Türkiye'nin en iyi bankası hangisi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 2)

Türkiye'nin en iyi bankası hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    30

mirinkirin

Doçent
Cevabini bilmedigim iki soru;
1- Evini kiraya vermekle parani kiraya vermenin farki ne?
2-Faizsiz banka soylemine hala inanan var mi?Varsa neden ?
1. Ben 1 evimi kiraya verdiğimde kiracıya, "evi şimdi veriyorum 1 sene sonra aldığımda içinde buzdolabı, televizyon, koltuk takımı ve yatakla geri vereceksin" veya "1 sene sonunda bana 2 ev vereceksin" dersem gerçekten de faizle kiraya vermek aynı anlama gelir. Demek ki borç ve kira mantık olarak benziyorlar birbirlerine, faiz ile kira ise benzemiyor. Zaten kira sadece (taşınabilir veya taşınamaz)mallar için kullanılır, para kiraya verilmez borca verilir. İnternette bu kadar basit açıklama bulamazsınız, çoğu açıklama zorlama mantıkla verilmiş.

2.Faizsiz banka söylemine katılmadığımı yukarıda ben de belirttim, tamamen üç kâğıt. Faizsiz banka olmaz mı olur, ama müşteriye sürekli (az da olsa) zarar ettirerek olur, yatırım falan da hikaye, hangi yatırım varmış her zaman kazandıran:) Bu konuda haklısınız.

teote

Üyecik
Bankaya faize para yatirinca da para aliyorsun, evini kiraya verince de para aliyorsun. Evi kiralayinca buzdolabi almiyorsun ama buzdolabini satin alacak para aliyorsun . Sonucta senin olan birseyi baskasina al kullan diye kiraliyorsun. (Tefecilikten bahsetmiyorum , o kuralli olmayan bir durum.) Faiz gunahsa ev kiralamak ta gunah gibime geliyor. Bazi evlerde mulk Allahin yazar. O zaman niye kiraya veriliyor? Muhtac olan birine ver.

mirinkirin

Doçent
Bankaya faize para yatirinca da para aliyorsun, evini kiraya verince de para aliyorsun. Evi kiralayinca buzdolabi almiyorsun ama buzdolabini satin alacak para aliyorsun . Sonucta senin olan birseyi baskasina al kullan diye kiraliyorsun. (Tefecilikten bahsetmiyorum , o kuralli olmayan bir durum.) Faiz gunahsa ev kiralamak ta gunah gibime geliyor. Bazi evlerde mulk Allahin yazar. O zaman niye kiraya veriliyor? Muhtac olan birine ver.
Evimi kiraya verdiğimde kirayı alan adam değeri kadar faydalanıyor. Ev kirasına 100 lira veren adam o evde oturuyor, faydalanıyor. Faizde 100 liralık fayda alan adam geri 120 lira veriyor, fayda yok üstüne zarar var. Kira fiyatlarının haksızlık derecesinde fazla olması vs. başka konu, orada da adaletsizlik hatta kul hakkı yeme olabilir. Ama kiranın kendisi doğrudan zarar değil, faizin kendisi tanım itibariyle zarar.
Bankaya faize para yatıran adam faydalanırken, diğer borç alan adam zarar görüyor. Oysa kirada her iki taraf da fayda görüyor.
Faizin yasaklanmasının sebeplerinden biri müslümanların birbirlerine zarar vermesini önlemek, örneğin yabancı memlekette yabancılara faizle borç para verilebiliyor. Bunların daha çok fazla detayı var, isteyen gerekli kaynaklara bakıp öğrenebilir.
Mülk her hâlükarda Allah'ın, mülk benim olsa benden hiç ayrılmazdı öldüğümde de gelirdi. Gelmediğine göre mülkün sahibi ben değilim. Ancak Allah'ın yarattıklarına hayat boyunca sahip olabiliriz. Aksi mantıkta hiç kimse mal mülk edinemez, kiraya vermeyi bırakalım kendimiz bile kullanamayız :)

7.43

Dekan
Faiz neden haramdır?
Çok basit. Para üzerinden para kazanıyorsun, ancak banka senin paranla bir üretim falan yapıp kârını vermiyor. Ülkede yaşayan 80 milyon insanın cebinden dolaylı olarak çaldığının bir kısmını sana faiz diye veriyor. Sözde faizsiz bankacılık yapanlar var, ama yalan dolan. Bir de bir zamanlar kâr ortaklığı deyip milletin cebinden para alıp dolandıran sürüyle holding vardı. Sonuç olarak, yata yata, paradan para kazanmanın helâl bir yolu yok.

lotusadana

Asistan
Bir silahın varsa banka soyabilirsin.
Bir bankan varsa herkesi soyabilirsin.

|SeYYaH|

Rektör
Bir silahın varsa banka soyabilirsin.
Bir bankan varsa herkesi soyabilirsin.
Budur!
Bunca açıklamanın tek cümlelik özeti.
Rivayet edilir ki Hz. Mevlana Yunus Emreye o muhteşem eseri olan Mesneviyi nasıl bulduğunu sorar.
Yunus da bu güzel kardeşimizin yaptığı gibi koca Mesneviyi tek cümleye sığdırır: "Eğer Mesneviyi yazma görevi bana verilmiş olsaydı, 'Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm' derdim." demişti. :)

by efsane

[email protected]
Yönetici
Admin
Faiz haramdır. Ancak bu dönemde banka kullanmamak imkansıza yakın bir şey.

Banka kullanmamamız lazım dersek, Paypal'ın kapatılmasına nasıl yaklaşacağız?

Siz kazandığınız helal paraya faiz katmamaya, kredi çekmemeye gayret edin. Dinimiz bizi hayattan soyutlaştırmıyor. Bir şekilde yaşamamamız lazım, keşke biri çıksa ve buna uygun bir ekonomik sistem oluştursa bu durumdan şikayet etmek yerine.

Ben size Enpara öneririm hocam, yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım. Hesap işletim ücreti, havale eft ücreti gibi şeylerle paramı da gasp etmiyorlar.

|SeYYaH|

Rektör
Ben size Enpara öneririm hocam, yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım. Hesap işletim ücreti, havale eft ücreti gibi şeylerle paramı da gasp etmiyorlar.
Furkanım şundan bahsetsene biraz, nedir ne değildir, nasıl kullanıyorsun?
Mesela hesap açma, mevduat, kredi gibi normal bankacılık işlemleri olmuyor mu?

by efsane

[email protected]
Yönetici
Admin
Furkanım şundan bahsetsene biraz, nedir ne değildir, nasıl kullanıyorsun?
Mesela hesap açma, mevduat, kredi gibi normal bankacılık işlemleri olmuyor mu?
Abicim banka tamamen sanal, yani resmi bir kurumu yok. Finansbank'ın alt şubesi gibi bir şey. Diyorlar ki, şube masrafımız olmadığı için biz sizden havale, EFT ücreti almıyoruz. Hesap işletim ücreti de almıyoruz.

Hesaplar bireysel olarak açılıyor abicim, elbette istersen paranı faize yatırabiliyorsun ama istemezsen de üzerine durdukça eklenmiyor. Kredi veriyorlar ama ben hiç almadım. Kazandığım paranın tamamını kullanmama izin veriyor, herhangi bir kesinti de yapıyor ekleme de.

|SeYYaH|

Rektör
Az evvel sitesine girip bir inceleme yaptım da ihtiyaç faiz oranları diğer bankalardan epey yüksek gözüktü be Furkanım. Bir arkadaş geçenlerde ihtiyaç kredisi kullandı, Yapı Kredi'den, sanırım 25 bin lira için iki yıl ödemeli %1.19'dan almıştı, merakımdan bu enparaya baktım da aynı şartlarda %1.49 istiyor... Ki, bu bayağı yüksek bir fark tutuyor. Sigortası, masrafı olmasa bile yine de aldıkları faiz arayı kapatmaya yetmiyor. EFT işine gelince ben Halkbank'tan maaşımı aldığım için bazen bir yerlere göndermem gerektiğinde internet üzerinden EFT ile gönderdiğimde tek kuruş masrafı onlarda almıyorlar.

teote

Üyecik
Sabirli , iyi niyetli, aciklayici cevaplar icin herkese tesekkurler. Hep boyle tartisabilsek keske. Bankasiz hayat ne yazik ki imkansiz. (Gecenlerde Cubbeli A.H. da sigorta gunah diyordu) Faizsiz yatirsan senin parani baskasina faizle satiyor. Enflasyondan deger kaybediyor. Faize yatirip faizi ihtiyac sahibine vermeye kalksan seytan devreye girip aklini calar, enflasyon falan diye. Altin alsan altin degerlenince kazancin sistemde olan birinin kaybindan gelir. En iyisi yurtdisinda faize yatirmak galiba :)
Garanti internet iyi ama havale, eft, hesap kesim ucreti filan alir. Cok acimasiz degil .

demirdmr

Asistan
Banka denildiği zaman genellikle aklımıza yatırdığımız faturalar, krediler ve kredi kartları gelir. Ama şu an bu yazı da anlatacaklarım bankaların hiç bilmediğiniz yönleri üzerine bir araştırma. Dünyanın en güçlü bankası olarak seçilen bankaların sermaye güçleri karşılaştırılarak bu araştırma yapılmış. Dünyanın en güçlü bankalarının listesine bu yazıda bakabilirsiniz.

stat counter