Vodafone reklamı için 25 kanala uyarı cezası!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
RADYO Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dün akşam Türk televizyonculuk tarihinin en ilginç kararlarından birine imza attı. Bir GSM şirketinin bir bebeğin gülüp ağladığı reklamı için aralarında TRT’nin de bulunduğu 25 televizyona uyarı cezası verildi.

22706691.jpg

RTÜK’ün dünkü Üst Kurul toplantısında, gündemde yer alan bir dizi konuda karar alındı. Toplantıda alınan en ilginç karar Vodafone reklamıyla ilgili oldu. Reklamda, bir bebek akıllı telefondan çizgi filmi izlerken gülüyor. Ancak görüntü donduğunda bebek ağlamaya başlıyor. Reklam yapan şirketin bağlantılı bir telefonu konduğunda donma olmuyor ve bebek sürekli gülüyor. Dünkü toplantıda, ele alınan bu reklamı yayınlayan 25 televizyon kuruluşuna uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı. Karar, oy çokluğu ile alındı. Kurulun Ak Parti kontenjanından gelen üyesi Taha Yücel ile CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, karşı oy kullandı. Karşı oy da, başka şirketlerin de, reklamlarında çocuklara yer verdikleri belirtildi.

CEZANIN DAYANAĞI

Uyarı cezası RTÜK yasasının 9. maddesinde yer alan şu hükümden dolayı verildi:

“Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar vermemek, deneyimsizliklerini veya saflıklarını istismar ederek, çocukları bir ürün veya hizmeti satın almaya veya kiralamaya doğrudan yönlendirmemek; çocukları reklamı yapılmakta olan ürün veya hizmetleri satın almak için ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik etmemek; çocukların ebeveynlerine, öğretmenlerine veya diğer kişilere duyduğu güveni istismar etmemek veya sebepsiz olarak çocukları tehlikeli durumlarda göstermemek.”

Hürriyet

S

SDN Okuru

SDN Okuru
doğru bir karar. çocuklar ile alakası olmayan reklarlarda çocukları kullanmak suçtur. gsm ile bebeğin ne alakası var. aslında bu konuda turkcell yıllardır çocuk istismarı yapmaktadır ama nedense kendilerini durduran olmadı daha.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Karar tam bir saçmalık. Yok artık !

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu şartlar altında da reklam yapamazsın zaten ! kıroluktan başka bir şey değil bu bizim kurallar...

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
reklam değil belgeselci zihniyet :)

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
gülsek mi ağlasak mı ?

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Sen önce 150TL' ye S4 satıp, 100TL'ye gerçek bal diye glikoz satanların reklamlarını yasakla. Rtük 'ün nasıl bir zihniyeti var anlamıyorum, mesela gece 00:30 'da tv kanalı korku filmi yayınlıyor tabi önce +18 vs işaretler çıkıyor, sonra bakıyorsun filmin tüm kanlı sahneleri vs kesilip sansür uygulanıyor.

Anlamadığım madem sansür uyguluyacaksın niye o uyarıcı işaretler denen saçmalık var? Madem sansür uygulayacaksın niye filmi gece yarısı yayınlatıyorsun?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
saçmalığın daniskası böyle şey mi olur ya ?
hem kanalın suçu ne ? reklam ajansından gelen görüntüyü yayınlıyor adam, ben bunu yayınlamıyorum dese gene olay çıkartırsınız

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Bir süre önce reklam yasaklanmıştı zaten. Ona binaen kesildi herhalde cezalar. Ayrıca reklamda verilen bilgiler zaten yanlış. 2 ay kullandım, burnumdan geldi. Reklam külliyen yalan

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Bir süre önce reklam yasaklanmıştı zaten. Ona binaen kesildi herhalde cezalar. Ayrıca reklamda verilen bilgiler zaten yanlış. 2 ay kullandım, burnumdan geldi. Reklam külliyen yalan
ben de vodafone kullanıyorum
normalde 3g kullanmam ama geçenelrde bi hediye geldi test ettim 1.5mb/sn indirme 55ms de ping çıktı
bi de nerde muratlıda :D köyden beter bir ilçe bizimkisi...

seydia

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hangisini savunuyorsunuz ?çocuk ağlamasına içi cızlamayan bir toplum olmayı mı ?çocuk ağlamasından para kazanmayı hedefleyen bir şirketi mi ?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
ben de vodafone kullanıyorum
normalde 3g kullanmam ama geçenelrde bi hediye geldi test ettim 1.5mb/sn indirme 55ms de ping çıktı
bi de nerde muratlıda :D köyden beter bir ilçe bizimkisi...

Turkcell ile şehir merkezinde 20 mb/s gördüğüm noktada, Vodafone 4-5 mb/s geçemiyor. Hadi o neyse işimi görüyor bi şekilde. Ay başında Alanya'ya gittim, evin bir odasında 1.5-2 mb/s ile bağlanırken diğer odada edge ile bağlandı hep. 10 gün kaldım, dayanamadım geri döndüm Turkcell'e.. Turkcell candır :)

ReDxxLiNe

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsanların işi gücü yok galiba mal mal işlerle uğraşıyorlar afedersiniz. Ya bi git arkadaşın dediği gibi 100 TL ye 6 kg bal satanları ya da gergedan boynuzundan yapma ""bitkisel" ilaçları satanları yasakla. Ne kadar beyinsiz insanlar var. Tövbe tövbe... :hammer::cursing:

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Turkcell ile şehir merkezinde 20 mb/s gördüğüm noktada, Vodafone 4-5 mb/s geçemiyor. Hadi o neyse işimi görüyor bi şekilde. Ay başında Alanya'ya gittim, evin bir odasında 1.5-2 mb/s ile bağlanırken diğer odada edge ile bağlandı hep. 10 gün kaldım, dayanamadım geri döndüm Turkcell'e.. Turkcell candır :)
Şu bağlantıyı kabloyla alamıyoruz ya ben ona yanıyorum...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bu reklam daha yasaklanmadı mı? Donan internet diğer operatörlere ait ve diğer operatörleri kötüleyen reklam yapılamaz. Bakınız: avea nın türkcelle karşı yaptığı reklamlar ve yayından kaldırılması.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Ceza verilmesi gereken asıl kanallar duruyor.

Üstteki arkadşaın bahsettiği gibi 200 TL' ye S4 saçmalığı. Hala nasıl yayınlanıyor anlamıyorum...