Su Samuru Hakkında Bilgiler

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


kanyky1980

Üyecik
Yasaklı
Katılım
12 Ağu 2019
Mesajlar
13
Puanları
3
Su samuru Avrasya ve Kuzey Afrika’da su kenarlarında yaşar. Brezilya su samuru, Hint su samuru, tırnaklı su samuru ve deniz samuru en bilindik olanlarıdır. Amerika Kıtasına mahsus türleri de mevcuttur.

Nehir ve göl kenarlarında yaşarlar
Sansargiller familyasından olan su samurları, nehir ve göl kenarlarında yaşayan etçil memelilerdir. Yuvaları karadadır fakat girişleri su altındandır. Yuvasını yapraklar ve yosunlar ile geliştirir.

Su samurlarının görünüşleri
Silindirik bir gövdeye sahiptirler. Kafa yapısı yassı, küçük kulaklı ve uzun bıyıklıdır. Su samurlarının ayakları yapıları kısa, beş parmaklı ve kısmen perdeli yapıdadır. Kuyrukları ile beraber 1,5 metre boy ve 15 kg ağırlıkta olanları vardır.

Su samurlarının ömrü 12 yıldır
Su samurları ortalama 12 yıl yaşam sürmektedir. Çevreye ve koşullara göre farklılık gösterebilir.

Su samurları ehlileştirilerek balık avlarında kullanılabilir
Bazı bölgelerde balıkçılar tarafından ehlileştirilerek balık avında kullanılmaktadır. Su samurları oyun oynamayı ve sırt üstü yüzmeyi çok severler.

Ne yerler ne içerler ?
Su samurları genellikle balık ve kurbağa avlarlar. Aynı zamanda kuş ve fare de yerler.

Amerika’da nesli tükenmek olan deniz samuru
Amerika’nın kuzey okyanus kıyısında yaşayan deniz samurunun (Lutax lutris) derisi kıymetli ve pahalıdır. Fazla avlandığından nesli tükenme tehlikesi altındadır. Kanunlarla türü korunmaya çalışılmaktadır.
Bu nesli tükenmekte olan Lutax Lutris türü karaya az çıkarlar. Genellikle su için yaşamlarını devam ettirirler. Rahatça 30 metre derine dalabilirler. Ağırlıkları 40 kg civarındadır. Kürkü boz rengindedir. Genellikle midye, istiridye ve salyangozlarla beslenir.

Su samuru her yıl bir yavru yapar
Yılda bir kere yavru yavrular. Sırt üstü yüzerken yavrusunu emzirebilir.

Kaynak:
Su Samuru Hakkında Samursal Bilgiler
 
Üst
stat counter