Twitter ve Facebook vergi verecek!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinin ardından Türkiye’de de dünya devi arama motorları ve sosyal medya mecralarına ‘vergi’ için sona yaklaşıldı.

fgb_5158.jpg

spacer.gif

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yaptığımız çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye’den kazanan vergisini de Türkiye’ye ödeyecek. Şu an bir rakam vermek için erken ama çalışma tamamlandığında ve bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz” dedi.

YÜZDE 70’İ VERGİSİZ

Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığının altını çizen Bakan Şimşek, arama motorları ile facebook, twitter, linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin on-line reklam gelirlerinin gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Şimşek, söz konusu sitelerin sahibi olan şirketlerin, reklamlar için istedikleri bedelleri çoğunlukla kredi kartı aracılığıyla tahsil ettiğini ve paraların, bankalar aracılığıyla yurt dışına çıktığını hatırlattı. Bakan Şimşek, Fransa, Almanya ve İngiltere örneklerini de incelediklerini ve çalışmada sona yaklaştıklarını belirterek, yakın bir zamanda konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunacaklarını ifade etti.

HİZMET GELİRİ GÖRÜLECEK

Şimşek şunları söyledi: “Konuya ilişkin bir çalışma başlattık. Söz konusu reklam gelirleri bir ticari kazanç sayıldığı için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye’de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. On-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız. Adalet sağlanacak.”

Hürriyet

Artvincenter

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bulduğu herşeye vergi alıp bunları zam olarak halka yansıtan bir devletimiz var.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Google' ın vergi olayına dönmez İnşallah.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Onlar dan alamadığınız vergiyi bize bindirmeyin de.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bulduğu herşeye vergi alıp bunları zam olarak halka yansıtan bir devletimiz var.

Ne ilgisi var. Kazanç sağlıyorsan devlete vergi vermek zorundasın. Bu bir kanundur ve kanunlara uymak zorundasın.

Hem vergi alıp hem zam olarak dönmesi nasıl bir mantık yürüterek böyle bir cevap verdin anlamak mümkün değil

Artvincenter

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ne ilgisi var. Kazanç sağlıyorsan devlete vergi vermek zorundasın. Bu bir kanundur ve kanunlara uymak zorundasın.

Hem vergi alıp hem zam olarak dönmesi nasıl bir mantık yürüterek böyle bir cevap verdin anlamak mümkün değil

Yo ben mesajımın arkadasındayım okudum doğrudur ortada bir ticaret kazanç varsa verği uygulanır alınan az vergi halka
ekmeğe zam ,çaya zam,benzine zamn olarak geri döner ! bu konuda hem fikirmiyiz ?
Dostum en pahalı benzin bizde bir işçi nasıl geçiniyor ekmek zam aldığı az vergiyi
halka işçiye 2 katı olarak geri ödettiriolar suan faturaların yarısı kdv parası sen hangi ülkede yaşıyon bana burda kelam yapıyosun anlamadım.

Yalpagan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vergi iyidir. Versinler. Bu milletin sırtından binler, milyonlar kazanıyorlar.