Vista home editionu xp ye çevirme

Bu konuyu okuyanlar

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende laptop var vista home edition ben bunu xp ye nasıl çeviririm

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Home premium'u Windows xp'ye downgrade yapma suresi doldu saniyorum.
Ama yinede microsoft.com ile irtibata gecebilirsin.
Ayrica musteri hizmetleri numarasida bedava :mrgreen:

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Pek alakası yok konuyla ama anlatmak gereksinimi duydum microsoft müşteri hizmetlerinden bahsedince :)

Müşteri hizmetlerini aradım, SQL Server 2005 ile ilgili bir kaç soru sormayı planlıyordum. Baya bi bekletildim hatta neyse açtı biri telefonu, Merhabalaştık, sorumu hemen sordum. Cevap vermedi ve bilgilerimi alması gerektiğini söyledi. İsim Soyisim Mail adresi, telefon yaş vs.. baya birşeyler istedi. Yakşaık 4-5 dk kadar bilgi sordu. Şu hizmeti biliyormusunuz vs.. gibi.. Neyse sorularını cevapladım, dedim heralde müşterilerini tanımak istiyorlar saygı duyalım :) Sıra geldi tekrar benim soruma, sorumu tekrarladım. Microsoft kurulumsal hizmetlerini buradan verememektedir cevabını aldım. Kendisine ev kullanıcı olduğumu, asp.net ve mssql üzerinde henuz sadece tanışma aşamasında olduğumu söylesem de cevap alamadım. Gerçekten ilginç bi durum. Madem cevap vermeyeceksin niye beni o kadar zaman telefon başında tuttun :D

Reaksiyon puanı
188
Microsoft windows ailesinde downgrade sadece Windows Vista Business ve Ultimate için verilmektedir ve kullanabileceğiniz sistem Windows Xp Professional'dır. Yasal açıdan bakarsak olay bu şekilde ve Home Premium için yasal downgrade desteği yok.

Yasal olmayan yola bakacak olursak da formatı basıyosun xp kuruyosun.

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Microsoft windows ailesinde downgrade sadece Windows Vista Business ve Ultimate için verilmektedir ve kullanabileceğiniz sistem Windows Xp Professional'dır. Yasal açıdan bakarsak olay bu şekilde ve Home Premium için yasal downgrade desteği yok.

Yasal olmayan yola bakacak olursak da formatı basıyosun xp kuruyosun.

ok sagol ama bide xp için laptoptun diriverlerini bulman lazım diye görüşler var doğru mu

Reaksiyon puanı
188
hangi işletim sistemini kuracaksan o sisteme ait olan sürücüleri indirmen gerekir...

Reaksiyon puanı
188
Microsoft home premium icin retail surumlere vermiyor downgrade, ama oem icin laptop/pc aldigin firma belki bu konuda yardimci olabilir.
Yinede microsoft musteri hizmetlerini bir ara derim ben bazen surpriz olabiliyor :D
kurumsal çalıştığım için zamanında microsoft ile çok görüştüm. bu konu ile ilgili sadece belirttiğim sürümlere downgrade desteği mevcut...

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ok sagol ama bide xp için laptoptun diriverlerini bulman lazım diye görüşler var doğru mu

Microsoft home premium icin retail surumlere vermiyor downgrade, ama oem icin laptop/pc aldigin firma belki bu konuda yardimci olabilir.
Yinede microsoft musteri hizmetlerini bir ara derim ben bazen surpriz olabiliyor :D

Bu arada arkadasim Vista home premium'lu laptop'u XP Pro'ya cevirttirmisti, yanliz laptop'u aldilar xp yapip geri verdiler.

Reaksiyon puanı
188
yasal değildir o. emin ol. home premium a microsoft izin vermiyor. microsoft ile yaptığım telefon görüşmesinde microsoft görevlisi bana sadece yasal anlamda yapaılabilecek downgrade'in vista business veya ultimate'in Xp pro ya çevrilmesini öngörüyor...

walla ben microsoft'un yalancısıyım :D :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yasal değildir o. emin ol. home premium a microsoft izin vermiyor. microsoft ile yaptığım telefon görüşmesinde microsoft görevlisi bana sadece yasal anlamda yapaılabilecek downgrade'in vista business veya ultimate'in Xp pro ya çevrilmesini öngörüyor...

walla ben microsoft'un yalancısıyım :D :D

Ben microsoft ile gorus dedim bunu microsoft yapti demedim,
Laptop'u aldigi yer mumkun oldugunu soylemisti ve Xp pro olarak geri gelmisti laptop.
Hemde dediklerine baktim Retail olan surumler icin gecerli gorunuyor, internette baktim ve gordum ki oem'lerde bir kac kisi daha downgrade yapabilmis.

Reaksiyon puanı
188
Ben microsoft ile gorus dedim bunu microsoft yapti demedim,
Laptop'u aldigi yer mumkun oldugunu soylemisti ve Xp pro olarak geri gelmisti laptop.
Hemde dediklerine baktim Retail olan surumler icin gecerli gorunuyor, internette baktim ve gordum ki oem'lerde bir kac kisi daha downgrade yapabilmis.
downgrade dediğimiz olay birinin lisansını kullanarak xp kullanmaya yetkilendiriebilmek. bu da sadece business ve ultimate de geçerli olabiliyor sebebi ise windowsun bu sürümlerinin kurumsal kullanıma uygun ve domain denen mantıksal yönetim birimine bağlanabiliyor olması.

downgrade bir program yada başka bir şey ile yapılan bir şey olmadığı ve sadece tak cd'yi kur olduğu için lisans bakımından da askıda kalmamış olmak için sadece business ve ultimate sürümlerde başka bir kişiye ait olan xp pro lisansını kullanma yetksidir.

o yüzden downgrade isim olarak önceki versiyon işletim sistemini kurmak ve kullanmak demek fakat yasal olarak bakarsan home premium işletim sisteminde veya eve uygun olan işletim sistemlerinde yapılan downgrade de lisans geçerli olmayacağı için yapılan işlem yasa dışı olacaktır.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
downgrade dediğimiz olay birinin lisansını kullanarak xp kullanmaya yetkilendiriebilmek. bu da sadece business ve ultimate de geçerli olabiliyor sebebi ise windowsun bu sürümlerinin kurumsal kullanıma uygun ve domain denen mantıksal yönetim birimine bağlanabiliyor olması.

downgrade bir program yada başka bir şey ile yapılan bir şey olmadığı ve sadece tak cd'yi kur olduğu için lisans bakımından da askıda kalmamış olmak için sadece business ve ultimate sürümlerde başka bir kişiye ait olan xp pro lisansını kullanma yetksidir.

o yüzden downgrade isim olarak önceki versiyon işletim sistemini kurmak ve kullanmak demek fakat yasal olarak bakarsan home premium işletim sisteminde veya eve uygun olan işletim sistemlerinde yapılan downgrade de lisans geçerli olmayacağı için yapılan işlem yasa dışı olacaktır.

firma suc isledi arkadasida ortak etti diyorsun yani,
6 ay bir senedir firmaya birsey olmadi ama :D

Downgrade'in ne oldugunu biliyorum,
Oem ureticileri Homepremium lisanslarini alip yerine ellerinde bulunan XP lisanslarini verebilirler, bunun icin microsoft'a gerek yok ve TAMAMEN yasal.
Ve buda downgrade'dir.

Soyledigin mantikla hareket edersek,
Ingilizce olan bir xp yada vista'nin kodu baska bir dilde kurulumda kullanilamaz ( oem olanlar ) oysa kullanilabiliyor.
Microsoft her key'in nerye ve kime ait oldugunu biliyor.
Sen kodu verir vermez sana makinenin ozelliklerini soyleyebiliyor, bir parca degistiginde kod hemen gidiyor yeniden baska bir kod talep etmek zorunda kaliyorsun, bellek bile olsa, ki bazi durumlarda sahsi yapilan donanim degisikliklerinde kod vermiyorlar bile.

Reaksiyon puanı
188
firmanın lisansı değiştirmesi ayrı olay downgrade değil. downgrade aldığın lisans üzerinden işler. pc alınırken lisansın değişmesi yasaldır zaten. maksat lisansın aynı faturada pc ile gösterilmesi gerekir. istersen microsoft'u ara ve detayları sor. microsoftla içli dışlı olduğum için lisans yaptırımlarının tamamını biliyorum...

ayrıca lisans kodu anakart, hard disk ve işlemciye bağlıdır. bunlardan biri değişmesi durumunda windows tekrar lisans ister...