ShiftDelete.Net Referandumu

Başkanlık Sistemi için Tercihim

• Evet

Kullanılan: 34 38.6%
  • Hayır

Kullanılan: 54 61.4%

• Kullanılan toplam oy
    88

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
111.gif

Başkanlık sistemi için biz bir referandum yapalım bakalım Nisan ayına kadar ne çıkacak?

Başkanlık sistemi için "Evet" yada "Hayır" oyunuzu kullanabilirsiniz!..

ladder

Asistan
Reaksiyon puanı
33
nefis bir anket olacak hep up up up olsun

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Daha modern ve daha düzgün çalışan bir devlet yönetimi için Tabi ki EVET.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
#Hayır
Niye mi hayır? Ülkeyi tek adamın eline bırakmamak için. Hayırcıları terörist belledikleri için hayır diyenleri işten attıkları için.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
30 Yaş altı arkadaşlar lütfen yazan kişi ben olsam dahi ön yargılarınızı bir kenara bırakıp okuyun.

Neden EVET?

Öncelikle İstikrar için EVET.
Mevcut sistemin istikrar getirmediği gayet açık.

Şöyle ki. Türkiye yaklaşık 95 yıldır cumhuriyet ile yönetiliyor.
95 Yılda normalde 5 yılda bir hükümet değişmesi gerektiğinden yola çıkarak şu ana kadar 19 hükümet olması gerekiyordu.

Peki durum ne?
Şu an 65. hükümet görevde.

19 olması gerekirken 65...

Yani Türkiyede hükümetler ortalama 1,5 yıl süreyle görev yapabilmişler.
Burada bir ideoloji yok. Bu bir yorum değil. Bu salt gerçek.

Düşünün, bu kadar kısa ömürlü hükümetler ile istikrar sağlanabilir mi?

30 Yaş dedim cümlemin başında.
Ne yazık ki 30 yaşın altındaki bir çok arkadaş Ak Parti'den önce 15 yaş civarındaydı.
Yani çocukluk dönemini henüz yeni bitirmişlerdi ve ülke gerçekleri, siyaset, ekonomi gibi konular henüz onların gündeminde değildi.
Bu arkadaşlar dünyayı ve siyaseti Ak Parti ile tanıdılar. Daha öncesi ise duydukları masallar gibi geliyor.

Ak Parti ile bir istikrar sağlandı ANCAK bu istikrar PAMUK İPLİĞİNE bağlı bir istikrar oldu.

Yine rakamlar konuşsun isterim.
Aşağıdaki bilgileri lütfen dikkatle inceleyin.

Ak Parti 2002'de %34 oy ile 365 Milletvekili çıkardı...
2007'de oyu %46,7'ye yükseldi ANCAK milletvekili sayısı 341'e düştü.
2011'de oyu %49,8'e yükseldi ANCAK milletvekili sayısı 327'ye düştü.
2015 Haziran seçimlerinde halk Ak Parti'ye desteğini azalttı. %40,8 oy alan Ak Partinin Milletvekili sayısı 258'de kaldı.

Buraya Dikkat!
şu anki sistemimiz o kadar çarpık ki!
%34 oy alan parti 365 milletvekili çıkarıp anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğa ulaşabiliyor.
%40 oy alan parti 258'de kalıyor ve hükümet kurulamıyor!

Hükümet kurulamayınca tekrar seçime gidildi Kasım'da ve %49,5 ile 317 milletvekili çıkarıldı.
%34 ile 365
%49 ile 317

Bu sisteme adaletli ve sürdürülebilir bir sistem demek mümkün mü?

Devam edelim.

1993 ile Ak Partinin göreve geldiği 2003 arasına bakalım.
10 yılda 10 tane hükümet kurulmuş.

Bu sistem sağlıklı denebilir mi?

Yeni sistemde %50'nin üzerinde oy alan kişi 5 yıllığına cumhurbaşkanı seçilecek ve ülkeyi yönetecek. Bu şekilde koalisyonlar, zırt pırt devrilen hükümetler dönemi ortadan kalkacak. Halk 5 yıl önünü net bir şekilde görebilecek.

---------------------------------

Gelelim, Cumhurbaşkanının Partili olması meselesine.
Bazen öyle şeyleri tartışıyoruz ki.
Yalanlara, gerçekle örtüşmeyen durumlara kendimizi zorla inandırmaya çalışmanın mantığı nedir?
Siyah olana tüm ülke beyaz desek gerçekte olan siyahlık durumu beyaza dönüşür mü?

Bir imza ile Cumhurbaşkanının partisinden kopacağına inanmak işte tam da budur.
Özal cumhurbaşkanı olunca Anap'tan, Demirel, Doğruyol'dan koptu mu? Abdullah Gül Ak parti'den koptu mu?

Hatta normalde bir hakim olarak bağımsız ve tarafsız olması gereken ve hiç bir partiye üyeliği olmayan Ahmet Necdet Sezer 7 yıl boyunca partsiz bir cumhurbaşkanı gibi mi davrandı?

--------------------------------

Çok tartışılan başka mesele Cumhurbaşkanının fesih yetkisi.

Bu maddeyi öyle bir anlatıyorlar ki zannedersin Cumhurbaşkanı bir sabah kalkacak benim canım sıkıldı TBMM'yi kapatıyorum kapısına kilit vuruyorum diyecek...

Öncelikle böyle saçma sapan bir şey yok.

TBMM ve Cumhurbaşkanının karşılıklı seçimi yenileme hakkı var.

İleride olası bir siyasi tıkanıklık olması durumunda yolu açmak için bu madde konulmuş.

Bu maddeye göre, Cumhurbaşkanı ve TBMM isterlerse karşılıklı olarak bir birlerini fesih edebiliyorlar.

Ancak bunun da belli sonuçları oluyor.

Mesela Cumhurbaşkanı sizsiniz.
Meclis ile sorun yaşıyorsunuz. Hiç bir istediğiniz kanun TBMM'de onaylanmıyor.

Ben TBMM ile çalışamıyorum ve seçim kararı alıyorum diyebiliyorsunuz.
Ama TBMM seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimleri de yenileniyor.

Yani sizin tekrar seçileceğinizin garantisi yok!
Hatta TBMM'yi bu şekilde seçime götürdüğünüz için halk size kızarak sizi tekrar seçmeyebilir.

Aynı şey TBMM için geçerli. Cumhurbaşkanı TBMM'nin çıkardığı her yasayı veto ediyor diyelim. TBMM bu cumhurbaşkanı ile çalışmak mümkün değil seçime gidelim diyebilir.

Aynı şekilde İki kurumun da seçimi yenileneceği için TBMM'deki milletvekillerinin tekrar seçilememe ihtimalleri mevcut.

Yani ne cumhurbaşkanı ne de TBMM öyle kolay kolay keyfi şekilde fesih yetkisini kullanamaz. Kullandığında aynı zamanda kendi ipini çekmiş olur.

----------------------------------------

Yeni sistemin getireceği bence belki de en güzel şeye geldi sıra.

Mevcut sistemde hükümet milletvekilleri arasından seçiliyor.
Bakanlar dışarıdan atanabiliyor ama bu da çok çok nadir özel durumlarda gerçekleşiyor.

Bu durum şöyle sıkıntılara yol açıyor.

Başbakan oldunuz, bakanlar kurulunu oluşturacaksınız.
Bakanları mecburen TBMM içerisinden seçmeniz gerekecek.
Belki bir ya da iki tanesini dışarıdan alabilirsiniz ancak daha fazla olması durumunda partiniz içerisinde huzursuzluk çıkacaktır.
Bakanlık bekleyen milletvekilleri bakan olamadıklarında arka kapı siyasetine başlayabilir ve çatlaklar oluşabilir.

Bunun yanında size çok oy veren büyük iller bakanlık beklentisine girecekler. Bakanlık vermediğiniz illerde parti hakkında karapropaganda başlayabilir.

Bakanları mevcut milletvekilleri arasından seçeceksiniz ancak mevcut milletvekilleriniz arasında belli bakanlıklarda kalifiye kadronuz olmaması durumunda yine sıkıntılar başlayacaktır.

Geçmişte olduğu gibi İşletmeci, Denizci gibi alakasız işlerle ömrü geçmiş kişileri Milli Eğitim Bakanı yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Ancak yeni sistemde Cumhurbaşkanı bakanlar kurulunu milletvekilleri arasından yapamayacak! TBMM yani yasama ile hükümet yani yürütme tamamen olması gerektiği gibi ayrılacak.

Böylece yeni bakanlar kurulunu kuran Cumhurbaşkanı çok çok daha iyi çapta kişileri bakan olarak atayabilecek.

Düşünün bu ülkede alanında çok donanımlı iş adamları, ceolar, müsteşarlar, bürokratlar, alanında uzman kişiler partilere üye olmadıkları, milletvekili seçilemedikleri için bakan olarak atanamıyorlar.

Pırıl pırıl deha diyebileceğimiz ancak halkın tanımadığı çok üst düzey insanlarımız siyasete atılmadıkları ya da halk tarafından tanınmadıkları için milletvekili adayı bile olmuyorlar dolayısıyla milletvekili olmadıkları için bakan olarak da atanamıyorlar.

Örneğin şu an ülkede eğitim alanında belki çığır açacak, çok donanımlı onlarca profesörlerimiz var. Ancak milli eğitim bakanımız denizcilikten gelme eğitimle uzaktan yakından alakası olmayan birisi.

Yeni sistem cumhurbaşkanının bakanlar kurulunu kurmada elini çok daha serbest bırakacağından bu tip alanında uzman kişiler bakan olarak yürütmeye girebilecekler.

-------------------------------------

Milletvekili seçiminde 18 yaş olayını çok da büyütmeye gerek yok.

600 milletvekilinden partiler bir ya da iki tane 18 yaşında aday gösterirler bu kişiler de gençleri mecliste temsil eder.
Tüm partiler tüm adaylarını 18 yaşındakilerden gösterecek değil ya.

----------------------------------

Adalet mevzusunda bağımsız olur ifadesi bağımsız ve tarafsız olur olarak değiştirildi buna karşı çıkmanın akıl ile açıklanır bir yanı yok.

----------------------------------

Velhasılı kelam benim EVET deme gerekçelerim bunlar.

Hayır diyen arkadaşlar özellikle bir korku iklimi üzerinden şöyle olacak böyle olacak ülke bölünecek rejim elden gidecek diyerek George Orwell'in 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarında çok güzel betimlediği gibi korkut yönet taktiği ile korkutarak fikirlerimizi şekillendirmek istiyorlar.

Bu ülkeden ve bu milletten korkmaya gerek yok.
Millet en doğru kararı verecektir.

Sandıktan evet de çıksa hayır da çıksa milletin verdiği karar en üst karardır.

Kimse kendini milleten üstün görme hadsizliğine girmesin.
--- Gönderi Güncellendi ---
Tabloyu inceleyiniz. Mevcut sistem

Ekli dosyalar

• IMG_20170215_203601.jpg
    IMG_20170215_203601.jpg
    103.3 KB · Görüntüleme: 519

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ne kadar parti. Ne kadar fazla kabine. O kadar özgür düşünce. Tek adam olunca evet sistem konusunda istikrarlı olacağız. Hep rte hep rte!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Erdoğan nefreti insanları sağlıklı düşünemez hale getiriyor.

1. Cumhurbaşkanı 5+5 en fazla 10 yıl görev yapacak.

2. Erdoğan kendisinin de sürekli ifade ettiği gibi Allah'ın yarattığı ölümlü bir fani. Ebediyete kadar yaşamayacak.

3. Erdoğan'dan sonra ne olacak?
"Halk ne derse o olacak. Allah ne derse o olacak"

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

Meseleyi böyle anlatsalar eyvallah ama daha mitingler başlamadan "Hayırcılar 15 Temmuzun yanındadır, hayırcılar teröristtir vatan haindir" diyerek insanların üzerinde asarım keserim atmosferi oluşuyor. Senin gibi böyle sayısal verilerler geçmişten örneklerle gelselerdi sıkıntı yok.
Konuşman etkileyici tatmin edici fakat ben böyle insanlara evet demem.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Meseleyi böyle anlatsalar eyvallah ama daha mitingler başlamadan "Hayırcılar 15 Temmuzun yanındadır, hayırcılar teröristtir vatan haindir" diyerek insanların üzerinde asarım keserim atmosferi oluşuyor. Senin gibi böyle sayısal verilerler geçmişten örneklerle gelselerdi sıkıntı yok.
Konuşman etkileyici tatmin edici fakat ben böyle insanlara evet demem.

Malesef evetçiler yada hayırcılar vatan hainidir demek çok yanlış. Ancak hakkaniyetli davranacaksak ilk ihanet kavramını Kemal Kılıçdaroğlu henüz Anayasa maddeleri meclisteyken kullandı.

Kemal Kılıçaroğlu: "TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ediyordur. Nokta"
Kılıçdaroğlu: TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, Türkiye'ye ihanet ediyordur; nokta!

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Malesef evetçiler yada hayırcılar vatan hainidir demek çok yanlış. Ancak hakkaniyetli davranacaksak ilk ihanet kavramını Kemal Kılıçdaroğlu henüz Anayasa maddeleri meclisteyken kullandı.

Kemal Kılıçaroğlu: "TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ediyordur. Nokta"
Kılıçdaroğlu: TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, Türkiye'ye ihanet ediyordur; nokta!

Hadi bizimki bi salaklık yaptı diyelim. Onca akademisyenler öğretim görevlileri gazeteciler niye mesleklerinden ihraç edildi?

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Şehit analarını vatan haini ilan ettikleri için, onlarca şehit varken teröristlerle el ele açılış yapanların bu ülke üzerindeki emellerine gerçekleştirmemesi için #Hayır

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Lütfen konuyu çarpıtmayalım. Bugün 15 Temmuz'un 7. ayı. 7 ayda unuttuk mu herşeyi?

Biz bu ülkede terörden çok çektik.

Hayır dediği için ihraç edilen kimse yok.

Öncelikle Fetö terör örgütüne üye oldukları ByLock programı ile tespit edilenler ihraç ediliyor.

Bunun yanında akademisyenlerin bir kısmı PKK bidirisine imza attıkları için ihraç edildiler. Araştırırsanız devlete Pkk operasyonlarında Katliam yaptı ithamını barındıran bu bildiriyi okuyup hak verebiliyorsanız bu size kalmış bir durum.

İhraçlarda yanlışlık yapılmış ise bunlar zaten tekrar görevlerine dönüyor.

Şimdi bu ihraçlar ile Hayırcılar ihraç ediliyor demek çok yanlış.

Gazeteciler konusuna gelince kusura bakmayın ben bu konuda tam bir hanzoyum. Gazeteciler hiç bir meslekte olmadığı derecede kutsanıyor. Ne şekilde aldğı belli olmayan basın kartı sahibi herkes gazeteci denilerek her türlü suçtan ari görülüyor.

Öğretmen doktor mühendis şu bu Terör örgütü üyesi sempatizanı olduğunda ya da terör propagandası yaptğında işinden oduğunda ya da hapse atıldığında hiç sorun olmuyor ama aynı eylemleri gazeteci yaptığında ve o gazeteciye dokunulduğunda kıyamet kopuyor.

Gazeteci trafikte birini öldürse ve içeri girse ne yazık ki gazeteciler ve özellikle dış basın Türiye de hapishanedeki gazeteciler listesinde bu kişiye de yer veriyor. Sayı çok görünsün medyaya baskı var algısı yayılsın.

Şunu da son olarak ifade edelim. CHP li Gürsel Tekin 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce ne demişti?

Chp'li Gürsel Tekin:
8-9 HAZİRAN'DA İLK İŞİMİZ BU KİRLİ GAZETELERE EL KOYMAK OLACAK

Şimdi de Kılıçdaroğlu için yazıyorlar. Kılıçdaroğlu cam gibidir. Ama Davutoğlu’na AKP’lilere bakın nedene bakarsanız bakın kirliliği görürsünüz. 8-9 Haziran'da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacaktır. Sadece el mi koyacağım, buna bulaşmış bütün iş adamlarından hesabını soracağız.

Peki bu açıklamaya Doğan Medya başta olmak üzere medya ve dış basın bir şey dedi mi?

Şu açıklamayı Akp den bir milletvekili yapsaydı. Seçimden sonra medyaya el koyacağız deseydi çıkacak tantanayı siz düşünün.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
pBQigbhmlqIy.jpg

Hani teröristti hayırcılar?
Bu insanlar terörle en çok savaşan insanlardır.
6'sı da birbirinden vatansever insanlar #Hayır diyor. Bizde Hayır diyoruz
Daha modern ve daha düzgün çalışan bir devlet yönetimi için Tabi ki EVET.
Modern mi?:D:D
Osmanlıya döneceğiz diyor. Siz modern diyorsunuz:D

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Şehit analarını vatan haini ilan ettikleri için, onlarca şehit varken teröristlerle el ele açılış yapanların bu ülke üzerindeki emellerine gerçekleştirmemesi için #Hayır
Şehit analarını vatan haini mi ilan ettiler? :D iyi bir yerleriden sallamışsın hemde baya iyi sallamışsın :₺

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Şehit analarını vatan haini mi ilan ettiler? :D iyi bir yerleriden sallamışsın hemde baya iyi sallamışsın :₺
Hahajha çok komikmiş. Hayırcılarl vatan haini ilan ettiler. Bu durumda hayır veren şehit annelerini, oğlunu bu vatan uğruna toprağa veren anneleri de vatan haini ilan etmiş oluyorlar . Hani diyorsun ya bir yerlerden salladım diye. En azından benim düşünüp, uydurup(!) sallama(!) yeteneğim var . Sen de onlar bile yok hadi işine.

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Hahajha çok komikmiş. Hayırcılarl vatan haini ilan ettiler. Bu durumda hayır veren şehit annelerini, oğlunu bu vatan uğruna toprağa veren anneleri de vatan haini ilan etmiş oluyorlar . Hani diyorsun ya bir yerlerden salladım diye. En azından benim düşünüp, uydurup(!) sallama(!) yeteneğim var . Sen de onlar bile yok hadi işine.
Hayır diyenlere bakıp konuşmanı tavsiye ederim. Chp, Hdp, bu partiler hiçbir zaman bu ülkenin gelişmesini istemedi istemez. Bu piyonların lafına gelipte bana burada şehit annelerini kullanarak laf atma bence. Hayır diyenlerin %90'ı tayyip'i sevmediği içindir. Akıl ve mantık ile hayır demiyorlar. Ha teziniz varsa adam akıllı söyleyin. Yok yan battı, çamura battı vs bunlar hayır demenizi gerekli kılmaz.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Hayır diyenlere bakıp konuşmanı tavsiye ederim. Chp, Hdp, bu partiler hiçbir zaman bu ülkenin gelişmesini istemedi istemez. Bu piyonların lafına gelipte bana burada şehit annelerini kullanarak laf atma bence. Hayır diyenlerin %90'ı tayyip'i sevmediği içindir. Akıl ve mantık ile hayır demiyorlar. Ha teziniz varsa adam akıllı söyleyin. Yok yan battı, çamura battı vs bunlar hayır demenizi gerekli kılmaz.
Beni CHP HDP ilgilendirmez. Ben bursa dediğim cümleyi savunuyorum ki yazdığından anladığım üzere sen de onlardansın. Oğlunun tabutuna sarılmayan birinin bu lafları demesi kolay. Gelmiş burda partiden girmeye çalışıyorsun. Benim cümlemde parti ismi bile geçmedi. Yazdığımda şehit annelerinin vatan haini ilan edilmesi vardı ve sen bunu bile tınlamadın . Sonea buraya gelip vatansever gibi takılırsınız işte. Akıl ve mantık ile düşünerek HAYIR diyorum. Zaten hayır oyu veren 22 kişi de duşunemiyor demi? Bize göre de sizler duşunemiyorsunuz . İleride bu ülkeye bişey olursa lafınız da hazır zaten. "Kandırıldık" . En basitinden neden Hayır biliyor musun ? En basitinden teröristlerle el ele açılış yapanların daha fazla yetkiye sahip olmasını istemiyorum . Kısaca bu . Ak trollerle tartışmayı bırakmalıyım. Deveye hendek atlatmalıyım.
Çünkü daha kolay . Duşunme yetisini kaybetmişsiniz.

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Beni CHP HDP ilgilendirmez. Ben bursa dediğim cümleyi savunuyorum ki yazdığından anladığım üzere sen de onlardansın. Oğlunun tabutuna sarılmayan birinin bu lafları demesi kolay. Gelmiş burda partiden girmeye çalışıyorsun. Benim cümlemde parti ismi bile geçmedi. Yazdığımda şehit annelerinin vatan haini ilan edilmesi vardı ve sen bunu bile tınlamadın . Sonea buraya gelip vatansever gibi takılırsınız işte. Akıl ve mantık ile düşünerek HAYIR diyorum. Zaten hayır oyu veren 22 kişi de duşunemiyor demi? Bize göre de sizler duşunemiyorsunuz . İleride bu ülkeye bişey olursa lafınız da hazır zaten. "Kandırıldık" . En basitinden neden Hayır biliyor musun ? En basitinden teröristlerle el ele açılış yapanların daha fazla yetkiye sahip olmasını istemiyorum . Kısaca bu . Ak trollerle tartışmayı bırakmalıyım. Deveye hendek atlatmalıyım.
Çünkü daha kolay . Duşunme yetisini kaybetmişsiniz.
Kim haklı kim haksız onu ancak Allah bilir. Sen bilemezsin. Seviyen iyice düştü senle daha muhatab olamam.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ülkesine en çok hizmet eden ve edecek olan Osman Pamukoğlu. Ümit Özdağ. Sinan Oğan gibi pekçok isim hayır diyor. Şimdi onlar terörist mi? Yoksa vatansever mi? Bu vatan kolay kurtulmadı. 2-3 osmanlıcı gericilere de vermeyiz

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

Chp bu çıkardığınız dandik yasalar hariç neye karşı çıkıyor söyler misin?

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Erdoğan nefreti insanları sağlıklı düşünemez hale getiriyor.

1. Cumhurbaşkanı 5+5 en fazla 10 yıl görev yapacak.

2. Erdoğan kendisinin de sürekli ifade ettiği gibi Allah'ın yarattığı ölümlü bir fani. Ebediyete kadar yaşamayacak.

3. Erdoğan'dan sonra ne olacak?
"Halk ne derse o olacak. Allah ne derse o olacak"
Şu siyasette dini kullanmayı bırakın kardeşim. Sıkıldım sizlerden. "Allah ne derse o olacak" bu nasıl cümle? Allahın hikmetinden şüpemiz yok ama saçmalıyorsunuz bazen...

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Ülkesine en çok hizmet eden ve edecek olan Osman Pamukoğlu. Ümit Özdağ. Sinan Oğan gibi pekçok isim hayır diyor. Şimdi onlar terörist mi? Yoksa vatansever mi? Bu vatan kolay kurtulmadı. 2-3 osmanlıcı gericilere de vermeyiz

Osmanlıcı gerici nasıl kelime kardeşim sen kimin tohumusun

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Osmanlıcı gerici nasıl kelime kardeşim sen kimin tohumusun
Bir yorumuna denk gelmiştim. Girit göçmeniyim diyordu. Girit'e nereden göçtüklerini söylemedi lakin.

Geleyim senin yazına, bak kardeşim, Osmanlı'yı savunuyorsun, eyvallah. Yalnız aynı zamanda bir dava da savunuyorsun yanılmıyorsam. Sen bu davan için karşındakine böyle hitap edersen, karşındakini kazanamazsın, davanı da kazanamazsın. Bir insana seslenirken "tohum" kelimesi yakışık almaz. Hatta çoğu kişi bunu hakaret olarak kullanır. Arkadaş bilmiyor olabilir, zaten yaşı da küçük, tecrübesi yok, pek fazla bilgisi yok. Bu kadar sert çıkmamak lazım.
Dinimizde, karşındakinin kafir olduğundan emin dahi olsan, ona karşı kafir kelimesini kullanma diye öğüt verilir. Bu sadece nefsini, şeytanı tatmin eder, karşındakini de kaybedersin.

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Sadece osmanlı mı? Osmanlı'dan önce biz yok muyduk? Karahanlılar. Asya Hun. Göktürk...

Hepsi birbirini takip etmiyor mu kardeşim o zaman ondan öncekilerde gerici yobaz
Bir yorumuna denk gelmiştim. Girit göçmeniyim diyordu. Girit'e nereden göçtüklerini söylemedi lakin.

Geleyim senin yazına, bak kardeşim, Osmanlı'yı savunuyorsun, eyvallah. Yalnız aynı zamanda bir dava da savunuyorsun yanılmıyorsam. Sen bu davan için karşındakine böyle hitap edersen, karşındakini kazanamazsın, davanı da kazanamazsın. Bir insana seslenirken "tohum" kelimesi yakışık almaz. Hatta çoğu kişi bunu hakaret olarak kullanır. Arkadaş bilmiyor olabilir, zaten yaşı da küçük, tecrübesi yok, pek fazla bilgisi yok. Bu kadar sert çıkmamak lazım.
Dinimizde, karşındakinin kafir olduğundan emin dahi olsan, ona karşı kafir kelimesini kullanma diye öğüt verilir. Bu sadece nefsini, şeytanı tatmin eder, karşındakini de kaybedersin.

Dostum yaşı küçük diyorsun bizde biliyoruz nasıl hitap edileceğini peki bunun böyle yazması mı doğru benim bu şekilde hitap etmem mi? Şimdi sen bana bir şeyler söylersin ben düşünürüm araştırırım doğruyu yanlışa bakarım ona göre olgunca cevap veririm.Her şeyin yolu yordamı var fakat sırf bir zihniyete sahip olarak da tüm görüşlere saçma sapan yorum yapmak ahmaklıktır.Osmanlıyı da savundugum yok savunacak bir asılsız olayı yok çünkü her şey açıkça ortada yanlış varsa düzeltirim veya ben bir konu hakkında yanlış yaparsam düzeltirsiniz ama hiçbir şey bilmeden de yorum yapmam daha yanlış bir algı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...