Sata2 sorunu ?

Bu konuyu okuyanlar

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Selam;

Kısa süre içinde yeni bir harddisk almayı düşünüyorum ancak almışken uzun süre kullanmak istiyorum dolayısıyla geleceğe dönük olarak sata2 almayı düşünüyorum.Burda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor kullandığım anakartım "Intel Luxemburg D915GUX" modeli bu anakartın kullanım klavuzunu indirdim ve "Four Serial ATA (SATA) channels, via the ICH6, one device per channel" şeklinde bir satır var yani anladığım kadarıyla sata2'yi desteklemiyor.Başka bir sitede eski bir yazı okudum sata ve sata2 arasında farklar hakkında aralarında sadece hız farkı olduğunu ve anakartın eski olsa bile sata2 harddisk taktığında en kötü ihtimalle sata olarak çalıştırabileceğini anladım bu doğru mudur?Yani sata2 olan bir harddisk alırsam uyuşmazlık sorunu gibi birşey yaşarmıyım ?

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Anakartın normal sata destekliyorsa sata2 hdd lerde çalışacakdır.Ancak okuduğun yazdada belirtildiği gibi sata hızında çalışacaktır.

Eğer ki çalışmaz ise hdd de bir jumper olur onun ayarını yaparsın ve çalışır.HDD lerde jumper hep ayarlı gelir zaten sorun olmaz.

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anakartta sata girişi olduğuna göre, sata HDDler de sata2 HDDler de çalışır, sadece hız anakartın desteklediği hızı aşamaz.