretim artışı % 1800 düzeyine çıkacak. Sağlık yatırımlarının çok geniş bir spekturumu var: Hem önleyici ki, bunun içine tatil köyleri bile giryor; hem de küratif yani tedavi edici ki, orada da şöyle bir beklentim var: Bugün tedavi yöntemlerinin sadece 10'da 1'ini biliyoruz; kalan 10'da 9'u henüz bilmiyoruz. Bu 10'da 9'un içinde diyabet var, kanser var, alzeimher vs. Bu konuda yurtdışında çalışan pekçok türk bilimadamı birçok araştırma yapıp patent alıyorl. 2050 yılına kendini hazırlayan gençlere vermek istediğim mesaj özellikle şudur:Sağlıkla ilgili yatırımlar ki, bugün 1 dolar yatırılırken 2050 yılında bu alana 18 dolar yatırılacak. Gelecek burada...

“GELECEK GÜNEŞ ENERJİSİNDE, GÜNEŞ ENERJİSİNE ÖNEM VERELİM”
Benim şahsen en çok ilgi duyduğum enerji güneş enerjisi; neden? Çünkü, türkiye coğrafi bakımdan fevkalade avantajlı bir noktada bulunuyor. Hem Afrika kadar sıcak değil, hem de Avrupa gibi bulutlu bir iklime sahip değil... Yani, güneş enerjisi bakımından çok ideal bir noktadayız. Türkiyenin bazı yöreleri senede 310 ila 320 günü güneşli geçiyor. Ben güneş enerjisinin çok hızlı bir şekilde gelişeceğine inanıyorum. Bunun için de, Enerji Bakanlığı'nın geç kalmadan -çünkü bugüne kadar geç kalındı- güneş enerjisi yatırımları için bazı teşvik tedbirlerini ortaya koyması gerek. Almanya türkiyeye göre güneş enerjisi bakımından dezavantajlı durumda ama Almanya'nın bütün enerji üretiminin % 21'i güneşten alınmaktadır. Türkiye'de bu oran binde 2-3 seviyesindedir. Almanya gibi güneş bakımından şanssız bir ülke bile bu kadar yatırım yapmışken, Türkiye'nin bu konuda hiç yatırım yapmamış olmasını çok büyük bir çelişki olarak görüyorum. Büyük bir hızla aradaki boşluğu kapatmamız lazım. Güneşe önem verelim

“TÜSİAD, YA DEMOKRASİDEN YANA OLMALI YA CEBERRUT DEVLETTEN YANA; TÜSİAD'IN BUGÜNKÜ GİDİŞATI UTANÇ VERİCİ”
TÜSİAD'ın mutlaka ve muhakkak bir zihin değişikliğine ihtiyacı var. TÜSİAD, kendi içinde bir devrim yaşamalı ve “Dinozorlar”ı yuvalarına geri gönderneli; Genç dinozorlar dahil olmak üzere... Çünkü, dinozorluk yaş ile olmuyor; zihinsel dinozorluk var, 30 yaşında dinozorlar var mesela TÜSİAD'ın içinde. Ben diyorum ki, dinozorluğu bir kenara koyalım ve yeni haritamızı TUSKON, MÜSİAD ve diğer yörelerdeki yerel Anadolu Kaplanlarından feyz alarak yenileyelim. Enerji alarak modernleşelim gelişelim yepyeni bir TÜSİAD ortaya koyalım diyorum. TÜSİAD'ın değişimi MÜSİAD ve TUSKON benzeri bir gençleşme ve yeniden enerji ortaya koyarak mümkün olabilir. Bunun için, insan odaklı ceberrut devleti reddeden, despot yönetimi onaylamayan bir TÜSİAD görmek istiyorum, çünkü; şimdiye kadar bunu gördüm TÜSİAD içinde. TÜSİAD'daki benim eleştirdiğim en önemli olay şu olmuştur: TÜSİAD'ın içinde yıllar yılı demokrasiye inanmamış bir yönetim nüvesi ya da kısmı var, yani demokrasiyi önemsiz gören bir zihniyet oluşmuştur yıllar yılı TÜSİAD içinde. “Bu ithamı nasıl yapıyorsunuz İshak Bey” diye sorarsanız, hemen söyleyeyim: 1997'de bir rapor ortaya koyduk ve raporun başlığı “ Demokratikleşme Persfektifleri” idi. Prof. Bülent Tanör hazırlamıştı. Bu raporu yerden yere vurdular ve “genel kurul”da TÜSİAD'da beni rezil ettiler. “Böyle bir raporu tasvip etmiyoruz” dediler, “biz demokratikleşmek istemiyoruz” dediler. Bunu mikrofondan söylediler, böylece Ankara'ya selam yolladılar. En önemli ve utanç verici olay ise şu oldu: Bu rapor yüzünden o gününün TÜSİAD yönetim kurulu'nu ibra etmediler, ibra edilmemiş tek yönetim kurulu o yıl yaşandı, bu rapordan dolayı... Hadi bırakın bunu, bir yana koyun; unuttuğumu kabul edeyim, 1997'den bu yana aradan uzun zaman geçti, daha geçen sene yine yeni Anayasa hazırlıkları için bir referandum hazırlığı vardı. TÜSİAD, referandum için bir hazırlık yaptı ve Prof. Ergun Özbudun ve Turgut Tarhanlı gibi isimlerin imza koyduğu bir Anayasa Taslağı hazırlandı. Genel Kurul'da bu taslak ortaya konulduktan sonra söz istendiğinde Cem Boyner mikrofona geldi ve “bu raporun arkasında duracak mısınız” diye sordu eşinin gözlerinin içine bakarak... Çünkü eşi de TÜSİAD'ın yönetim kurulu başkanı Ümit Boyner. Ve bir sessizlik oldu... Ben de gidip Cem Boyner'i iki yanağından öptüm, herkes bunu gördü kameralar bunu çekti. Aradan 3 gün geçti pazar günü bir deklarasyon yayımlandı ve Ümit Boyner de bunu imzalamaya mecbur edildi ve rapor inkar edildi. “Bu rapor TÜSİAD'ın raporu değildir; yalnız hazırlayan Profesörlerin eseridir, bizi ırgalamaz” dediler. Utanç verici! Ikinci bir defa ben yıkıldım ve şimdi artık ben diyorum ki, artık yeter! Ya demokrasiden yanasınız ya da ceberrut devletin devamı olmaya çabalıyorsunuz. Ben utanç verici buluyorum yeter artık!

“4+4+4'E İHTİYACIMIZ VAR; OLUMLU NETİCELER VERECEKTİR”
4+4+4: Evet buna ihtiyacımız var ve bu kanun çok olumlu neticeler verecektir kısa zamanda. İkincisi, ben buna zaten hazırdım; çünkü, bunun bu şekilde değişeceğini zaten hissediyordum. Çatalca'da Alvimedica'nın yanındaki belediyenin hibe ettiği bir arziye ben kendi imkanlarımla bir meslek lisesi ki, Türkiye'nin ilk biyoteknoloji meslek lisesi'ni inşa ediyorum ve bunu Milli Eğitim Bakanlığı'na devrediyorum. Ben, bu liselerin özellikle Almanya'daki gibi çoğalmasının Türkiye'nin endüstrisine çok önmeli bir katkıda bulunacağına inanıyorum. Bunun da yolu bu yeni geçen kanundur bence.

haberturk

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Bence doğru bir karar çöpe atılmamalı.
Ne demişler geç olsunda güç olmasın yada zararın neresinden dönerseniz kârdır!

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Bırak bu işleri! adamın kime çalıştığını bilmeyen yok. Doğru yada yanlış bilemem ama görüşünün altında çok iyi şeyler yattığını sanmıyorum. Doğrusunu elbet yalnız Allah bilir.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Her şeye rağmen iradesi olanlar başarmışlardır bir şeyleri.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Zamanında uçak yapmışız,elin gavuru gelmiş 'Sen yapma ben sana daha ucuza veririm ' demiş,biz işin ucunu bırakmışız.
Bence bu işin ucunda zarar bile etsek yapmalıyız.

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Denemek kötü bir fikir değil sayın prof.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
çevir kazı yanmasın,aman kimseler uyanmasın. türkiye de sanayinin gelişmesinin önündeki en büyük engel sözde sanayicilerimizin kendileri olmuştur. kendileri uluslararası sermayenin ürünlerini pazarlayarak,onlara fason mal üreterek köşeyi dönmüşlerdir, karşılığında da onların fikirlerinin taşeronluğunuda yapıp,onu yapamayız!!,hazırını almak daha mantıklı!! vs. bu ülkenin gelişmesi önünde engel olmuşlardır. artık kimin sözlerine değer verilmesi gerektiğini bu ülke insanı anlamalı,bakmayın siz alaton un tüsiad karşıtlığına, bunun sebebi sadece siyasi manevra,bu ülkeyi değişik mecralara sokma gayreti,yoksa kara kaşımıza kara gözümüze hayran değil.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Patlarlı motorlar için söylenenler doğru olabilir.Elektrikli yerli otomobiller geleceğin sektörü olacak, yerli yüksek performanslı sadece akü de markalaşsak bile dünyanın sayılı ülkelerinden olabiliriz.Her tekerleğe ayrı motor ve bunun karışık algoritmasını oluşturabilirsek hem enerjiden tasarruf etmiş oluruz, hem bir adım önde. Kimse özgüvenimizi test etmemeli. Artık yeter.Yarım kalmış bir açıklama ve hoşlanmadım.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Tam olarak bilmiyorum ama firma olarak dış ticaret anlaşmaları vardır yada Türkiye'nin gelişmesini istemeyen kişilerle bir ortaklığı da olabilir bunlar tartışılır ama Türkiye'nin gelişmesini isteyen biri olmadığı kesin!!!
Böyle bir açıklama yerine, şu an ki otomobil piyasası şöyle Türkiye olarak şöyle bir yol izlemeliyiz ki dünya piyasasında hemen olmazsada yavaş yavaş bir yer sahibi olabilirz gibi bir açıklama beklerdim.
Destek olacağına köstek olanlardan!?

Reaksiyon puanı
31
Zamanında uçak yapmışız,elin gavuru gelmiş 'Sen yapma ben sana daha ucuza veririm ' demiş,biz işin ucunu bırakmışız.
Bence bu işin ucunda zarar bile etsek yapmalıyız.
+1 İleriki dönemlerde tekrar pişman olmamak için yapmalıyız.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Güneş enerjisi ile ilgili dedikleri önemli. Malesef bir panel kurmak 15-20 bin arası, devlet bir şeyler yapsa şu konuda sitede yada mahallede kendi enerjimizi üretsek harika olur.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Güneş enerjisi ile ilğili görüşlerine katılıyorum.
Ama bu teknoloji dünyada gelişmedi ki.
Ayrıca 2050 lerde en önemli sektör.Bilişim,Enerji ve Bioteknoloji olacak bence.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Yahudi değil mi bu adam !

Bir devletin kendi arabasını üretmesi demek, tamamen bağımsız yerli sanayisini kurması demektir. Ağır sanayi için en büyük adım aslında budur.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
doğru söylemiş. bu millet yerli malı araç almaz zaten burada yorum yapanların kaç tenesi bırak yerli arabayı 0 yerli otomobil lastigini bile almıyor ben hiç görmedi petlas kullanan bir araç

Doğru söylemiş adam !

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ucuz gunes paneli fabrikasi yapsin devlet. ama bi dakka ya devlet saniyedin elini cektiydi :p iyisimi o parayi bana versinler ben yaparim er yada gec :D

--- Mesaj Güncellendi ---

bi acidan dogru niye bu yapacaklari aracta yeni bisey olmuycak buyuk ihtimal ve fiyatida vergilerle gene ayni yere gelir :p
yapabiliyolarsa yapsinlar da yapamazlar demis adam sanki daha cok :D
dede bunlar beceremez inanan varsa herturlu bahse varim diyo yani tamamini okuyamadim cok uzun da :p ole bisey anladim ben okudugumdan :p

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
o zaman kombi ve klima yapmayı da bırakalım niye yapıyoruz ki ne gerek var

bu adam tam bir koca kafalı bence ne kadar sığ ve basit bir düşünce yok zararmış yok masrafmış falanmış filanmış bunları kızılcık sopasıyla ıslatıp ıslatıp dövücen yaşına başına bakmadan

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
"siz üretmeyin, biz size ucuzundan veririz." zihniyeti.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
iyide dusununce tofas uretmiyomu zaten ya ? neyin yerli otomobili anlamadim ben :p
al bitanesinin patentini yapistir ustune "haci ibram abdul cabbar 4000ccc turbo" etiketini oldumu sana turk mali otomobil :p

Bawyera

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu adamın ne mal olduğunu biliyoruzda bencede çok saçma adamlar elekritklisi hibiridi derken biz daha benziliyi yapamadık hazır bir firmayı almak varken bence bu çok saçma bir fikir ben şahsen almam türkiyede yapılan arabaları alman arabaları varken

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Yerli üretsinler alınıp alınmayacağını o zaman görürüz.
Direkt bu millet almazmış,hemen ön yargılı yaklaşmayın olaya.
Petlas dan bahsetmişsin.Lassa da yerlidir.Ben kullanıyorum mesela.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
doğru söylemiş. bu millet yerli malı araç almaz zaten burada yorum yapanların kaç tenesi bırak yerli arabayı 0 yerli otomobil lastigini bile almıyor ben hiç görmedi petlas kullanan bir araç

Doğru söylemiş adam !

Tamamı yerli olan bir otomobil üretsin devlet, satış rekorları kırmazsa bu sözümü hatırlat bana. Ben şunu söyler bilirim. Hiç bir yahudiye ve yandaşlarına güvenmem. Ne söylediğine güvenirim ne de ürettiklerine güvenirim. Bunun gibi konuşan adamların yüzünden başa gelen piyonlar yıllarca nasıl araba üretebilirizi tartışmadı, hep ithal etmenin hesabını yaptı. Balık tutmayı öğrenmedik yıllarca çünkü alıştık dışardan konservelerle balık almayı.

Bu tür konuşmalar psikolojik baskı ile toplumu karamsarlığa sürükleme amacındadır. Bunun gibi adamların söylediklerine itimat etmeyin.

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
zamanında benzini olmadığı için çöpe atılmıştı.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Şimdi o çöpe fikirlerini atsın da konu kapansın, kim demiş yerli otomobil yapamayız diye, elin akıllısı gavur mu çıkıyor, bir tane bile kafası çalışan adam çıkmıyor mu bu ülkeden?..
Adamın derdi az çok belli, saçmalamadığı da..

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
kaçımız yerli otomobil alacağız. yapılacak yerli otomobilde avrupa menşeili araçların konforunu arayacak, bulamayınca yine avrupa arabalara dönmeyecekmiyiz. haksız değil adam bence.

elektrikli yada hibrit araç tasarlanır ve teşvik edilir uygun imkanlarla sunulursa, durum birz daha farklı olabilir.

hergün trafikte şunu görüyorum, en az 3 volkswogen arka arkaya denk gelirmi. istisnasız hergün ya ışıklarda ya akan trafikte. böyle bir eğilimin olduğu türkiye ortamında yerli otomobiliniz o kalitede olursa pazar şansı olur. yoksa fiat tı renault tu, zaten bir nevi yerli üretim gibi, ama bu araçların kullanıcılarının hayalini tahmin edin hangi markalar süslüyor.

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kim ne derse desin yerli otomobil yapılmalı. Artık batının prangalarından kurtulmalıyız.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Yav bir yapılsın ondan sonra alıp almamayı düşünün, kalitesini mi gördünüz, bindiniz de tatmin mi etmedi, sağlam mı değil Allah Allah ya..

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Türkiye'nin özlemini çektiği o kadar şey var ki. Gerçekleşince bakın nasılda rekor kırıyor,İstanbulun Fethi filmi gibi.

Yerli otomobil bir gün üretim olunacaktır, o yapan mühendis ne güzel mühendis, onu alan insan ne güzel insan. :D

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
siz bu adamı çöpe atın gitsin.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Güneş enerjisi ile ilgili dedikleri önemli. Malesef bir panel kurmak 15-20 bin arası, devlet bir şeyler yapsa şu konuda sitede yada mahallede kendi enerjimizi üretsek harika olur.

Devlet o konuda zaten bir şey yaptı, aksini yapacaklarını da pek sanmıyorum... Hocamızla muhabbet ediyorduk ve konu döndü dolaştı güneş enerjisine geldi: "Çocuklar, devletimiz malesef insanların bu enerji boyunduruğundan kurtulmalarını istemiyor... Bu bağlamda güneş panellerinin yıllık ithalatına kota getirdiler..." Kota olmasa bile örneğin oteller, iş hanları vs. belirli ölçüde enerjilerini kendileri karşılayabilir... O ölçünün dışında kalan kısmı enerji sağlayıcı firmalardan alma zorunlulukları vardır... Sadece güneş paneli değil özel tasarımlı rüzgar gülllerinin de bu işe dahil olduğunu belirtmek isterim... Tam bağımsız enerjiyi kimseye yedirmezler... Onca gökdelen var İstanbul' da, en tepelerinde acayip rüzgar esiyor ama esse ki ne fayda...

Bir şeyi çok iyi biliyorum o da: "Biz yapamayız diyenler yüzünden bu hale geldik, ama biz yapamayız yanlısı insanların çoğu patron ve patroniçeler halini aldılar" Biz yapamayız diyen adamdan korkacaksın arkadaş, çünkü KESİN bizden değildir...