Yaralı kediye ilk yardım

Bu konuyu okuyanlar

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Merhaba beslediğim sokak kedisi arka ayağının iç kışınından bilmediğim bir nedenle yaralanmış.Bulunduğum yerde veterinerler sadece büyük baş hayvanlara bakıyorlar birçok kez sordum klinik filanda yok en yakın veteriner 105 km de.Ben kediye nasıl müdahale etmeliyim kedinin çok canı yanıyor farkındayım yaralı ayağına kısmen basabiliyor.Evdede öyle ilk yardım eşyaları yok ne yapmalıyım.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Sakın müdahale etme. Bir şey yapmak isterken zarar verebilirsin. Bulunduğun ili bilmiyorum ama çoğu il ve ilçede müdahale ekibi belediye veteriner oluyor. Sokak hayvanı için aradığında gelmek zorunda. Gelmezse şikayet edebilirsin. Ha sabahı bekler kendim götürürüm dersen yapabileceğin en güzel şey ayağını biraz korumaya almak. Etrafını darbeyi emmesi için gazlı bez gibi bir şeyle sarabilirsin. Acil müdahale için büyük baş veterinerde olsa bakabilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Sakın müdahale etme. Bir şey yapmak isterken zarar verebilirsin. Bulunduğun ili bilmiyorum ama çoğu il ve ilçede müdahale ekibi belediye veteriner oluyor. Sokak hayvanı için aradığında gelmek zorunda. Gelmezse şikayet edebilirsin. Ha sabahı bekler kendim götürürüm dersen yapabileceğin en güzel şey ayağını biraz korumaya almak. Etrafını darbeyi emmesi için gazlı bez gibi bir şeyle sarabilirsin. Acil müdahale için büyük baş veterinerde olsa bakabilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.
Problemde o 3 tane veteriner var 3'üne de sordum üçüde kusura bakmayın kedi köpekten anlamıyoruz dediler ne alakaysa.Bulunduğum ilçe çok küçük bir ilçe zaten nüfus 10.000.Kedi doğru hatırlıyorsam 1 yaşına girmek üzere.Normalde et filan pişirdiğimizde asla yanımızdan ayrılmazdı şimdi yaptık kedi yattığı yerden kalkmıyor.Ama bütün günü uyuyarak geçirmiyor gezindiği oluyor.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Elbette, anlamayabilirler. Her hayvan anatomisi bir birinden farklı ancak acil bir durumda en azından ilk müdahale yapabilmeliler. Dediğim gibi ayağını korumaya alın. Kendiliğinden geçebilecek bir şey de olabilir. Geçen sene arabadan inerken kedim dışarı fırlamasın diye kapıyı hızlı kapatmıştım. Ve oda dışarı atlarken kapı kafasına çarpmıştı. Bir veterinere gösterdim, kör olduğunu söylemişti ki öyleydi gözlerinde hiç tepki yoktu. Tek çözümün Ankara ve Antalya'da MR çekilebileceğinin olduğunu söylemişti. İş sebebiyle gitme imkanım olmadı 1-2 hafta kör gözleri ile bakmaya çalıştık. Gerçekten zor oldu gören birinin kör dünyaya alışabilmesi. Çok şükür beyninden aldığı hasar kendiliğinden iyileşti şu an hiç bir sorun yaşamadan görebiliyor. Biraz ilgi gösterin belki iyileşir kendisi.

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
fotosunu çek koy... hangi ilde ilçesindesin? onuda yaz... o veterinerler büyük başlara baka baka onlara evrimlemiş...

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
En iyisi veteriner

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
Gece çok iyi gözükmüyor sabah çekiyim.Aydında yaşıyorum.
Alaska'daki veterinerler ki taşrada büyük baştan kedi, köpek her şeye bakarken TR'de anlamayız diyorsa belediyeyi ara onlar sana daha kolay erişimde olan veteriner önerebilir...

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Alaska'daki veterinerler ki taşrada büyük baştan kedi, köpek her şeye bakarken TR'de anlamayız diyorsa belediyeyi ara onlar sana daha kolay erişimde olan veteriner önerebilir...
Sabaha fotoğraf atsam az olsa anlıyorsan yardımcı olabilirmisin o miyavladıkca benim canım yanıyor maalesef.

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261

bahadirmert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhaba beslediğim sokak kedisi arka ayağının iç kışınından bilmediğim bir nedenle yaralanmış.Bulunduğum yerde veterinerler sadece büyük baş hayvanlara bakıyorlar birçok kez sordum klinik filanda yok en yakın veteriner 105 km de.Ben kediye nasıl müdahale etmeliyim kedinin çok canı yanıyor farkındayım yaralı ayağına kısmen basabiliyor.Evdede öyle ilk yardım eşyaları yok ne yapmalıyım.
Dostum kendi başına müdahale etme. En kısa zamanda veterinere götür .