Ülkemizde Ki UEFI Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Herkese selamlar. Öncelikle belirteyim ki ülkemizi kötülemek amaçlı konu açılmamıştır. İnternete girdiğinizde "UEFI format" yazdığınızda karşınıza genellikle şu kanallar çıkar. burakzeytinci, Technopat vb. Bu ikisinden örnek vereyim. Şu Technopat'ın yönetcisi Recep Baltaş benim laptobumda benimle aynı sorunu yaşamış, UEFI desteklemediğini iddia etmişti. Bende ona ben aynı bilgisayarı kullanıyorsam ve HDD'dem GPT olarak ve hazırladığım USB UEFI olarak yazıp kurabiliyorsam mantıken sizinde kurabilmeniz lazım demiştim. Sonra herhalde sinir olmuş olacak hiç bir yanıt yazmadı. Diğer kanal olan burakzeytinci ise UEFI hakkında çok yanlış bilgiler veriyor. Örneğin çoğu kanal gibi Ivy Bridge işlemciler ve sonrası UEFI desteklediğini söylüyor. Bende ona kanıtladım örnek verdim. Ondan sonra hiçbir şey yazmamaya başladı. Ülkemizde yanlış bilinenler:
1. 3.nesil (Ivy Bridge) işlemciler ve üstü destekler
2. UEFI sadece anakart ile ilgilidir.
3. UEFI desteklediğini anlamak için BIOS'da ayarı olacak
4. Birde msinfo32.exe'den BIOS modunun UEFI yazması
5. Windows 7 UEFI desteklemez. Sadece korsan ISO ile destekler. Ve ESD sıkıştırması
6. Secure boot, Fast Boot, UEFI Boot Logo ve UEFI CSM ayarı olacak gibi yanlış (afedersiniz cahilce) bilgiler veriyorlar. Çoğu kişi bunlardan dolayı eminim UEFI desteklediği halde BIOS MBR kullanıyorlar. Buda beni çıldırtıyor. Sizin görüşleriniz neler?

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Bazı şeyleri açıklamak belki uzun süreceği için böyle cevaplar veriyor olmalılar.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Secure boot, Fast Boot, UEFI Boot Logo ve UEFI CSM ayarı olacak gibi yanlış (afedersiniz cahilce) bilgiler veriyorlar. Çoğu kişi bunlardan dolayı eminim UEFI desteklediği halde BIOS MBR kullanıyorlar.

Başlıca sebepler,

+ "Konuyu sadece ben biliyorum, başkaları benden mutlaka daha az biliyordur" egosu

+ Çenenin beyinden daha aktif olması,

+ O güne kadar kimsenin gerçekleri yüzüne haykırmamış olması,

Son mesajlar