Said Nursi'nin Hayatı

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Arkadaşlar Lütfen tartışma olmasın<br /><br />Bu zat hakkında şüphesi olanlar varsa onlara elimden geldiği kadar anlatmaya çalışırım.<br /><br />Saygılar<br /><br />http://www.youtube.com/watch?v=fLdO7olZzcA<br /><br />

p2mfilm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o na mı kaldı ahireti kurtarmak acaba?

sen buraay prvokasyon amaçlı konu açmışsın alenen belli
git başka yerde savun kimi savunacaksan.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Bizim günlük hayatta bir hedefimiz vardır.

ailemizle ilgili,işimizle ilgili,geleceğimizle ilgili hedeflerimiz her zaman mevcuttur.

o zatın hedefi ise başkasının ebedi hayatının kurtulmasına bir vesile olmaktır.

bunu bilinen yaşayış tarzı göstermiştir.

asla ben provakatörlük yapmıyorum
Benim düşüncelerime karşı olan arkadaşlara sesleniyorum.
Lütfen kırıcı bir tartışmaya meydan vermeden ben size bu zatla ve bu zatın eserleri ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışayım

İnanın videoyu yayınlayıp yayınlamamakta çok tereddüt ettim.
Sonunda çok hoşuma gittiği için diğer arkadaşlarımla paylaşayım dedim.
Benim düşünceme katılıp katılmamakta herkes hürdür.

Ama ben seviyeli ve saygılı bir biçimde konumuzu devam ettireceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

Saygılarımla

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
p2mfilm dedi ki:
o na mı kaldı ahireti kurtarmak acaba?

sen buraay prvokasyon amaçlı konu açmışsın alenen belli
git başka yerde savun kimi savunacaksan.

ne kadar tahammülsüz bir toplumuz böyle yaaa... :^)

her yapılanı söyleneni provakasyon die adlandırırsak nasıl insanlar düşüncelerini söyleyecek nasıl doğruyu bulacağız nasıl fikir birliğine varacağız...

bence sadece izleyin ve düşüncenizi dile getirin...sizlerin tartışma çıkarmasından tahammülsüz mesajlarınızdan ötürü konuyu bilmeyen bizler iyice afallıyoruz... >X<

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ne muhterem bi zat'mış.Allah mekanını cennet eylesin.Paylaşım için teşekkürler mehmet1101 kardeşim..

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
:D
filme bak, direkt T.C.'yi hedef almış.Tamam saidciğim, torunun o cezaları kaldırıyor.Memleket hapisanelerinde torunların sürüneyecek.
Suç duyurusu gerektiren bir video.(ilk video)
Keşke yaşasaydı, bizimde imanımızı kurtarırdı. :D

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
BaRY dedi ki:
:D
filme bak, direkt T.C.'yi hedef almış.Tamam saidciğim, torunun o cezaları kaldırıyor.Memleket hapisanelerinde torunların sürüneyecek.
Suç duyurusu gerektiren bir video.(ilk video)
Keşke yaşasaydı, bizimde imanımızı kurtarırdı. :D

onun eserlerini okuyanın illa imanı kurtulacak diye birşey yok.
sadece imanının kurtulmasına yardımcı olur.

Ayrıca neden suç duyurusu gerektirsin ben onu anlamadım
biraz açarmısın?

Saygılar

bkadri

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bazı insanların dinini yaşamaya çalışan kim varsa onlara tahammülleri yok. suç duyurusa ile ne alakası var bu anlattıkları zaten eserlerinde var. eserleride 3 mahkeme tarafından serbest bırakılmış 50 sene önce

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Selamlar,

Anlıyorum çok çileler çekmiş, çok zorluklar görmüş.

Ama ben Allah(C.C)'tan başka hiç kimseye inanmam.Zat mış bilmem neymiş

bunları geçelim arkadaşlar.Allah'tan (C.C),Peygamberimizden(S.a.V)

Kitabımızdan, Meleklerden, Cennet ve Cehennemden başka hiç birşeye

inanmam ben.

Saygılar..

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
mehmet1101 dedi ki:
Bizim günlük hayatta bir hedefimiz vardır.

ailemizle ilgili,işimizle ilgili,geleceğimizle ilgili hedeflerimiz her zaman mevcuttur.

o zatın hedefi ise başkasının ebedi hayatının kurtulmasına bir vesile olmaktır.

bunu bilinen yaşayış tarzı göstermiştir.

asla ben provakatörlük yapmıyorum
Benim düşüncelerime karşı olan arkadaşlara sesleniyorum.
Lütfen kırıcı bir tartışmaya meydan vermeden ben size bu zatla ve bu zatın eserleri ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışayım

İnanın videoyu yayınlayıp yayınlamamakta çok tereddüt ettim.
Sonunda çok hoşuma gittiği için diğer arkadaşlarımla paylaşayım dedim.
Benim düşünceme katılıp katılmamakta herkes hürdür.

Ama ben seviyeli ve saygılı bir biçimde konumuzu devam ettireceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

Saygılarımla
bence konuyu açmanda tereddüt etmene gerek yok burada bu konuyla ilgili yalan yanlış videolar konulacağına konu ile ilgili bilgi sahibi birisinin böyle bir konu açmasından doğal ne olabilir ki... paylaşım için teşekkürler...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Zibi$ dedi ki:
Selamlar,

Anlıyorum çok çileler çekmiş, çok zorluklar görmüş.

Ama ben Allah(C.C)'tan başka hiç kimseye inanmam.Zat mış bilmem neymiş

bunları geçelim arkadaşlar.Allah'tan (C.C),Peygamberimizden(S.a.V)

Kitabımızdan, Meleklerden, Cennet ve Cehennemden başka hiç birşeye

inanmam ben.

Saygılar..

imanın bütün şartlarına inanıyorsunuz.
ve sizler gibi her müslüman kişi de inanıyor.

Zat demiyeceğim,Said nursinin kitaplarında da imanın ve islamın şartlarına inanmanın öneminden bahsediyor.

Farklı bir şey anlatmıyor ki

Mesela;
Namazın kıymetini,namazın ehemmiyetini,neden namaz kıldığımızı,namazın nasıl bir mirac olduğunu anlatıyor.

yani namazı tabiri caizse kuru kuru yatıp kalkmaktan ibaret olmadığını ve kimin huzuruna durduğumuzu tafsilatıyla anlatıyor.

buna benzer diğer konularıda kıyaslayabiliriz.

Said nursinin eserleri taklidi olan imanımızı hakiki imana tebdil ettiriyor.

buna tüm risalei-nur eserlerini okuyanları şahit gösterebilirim

Saygılar

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar Lütfen Konuyu Siyallaştırmayın. Tartışma yapmaktan usandık artık. Varsa İlminiz Sizde yazın buraya, Ancak D. baykal Gibi 1 hafta Sırf Baş örtüsü araştırması yapıp Mecliste hutbe vermesi gibi olmasın ama. Sizlerde Tanıdığınız İslam'a, ALLAH'a c.c hizmet Eden İnsanları buraya yazabilirsiniz. Lütfen Konuyu Siyasallaştırmayın... Eğer ki Laik İseniz ve Laiklikte "Din ve Devlet İşlerinin birbirinden Ayrılması" ise ki Bunu TSK kurumu da böyle Düşünüyor, Lütfen Bu başlık Altında Açılan Konuları Siyasallaştırmayın...

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
"Arkadaşlar Lütfen tartışma olmasın" mehmet kardeşim konunun ilk başında belirtmiş zaten ;)

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kuranda zat lardan bahsediliyormu ki ???

onuracar1979

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
niye kuran-i kerimi okuyup anlamaya calısmıyozda risale-i nur isimli kitapları okuayım zaten sizde diyorsunuz ayı seyleri yazıyor diyee ben onu okumaktansa kuran-i kerimi okuyup anlamaya calısalım.. Risale- nur isimli kitapların dilinin ne kadar agır oldugunuda soylememe gerek yok herhaldeee

Mr. Feto The USA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zibi$ dedi ki:

Zat deil muhterem buddy

niye kuran-i kerimi okuyup anlamaya calısmıyozda risale-i nur isimli kitapları okuayım zaten sizde diyorsunuz ayı seyleri yazıyor diyee ben onu okumaktansa kuran-i kerimi okuyup anlamaya calısalım.. Risale- nur isimli kitapların dilinin ne kadar agır oldugunuda soylememe gerek yok herhaldeee

olsun sen anlamasanda biz varız anlatırız sana

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
onuracar1979 dedi ki:

inşallah kuranı okuyup anlamayı,anladığınızıda yaşamayı allah size nasip etsin.

şunu noktaya dikkat edelim.

tefsir iki kısımdır
bir kısmı malum türkçe mealli kuranlardır.
diğer kısmı ise yüzlerce ciltlere sığmayacak açıklamalarıdır.

eğer siz onu anlamayı derken mealini kasdediyorsanız bir adet mealli kuran alın bence yeter.

yok ben tefsirini diyorum derseniz o zaman herhalde sizin ilminiz onu tefsir etmeye yetmiyecektir.

ve bir araştırma içerisine gireceksiniz değil mi?

ben size bu konuda Elmalının Hak dini kuran dili ve Bediüzzaman Sair nursinin eserlerini tavsiye ederim

Risale-i nurda zaten kuranı anlamamıza yarayan yardımcı eserlerden bir tanesi

onu okuyup okumamakta serbetsiniz.

Ayrıca Risale-i nurun dili,eski türkçe yani eski osmanlıca

Amaç onu anlamak ise eski türkçe kelimelerin öğrenilmesi inanın 1 gününüzü almayacaktır.

Saygılarımla

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Benim bi arkadaşım var gaziantepli, okulun ilk gününden beri peşimde dolanıyordu.Lan dedim bi yamukluk var bu işte, ne iş iki günde kanki oldu.
Ardından bir kaç hafta sonra geldi;
Cümle 1:Akşam bize gelsene (Gaffur gibi demedi :) )
Cümle 2:Muhabbet ederiz.
Benim cevabım:Abi, cemaat olayıysa ben o defteri kapadım, size ihtiyacım yok.
Cümle 3:Devir iman kurtarma devri.
Benim cevabım:Lan sana mı düştü, milletin imanını kurtarmak, bak şimdi benimkini kurtaramadın, tüh.Hatta kurtardığınızı kaybettiniz neyazııııık.
Cümle 4:(Sinirli bir şekilde)Sen görürsün, çarpılıcan çarpılıcan.

Hiç bişi olmadı, çarpılmadım.

Demek istediğim, bu adamlar heryerde karşınıza çıkabilirler.Oruç tuttuğunuzu, cumaya gittiğinizi görsünler, yapışıyorlar.Unutmayın namaz, oruç, başörtüsü dinin ufak bi kısmı, sizi kurtaracaklar salih amellerdir.Kafanızı bu gibi kişiler bulandırmasın, gidin Kur'an-ı Kerim'in türkçe çevirilerini alın, hatta bulabiliyorsanız yorum katılmamış, direkt çevirisini alın.Dininizi başka insanların yorumladığı şekilde yaşamak zorunda değilsiniz.

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkaşlar burada bir yanlış anlaşılma var biraz daha mantıklı ve olaya tarafsız bakarsak daha iyi olur diye düşünüyorum mehmet1101 abimiz bir konu paylaşmış herhangi bir amacı olmadan sadece bilgilendirme maksatlı kalkıp bunlara bizim ihtiyacımız mı var bizim o zat kim kide benim imanımı kurtarıcak türden yorumlar yapmak biraz düşüncesizce olmuş burada yapılan sadece bir alimin hayatı ile bilgi verilmiş başka birşey yok kimse size inanın demiyor inanıp inanmamak size kalmış bir olay ama yorum yaparken biraz daha dikkatlı olmak gerekiyor çünkü bu konular hakkında yeteri kadar tartışma yaşandı forumda ve artık fazlasıyla sıkmaya başladı bu gibi durumlar...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Bary arkadaşım lütfen şu yorumunuzu biraz açarmısınız?

"Dininizi başka insanların yorumladığı şekilde yaşamak zorunda değilsiniz."

yanılmıyorsam biz bediüzzaman said nursiden bahsediyoruz.

Bu adam dinimizi nasıl yorumlamış
Biraz anlatabilir misiniz?

Alper Kut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mehmet1101 dedi ki:

mehmet1101 dedi ki:

Kuran-ı Kerim OKU diyor
OKU OKU OKU

Sen ve senin gibiler ne diyor bizi DİNLE
DİNLE DİNLE DİNLE

Tartışma yaşandığı yeter doğru zırt pırt bize dinimizi öğreten adam moduna girme Said-iNursi kim kardeşim

Hazreti Muhammed yetmedimi
Kuran-ı Kerim yetmedimi ki bana ***************** nedir dinimi öğretecek

İslam AKIL dinidir
Aracı kabul etmez
Çekilin aramızdan Allah ile kul arasına girmek ne demek yav

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Neyse diyip geçeceğim arkadaşlar
ama gerçekten bir hakaret mesajı daha kaldıramayacağım

lütfen tartışmayalım

ben size ve sizin gibi düşünenlere akla ve mantıka uygun bir soru sordum "Bu adam dinimizi nasıl yorumlamış
Biraz anlatabilir misiniz?"

Aldığım cevap bu olsa gerek.

Anlaşılan hissiyatlar konuşmaya başladı.

saygılar

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Zibi$ dedi ki:
Zat ne demektir?
Zat kişi demektir, Kur'an'da kişilerden elbette bahseder etmez mi? insanlara gönderilmiş bir kullanım kılavuzunda kişiler olmaz mı? "Nasıl zat olunur" sırrı onda aşikardır.
Ayrıca Zibis, seni kırmak istemem ama şuna dikkat etmeliyiz. Bir müslüman için öncelik hiç şüphe yok Efendimizdir (Sallallahu aleyhi ve Sellem).
Ama Kur'an tefsiri yapan ve bunu Allah (Celle ve Celaluhu) rızası için yapan kimseleri veya İslam yoluna baş koyanları görmezden gelmemiz doğru olmaz. Öncelik başka şey ama bu öncelik ardı sıra gelenleri silmeyi gerektirmez. Sİlmek riskli de olur. Örneğin Hz. Ebu Bekir Sıddık (R.A.) halifelerimiz, Hz. Ömer (R.A.), Müezzinimiz Bilali Habeşi (R.A.) Hz. Ali (K.A.) gibi zatları, kimseleri görmezden gelemeyiz, onları takip edenleri görmezden gelemeyiz. görmezden gelirsek neleri kaybeederiz kimbilir...

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Alper Kut dedi ki:
İslam AKIL dinidir
Aracı kabul etmez
yıldızlarla saklanmış hakareti bilmiyorum ama bu kimseye yakışmaz.

Başka yakışmayan şeylerde var.
Alper Kut! Kainatın Efendisi İki Cihan Serveri Hazreti Muhammed Efendimiz SallAllahu ve Sellem senin amcanın oğlu mu! hitap şekline dikkat et...
ne demek yetmedi mi!
Yetmedi mi diyerek kime şikayette bulunuyorsun! aklını kullan diyeceğim ama sen o aracı kullanmak için gerekli donanımı kullanmayı reddediyorsun.
Biz Saidi Nursi de dahil olmak üzere İslam ulemasından binlercesinin sözüne yetmez der dinleriz. Sende Dinlemesini öğren... OKUmuş olanları dinlemekten zarar gelmez... Okuyup anlamayan, dinleyip anlamak istemeyenler ise senin gibi cahil kalır.

Alper Kut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cems dedi ki:
Alper Kut dedi ki:
İslam AKIL dinidir
Aracı kabul etmez

Alper Kut! Kainatın Efendisi İki Cihan Serveri Hazreti Muhammed Efendimiz SallAllahu ve Sellem senin amcanın oğlu mu! hitap şekline dikkat et...
ne demek yetmedi mi!
Yetmedi mi diyerek kime şikayette bulunuyorsun! aklını kullan diyeceğim ama sen o aracı kullanmak için gerekli donanımı kullanmayı reddediyorsun.
Biz Saidi Nursi de dahil olmak üzere İslam ulemasından binlercesinin sözüne yetmez der dinleriz. Sende Dinlemesini öğren... OKUmuş olanları dinlemekten zarar gelmez... Okuyup anlamayan, dinleyip anlamak istemeyenler ise senin gibi cahil kalır.

Eskiler ne demiş
Anamı belleyen kadı kim kime şikayet edeceksin
Konu modu kim?
Tartişma kim ile ve ne icin?

Yıldızlı yerde küfür yok hakaret yok mehmet1011 kardeş
Neden işine gelmeyen basit kelimeleri yıldızlı hale getiriyorsunda başkalarının yanlış anlamalarına fırsat tanıyorsun
Eğer yoksa öyle birşey ve hakikatlı biriysen koy o yıldızlı kelimeleri yerine
Üyeler bir küfür ve ya hakaret olarak görürler ise banlarsınız beni üyelikten
Bu kadar basit

Hınzır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıldızlı yerleri sen yaz o zaman
Merakta koma bizi

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Alper Kut dedi ki:
cems dedi ki:
Alper Kut dedi ki:
İslam AKIL dinidir
Aracı kabul etmez

ne demek yetmedi mi!
Eskiler ne demiş Anamı belleyen kadı kim kime şikayet edeceksin
Konu modu kim? Tartişma kim ile ve ne icin?
Yıldızlı yerde küfür yok hakaret yok mehmet1011 kardeş
Neden işine gelmeyen basit kelimeleri yıldızlı hale getiriyorsunda başkalarının yanlış anlamalarına fırsat tanıyorsun. Eğer yoksa öyle birşey ve hakikatlı biriysen koy o yıldızlı kelimeleri yerine. Üyeler bir küfür ve ya hakaret olarak görürler ise banlarsınız beni üyelikten. Bu kadar basit
Alper Kut, yani benim 11 satır yazdığımdan derdinle ilgisi olmayan 1 satıra cevap yazıp, 11 satırı alıntı yapmışsın. gerçi bu iyi haber gibi görünüo. 10 satırdan anlaşılması gereken tamam ama o yıldızlı (heralde yıldızlı diye bu kadar üstünde duruyorsun) kelime tamam değil, o yüzden derdin o 1 satır hatta bir kelimede sanırım.
yıldızlı kelime beni ilgilendirmiyor. kötüyse kimin yaptığı farkmaz. kötüyse yasağı veya uyarıyı yersin. Öyle sırf bir lakap takmak ile Gülen Sevdalısı olunmuyor. Onun gibi itinalı, titiz, hoşgörülü ve diyalog taraftarı olmaya çalışmak gerek en azından. Öyle yapmazsan başka biri de çıkar "müslümanım" deyip "Muhammed yetmedi mi?" der, geçinir gider...
geçmiş olsun her ikinize de...
Mehmet1101 kardeşimin gereken neyse yapacağına şüphem yok. Kendi gibi davranmasa, sabrı salsa, ya da bana kalsa şu sayfadakilerin yarısı uyarılmış veya yasaklanmıştı zaten. belki kendim bile...

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı sabahlar arkadaşlar

çok üzülüyorum çok

Neden mi?
çünkü karşılıklı anlayış,sevgi ve saygı muvacehesinde paylaşımlarda bulunamıyoruz.

bizim karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi için böyle bir forum açılmış.
bu forumda herkes düşüncesini rahatlıkla söyleyebilir.
sorusunu rahatlıkla sorabilir.

Maalesef biz başkasının fikir ve görüşlerini kendimiz beğenmedikmi o bizim için bir düşman oluyor.

neden?

çünkü ya işimize gelmiyor ya ondan ve onun gibi düşünenlerden bir kötülük görmüşüz.veyahut hakikaten akla ve mantığa uygun bir yanlışını tesbit etmişizdir.

Ben bir konu açtım Said nursinin hayatı diye ve bir video yayınladım.

Ben o zatı seviyorum.onun ve onun talebelerinin izinden gitmek istemem kadar doğal bir şey olabilir mi?

Elbette bazı arkadaşlar benim gibi düşünmeyecekler.Bunun kadar doğal birşeyde olamaz.

Şimdi;
Benim gibi düşünmeyen arkadaşlara soruyorum.Bu zat 114 parça eser yazmış.Az bir rakam değil ha.Tam 114 parça

Biz bu adamı ve onun yandaşlarının düşüncesini ve gayelerini nasıl anlarız?
Bu zamanda en mantıklı ve kestirme olanı onun eserlerini tedkik ederek değil mi?

Bana Allah rızası için birisi çıkıp desin ki? (Artık yalvarmaya başlıyacağım)

Said nursinin şu eserinin şu paragrafında vatana,millete,asayişe,bölücülüğe ve dine hakaret cümleleri var?

Ben o zaman herkesin huzurunda sizlerden özür dileyerek ve de Din kültürü moderatörlüğünüde bırakarak normal hayatıma döneceğim.

Sizlerden özür dilememi ve Din kültürü moderatörlüğünü bırakmamı istermisiniz?

O zaman bu mesajın altına konuyu başka hiçbir tarafa çekmeden sadece "vatana,millete,asayişe,bölücülüğe ve dine hakaret" cümlesini yazın bende işime gücüme bakayım.

ama lütfen bir yerlerden alıntı olarak değil
Sadece onun eserlerinden bir parça istiyorum.

Saygılarımla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar