Windows 8.1 "Windows Gezgini" yeniden başlatma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mustafaysu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İyi günler arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi birkaç gündür "Windows Gezgini" olmadık zamanda kendini yeniden başlatıyor, nedenini bilmiyorum sanki RAM yetmezliği oluyormuşta her şeyi kapatıp yeniden başlatıyormuş gibi ama bilgisayarımda 8GB RAM var ve bu da bilgisayar özelliklerinde görünüyor yani görmeme gibi bir sorunu yok, işlemi yeniden başlatma uzun sürmüyor hatta masaüstü açıkken çökme durumu olsa fark etmezsiniz bile, 1sn den çok daha kısa bir sürede kapanıp açılıyor, klasörlerde dolaşırken kapandı mı tüm klasörler gidiyor sadece sorun olan klasör değil hepsini kapatıyor, ki herhangi bir klasörde de sorun gözlemleyemedim. Kullandığım sistem güncel Windows 8.1 Update 1, 64bit.

Dün, bilgisayarıma aldığım telefon yedeklerinden resimlerin, videoların hepsini bir yere toplamak için arama özelliğine dosya formatlarını yazarak hepsini başka bir klasöre topluyordum. 1000-2000 tane filan resim buluyordu, resimlerin hepsini seçiyordum ve yeni açtığım klasöre taşı yaparken bir anda, dosya aktarma penceresi (bazen %30-40'lardayken bazen %80-90'lardayken)de dahil her şey kapanıyordu, dosyaların hepsinin taşınıp taşınmadığını bile bilemiyordum, tekrar kontrol edeyim diyordum aynen kapanıyordu, sadece dosyaların olduğu klasörlerde gezince sorun olmuyordu ama çift pencere veya daha fazlasını açınca direkt kapanıveriyordu. İlk başlarda "İşlemci filan mı meşgul acaba?" dedim, Görev Yöneticisi'nden CPU kullanımı kontrol ettim %90-99'larda geziyordu, IDM'den açılmış 3-4 görev gördüm hepsi %20' şer CPU kullanıyordu, üstelik IDM'de herhangi bir dosya indirme veya yeniden düzenleme işlemi de yoktu, bunu ara sıra IDM yapıyordu zaten o ayrı bir dert, neyse, işlemlerin hepsini kapattım CPU rahatladı filan hatta IDM'yi sildim ama sorunum hala devam ediyor, "...acaba sistem IDM'nin bu durumuna alıştı da kendine max %10'luk bir sistemimi zorunlu görüyor filan" diye de düşünmedim değil :) bunu kökten düzeltmek için formattan başka bir çözüm yolu var mı?

Teşekkürler,

Sistem özellikleri;
7m1Err.png