Sıfır bilgisayara Windows kurma bios ayarları

Bu konuyu okuyanlar

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Pc topladım bugün alacağım ödemesi yapıldı vatandan alıcam şöyle açtık bilgisayarı hiçbirşey yapmadan ne yapacağım ben bios kendisi var mı bilgisayarda Windows 10 kuracağım usb de gerekli mi ona göre alıcam denemesini kurarım önce.ben kurdum diyelim orjinal yapmak için illa para mı vericez? Vereceksek nerden almalıyım malum vatanda 500(kinguin gördüm başka forumda güvenilir mi sorun çıkarır mı o tarz siteler) ve bios ayarlarını kısaca nasıl yapacağım? Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum @Hüseyin Özgür Ay

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bios için ayrı ayar yada kuruluma gerek yok değil mi? Her pc nin kendi biosu var mı? Yani onu da kurulma olayı yok?
--- Gönderi Güncellendi ---
Ruhum nedir?
@Hüseyin Özgür Ay
Windows 10 lisans için illa 500 tl mi vericez?
Cevap verecek yok Mu

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bios için ayrı ayar yada kuruluma gerek yok değil mi? Her pc nin kendi biosu var mı? Yani onu da kurulma olayı yok?
Ruhum nedir?
@Hüseyin Özgür Ay
Cevap verecek yok Mu
PC nin kendi biosu var ama eski olabilir. Sen onu güncellemelsin.
Windows 10'u lisanslamana gerek yok, lisanssız da kullanabilirsiniz ama birkaç özelliği olmaz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Rufus bir kurulum USB'si hazırlama programıdır.
https://forum.shiftdelete.net/threa...gercek-satin-almak-zorunda-degilsiniz.496145/
bios ayarlarını kısaca nasıl yapacağım?
Her bios'ta fark yaratır. Dolayısıyla şuraya gir, bunu yap gibi bir şey deme şansımız yok malesef. Ama bir kaç tane kurulum video'su başta izlemeni tavsiye ederim Youtube'dan. Yolunu bulmana yardımcı olurlar.

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Biosun farkını anakart mı yaratıyor?
Nadıl güncelleyeceğim? Yani biosta güncelle seçeneği yoktur herhalde? Windows kurunca mı kurmadan mı?
Şu an onu pek araştırma lüksüm yok dediğim gibi öğrenciyim ve okul çıkışı alacağım birde sürekli ben bios mu güncelleyeceğim

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Nadıl güncelleyeceğim? Yani biosta güncelle seçeneği yoktur herhalde? Windows kurunca mı kurmadan mı?
BIOS güncellemesi için bildiğim kadarı ile Windows gerekmiyor. Sadece USB'ye BIOS'un güncellenmiş firmware'sini at ve güncelleme bölümünden flash belleğini seç.
Biosun farkını anakart mı yaratıyor?
Evet.
Şu an onu pek araştırma lüksüm yok dediğim gibi öğrenciyim ve okul çıkışı alacağım birde sürekli ben bios mu güncelleyeceğim
Nereden çıktı sürekli güncellemek ? Üstelik bir sorun yaşamazsan güncellemen için de bir sebep yok.

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Ven Windowsu usb ye yazdığım da rufus ile, silinebiliyor mu silinmiyorsa 2 tane alırım bios için ayrı alırım Windows güncellemeden kurmayayım yani?

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Pc topladım bugün alacağım ödemesi yapıldı vatandan alıcam şöyle açtık bilgisayarı hiçbirşey yapmadan ne yapacağım ben bios kendisi var mı bilgisayarda Windows 10 kuracağım usb de gerekli mi ona göre alıcam denemesini kurarım önce.ben kurdum diyelim orjinal yapmak için illa para mı vericez? Vereceksek nerden almalıyım malum vatanda 500(kinguin gördüm başka forumda güvenilir mi sorun çıkarır mı o tarz siteler) ve bios ayarlarını kısaca nasıl yapacağım? Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum @Hüseyin Özgür Ay
Öncelikle bilgisayarın anakartında BIOS olmazsa olmazlardan ki zaten üretilişinden beri bulunur. Windows 10 temiz kurulum yapıp, N11, Kinguin gibi sitelerden OEM key satın alıp etkinleştireceksin. BIOS'u ise anakartın kendi üretici sitesinden en güncel BIOS'unu USB belleğe atıp, açılışta BIOS'a girip, güncelleme yapabilirsin.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ven Windowsu usb ye yazdığım da rufus ile silinebiliyor mu silinmiyorsa 2 tane alırım bios için ayrı alırım Windows güncellemeden kurmayayım yani?
Rufus USB'yi formatlar. İçindeki her şey silinir. Güncelleme için 1GB büyüklüğünde bir USB bellek bile fazlasıyla yeterli olacaktır. Ucuza kaçabilir yada varsa elinde bir USB bellek onu değerlendirebilirsin. Bu arada not düşüyorum yine, "Eğer sorun yoksa güncellemene gerek de yok"

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Tamamdır yardımınız için teşekkürler!

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Ven Windowsu usb ye yazdığım da rufus ile, silinebiliyor mu silinmiyorsa 2 tane alırım bios için ayrı alırım Windows güncellemeden kurmayayım yani?
8 GB büyüklüğünde bir USB bellek yetecektir. Önce BIOS güncellemesini, sonra ise Windows kurulumunu yapabilirsin.
Tamamdır yardımınız için teşekkürler!
Rica ederim, iyi forumlar... :)

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Windows sitesinde sineler language olsun birçok vardı. Ben sade 10 olanını indireceğim sanırsam?
10 hemen ile pro arasında 10 tl fark var pro alabilirim ancak gerekli mi okadar?
Otomatik düzeltme bios sıkıntı çıkardığını nerden anlayacağım

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Windows sitesinde sineler language olsun birçok vardı. Ben sade 10 olanını indireceğim sanırsam?
10 hemen ile pro arasında 10 tl fark var pro alabilirim ancak gerekli mi okadar?
PRO sürümü diğer sürümlerden kullanış olarak daha iyidir.

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bios sıkıntı çıkarsa yani anakart ta sıkıntı çıkarsa falan mı anlayacağım?

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Biosu duydum ama bakmaya cüret etmemiştim cahillik :) sanırım üzerinde yapılması gereken tonla araştırma var.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Creators Update Single Language 64 bit indir. En son güncelleme Creators Update ve sorunsuz :)
Home ile Pro yada Enterprise arasında araç farkı var. Eğer ev kullanıcısıysan hiçbirini kullanmayacaksın zaten. Pro'nun içinde misal uzaktan erişim var, iş dünyasında işe yarayabilir programlar var. Ev kullanıcısı için fark sıfır.
İpucu: Eğer soruyorsan, farkı yok senin için.
Denemeden anlayamayız.
Biosu duydum ama bakmaya cüret etmemiştim cahillik :) sanırım üzerinde yapılması gereken tonla araştırma var.
Aslında oldukça basit. Biraz kurcalamaya bakar :)

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Forumlarda olmasa halimiz vahim :) saolasın Allah tuttuğunu altın etsin sen ve senin gibiler sayesinde birşeyler kapıyoruz.

Son mesajlar