SUA (Sanal Uygulama Aracı )

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Şu yerli bu yerli derken yerli işletim sistemi muhabbeti dönerde yerli programlama dili neden olmasın tam yerli olmasada yabancı dile ihtiyac kalmadan uygulama geliştirme olanağını sağladığını iddia eden bir proje diyelim
SUA Nedir?

• Adını, Sanal Uygulama Aracı 'nın baş harflerinden alır.
  • Kendi dilinizde kodlamanızı sağlayan, programlama dilidir.
  • Basit ve sade komutlar ile uygulama üretir.
  • Özel bir yazım kuralı vardır.
  • Türkçe yazım kuralını destekler.
  • Yabancı dil bilmenize gerek kalmadan, kişisel veya ticari uygulama geliştirmenizi sağlar.
  • Birden fazla platformda çalışabilme özelliği amaçlanmaktadır (windows, linux, macos, web, mobil vs. > hazırlık aşamasında).
  • Farklı veritabanlarına bağlanıp, işlem yapabilir. (mysql,mssql,firebird,access db..)
  • Yerli ve güncel teknik desteği, kullanım klavuzu mevcuttur.
  • Programlama standartlarının yapabildiği komutları içerir.
  • Windows için C# altyapısını kullanır.
SUA Programlama Dili

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Çok yetersiz, fikir fena değil ama proje ölü başlamış. Kapalı kaynak, topluluk yok, bildiğin c# üzerine bindirilmiş acayip bir program. Dil bile diyemiyoruz. Üniversite öğrencilerine dönem projesi olarak programlama dili oluşturun denilse bundan iyisini yaparlar.

Öğrencilere programlamayı sevdirmek için bu tarz şeyler yapılabilir ama. Meselâ javada program yazarız, o program bir nevi ide gibi olur, syntax Türkçe olur, ama arkada gene java çalışır, öğrencinin bundan haberi olmaz. Ama ortaya programlama dili diye çıkılıyorsa, ciddi bir şeyler göstermek gerekli.
Kaldı ki binlerce dil var zaten hâlihazırda, farklı bir şey sunmuyorsa kim niye kullansın suayı. Gerçek projelerde nasılsa bir işe yaramayacak.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Visal Basic Net'te C# gibi .Net üzerinde çalışıyor. O halde bir programlama dili değil.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
VB ve C# IL'ye dönüştürülüp çalıştırılıyor. Ancak bu dil önce C#'a dönüştürülüyor, ardından tekrar IL'ye dönüştürülüyor.
Bu ne demek, aslında ortada dil falan yok demek. Asıl dil C#, sua sadece bir görüntü demek. Bunun oluşturacağı performans sorunlarından bahsetmiyorum bile.
O zaman ben de yarın programlama dili oluşturayım, bu kadar basitse her şey.
Sebesta'nın Concepts of Programming Languages kitabını bir okuyun, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bence hemen denemelisin ve ne derecede basit olduğunu bizzat kendin değerlendirebilmelisin. Deneyim her zaman başkalarının fikirlerinden daha değerlidir.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bence hemen denemelisin ve ne derecede basit olduğunu bizzat kendin değerlendirebilmelisin. Deneyim her zaman başkalarının fikirlerinden daha değerlidir.
Biz üniversitedeyken compiler design dersini aldık, emin olun yaptığımız proje suadan daha iyiydi. Şu an odtü 4. sınıf bir öğrenciye bunu yaptırsak 1 ay içerisinde suayı beşe katlayacak projeyi geliştirip önümüze koyar. Başkalarının fikirleri demekle neyi kast ettiğinizi bilmiyorum.
Son olarak başkalarına akıl vermeden önce, basic adlı ölmüş dili bırakıp doğru düzgün bir dile geçmenizi öneririm:)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bu ülkede büyük konuşan çok kişi var. Ama nedense gerçekten bir iş yapan çok az kişi var. Başka benzer girişimlerde var. "Fuzuli" "Cengaver" gibi. Bence SUA başarılı bir girişim olmuş. Diğerleri birer taklit olmuş bana göre. Gördüğün dersleri uygulamadan ne kadar gerçekçi olduklarını değerlendiremezsin. Genelde büyük projeler bir Üniversite projesi olarak başlarlar ve daha sonra bir ticari uygulamaya dönüşürler. Meselâ "Facebook". Bizde ise varolan bir projenin kopyasına bir kulp eklenir ve bitirme projesi olarak sunulur. Özet olarak ne sen, ne de bir başkası hiç bir şey meydana getiremez. Her şey lafta kalır. SUA gibi bir girişimin bu kadar ilerlemiş olması gerçek bir mucize. Projeyi yürütenler büyük bir olasılık yurt dışında eğitim görmüşler, yada yurt dışında yaşıyorlar.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bu ülkede büyük konuşan çok kişi var. Ama nedense gerçekten bir iş yapan çok az kişi var. Başka benzer girişimlerde var. "Fuzuli" "Cengaver" gibi. Bence SUA başarılı bir girişim olmuş. Diğerleri birer taklit olmuş bana göre. Gördüğün dersleri uygulamadan ne kadar gerçekçi olduklarını değerlendiremezsin. Genelde büyük projeler bir Üniversite projesi olarak başlarlar ve daha sonra bir ticari uygulamaya dönüşürler. Meselâ "Facebook". Bizde ise varolan bir projenin kopyasına bir kulp eklenir ve bitirme projesi olarak sunulur. Özet olarak ne sen, ne de bir başkası hiç bir şey meydana getiremez. Her şey lafta kalır. SUA gibi bir girişimin bu kadar ilerlemiş olması gerçek bir mucize. Projeyi yürütenler büyük bir olasılık yurt dışında eğitim görmüşler, yada yurt dışında yaşıyorlar.
Aynen biz kimiz ki zaten:)
Onlar kesin yurt dışında yaşıyorlardır, biz zaten hiç yurt dışına çıkmadık, bilmiyoruz hiçbir şey, öyle gelene geçene laf sokup eğleniyoruz:D

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bu kışkırtmadan sonra bir atılıma geçip, bize marifetlerini göstereceğini düşünüyorum.

Son mesajlar